Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

viktor.danek

Tak tahle je to s těmi milosrdnými zahraničními investory, kterým platíme za vytváření pracovních míst. Krásné vyprávění o nelehkém životě. Chtěl jsem dát čtyři, ale závěrečný reklamní přídavek za titulky mě teda fakt dostal do kolen. Paráda! ()

Detak

Ironicky smutnější dokument o tom, že stále mezi námi existují lidé, kteří pro své vlastní dobro rozprodávají naší Českou zem cizincům. „Hlavně aby moje kapsa byla plná“, aneb jak Vám na zahrádce za vesnicí vyroste korejská automobilka Hyundai (větší než Vaše vesnice), kde Vás rádi přijmou do otroctví. ()

janahorova

Záběry lidí, kteří odmítají natáčení, nebo říkají vypněte to... přijde mi to trochu jako drzost, přitom natáčení lidé neudělali nic špatného. Chybí shrnutí informací, film začíná až delší dobu po události bez nějakého vyjádření třeba policie. Super téma, ale způsob natočení se mi ani trochu nelíbil. ()

Titleist

Další skvělý počin Víta Klusáka, tentokrát bez Remundy, otázkou je, jestli to není ku prospěchu. Vít si dělá srandu ze všeho a ze všech, kdo mu přijde před kameru a tak to máme všichni rádi! ()

pOne

Přijde mi, jako by téma bylo o dost silnější než dokument samotný. Jakoby všechna fakta a argumenty pro a proti byly zmíněny jen tak z deseti procent. Pořád jakési chození kolem horké kaše... ()

figopetan

Nošovice jsou krásná malebná vesnička nedaleko Frýdku-Místku, která si žije spořádaným životem. Pěstuje se tu proslavené zelí, neboť rolníci pečují s láskou o svá úrodná pole. Lidé z města sem na kole jezdí za čerstvým vzduchem. To vše se rázem změní po postavení obludného více jak kilometrového monstra na automobily - továrnu Hyundai. Režisér takového dokumentu jako je Vše pro dobro světa a Nošovic, je v České republice takřka vyhynulý druh. Po příběhu o fiktivním supermarketu, je tu příběh nový a v mnohém ještě více kritický, jak k celé české společnosti, tak i k samotné podstatě problému. Zaznamenal jsem tři hlavní roviny filmu. Jedná se o proces zabrání půdy a vyrovnávání se vlastníků s tím. I když majitelé dostali zaplaceno, tak pro zemědělce je ztráta pole stejná jako smrt někoho z rodiny. Anonymní vydírání těch, co nechtěli půdu přesto prodat, o tom ani nemluvě. Druhou rovinou jsou pracovní podmínky v nově postavené továrně, především díky obavám ze ztráty zaměstnání si lidé nechají líbit téměř cokoliv. Třetí problém je, že korejské představy se diametrálně liší od těch českých, ať je to v oblasti naverbování nových zaměstnanců i návštěvníků továrny tvrdou propagandou nebo neustálé očekávané přesčasy, neustálou pracovitost, výkonnost a preciznost, což nejsou vlastnosti vždy typické pro české zaměstnance. Samozřejmě ani u tohoto dokumentu se nelze zbavit pocitu účelovosti. Některé otázky režiséra Klusáka jsou také trochu mimo mísu. Na druhou stranu nedostatky vyvažuje velice „živá“ hudba. I přes smutnou tématiku se jedná o humorné pojetí, ať je to scéna, kdy babky plejí asfaltovou silnici nebo když navštíví důchodci z Nošovic továrnu. Tak ať je takových režisérů a dokumentů víc, třeba si pak česká společnost leccos uvědomí a změní to. ()

capka

Skvělá hudba a náhledy do obou odlišných světů, postrádám tak akorát objektivitu. Škoda, protože první dvě třetiny filmu by se za objektivní považovat daly, pak se to nějak zvrtlo v kritiku pracovních podmínek podložených jedním jediným případem a kritiku nedodržování smlouvy, nepodloženého pro změnu ničím, s advokáty, kteří ve filmu přistáli vskutku jako to zmiňované UFO. I když jestli to měla být snaha o následovnictví Michaela Moora, tak se právě v těchto bodech skvěle vydařila... ()

papuchalk

Průměr a zklamání. Největší slabinou je asi povchnost. Není tam nic, co bychom už dávno o takových pracovištích nevěděli. Očekával jsem, že se tvůrcům podaří odhalit daleko víc z interních záležitostí automobilky, a to zejména těch, které tam zavedli kulturně odlišní asiaté. Pochválit snad jde jen zaměření na detail (zejména kamerové), a některé delší záběry. ()

t.b.kat

Skvělý dokument o tom, jak praotec Čech nás přivedl do středu Evropy, neboť věděl, že v budoucnu okolní státy z nás budou mít radost. Praotec se nemýlil - okolní státy z nás mají radost, neboť jsme štědří a lánů rozhazovační - teď už nemáme nic. Praotče - je čas jít zase dál - PS: lány již pro nás na světě nejsou, snad ty továrny nás zaměstnají ()

Marquis

No a narozdil od dokumentu z Afriky- tohle mame doma- o hvezdu navic. Cinkali jsme klicema....At se spakujou a tahnou do prdele. ()

Logout

Dobře udělaný dokument, ve kterém se místy poměrně stírá co je ještě stoprocentně přirozené chování účastníků a co invence tvůrcova. Odhaluje realitu Nošovic a jejich obyvatel, jejichž vztahy už navždy ovlivnila výstavba korejské automobilky. Českým snem a Českým mírem jsem zatím nepoznamenán, ale právě po tomto snímku mám chuť se na ně podívat. Čtvrtou hvězdu dávám za reklamu na konci a za debatu s autorem. ()

JohnTheOne

Vít Klusák to zvládl i bez Filipa Remundy. Obyvatelé Nošovic jsou kam vítr tam plášť. Ten kluk, co přišel o práci je blbec. Dvacátýsedmý zaměstnanec Hyundai je zákeřná svině. A dokument Nošovice je skvělý pro pobavení. Že se z něj moc o opravdovém životě v Nošovicích nedozvíme, musí být každému, kdo viděl něco z dílny Víta Klusáka, jasné. A ono to ale vůbec nevadí. Všechna čest Klusákovi, že drží svůj styl. Nošovice ale i tak musím řadit až za Český mír. ()

ALchemik

Výborný a skvěle natočený dokument s uměleckými až minimalistickými záběry výrobních hal, přírody a lidí. A nejen to. Vše mělo hlavu a patu a neupadlo do takové té zkratkovitosti á la televizní noviny. Krásné dlouhé záběry nechaly moje oko spočinout na všem, co se nacházelo v záběru a daly mi možnost o všem hlouběji přemýšlet. ()

amundseen

Pozitívne hodnotím formu, akou je dokument spracovaný. Autori ale podľahli čierno-bielemu videniu mnohovrstevnatého problému azijského priemyslu v Európe. Práca na poli je menej namáhavá a monotónna ako v automobilke? Čo robí z koŕejcov nových totalitných kapitalistov, veď každý si predsa môže vybrať, či tam bude, alebo nebude pracovať. Ak by Klusák nepozeral na všetko očami novodobého Che Guevaru, bolo by to lepšie. Škoda, mohol to byť excelentný film. ()

LucMosss

ÚÚÚ, proč se mi to jen nelíbilo? Raději udělám vše pro dobro svého času a vypnu tento film. To, že je Hyundai zlo vím i bez tohoto... ()

fafejt001

VYDAŘENÉ , NEHRANÉ , ŽIVOTA SCHOPNÉ , NETRADIČNÍ , VÝBORNÉ . A TAK JSEM MĚL RÁD TO ZELÍ Z NOŠOVIC ! ! NEMOHLI TO POSTAVIT NĚKDE JINDE ? ? ? LIDI MAJÍ NEBO MĚLI SVÉ PENÍZE A CO DÁÁÁL ???????? TO JSME DOPADLI . INU TURECKÉ HOSPODÁŘSTVÍ . DÍKY VÍTE KLUSÁKU . ()

SZYslak

Musim delat ze neco delam, jinak me daji na linku. Podle me opravdu skvely dokument. Perfektni kontrastni strihy. Natoceno pred 16 lety? Jak mi to jen mohlo uniknout. Dokument je jednoznacne nejlepsi formou filmoveho umeni. Nepripada vam to nedustojny v Hyundai pridelavat dva srouby? Treti vytykaci dopis za mesic. Zeli. Hnujde, spolecenska zodpovednost, bla bla bla, korporatni video plne sracek a ted musite vsichni zpivat jinak nepujdete domu. Zeli. Tragikomedie. Obri plechova plechova hala. Popojdeme si dale, a prosim pozor na keriky. Zeli. HR/PR Vanek je ocividne karierni ultra zmrd. Pokrok se zastavit neda, pravda pravdouci! Nebojte se, nase zem nas uzivi. Ale to uz nas filmovy stab vyhazujou z tovarny, mladej nedrzi hubu a krok - bude problem - za "pitomej zaber s mladym idiotem". Odmita chodit na prescasy. A kdoze nam tu v soucasnosti dela generalniho reditele? Dalsi "sympatak" pan Vladimir Vosicky, prosim aplaus. Prace je malo, pracovat se musi. Zaverem nutno priznat, ze jde o soukromou firma a nikdo nikoho nenuti tam pracovat. Proc chodite kosit, kdyz jste vlastne milionar? Zeli ... ()