Reklama

Reklama

Své přeložení do Fort Apache plukovník Owen Thursday pociťuje jako hluboké a ničím neospraveditelné pokoření. Nechápe, proč právě on, hrdina občanské války, má za své zřejmé zásluhy jen velet vojákům někde na pokraji divočiny. Své pohrdání a nespokojenost dává všem asně na vědomí od chvíle příjezdu. Přitom právě tady je zrovna nezbytné stále být na pozoru, protože v okolí pevnosti se stále více objevují stopy indiánů, kteří opět vykopali válečnou sekeru. Kapitán Kirby York se v kraji dobře vyzná a pokouší se krotit nereálné představy svého nadřízeného. Nemá však příliš mnoho šancí. Plukovník Thursday rozhodně nehodlá jakýkoliv konflikt s protivníkem řešit dohodou. Rázně odmítá cenné připomínky svého podřízeného Yorka. Rychlou porážkou Apačů, chce posílit osobní postavení v generálním štábu spojeneckých vojsk. Vůbec jej přitom nezajímá, že nesmyslně hazarduje s životy svých mužů... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (43)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Převážně alespoň co se týče žánru tak westernový režisér John Ford zcela jistě a otevřeně v tomto svém filmu kritizuje brutální militarismus americké kavalérie a mýtus legendární bitvy na Little Big Hornu. Zároveň jsem si všiml docela ožehavého tématu a to sice do té doby (alespoň ve filmu) nespravedlivého zacházení bílých s indiány. V závěru filmu je oná krásná osudová bitva kdy bojuje celý jezdecký regiment v čele s plukovníkem Thursdayem (H.Fonda) s apači. Za tu krásnou černobílou bitvu jedna hvězdička navíc. Jinak do dějin Ameriky se tato bitva zapsala jako již výše zmíněná ,,bitva na Little Big Hornu", při které fanatický generál Custer přivedl na smrt celou sedmou kavalérii. Více jak průměrný western. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Henry Fonda jako ostřílený zahořklý podplukovník odsunutý velet na vzdálenou pouštní posádku Fort Apache. John Wayne jako schopný kapitán, zkušený při vyjednávání i v boji s indiány. Shirley Temple (bývalá dětská hvězda a pozdější velvyslankyně) v roli krásné podplukovníkovy dcery zamilované do mladého poručíka. Posádka se svým humorem, problémy i radostmi, výcvikem, whisky i plesy. A do toho všeho přijde vzbouření Apačů a Meskalerů, kteří nadále nejsou ochotni snášet pomalé umírání svého hrdého národa v přikázaných rezervacích. Podplukovník není ochotný ke kompromisním dohodám a rozhodne se s přesilou indiánů bojovat. Trailer zde: http://www.youtube.com/watch?v=5d3a_gKeeZk ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Western Fort Apache láka predovšetkým hviezdnym obsadením. Vo filme to výborne iskrí medzi Waynom a Fordom, všetky ich spoločné scény a konflikty sú výborné a nenudia. Problém je dĺžka, niektoré pasáže sa zbytočne tiahnu a nie veľmi dobre funguje i časté striedanie komických a romantických pasáží. Trochu prestrihať a výsledok by bol o dosť zaujímavejší. 70%. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Velmi rád bych dal hereckému duetu Fonda & Wayne 4*, ale nejde to. Bohužel mě tento western nedokázal přikovat do sedačky a scény, které se mi zdály nadprůměrné a velmi dobře natočené, byly velmi málo k vidění. John Ford zde předvádí svůj klasický rukopis charakteristický pro své staré westerny. Má smysl pro rozvláčnost, zjemnění v podobě Shirley Temple a jejího vztahu k mladému poddůstojníkovi či tanečními bály. Samozřejmě nám také servíruje dávku gradace, která končí závěrečnou bitvou. John Wayne hraje charakterního a zkušeného vojáka, což mi na něj sedí a přál jsem mu přežití oné bitvy. Solidní podívaná. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Fordova kavaléristická trilogie měla ve své době slušný úspěch, vstříc dnešku se na ní (navzdory jiným Fordovkám) již docela slušně podepsal zub času. "Fort Apache", ač se nejedná o žádné veledílo, je patrně z celého tria nejsilnějším článkem, především díky lahůdkové postavě plukovníka Thursdaye ve skvělém podání Henryho Fondy. John Wayne v modré uniformě s mrožákem pod nosem nemá to patřičné charisma. 60%. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (10)

  • Shirley Temple (Philadelphia Thursday) a John Agar (Michael Shannon O'Rourke) byli v době natáčení filmu manželé, ale o pár let později prošli vysoce medializovaným rozvodem s obviněním z manželského zneužívání, nevěry a alkoholismu. (Marek06)
  • Bitevní sekvence byly natočeny na arizonské straně Monument Valley, protože pojistné pro kaskadéry tam bylo nižší než na straně Utahu. (Marek06)
  • Kaskadér John Hudkins si při natáčení zlomil záda, když rychlý vůz projížděl ostrou zatáčkou a převrátil se. Život mu zachránil Ben Johnson, který byl odměněn sedmiletou smlouvou s Argosy a významnými rolemi v nadcházejících letech. (Marek06)

Reklama

Reklama