Synové Norska

(festivalový název)
  • Norsko Sønner av Norge (více)

Nostalgický pohled na punkové snění a dospívání v silně pro-socialistickém Norsku 70. let. Po nečekané tragické události se dospívající Nikolaj snaží vyrovnat s bolestnou ztrátou. Útěchu najde v právě se rodící punkové vlně, jeho idoly se stávají Johny Rotten a Sex Pistols. Z Nikolaje se stává rebel, ale i přesto všechno, za ním jeho volnomyšlenkářský otec, který se za každou cenu se snaží odlišovat od uniformní a konformní společnosti, stojí a bezpodmínečně ho podporuje. Film o vzpouře, punku, konfliktech mezi hippies a stoupenci punku. Silný příběh o komplikovaném vztahu otce a syna, o síle rodinných vazeb, které, i když se sebevíc snažíme, jdou jen těžko zpřetrhat. (Severský filmový podzim)

MacGuffin

O: Sønner av Norge, N/S/F/DK 2011; R: Jens Lien H: Sven Nordin (Magnus); Sonja Richter (Lone); John Lydon (Johnny Rotten); Asmund Hoeg (Nikolaj) ()

Disease

Zas tak moc o tom punku, jak to vypadalo z traileru, to nebylo, ale symbioza dramatu a komedie fungovala naprosto parádně. Rozhodně lepší než námětově podobné Wszystko, co kocham. ()

dormouse

Úžasný příběh nejen o dopspívání, nejen o střetávání punku s hippies, a nejen o bolesti, kterou působí probodávání tváře špendlíkem. Skvělý John Lyndon v roli sama sebe. ()

xtraper

Ten film vůbec není o punku je to jakási sonda do života jedné rodiny, která má praštěného tatíka, tolerantní maminku a dva malé synky. Problémy nastanou až po doprvní nehodě matky, která na její následky zemře. V tom okamžiku se rodina rozpadá, tatík se uzavře, jednoho syna se vzdá, druhému toleruje cokoliv. Bláznivý výlet do nudistickéko kempu celou šílenost ještě více podtrhuje. Klučina na sebe stále více upozorňuje, ale jeho vyšinutý otec na nic nereaguje, jako rodič. Poslední pokus o připomenutí se otci stojí chlapce málem život. Dnes už chápu, jak se mohla utvářet zrůda, jako je Brejvik. Celkový dojem s film, jsem nepříjemně naladěn a je mi smutno. Chtěl jsem dát 1*, dám dvě, ale nemám z toho vůbec dobrý pocit. ()

Fifer

Výborná komedie, u které jsem se královsky bavil. Aby to nebylo málo, film neklouže po povrchu, dává prostor k zamyšlení a otevírá mnohá politická (levice v Norsku, hippies, punks) a rodinná témata. Zkrátka a dobře, není to laciná komedie, kterou hned po odchodu z kina pustíte z hlavy. ()

José77

nie moc dobre zvladnuty mix medzi komediou a dramou, ktory rozhodne nie je o punku , ale hlavne o vztahu otec-syn a vyposriadavani sa po rodinnej tragedii. rottenov stek povazujem za hodne zbytocny. inac ale prijemny film, ktory ma navyse kratku stopaz, takze ujde ako voda. ()

Saur.us

Ale lidi říkali, že PuNk je jinde! Komediální drama chlapce, který se po tragické události upíná na myšlenku, která mu jen ztěží může pomoci se s celou situací vyrovnat. Anarchie, chaos, PUNK! Film, který může z traileru vypadat jako celkem šílená komedie je ve skutečnosti ze dvou třetin dost dusivé drama proložené několika úsměvnými momenty. ()

pipapa

Když koncem 70.let dorazí punk i na předměstí Osla, změní to život pubertálnímu Nikolaji. Stane se pankáčem. Jeho otec je ale pravý Hippie a z punku moc nadšený není. Po tragické smrti jeho ženy, Nikolajovy matky, jde punk i hippie stranou a otec vezme Nikolaje na letní výlet do nuda-kempu, aby se tu oba trochu rozptýlili. Tady se k nim přimotá ještě i ředitel školy...Tolik nepřitažlivých herců a nudistů, jak mladých, tak starších, jsem v jednom filmu najednou snad ještě neviděla. Mužskému obecenstvu se mladé i starší nudistky budou líbit... Typický skandinávský úlet. ()

vojo

Typický severský mix, kde skáčete medzi žánrami hore-dole. Ak nie ste na to zvyknutí, tento koktejl vám nesadne. Inak aj napriek niektorým jemným pachutiam, vám tento rodinný portrét s jemným óderom punkovej revolty vcelku urobí dobre od žalúdka a spokojne si na konci odgrgnete.... ()

dzank

Čo je krajšie ako vyjsť si do prírody a na lúke sa započúvať do srdečných melódií Johnnyho Rottena? Ale život nie je gombička a tak to už vyzerá, že punk je skutočne len jednou z fáz života.. taká hlúposť predsa nemôže nikoho držať príliš dlho..môže ťa zabiť alebo posunúť ďalej. Nakoniec to pochopil aj malý Nicolas. Because freedom is shit and shit is freedom. ()

MyrnaAlec

Film, který se nestydí za emoce. Taky stojí za to si srovnat atmosféru a možnosti 70.let v Norsku a v ČSSR. Sever se jeví jako super místo i pro dospívání, obzvlášť, když váš otec je levičácký hipík, který neváhá strávit dovolenou v nudistickém kempu a nekomentovat ani váš propíchlý obličej. Sex P. už jsou klasika, ale nezapomínat, že IQ k nim nikdy nepatřilo. ()

iz67

Hodně odtazita zalezitost. Neni to vlastne ani o punku a ani o te rodině. Takovy divny mix, kde si ruzne roviny nepomahaji, ale naopak jsou proti sobě. ()

silak_xup

Zase jsem se nechal zlákat trailerem. Na pistolích a jim podobných jsem vyrůstal, roztrhlí gatě jsem taky řešil sychrou ale nějak jsem neměl potřebu házet někomu flašku od píva do ksichtu a všude na všechno flusat. Pár docela vtipnejch záběrů, hodně stručnej proslov Johnyho Lyndona a partička dětskejch pankáčů co jsou pankáči asi jen oblečením. Zklamání. Nuda. ()

dank011

Severský filmový podzim, Minikino Ostrava, 16.11.2012. Vřelé doporučení i pro ne-punkery. Kouzelná sonda do vztahu otce a syna, svérázný návod jak s dospívajícím synem neztratit krok, pohled na reálie Norska 70-tých let ( s kupou banánů..), obraz fungující rodiny ( děti vpadnoucí do ložnice jsou vítány slovy: "ahoj kluci, chcete se podívat na pořádnou šuk.....?") , jejíž pouta nezničí ani puberta, ani smrt matky ( ikdyž...odložení mladšího synka, nechť), ani neuvěřitelné "nasazení" otce ( dovolená s pubertálním synem v naturistickém kempu, rozkošné !!). Další z manifestů pozitivní energie, látky, kterou mám upřímně rád. A závěrečné setkání otce se syny v nemocnici a vědomí si třebas tichého, ale hlubokého porozumnění a spojenectví. ()