Arakain XXV Eden (koncert)

Hudební / Dokumentární

Česko, 2007, 131 min

Petr Hajn

Tak jednou zase především nostalgické ohlédnutí. Arakain jsem měl rád na prahu dospělosti, kdy mě popadlo metalové období. Formace kolem Jiřího Urbana působila v záplavě všech těch typických českých bigbítovek trochu jako zjevení, snad i proto, že hrála opravdu metal a nebyla trapná. Svůj heavy-thrash-hardrockový projev dokáže Arakain suverénně prodávat zejména při živých vystoupeních; léty prověřené kytarové trio šlape bezchybně a Doxa s Toužimským, kteří při pětadvacátém výročí kapely obsadili posty bicích a zpěvu, zapadli rovněž výborně. Texty možná nejsou nejsilnější stránkou, své světlé chvilky si ale Brichta i jeho následovníci vybrali a především - je to prostě jen metal. Hlavně ten thrashující. Na Arakainy člověk nejde hledat nová hudební směry a poslouchat složitou textařskou filozofii. Spíše se jde přesvědčit, že je to pořád nářez, který si po hudební a technické stránce nezadá s podstatně mladšími a modernějšími uskupeními a který je zahraný natolik precizně, že předkapely často vypadají jako stádo zmoklých slepic. Šlape jim to, dědkům. Jako kráva. Co se týká výročního koncertu na DVD, osobně mi playlist zrovna dvakrát nesedl, nicméně porce je to šťavňatá a rozdělení na symfo/nesymfo část je chvályhodné.(19.3.2011)

V Edenu jsem byl. Koncert jsem si skvěle užil, ale bohužel toto DVD už mi tu samou atmosféru nabídnout nemůže. To ale není hlavní průser. Tím je blbej střih. V první půlce koncertu zabírá kamera defacto pouze tři členy skupiny a takového Mirka Macha si můžete užít snad jenom chvíli při sólu během Ztrát a nálezů. Jinak samozřejmě potěší přítomnost Aleše Brichty i Lucky Bílý a naopak nasere přítomnost manžela Lucky Noida, který zpívá v písničce Strom života.(28.7.2011)

Po hudební stránce je to naprostá paráda, po té vizuální nikoliv. Režisér to zkrátka celé pěkně pohnojil. Na kytaristu, který hraje většinu sól, není během koncertu snad jediný detailní záběr. Ono celkově z pětičlenné kapely vidíme víceméně jen tři muzikanty. Nechápu, jak se může něco takového stát. To, že "profesionálové" z České televize nedokáží rozmístit kamery tak, aby zabíraly celé podium, mi přijde až neuvěřitelné.(25.7.2018)

Perfektní playlist, výborně šlapající kapela, skvěle naaranžovaný symfonický orchestr, krystalicky čistý zvuk... Je tu jen jedno velké ALE. Režisér totiž zapomněl kamerově pokrýt jednu stranu pódia, takže z kytaristy Mirka Macha udělal statistu viditelného jen v celkových záběrech z dálky. V první půlce je v záběru jen při Ztrátách a nálezech, v druhé už je těch okamžiků víc, ale stejně například v Ďábelské hře má dlouhé sólo, ale vidíme při něm střídavě jen Toužimského, Urbana a Kuba. Takže jedna hvězda dolů.(28.8.2015)

Seznam skladeb DVD o orchestrem 1. Bláhová víra (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Petr Kolář) 2. Karavana slibů (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 3. Amadeus (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 4. Muzeum zla (zpěv Jan Toužimský) (Zdeněk Kub/Zdeněk Kub) 5. Marilyn (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 6. Návrat bohů (zpěv Jan Toužimský) (Zdeněk Kub/ Aleš Brichta) 7. Zimní královna (zpěv Jan Toužimský, Lucie Bílá) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 8. Strom života (zpěv Jan Toužimský, Václav "Noid" Bárta) (Jiří Urban/Petr Kolář) 9. Půl století (zpěv Aleš Brichta) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 10. Gilotina (zpěv Jan Toužimský) (Miroslav Mach/Aleš Brichta) 11. Ztráty a nálezy (zpěv Jan Toužimský) (Marek Podskalský/Aleš Brichta) 12. Apage Satanas (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Aleš Brichta) bez orchestru 13. Prázdnej kout (zpěv Jan Toužimský) (Zdeněk Kub/Petr Kolář) 14. Ďábelská hra (zpěv Jan Toužimský) (Miroslav Mach/Miroslav Mach) 15. Jsem trochu jako (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 16. Adrian (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 17. Gladiátor (zpěv Aleš Brichta) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 18. Princess (zpěv Aleš Brichta) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 19. Strážci času (zpěv Jan Toužimský) (Zdeněk Kub/ Aleš Brichta) Doxa - sól 20. Cournoutto (zpěv Lucie Bílá) (Marek Podskalský/Aleš Brichta) 21. Dotyky (zpěv Lucie Bílá) (Jiří Urban/Aleš Brichta) 22. Ptáci z ráje (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Petr Kolář) 23. Kolonie termitů (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Petr Kolář, Jiří Urban) 24. Vir (zpěv Jan Toužimský) (Jiří Urban/Petr Kolář, Jiří Urban) 25. Proč (zpěv Jan Toužimský) (Zdeněk Kub/ Aleš Brichta)(19.12.2017)

• - Jedná se o vůbec první spolupráci kapely Arakain se symfonickým orchestrem. (HellFireFery)

• - Bývalý zpěvák kapely Aleš Brichta prohlásil, že po tomto koncertě už nechce jako host s kapelou Arakain nijak spolupracovat a koncertovat. (HellFireFery)