Černé zlato

Black Gold

Drama / Dobrodružný

Francie / Itálie / Katar / Tunisko, 2011, 125 min

• MartinezZ

Takové hvězdy, tak dobře hrály, tak pěkná hudba, tak skvělé prostředí, tak výborný námět a tak zprasený film. To je tak neuvěřitelně promrhaná možnost na skvělý, velko-skvělý film, až se mi chce brečet. Scénárista je kretén a režisér jakbysmet. Všechno se děje hrozně rychle, čím blíže konci filmu, tím je vše překotnější, ale o to méně smysluplnější. Nemálokrát jsem se přistihl, jak v duchu křičím "COŽE?", protože některé zvraty a chování postav jdou mimo jakýkoliv smysl a události se dějí zničehonic jen proto, že někdo těch 15 minut, jež jim předcházely, z filmu vystříhal, čímž gradující děj zcela odstřelil. Přitom všechno ostatní se mi moc líbilo, kamera, hudba, prostředí, herci, všechno, až na ten film okolo toho. ~~~ Jestli já jsem se něco díky filmu v poušti naučil, tak také neplýtvat. Neplýtvejte tedy časem, bylo by vám z filmu jenom smutno. Ne, že by sám film byl tak smutný, jen je tak moc zprasený. ~~~ PS: Půl hvězdičky z čistých dvou dávám dolů za typicky levně americkou debilitu, kdy všichni arabové mluví výborně anglicky i mezi sebou. Což je na to, že film má na triku Francie / Itálie / Katar, dost zarážející (už vidím, jak se Banderas, Strong a další učí plynně arabsky :), ale i všichni ostatní, celá poušť? ~ 1,5*(6.5.2012)

• honajz

Byl jednou jeden arabský šejk, byl chudý a se sousedním šejkem smouvu uzavřel o neútočení. Syny jeho si jako zástavu nechal. Pak však v zemi černé zlato objeveno bylo a rozepře mezi ně zasadilo... Atd. atd., až ke konečné "velké" bitvě. Mezitím pár vztahových sekvencí, otec-syn-nevlastní syn-nevlastní otec, princ-princezna, arabský pohádkový kolorit... ale nic, co by překvapilo, nadchlo, potěšilo, pozvedlo nad úroveň obyčejné prvoplánové historky. A i ta hudba Jamese Hornera je už tak nějak stále stejnější.(16.6.2012)

Ono to tak nějak začne i normálně a zdá se to celkem v pořádku všechno, herci vybraní dobře, zápletka zajímavá, ale pak přijde tak hrozně zvláštní mišmaš všeho - akce, romance, snaha o drama.. no začne to být po chvíli spíš vtipný. A hlavně nastanou situace, kdy tam některý postavy jakože nečekaně zemřou, ale přitom je to úplně jedno. Tak to teda působí, což určitě není dobrý. Takže tak... jsou to hodně vydřený tři hvězdy.(2.10.2016)

• Caaslav

tak tohle mělo hodně sestupnou tendenci, působivý a slibný začátek je na 4*, od druhé třetiny ale začíná kvalita upadat, přičemž poslední třetina jako samostatná část koketuje mezi 1* a odpadem....těšil jsem se na známé herce (Strong, Banderas) a na Friedu Pinto, ti však ve filmu hrajou jenom druhé housle. Děj se soustředí hlavně okolo Tahara Rahima, který ve filmu zrovna neexceluje....(4.3.2013)

• DavidS.

Pohádková verze "obrození Arabského poloostrova"...Annaud přestal točit soft porno a dal se na příběhy Tisíce a jedné noci aneb ropou proti choleře, chudobě i konzervatismu...Ovšem moment, kdy si beduín nasadí sluneční brýle, vydá za víc než učebnice dějepisu...Banderas až rozkošně přehrává a Stronga i Pinto je škoda...I když byl Annaud na vrcholu tvůrčích sil v osmdesátých letech, jeho jméno má mezi herci zřejmě pořád váhu...Ale už je to jen dozvuk s ozvěnou...(12.5.2012)

• - Jedná se o první významný mezinárodně koprodukovaný film natočený na území Kataru. (Conspi)

• - Film vznikal v pouštních lokacích států Tuniska a Kataru, kde se rovněž odehrávají boje mezi dvěma dominantními znepřátelenými kmeny. Jejich filmování zabralo víc jak čtyři týdny. (Conspi)

• - Natáčanie v Tunisku prebiehalo počas "Jazmínovej revolúcie", ktorá viedla k zvrhnutiu prezidenta Zine El Abidine Ben Aliho. Natáčanie však skončilo podľa harmonogramu a v rámci rozpočtu, bez akéhokoľvek prerušenia. (MikaelSVK)