Své přeložení do Fort Apache plukovník Owen Thursday pociťuje jako hluboké a ničím neospraveditelné pokoření. Nechápe, proč právě on, hrdina občanské války, má za své zřejmé zásluhy jen velet vojákům někde na pokraji divočiny. Své pohrdání a nespokojenost dává všem asně na vědomí od chvíle příjezdu. Přitom právě tady je zrovna nezbytné stále být na pozoru, protože v okolí pevnosti se stále více objevují stopy indiánů, kteří opět vykopali válečnou sekeru. Kapitán Kirby York se v kraji dobře vyzná a pokouší se krotit nereálné představy svého nadřízeného. Nemá však příliš mnoho šancí. Plukovník Thursday rozhodně nehodlá jakýkoliv konflikt s protivníkem řešit dohodou. Rázně odmítá cenné připomínky svého podřízeného Yorka. Rychlou porážkou Apačů, chce posílit osobní postavení v generálním štábu spojeneckých vojsk. Vůbec jej přitom nezajímá, že nesmyslně hazarduje s životy svých mužů... (oficiální text distributora)

Han22

Druhý slavný western roku 1948 je spíše oslavou armády, než opravdovým westernem. Půlku filmu zabere "veselý" vojenský život, bály, romantické pletky i pitky a střet s Apači na který se člověk těší přijde až ke konci. A především je to představení nabuřelého, pedantického a ke konci mimózního plukovníka Thurdsaye (výborný Fonda). Ten vyžaduje zbytečnou kázeň, neposlouchá dobré rady svého kapitána Yorka (standartní Wayne) ohledně Apačů a nepřeje lásce své dcery a mladého poručíka. A když pak ke konci vyprovokuje zcela zbytečný nesmyslný střet s Apači, kteří jsou v právu, člověk místo toho aby si užíval bitvu by brečel vzteky. Protože Apačům nejde nefandit a na straně vojáků je spousta postav, na kterých Vám už bude záležet. Jinak samotná bitva je skvělá, stejně jako třeba klasické pronásledování dostavníku, Ford umí krásnou kameru, burácející westernová hudba se střídá s prastarými šlágry (Oh Dem Golden Slippers), Shirley Temple byla zajímavá a Victor McLaglen je správnej drsoň. Ale i tak je to většinu filmu spíše nuda. ()

Arkanoid

„Bibles, sir.“ „Sergeant, pour me some scripture.“ S Johnom Fordom mám doteraz skúsenosť len s The Man Who Shot Liberty Valance, čo si pamätýám ako kvalitný western. S Johnom Wayneom a Henrym Fordom už je toho viac. Od začiatku počuť heroickú hudbu, ktorá je iná pri bielych a iná pri Indiánoch, ktorá dodáva filmu správnu náladu. Kameraman zasa necháva diváka opájať sa prériami Divokého západu. Henryho Fondu s v uniforme a s fúzikmi tu má asi prvýkrát vidím hneď na začiatku filmu v zlej nálade. Tu je jeho hrdina Liutenant Colonel Thurdsday tak ulízaný, žeby mohol nahradiť Roberta Carlylea v Ravenous, váhaním sa však blíži viac ku postave Guya Piercea. Humor však nechýba pri strete ujov s nižším rankom a godsona s vyšším alebo cvičení zelenáčov. Captain York John Wayne bez brucha poteší. Akcia stretu s Indiánmi počas cvalu je adrenalínová, no chýba jej väčšia gradácia a dnešné možnosti kamery by ju len využili. Záverečná bitka je podobného ranku. Pre westernového fanúšika nie je o čom, ale priestor bol aj trochu nevyužitý pre lepšie rozvinutie charakterov či väčšiu brutalitu, ale to ešte nebolo trendom v dobe natáčania. John Ford tu kritizuje militarizmus a zaobchádzanie s Apačmi aj prostredníctvom hádok postáv henryho Fondu a Johna Wayna. Sergio Leone a Sam Peckinpah žáner odeli do úplne iného hávu, ale ani tento film pre fanúšikov nezapadne vďaka hereckým hviezdam, ľahkej romantike, tiež ľahkému, dobrosrdečnému humoru, troche heroizmu, kritike rozpínavosti Američanov voči Indiánom či v neposlednom rade často zdôrazňovaným armádnym zvyklostiam. „Sir, you’re the nicest Yankee I’ve ever known.“ Jazykové okienko: lean-to; spread-eagle; by your leave. ()

OG_Swifty

Prvni z Fordovy Kavaleristicke trilogie, film inspirovany porazkou generala Custera v bitve u Little Big Horn. Film se sestava predevsim z mensich scenek nijak nesouvisejicich s vyustenim filmu (rekl bych klidne i dve tretiny) a divaka bavi predevsim kvalitni rezii a dobrymi hereckymi vykony.. Wayne hraje zkusenyho velitele se znalosti indianu a Fonda hraje autoritarskyho debila baziciho po slave a bez zkusenosti boje s indiany (= Custera). Krome techto dvou hlavnich postav se tu mihne spoustu dalsich sympatickych postav / hercu a herecek, ktere si divak pocas sledovani oblibi. Film vyusti ve zminovany masakr, ktery prezije jenom Wayne, Agar, Temple a jedna nebo dve zensky, ze kterych se stanou vdovy. Prekvapive tento film z roku 1948 vykresluje Indiany v pozitivnim svetle a vsechno to posere ambiciozni Fonda (kterej toho cypa ale zahral vyborne). ()

classic

Začal by som so Shirley Temple, ktorú síce poznám ( škoda, že nie osobne, bohužiaľ, nežil som v jej dobe... ), ale nie som fanúšikom jej detských rolí, a tak je možnosť si ju vychutnať vo Fort Apache, kde si dovolím tvrdiť, že je krajšia a atraktívnejšia, ako jej trebárs kolegyňa, Judy Garland vo Wizard of Oz, ale určite obidve slečny majú čosi do seba ! John Ford je klasický, významný režisér zvučných westernov s Johnom Wayneom, obidvaja Johnovia sú taktiež tu, jeden pred kamerou sa kochá nádhernou vyprahnutou krajinou v údolí Monument Valley, kde ja až vtedy si užívam konečne film, keď sa presunie do terénu, vtedy je parádna dynamická kamera, akcia, krkolomné kúsky na koňoch, boje..., druhý je pred kamerou ako kapitán Kirby York, ktorý musí vzdorovať a plniť príkazy, extrémne tvrdohlavého plukovníka Owena Thursdaya, ktorý má sexy dcéru Philadelphiu, sakra, čo to majú vôbec za mená ! Kirby sa snaží o mier s Indiánmi, kde uzavrel dohodu, ktorú plukovník poruší, a ako zmyslov zbavený, totálne bez rozumu, sa púšťa do konfliktu s lídrom kmeňa Cochisom, pričom indiáni sú na nich vopred pripravení, kde ich postrieľajú zo skál ako muchy ! Vôbec sa čudujem, že ho niekto nezbil, lebo tomuto plukovníkovi to nemyslí. V pevnosti je nuda, ktorá ale šikovne zachytáva, ako tam žijú ženy vojakov, a čo tam robia, no a pluk. Štvrtok samozrejme vytvára dusnú atmosféru, Henry Fonda si zahral chlapa, ktorému by nejeden uštedril niekoľko kopancov, pokiaľ by sa nespamätal. John je obklopený svojimi dvornými hercami, ktorí sa snažia, čo im sily stačia, ale nemyslím si, že Fort Apache je westernom, ktorý by ma položil na lopatky ! ()

gogo76

Western Fort Apache láka predovšetkým hviezdnym obsadením. Vo filme to výborne iskrí medzi Waynom a Fordom, všetky ich spoločné scény a konflikty sú výborné a nenudia. Problém je dĺžka, niektoré pasáže sa zbytočne tiahnu a nie veľmi dobre funguje i časté striedanie komických a romantických pasáží. Trochu prestrihať a výsledok by bol o dosť zaujímavejší. 70%. ()

• Bitevní sekvence byly natočeny na arizonské straně Monument Valley, protože pojistné pro kaskadéry tam bylo nižší než na straně Utahu. (Marek06)
  • Snímek byl natočen na motivy knihy "Massacre", kterou napsal James Warner Bellah. (Hans.)
  • Shirley Temple (Philadelphia Thursday) a John Agar (Michael Shannon O'Rourke) byli v době natáčení filmu manželé, ale o pár let později prošli vysoce medializovaným rozvodem s obviněním z manželského zneužívání, nevěry a alkoholismu. (Marek06)