Své přeložení do Fort Apache plukovník Owen Thursday pociťuje jako hluboké a ničím neospraveditelné pokoření. Nechápe, proč právě on, hrdina občanské války, má za své zřejmé zásluhy jen velet vojákům někde na pokraji divočiny. Své pohrdání a nespokojenost dává všem asně na vědomí od chvíle příjezdu. Přitom právě tady je zrovna nezbytné stále být na pozoru, protože v okolí pevnosti se stále více objevují stopy indiánů, kteří opět vykopali válečnou sekeru. Kapitán Kirby York se v kraji dobře vyzná a pokouší se krotit nereálné představy svého nadřízeného. Nemá však příliš mnoho šancí. Plukovník Thursday rozhodně nehodlá jakýkoliv konflikt s protivníkem řešit dohodou. Rázně odmítá cenné připomínky svého podřízeného Yorka. Rychlou porážkou Apačů, chce posílit osobní postavení v generálním štábu spojeneckých vojsk. Vůbec jej přitom nezajímá, že nesmyslně hazarduje s životy svých mužů... (oficiální text distributora)

Martin741

Sympaticky western zo 40. rokov 20. storocia od reziserskeho velikana Johna Forda. Rezia Johna Forda, John Wayne, Henry Fonda a Shirley Temple zaistuju tomuto westernu 90 % ()

Autogram

Nie je to bežné, že John Wayne musí poslúchať rozkazy. Rozkazy od vyššej šarže, aj herecky, od samotného Henryho Fondu. Rozkazy pochybné aj očividne hlúpe, ale taká je asi armáda po celom svete, nielen Ameriky za oných čias. Za čias, keď ešte Apači nevyzerali ako indiáni, ale skôr ako piráti z Karibiku. Aj naša dnešná predstava o ich výzore je možno len produktom lži, tak ako je film zakončený veľkolepou lžou, pri ktorej vznikajú vojnoví hrdinovia z tvrdohlavých magorov, čo privedú svet k skaze. Za to, s akou odvahou nám to film predostrel, pridám aj štvrtú hviezdu. Inak by to bol len priemerný prehnane dlhý film s toľkýmy prejazdami konských povozov, jazdcov s trúbkou, ozbrojených vojakov a indiánov, až som v sedle zaspával. –––– Propusť celou rotu. Omlouvám se. – Omluvy si schovejte pro naše vnoučata! ()

Arkanoid

„Bibles, sir.“ „Sergeant, pour me some scripture.“ S Johnom Fordom mám doteraz skúsenosť len s The Man Who Shot Liberty Valance, čo si pamätýám ako kvalitný western. S Johnom Wayneom a Henrym Fordom už je toho viac. Od začiatku počuť heroickú hudbu, ktorá je iná pri bielych a iná pri Indiánoch, ktorá dodáva filmu správnu náladu. Kameraman zasa necháva diváka opájať sa prériami Divokého západu. Henryho Fondu s v uniforme a s fúzikmi tu má asi prvýkrát vidím hneď na začiatku filmu v zlej nálade. Tu je jeho hrdina Liutenant Colonel Thurdsday tak ulízaný, žeby mohol nahradiť Roberta Carlylea v Ravenous, váhaním sa však blíži viac ku postave Guya Piercea. Humor však nechýba pri strete ujov s nižším rankom a godsona s vyšším alebo cvičení zelenáčov. Captain York John Wayne bez brucha poteší. Akcia stretu s Indiánmi počas cvalu je adrenalínová, no chýba jej väčšia gradácia a dnešné možnosti kamery by ju len využili. Záverečná bitka je podobného ranku. Pre westernového fanúšika nie je o čom, ale priestor bol aj trochu nevyužitý pre lepšie rozvinutie charakterov či väčšiu brutalitu, ale to ešte nebolo trendom v dobe natáčania. John Ford tu kritizuje militarizmus a zaobchádzanie s Apačmi aj prostredníctvom hádok postáv henryho Fondu a Johna Wayna. Sergio Leone a Sam Peckinpah žáner odeli do úplne iného hávu, ale ani tento film pre fanúšikov nezapadne vďaka hereckým hviezdam, ľahkej romantike, tiež ľahkému, dobrosrdečnému humoru, troche heroizmu, kritike rozpínavosti Američanov voči Indiánom či v neposlednom rade často zdôrazňovaným armádnym zvyklostiam. „Sir, you’re the nicest Yankee I’ve ever known.“ Jazykové okienko: lean-to; spread-eagle; by your leave. ()

Jezinka

Zhrzený plukovník, jeho sličná dcera, mladý poručík a realistický kapitán, svérázní Irové etc. Klasický Fordovský western v Monument Valley s romancí doplněné vojenskou hudbou. ()

Han22

Druhý slavný western roku 1948 je spíše oslavou armády, než opravdovým westernem. Půlku filmu zabere "veselý" vojenský život, bály, romantické pletky i pitky a střet s Apači na který se člověk těší přijde až ke konci. A především je to představení nabuřelého, pedantického a ke konci mimózního plukovníka Thurdsaye (výborný Fonda). Ten vyžaduje zbytečnou kázeň, neposlouchá dobré rady svého kapitána Yorka (standartní Wayne) ohledně Apačů a nepřeje lásce své dcery a mladého poručíka. A když pak ke konci vyprovokuje zcela zbytečný nesmyslný střet s Apači, kteří jsou v právu, člověk místo toho aby si užíval bitvu by brečel vzteky. Protože Apačům nejde nefandit a na straně vojáků je spousta postav, na kterých Vám už bude záležet. Jinak samotná bitva je skvělá, stejně jako třeba klasické pronásledování dostavníku, Ford umí krásnou kameru, burácející westernová hudba se střídá s prastarými šlágry (Oh Dem Golden Slippers), Shirley Temple byla zajímavá a Victor McLaglen je správnej drsoň. Ale i tak je to většinu filmu spíše nuda. ()

farfalla

Americký western, první z ´jezdecké trilogie´ spolu s filmy ´She Wore a Yellow Ribbon´ (1949) a ´Rio Grande´ (1950). Scénář vychází z povídky Jamese Warnera Bellaha ´Massacre´ z roku 1947. Tento film jako jeden z prvních ukazuje kladný pohled na původní americké obyvatele. Do pevnosti Fort Apache přijíždí plukovník Owen Thursday (Henry Fonda) s dcerou Philadelphií (Shirley Temple), která se zamiluje do mladého seržanta Michaela O´Rourkea (John Agar). Plukovník je nešťastný, že byl poslán na hranice, pryč z centra armády. Chce se tady co nejrychleji prosadit, vyhrát bitvu, vysloužit si návrat do civilizace. Jedná příkře a nespravedlivě. Nejvíce naráží rozhodného kapitána Kirbyho Yorka (John Wayne), který zná místní situaci. John Wayne hrá, zatrpklého bývalého generála z Občanské války, jednu ze svých mála nepříjemných úloh. Shirley Temple v jedné z svých posledních filmových rolí a nebyla vůbec špatná. Uvěřitelnější a živější než mnohé její kolegyně té doby. ()

Mikino00

John Wayne jen potvrdil, že už i v mládí nebylo nikoho většího ve světě westernu. Jeho postava je přesně to co se čeká od kladného hrdiny. Fonda hrající neméně skvěle dodává tomuto střetu osobností správný náboj. Kritika kavalerie a zboření mýtu o válce s indiány, je ze strany režiséra Forda odvážné a hodně zdařilé. ()

Klajnik

Vlastně mě tento první z volné trilogie Fordových kavaleristických westerů zprvu překvapivě chytl. Dynamika mezi vojáky na odlehlé hranici, kde upadá disciplína, mě bavila. Film se však trochu táhne, postavy jsou jednorozměrné a scénář není dramaturgicky dost strhující. Mnoho času se kupříkladu věnuje blbé romanci dvou vedlejších postav namísto toho, aby se více prokresloval život vojáků na periferii, konflikty mezi postavami a situovanost Indiánů. K poslednímu bodu nutno dodat, že tento klasický western prezentuje Indiány v dobrém světle, což v klasické éře nebylo zvykem. Záporákem filmu je naopak pedantský plukovník Thursday (jehož dobře ztvárnil Henry Fonda v nejlepších letech), který se chce vyznamenat v bitvě, aby byl odvelen někam jinam. Ze ctižádosti učiní řadu arogantní a stupidních rozhodnutí, které způsobí, že jeho skon i skon jeho vojáků. Waynův kapitán, který se ho od rozhodnutí pokusil odradit, ale bez většího vzdoru nechal plukovníka, aby jeho přátele poslal na smrt. V závěru pak pronáší obdivnej proslov na účet onoho zabedněného plukovníka, dalších padlých vojáků a celého regimentu volů, který vyjede vstříc smrti jen proto, že k tomu zavelí nějakej stupidní plukovník, kterej je navíc v oblasti novej. V půlce mě to přestalo zajímat a v závěru mě to tímto ještě otrávilo. Nechápu, proč příběh končí vyjádřením obdivu, když vše, co v narativu předcházelo, mělo vést spíše k deziluzi, zmaru a vystřízlivění z manifestujícího se osudu. Nechci tvrdit, že John Ford se nevysral na tu idealizaci klasické éry westernů, protože neměl koule na pořádnou revizi. Minimálně se mi však zdá, že neměl srovnanou vizi (- ostatně sám to byl válečný veterán, takže možná neměl nadhled): Na jednu stranu jakoby chtěl, abychom se s postavami sžili a na druhou jakoby nám chtěl ukázat něco z té vojenské zhovadilosti a falešné oslavování toho posouvání hranice a dobývání území. Kdyby však Waynova postava v závěru nepřednášela obdivný proslov s takovou přesvědčivostí a byly by vidět třeba pochyby nebo vnitřní konflikt, tak by to fungovalo lépe. To ale možná bylo nad herecké schopnost Johna Wayna, takže to zahrál se sobě vlastním tupým patriotismem. ()

kkarx

Bylo by to o dost lepší, kdyby se vystříhaly všechny ty zbytečné romantické scény s plukovníkovou dcerou a poručíkem (snad 40 minut!). Asi to byla ve své době nutnost, přidat romanci, ale příběh to nijak neobohacuje. Film jasně drží v kladném hodnocení Fondův výkon v roli nanejvýš arogantního velitele. ()

Ozzy2

Skvělá podívaná.Jen jsem si kladl otázku:Co to je kurwa za lidi?Jak moc musí bejt člověk vypatlanej, aby žil takovým zbytečným životem se zeleným (modrým) mozkem?Wayne, můj hrdina tu selhal na celé čáře.Kdyby toho hlupáka Thursdaye zabil, ušteřil by mraky životů, ze žen by nebyly vdovy a mohl být hrdinou.Místo toho ho na konci glorifikuje a a chová se jak o on.Pát vtipů tam bylo,ale nazývat to komedií, to chce mít taky slušně vymetenou palici. ()

Martensson35

Dobrá fiktviní adaptace Castra a jeho sedmé kavalerie. Wayne-Fordova klasika, čili scénář soudrnžnej, na něm vystavena spousta postav a samo sebou výprava jako stehno. Snad jen stylizace pevnosti jen až moc hollywoodsky nažehlená. Každopádně další dobrý kousek z téhle spolupráce. ()

bearmeedek

Váhal jsem z důvodu, že film je černobílý a ještě ke všemu o hodně starší než já. První půlka hodně konverzační a až "newesternová". Zaměřeno na společenský život ve vojenské pevnosti kdesi v prériích. Tady mě překvapilo něco, co jsem v žádném westernu neviděl. Důstojníci tady měli své domy, ve kterých bydleli se svými rodinami. Upjaté morální vztahy mezi muži a ženami jako ve starých českých filmech. Pořádaly se zde plesy zahajované velkou promenádou. A děj podaný s mírným humorem. Hudba v obdobném stylu jako zmíněné staré české filmy. Takže to vlastně působilo tak nějak úsměvně. Potom přišla "práce" a vojsko se začalo zabývat Apači uprchlými z rezervace a závěrem velká (černobílá) bitva. Tato druhá půlka už byla v duchu westernu. Jako celek zajímavé, opět jsem si trochu rozšířil filmový obzor. 68%. ()

Tormentor665

Fordovky moc nemusím, tahle je podle mě jedna z těch lepších, rozhodně co se týče obsahu. Hodně to ale kazí ten závěrečný proslov Johna Waynea ve stylu US army je přes to všechno stejně fajn. ()

SAINTS

Velka filmova nuda ktora trva neuverirelnych 125 minut.Tento western nezachranil ani John Wayne jeden z jeho najslabšich filmov . ()