Černé zlato

Čierne zlato

Day of the Falcon

Drama / Dobrodružný

Francie / Itálie / Katar / Tunisko, 2011, 125 min

,,VŠE CO MÁ NĚJAKOU CENU SE ZÍSKÁ BUĎ LÁSKOU NEBO KRVÍ“..... /// Arábie, poloostrov životní úrovní asi tak tisíc let za západem. Jen vítr a písek. Ropa? Aha... nadešel čas připravit se na události, po kterých se neměnný svět začne měnit..... Peníze a láska. Válka a mír (ty krávo - Tolstoj?). Pravda a odvaha. (ale hlavně...) PENÍZE A ROPA. Slušnej pohádkově – historickej příběh. Hodně zajímavejch myšlenek, informací (třeba že pod vodou je voda), jiná kultura (kde kurva máte ,,evropskou“ logiku?), Islám, ale i patos. I když co může bejt na tom ,,Jak jsme sjednocovali Arábii“ patosácký, že? Vlastně hodně, a je celkem jedno, jestli TO budete brát jako pohádku nebo cokoliv jinýho. Filmu škodí i kolísavost vypravěčskýho tempa (mohlo to bejt kratší). Ale co. Sjednocujou se Afričani, sjednocujou se Číňani. Proč by se nemohl sjednotit ,,tak nějak po svým“ taky někdo jinej.... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Arab“, kterou napsal Hans Rüesch, číst nebudu. 2.) Nevím, kdy se mi vyplatí vlastnit místo zelenýho trávníku písek. 3.) Chystám se na válku v poušti. 4.) Thx za titule ,,Velkotlamka“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(29.5.2012)

• Caaslav

tak tohle mělo hodně sestupnou tendenci, působivý a slibný začátek je na 4*, od druhé třetiny ale začíná kvalita upadat, přičemž poslední třetina jako samostatná část koketuje mezi 1* a odpadem....těšil jsem se na známé herce (Strong, Banderas) a na Friedu Pinto, ti však ve filmu hrajou jenom druhé housle. Děj se soustředí hlavně okolo Tahara Rahima, který ve filmu zrovna neexceluje....(4.3.2013)

Šeherezáda po 1000 a jednej noci vyrozprávala sultánovi všetko a po nej nastúpil J.J. Annaud, aby nám rozpovedal 1002. rozprávku. Mali by sme mu za ňu ráno stať hlavu? Nemyslím si. Čierne zlato je príťažlivá exotická historická omalovánka, na čom nie je nič zlé. Len stále som mal niekde vzadu v hlave nepríjemný pocit premárnenej šance na vysoko ambiciózny projekt, ktorý by uspel aj na udeľovaní nejakých tých cien a vyjadroval by sa aj k dnešnej situácii. Ale máme tu krásnu princeznú a ponaučenie, že s tankom do púšte nelez.(2.10.2016)

• StarsFan

První půl hodinu jsem nechápala, proč chtěl někdo z drsného, realistického námětu vytvořit něco na pomezí komedie a pohádky, následujících 100 minut jsem trpěla. Trpěla. T - R - P - Ě - L - A. Slova nedokáží vyjádřit obludnost scénáře, kde mrtvoly (nečekaně) ožívají, láska překonává všechny hranice a hlavní hrdina připomíná osvíceného evropského humanistu.(29.2.2012)

• MartinezZ

Takové hvězdy, tak dobře hrály, tak pěkná hudba, tak skvělé prostředí, tak výborný námět a tak zprasený film. To je tak neuvěřitelně promrhaná možnost na skvělý, velko-skvělý film, až se mi chce brečet. Scénárista je kretén a režisér jakbysmet. Všechno se děje hrozně rychle, čím blíže konci filmu, tím je vše překotnější, ale o to méně smysluplnější. Nemálokrát jsem se přistihl, jak v duchu křičím "COŽE?", protože některé zvraty a chování postav jdou mimo jakýkoliv smysl a události se dějí zničehonic jen proto, že někdo těch 15 minut, jež jim předcházely, z filmu vystříhal, čímž gradující děj zcela odstřelil. Přitom všechno ostatní se mi moc líbilo, kamera, hudba, prostředí, herci, všechno, až na ten film okolo toho. ~~~ Jestli já jsem se něco díky filmu v poušti naučil, tak také neplýtvat. Neplýtvejte tedy časem, bylo by vám z filmu jenom smutno. Ne, že by sám film byl tak smutný, jen je tak moc zprasený. ~~~ PS: Půl hvězdičky z čistých dvou dávám dolů za typicky levně americkou debilitu, kdy všichni arabové mluví výborně anglicky i mezi sebou. Což je na to, že film má na triku Francie / Itálie / Katar, dost zarážející (už vidím, jak se Banderas, Strong a další učí plynně arabsky :), ale i všichni ostatní, celá poušť? ~ 1,5*(6.5.2012)

• - Natáčanie v Tunisku prebiehalo počas "Jazmínovej revolúcie", ktorá viedla k zvrhnutiu prezidenta Zine El Abidine Ben Aliho. Natáčanie však skončilo podľa harmonogramu a v rámci rozpočtu, bez akéhokoľvek prerušenia. (MikaelSVK)

• - Jedná se o první významný mezinárodně koprodukovaný film natočený na území Kataru. (Conspi)

• - Film vznikal v pouštních lokacích států Tuniska a Kataru, kde se rovněž odehrávají boje mezi dvěma dominantními znepřátelenými kmeny. Jejich filmování zabralo víc jak čtyři týdny. (Conspi)