Černé zlato

• Francie Or noir (více)
Trailer 2

Na počátku dvacátého století se vůdcové dvou nepřátelských kmenů v Arábii po letech války rozhodli uzavřít mírovou smlouvu. Hobeiský emir Nesib (Antonio Banderas) a salmaahský sultán Amar (Mark Strong) se dohodli vytvořit mezi jejich říšemi tzv. území nikoho, neboli „Žlutý pás“, který bude oddělovat jejich země. Bude to zóna, na kterou si nikdy nikdo z nich nebude dělat nároky. Na znak zpečetění dohody svěřil Amar své dva syny Saleha (Akin Gazi) a Audu (Tahar Rahim) do Nesibovy péče, aby je vychovával se svými dětmi Tarikem a Leilou. Patnáct let míru ale změnil obrovský nález bohatých ložisk ropy právě ve Žlutém pásu. Moderní a liberální emir Nesib vidí v nabídce společnosti Texas Oil šanci zlepšit život svého kmene, vybudovat školy a nemocnice. Americká společnost zahájí těžbu ropy, a tím poruší pakt. Nesib vyšle svého zástupce, aby se dohodl s fundamentalistou sultánem Amarem, on však nabídku nepřijímá... (TV JOJ)

Trailer 2

Madsbender

Džihád na vás! Mne sa to páčilo. Námet čerpajúci z desaťročí arabských ropných vojen sa každú chvíľu nevidí, a ja som bol veľmi milo prekvapený. Je pravda, že miestami to bolo trochu divne, až hollywoodsky skreslené nadľahčovaním, divnými pokusmi o humor, pátosom či nie práve najlepším výberom hudby. Príbeh ma však zaujal a udržal si ma, aj vďaka tradične výbornému Strongovi, a dnes už mierne netradične celkom dobrému Banderasovi. K tomu Freida Pinto z Milionára z chatrče - celkom luxusný bonus. Ja som sa bavil. 80% ()

StarsFan

První půl hodinu jsem nechápala, proč chtěl někdo z drsného, realistického námětu vytvořit něco na pomezí komedie a pohádky, následujících 100 minut jsem trpěla. Trpěla. T - R - P - Ě - L - A. Slova nedokáží vyjádřit obludnost scénáře, kde mrtvoly (nečekaně) ožívají, láska překonává všechny hranice a hlavní hrdina připomíná osvíceného evropského humanistu. ()

Fingon

Je to lepší než Minor, ale horší než všechno ostatní filmy, co kdy natočil (snad kromě Na křídlech odvahy 3D). Ono je to opravdu spíše průměrné hollywoodské vyprávění s hezkou vizuální stránkou a sexy herci, kteří se do daného prostředí hodí. Popravdě jsem nevěděl, co od filmu čekat, takže jsem ani zklamaný nebyl. A jestli všechny postavy mluví anglicky nebo francouzsky, to už je celkem fuk. Plusové body za (pro Evropana) nezvyklé prezentování Blízkého východu (napadá mě snad jen Lawrence z Arábie a The Message - kdo by chtěl vidět arabský velkofilm, mrkněte na Ar-Risalah, sice tam chybí Anthony Quinn, ale komu to vadí;). Taky se divím, že tu nikdo neokomentoval další Banderasovu arabskou roli po Vikinzích. Ohledně použité angličtiny - zarážející je jen to, jak snadno si Američani z Texas Oil na začátku rozumí s arabským sultánem/emírem, jinak je to jako obvykle "přeložené pro pohodlnost". Jak jinak to taky chcete udělat, proboha? Arabsky s titulky á la Mel Gibson (Utrpení Krista, Apocalypto)? Nezapomeňte, že kromě několika vět od Američanů se to vše odehrává mezi Araby, takže natočit/nadabovat to do Angličtiny je ten nejmenší problém. Kromě toho se herci o nějaký ten akcent snažili, co víc byste ještě chtěli? ()

Fr

,,VŠE CO MÁ NĚJAKOU CENU SE ZÍSKÁ BUĎ LÁSKOU NEBO KRVÍ“..... /// Arábie, poloostrov životní úrovní asi tak tisíc let za západem. Jen vítr a písek. Ropa? Aha... nadešel čas připravit se na události, po kterých se neměnný svět začne měnit..... Peníze a láska. Válka a mír (ty krávo - Tolstoj?). Pravda a odvaha. (ale hlavně...) PENÍZE A ROPA. Slušnej pohádkově – historickej příběh. Hodně zajímavejch myšlenek, informací (třeba že pod vodou je voda), jiná kultura (kde kurva máte ,,evropskou“ logiku?), Islám, ale i patos. I když co může bejt na tom ,,Jak jsme sjednocovali Arábii“ patosácký, že? Vlastně hodně, a je celkem jedno, jestli TO budete brát jako pohádku nebo cokoliv jinýho. Filmu škodí i kolísavost vypravěčskýho tempa (mohlo to bejt kratší). Ale co. Sjednocujou se Afričani, sjednocujou se Číňani. Proč by se nemohl sjednotit ,,tak nějak po svým“ taky někdo jinej.... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Arab“, kterou napsal Hans Rüesch, číst nebudu. 2.) Nevím, kdy se mi vyplatí vlastnit místo zelenýho trávníku písek. 3.) Chystám se na válku v poušti. 4.) Thx za titule ,,Velkotlamka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

gogo76

"Spasiteľ? , veď je to obyčajný knihovník..." Nový film J.J. Annauda som si prisahám ani nevšimol. Už dlhšie som si neklikol na jeho filmografiu a film som prvý krát zaregistroval asi mesiac pred premiérov na stanici Markíza. Narozdiel od mnohých priemerných hodnotení som to ja videl na viac. Mám pre historické filmy všeobecne slabosť, navyše príbeh ma zaujal, takže sa žiadne veľké sklamanie nedostavilo. Ono to asi takto býva, keď človek od filmu veľa neočakáva. Príbeh o sile ropy a peňazí, láske a rozhádaných kmeňoch má zhruba všetko, čo by mal dobrý film mať. Kvalitné herecké obsadenie a kvalitný hudobný doprovod od J. Hornera je tiež lákadlo. Slabšie štyri hviezdy. 70%. ()

• Film vznikal v pouštních lokacích států Tuniska a Kataru, kde se rovněž odehrávají boje mezi dvěma dominantními znepřátelenými kmeny. Jejich filmování zabralo víc jak čtyři týdny. (Conspi)
  • Natáčanie v Tunisku prebiehalo počas "Jazmínovej revolúcie", ktorá viedla k zvrhnutiu prezidenta Zine El Abidine Ben Aliho. Natáčanie však skončilo podľa harmonogramu a v rámci rozpočtu, bez akéhokoľvek prerušenia. (MikaelSVK)
  • Jedná se o první významný mezinárodně koprodukovaný film natočený na území Kataru. (Conspi)