Černé zlato

Čierne zlato

Day of the Falcon

Drama / Dobrodružný

Francie / Itálie / Katar / Tunisko, 2011, 125 min

V prachu púšte elegantne vyrozprávaná dobrodružná príhoda o tom ako sa z podivínskych púštnych obyvateľov začínali vplyvom jazier ropy pod územím, kde nič iné cenné nikdy nebolo, stávať nechutne bohatí šejkovia topiaci sa v zlate podobne ako strýko Držgroš.(18.10.2016)

"Spasiteľ? , veď je to obyčajný knihovník..." Nový film J.J. Annauda som si prisahám ani nevšimol. Už dlhšie som si neklikol na jeho filmografiu a film som prvý krát zaregistroval asi mesiac pred premiérov na stanici Markíza. Narozdiel od mnohých priemerných hodnotení som to ja videl na viac. Mám pre historické filmy všeobecne slabosť, navyše príbeh ma zaujal, takže sa žiadne veľké sklamanie nedostavilo. Ono to asi takto býva, keď človek od filmu veľa neočakáva. Príbeh o sile ropy a peňazí, láske a rozhádaných kmeňoch má zhruba všetko, čo by mal dobrý film mať. Kvalitné herecké obsadenie a kvalitný hudobný doprovod od J. Hornera je tiež lákadlo. Slabšie štyri hviezdy. 70%.(24.8.2014)

• DEXTER099

Nedokoukal jsem to celé,ale i tak jsem se dost nudil.Nezachránila to ani přítomnost Antonia.Možná si tento film objednal nějaký šejk ...kdo ví.Za mě 40% a dvě hvězdy.(14.7.2015)

Zajímavý námět, který je bohužel roztažený na nedůstojných 130 minut, z nichž prvních asi 30 je skvělých a zbytek je jako z dokumentu "Jak jsme bloudili pouští". Škoda.(20.6.2012)

Je to lepší než Minor, ale horší než všechno ostatní filmy, co kdy natočil (snad kromě Na křídlech odvahy 3D). Ono je to opravdu spíše průměrné hollywoodské vyprávění s hezkou vizuální stránkou a sexy herci, kteří se do daného prostředí hodí. Popravdě jsem nevěděl, co od filmu čekat, takže jsem ani zklamaný nebyl. A jestli všechny postavy mluví anglicky nebo francouzsky, to už je celkem fuk. Plusové body za (pro Evropana) nezvyklé prezentování Blízkého východu (napadá mě snad jen Lawrence z Arábie a The Message - kdo by chtěl vidět arabský velkofilm, mrkněte na Ar-Risalah, sice tam chybí Anthony Quinn, ale komu to vadí;). Taky se divím, že tu nikdo neokomentoval další Banderasovu arabskou roli po Vikinzích. Ohledně použité angličtiny - zarážející je jen to, jak snadno si Američani z Texas Oil na začátku rozumí s arabským sultánem/emírem, jinak je to jako obvykle "přeložené pro pohodlnost". Jak jinak to taky chcete udělat, proboha? Arabsky s titulky á la Mel Gibson (Utrpení Krista, Apocalypto)? Nezapomeňte, že kromě několika vět od Američanů se to vše odehrává mezi Araby, takže natočit/nadabovat to do Angličtiny je ten nejmenší problém. Kromě toho se herci o nějaký ten akcent snažili, co víc byste ještě chtěli?(14.5.2012)

• - Jedná se o první významný mezinárodně koprodukovaný film natočený na území Kataru. (Conspi)

• - Film vznikal v pouštních lokacích států Tuniska a Kataru, kde se rovněž odehrávají boje mezi dvěma dominantními znepřátelenými kmeny. Jejich filmování zabralo víc jak čtyři týdny. (Conspi)

• - Natáčanie v Tunisku prebiehalo počas "Jazmínovej revolúcie", ktorá viedla k zvrhnutiu prezidenta Zine El Abidine Ben Aliho. Natáčanie však skončilo podľa harmonogramu a v rámci rozpočtu, bez akéhokoľvek prerušenia. (MikaelSVK)