Své přeložení do Fort Apache plukovník Owen Thursday pociťuje jako hluboké a ničím neospraveditelné pokoření. Nechápe, proč právě on, hrdina občanské války, má za své zřejmé zásluhy jen velet vojákům někde na pokraji divočiny. Své pohrdání a nespokojenost dává všem asně na vědomí od chvíle příjezdu. Přitom právě tady je zrovna nezbytné stále být na pozoru, protože v okolí pevnosti se stále více objevují stopy indiánů, kteří opět vykopali válečnou sekeru. Kapitán Kirby York se v kraji dobře vyzná a pokouší se krotit nereálné představy svého nadřízeného. Nemá však příliš mnoho šancí. Plukovník Thursday rozhodně nehodlá jakýkoliv konflikt s protivníkem řešit dohodou. Rázně odmítá cenné připomínky svého podřízeného Yorka. Rychlou porážkou Apačů, chce posílit osobní postavení v generálním štábu spojeneckých vojsk. Vůbec jej přitom nezajímá, že nesmyslně hazarduje s životy svých mužů... (oficiální text distributora)

Chema4

Prvý film z trilógie vojny medzi Americkými kavaleristami a indiánmi a aj najlepší. Výborné herecké obsadenie obzvlášť Henry Fonda zvládol svoju rolu namysleného, arogantného kapitána skvele a nakoniec aj kôli svojmu egu dopadol zle. Nezabudol som ani na charizmatického Johna Wayna ktorý mu dobre sekunduje. Vo filme sa prelína viacero žánrov ako western, dráma, romantika ba dokonca komédia všetko dokopy to vo mne vyvolalo zvláštne pocity, dobré pocity. Rád by som poukázal na to že v tejto časti Ford ako keby kritizuje kavaleristov zatiaľčo v dvojke je to opačne a vykresľuje ich ako velkých bezchybných patriotov. 64%/3*/ ()

Baldrick

Americký mýtus in flagranti. John Wayne v hlavní kladné roli. Režie John Ford. Rok 1948. Co chcete víc...? Každodennost, rituály, osudové střetnutí. Arogantní povýšenec a kariérista, ale v klíčovém okamžiku pošle dva své nejdůležitější oponenty stranou, aby jeden po něm převzal velení pevnosti a druhý si vzal jeho dceru (a postaral se o ni po jeho smrti). Slovy Rainera Rothera, tradice vítězí nad pravdou, řád je zachován a identita udržena a stvrzena. Bez úšklebku, ironických poznámek, jakéhokoliv komentáře. Král je mrtev, ať žije král! ()

Sopholojong

Patriotisticka bachorka o dobrych yankees a zlych indianoch od "Michaela Baya stareho Hollywoodu" - vsade same hviezdnate vlajky, hrdinske prednesy atd. Fordova slabsia chvilka, v ktorej sa dve tretiny keca a pripravuje k boju, zenske su otravne a naivne, a ked na konci k boju dojde, tak divak si uzije viacej prachu a nesuvisleho cvalania kade tade, nez nejakych epickych, remeselne kvalitne natocenych subojov. Esteze to zachranuje prijemna "instrumentalka", gavaliersky Fonda a hrdinsky Wayne. ()

Indio

Je to takovej milej, starej, naivní vestern. Postyvy jsou jasně dané a jejich jednání předvídatelné. Nejzajímavější je Henry Fonda. Pohled na ne uplně férovy jednání Amíků s Indianama (vyloženě odporny) je hlavní duvod proč se mi film líbí. ()

Ferguson

4 hvězdy dávám díky skvělé závěrečné bitvě a postavě podplukovníka Thursdaye. Bez těchto dvou atributů by to snad ani nebyl western ale romantické drama. Trochu mi unikl smysl konce filmu. Pochopil Wayne chování Fondy nebo ne? ()

PORTER44

Western na téma VOJÁCI A INDIÁNI.Na tu dobu dobře zpracované, nechybí klasické střílečky mezi vojáky a indiány tak honičky na koních ,film s dobrým hereckým obsazením. ()

StaryJano

Tarantinovo nepochopení konečného Wayneova gesta je jen v souladu z jeho pojetím kinematografie a historie. Mezitím Ford právě tímto gestem vytváří společníka Mizoguchiho The 47 Ronin (1941). ()

StaryMech

Lekce "Fort Apache", vyjádřená závěrečnými slovy hlavního hrdiny, je prostá: jména a tváře pominou; co trvá, je americká armáda. Komu ale nevadí Fordovo amerikánství, irčanství, záliba ve hře na vojáčky (kde chce režisér opěvovat ryzí ctnosti vojáka, ukazuje idealizovaný obraz žoldáka s vymytým mozkem, chlapa zneužívaného mocnými nechlapy nahoře; a ženské jsou tu od toho, aby rodily další takové chlapy) a snaha tlačit humor a sentimentalitu na lidové dno, může si film naplno vychutnat. Je věru nač se dívat: režisér měl dobrý důvod si do "svého" Monument Valley nikoho jiného nepustit a jeho obrazy - ať už romantická panoramata lidiček pod skalními masivy a oblaky, nebo akční krkolomnosti, dnes bez počítačových triků nemyslitelné - mnozí včetně mě považují za vrchol filmového řemesla. ()