Děvínský masakr

• Slovensko Devínsky masaker
všechny plakáty

V našich zemích ojedinělý film žánru dokudrama nabízí detailní rekonstrukci tragické události, kdy Lubomír Harman vyvraždil obyvatele sousedního bytu na bratislavském sídlišti Devínská Nová Ves. Film podle skutečné události představuje masovou brutální vraždu, která loni v létě otřásla celou slovenskou i českou společností a stala se nejmedializovanější událostí za poslední roky a dodnes vyvolává řadu otázek. Film představuje klíčové okamžiky jako rekonstruované hrané scény a to jak z pohledu vraha, tak obětí, zároveň však pracuje s autentickými záběry, skutečnými výpověďmi svědků, přímých účastníků a pozůstalých. Snímek se zabývá i tím, co tragické události předcházelo. „Co vedlo elitního střelce k tomuto hrůznému činu? Měla vražda rasový podtext? Co vedlo do té doby slušného a tichého člověka k tomu, že se rozhodl takto řešit nějaký problém? “, to vše se snaží zodpovědět tento film, který na Slovensku po své premiéře letos v únoru vyvolal vášnivé debaty a reakce. (oficiální text distributora)

corona

Úplne normálny dokument s hranými vsuvkami, akých sa, najmä v zahraniční točia stovky a ktorý nemal ísť do kín. Hrané časti, ako to bežne býva, pôsobili skôr rušivo a kto v tom videl akčný film, asi pozral iný film s podobným názvom. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa líšia jednotlivé výpovede svedkov, dozvedela som sa aj nové fakty (pán, čo slúžil ako živý štít a na ktorom vôbec nebolo vidieť čo prežil) a na záver odznel,čo mňa veľmi potešilo, Spišiakov novotvar "zasamovraždil". ()

stuntmanMIKE

takto sa dokumenty nerobia... ked robim dokument mal by byt v prvom rade objektivny. Tu sa objektivity clovek nedockal. Bolo to robene pre siroku verejnost a snazilo sa to hrat na city... Najviac ma stve ze to ma potencial tento pribeh ako svina ale ty nasi "tvorcovia" to dokatovali. ()

A.Beech

Dobre spracovaný dokument. Jediný dôvod prečo má tak málo percent mi príde akurát ten, že sa to tu hodnotí ako film (kedže sa premietal v kinách). Je mi jedno, či mám veriť Lipšicovi a spol. alebo nie, na udalostiach to nič už nezmení. Je to POKUS O REKONŠTRUKCIU toho, čo sa stalo, nie hollywoodsky blockbuster. ()

Avathar

Nedá mi, ale musím DEVÍNSKY MASAKER porovnať s podobnou doku-drámou MASSACRE AT COLUMBINE HIGH. Oba dokumenty o šialených strelcoch, v oboch sa vyskytuje hraná rekonštrukcia prestrihávaná na výpovede svedkov, príbuzných... V tomto ohľade DEVÍNSKY MASAKER zlyháva na celej čiare. Vidno na ňom, že je spichnutý horúcou ihlou, nepremyslene a chaoticky, až z toho smrdí pocit, že bol natočený len a len kvôli prachom. Výpovede svedkov mi prišli určite zaujímavé, rekonštrukcia tragédie je však nezvládnutá po všetkých stránkach. Štylizuje sa do akéhosi pochybného akčného hávu, ktorý akoby vypadol z nejakej nemeckej kriminálky. Rádobyefektné spomaľovačky sú skôr trápne, rovnako ako hudba, ktorá absolútne nevystihuje dianie na plátne. V COLUMBINE HIGH bola hudba mierna, tichá, dalo by sa povedať až mrazivá a počas streľby neznela vôbec. Tu to do vás hustia gitarové riffy (WTF) či hip-hop (WTF 2), k zemi padajú projektily v spomalených záberoch, herci sú kŕčovití a do jedného mizerní. Presný opak dokumentu o Columbine – kde tvorcovia síce tiež nepredostreli žiadne teórie, že „prečo sa to stalo,“ ale vďaka sústredeným hercom a netlačením na pílu vedeli diváka emocionálne rozrušiť, zdesiť, podnietiť k premýšľaniu, diskusii... Lacno spichnutému DEVÍNSKEMU MASAKRU sa nič také nepodarilo a obávam sa, že po pár mesiacoch po ňom neštekne ani pes. ()

Johnny.ARN

Fakt neviem čo väčšina proti tomuto filmu máte? Skvelý dokument, ktorý objasňuje dosť zahmlenú situáciu okolo celého prípadu. 90% ľudi si možno aj teraz myslí, že v tom byte boli len cigáni, ale tento film ukázal, že to tak nebolo. Podľa mňa skvele spracované, autentické výpovede, svedectvá, opísaná minúta po minúte. Vážne som rád, že tento dokument vznikol. Nechcem zbytočne písať veľa, len chcem povedať, že hodnotenie a komentáre niektorých ľudí sú neadekvátne a dovolím si povedať, že sú aj zaujaté. 4 z 5 ()

Gothar

Slabé...dĺžka aj filmárske spracovanie sú ok, ale veľmi mi vadila agresívna metalová hudba počas rekonštrukcie útoku, tá by si zaslúžila skôr niečo dramatické a u mňa to dosť narušilo atmosféru. ďalším problémom je to, že p. Spišiak nevedel reagovať na otázky týkajúce sa faktov, tak buď ho tvorcovia dopredu neinformovali o otázkach (aby si mohol pripraviť presné odpovede) alebo dokument vznikol príliš skoro. Aj vďaka tomuto sa z toho stal iba súbor protichodných výpovedí - pani tvrdí, že neboli problémy, poľovník zas hovorí o šikanovaní...k tomu žiadny náznak o nájdenie pravdy. Nízkemu hodnoteniu sa tu ani nečudujem, ak by som za toto mal platiť tak by som bol naštvaný, teraz som iba trochu nespokojný. Hlavne ma prekvapuje, že takéto niečo vypustili ľudia stojaci za Najväčšími kriminálnymi prípadmi Slovenska, kde bolo všetko tak ako sa na správny dokument patrí. ()

standsiller odpad!

Niekto sa tu snažil urobiť z tragédie "prestrelku z divokého západu ". Absolútne amatérska rekonštrukcia a všetko naokolo čo vo filme vzniklo. Akoby niekto cítil potrebu spraviť čo najrýchlejšie dokumentárnu snímku a je jedno akú, len preto, aby sa na to neodhodlal kvalifikovanejší človek , ktorý by celú túto záležitosť posunul do omnoho profesionálnejšej roviny. Opäť raz nekonečné sklamanie. Ako od iných filmov našej kinematografie za poslednú dobu ( minimálne tohto nešťastného obdobia pre náš film ), som si ani od tohto nesľuboval hory-doly. Ale čakal som aspoň kvalitný dokument, kde nebudú ospevovať "schopnosť" našich zásahových zložiek za každú cenu z úst ministra a podobne. Mohli to spraviť viac civilistické, menej akčno-dramatické , ale v prvom rade DOKUMENTÁRNE ako sa to snažili otitulovať. ()

latvar

Dezorz s Páleníkem se snaží divákům přiblížit podrobnosti o masakru, který se udál na okraji Bratislavy, kdy o život přišlo 8 lidí včetně střelce, který spáchal sebevraždu. 55% ()

Jello Biafra odpad!

Pseudo-dokument plný klamstiev nám predkladá teóriu že dotyčná vystrielaná rodina boli slušňáci a snažili sa pracovať kde sa dalo. Skutočnosti boli však úplne iné. Ešte k tomu ten drbnutý hlas komentátora, ktorý znie ako keby ho nahovoril nejaký dôchodca. Z Harmana sa tu snažia spraviť teroristu, ktorý sa pravidelne ozbrojoval a hromadil muníciu. Ale že sa tí cigáni dennodenne vyhrážali ľuďom zabitím a terorizovali celý činžiak to tu zabudli uviesť. Naštastie im tento paškvil nikto nezožral a v kinách prepadol. ()

casioa.... odpad!

Zbytočný film. Ako to už v takýchto prípadoch býva, peniaze sa mohli vynaložiť radšej na stavbu detského domova, alebo budovanie vodovodov v Afrike.Tak boli média a vyhlásenia štátnych orgánov plné protirečiacich informácii, tak bol nimi presiaknutá i táto pseudo-dokumentárna dráma. Práve som sa pred chvíľou vrátil z Pražskej "nie premieri", ale ako to mr.režisér J.Páleník nazval....z "premierového púštania" či tak nejak. Sála kina Lucerna, bola totálne prázdna, PR bolo zrejme asi také, ako keď si pštros strčí hlavu do jamy v piesku. Z tých 20 ľudí sme boli 5-ti zo stránky www.somvprahe.sk, ktorá (zrejme asi ako jedna z mála :) robila firmu aké také promotion. Proste zhas. Ako film, aj všetko okolo neho. A ruky vo vreckách pána režiséra, keď pred filmom na pódiu "vyprával", no proste - premierové púštanie sa vydarilo. Hahaha. ()

BlackTom

Jedného rána byl Ľubo poněkud neklidný. Rozhodne mal niečo za ľubom. Už dlho sa chcel nejak odvďačiť svojim príjemným počerným susedom, ktorí ho už zďaleka vítali teplým slovom a vždy mu dopriali dlhý a plnohodnotný spánok. Schyľovalo sa k Harmantancu. Inu, nasadil si slúchadlá typu Otík Rákosník 2010 Edition a šiel sa popozerať, čo nového v Paneláku. A keďže jeho mierumilovní a spôsobilí susedia márne čakali na vyplatenie dávok, bol tak veľkorysý, že pár dáviek zo samopalu im uštedril sám... Ako rekonštrukcia smiešne, ako dokument zlyháva, na slovenské pomery však uchádzajúce. Nebyť toho, že je to takmer sebaparodické a človek môže byť akokoľvek útlocitný a humanisticky založený, nechtiac pobaví. Citeľná ukážka toho, v akej spoločnosti je dnes človek často nútený žiť, a čo z toho môže vzniknúť. Související: Anton Špelec, ostrostřelec (1932). ()

Nons3nse

Kto by nevidel, alebo nečítal o udalostiach v Devínskej novej Vsi? Na tento film som bol celkom zvedavý, ale od začiatku som vedel, že to nebude nič extra. Ale predsa, čakal som niečo iné. Väčšinu filmu som sa nudil, a len tak by som sa pozeral okolo seba. Keby tam nie sú tie rozhovorové časti, a bol by to iba hraný film, tak by sa to ešte dalo. Určite, tento film mal potenciál, a som sklamaný, že to takto dopadlo... ()

AdamesWWE

No tak samozrejme že toto nemôžme brať ako film a tie tri hviezdy dávam zo súcitu, chápem to že nám to chceli objasniť a podobne, čo si cením, ale mňa tento dokument nezaujal a som ho len pretáčal. Ako tak príbeh si tvorcovia vybrali dobre a spracovať to vedia tak na hranici priemeru, ale určite to mohlo byť lepšie, ale nedovolím si to porovnávať s ničím a ani nejak viac hodnotiť lebo to nemá zmysel a už len kvôli tomu na akú udalosť bol tento dokument robený dám tie tri hviezdy. ()

Pat.Ko

Dokument nás vniesol iba do toho ako susedia hovorili o tom, že zavraždená rodina bola slušná, a to je všetko... A ten hraný priebeh vraždy bol hrozný, a tá hudba okolo toho Harmanovho konania bola hrozná. Proste keď neviem si pozháňať dostatočné informácie okolo tej veci, tak sa proste do toho nepúšťam ()

LxLuthor

Smutná udalosť, ktorá sa udiala pár metrov od môjho domu, a ktorá nemá dodnes žiadne opodstatnenie. Zbytočná strata na ľudských životoch tak, ako zbytočný film, ktorý chcel iba rýchlo prosperovať na médiami rozšírenej ľudskej tragédii. Nemám k tomu viac čo dodať. ()

VictorMartel odpad!

Z dokumentu jsme se dozvěděli, že nezdravit cizí dámy a nevykecávat s nimi znamená nebýt normální. Dozvěděli jsme se, že mít rád svůj klid a pořádek znamená nebýt normální. Normální by podle dokumentu bylo nechat se terorizovat bezohlednými sousedy. Někoho respektovat tak podle vyznění snímku znamená nechat si ničit život bezohlednými lidmi, které naše práva absolutně nezajímají. Je zřejmé, že s rasismem to nemělo nic společného, když většina zastřelených byla bílá a důvody pachatele zásobovala víc než dost. ()

Rockerman

Hodně naturalistická rekonstrukce tohoto hrůzného činu. Neskutečné výpovědi policajtů, ale hlavní hvězdou je pro mě děda, který chránil svým tělem jednu z obětí, ale mluví o tom, jako o fotbalovém zápase. Přitom mu kulky svištěly kolem těla a měl štěstí, že si vrah nevybral jeho. ()

sarfian

To bol ale kus kokota, ktorý tam robil tú hudbu. V dokumente tvrdá hudba ako vo filme to je silná káva. Ato spraovanie ako reportáž z TV novin. A hlavne si myslím, že tu malo ísť o informácie, ktorých sme sa dočkali ale v trochu chaotickej miere. Ako to chodí na dedine...každý povie svoju verziu a trošku prikrášli...a máme z toho guáš. VIDENÉ 1x ()

Petike odpad!

Pôvodne som nechcel dať odpad!, ale neovládol som sa. Dôvod ? Odkaz Dezorzovi a spol. : Keď ste za každú cenu hľadali výhovorku na natočenie infantilne nadšeneckého akčňáku "za pětset", aspoň sa ho nesnažte prezentovať ako serióznu dokudrámu. Z filmu len tak kričí spomínaná snaha, nevie čím chce byť. A vzhľadom na uponáhľanosť jeho výroby a rýchlosť, s akou bol dorobený, sú jeho chyby o to výraznejšie. Vrátane úplne neprofesionálne a mizerne spracovaného spovedania tých, ktorý Harmanove vyčíňanie museli zažiť na vlastnej koži. Veľmi nevyvážené prezentovanie názorov jednotlivých zúčastnených strán, objektívne len tak akože, aby sa nepovedalo. Nakoniec z toho takmer vyšlo konštatovanie, že ten Harman bol vlastne cool ujo, ktorý len vybehol von na ulici hrať sa so svojím samopalom. Neprofesionálna robota, škoda reči. Odpad! zaručený. A nechcená komickosť mnohých-premnohých scén taktiež (pomaly vylietávajúce nábojnice, neskutočne "husto" sa tváriaci Harman a poldovia) ! :-))) Tragický, stupídny kus pseudokinematografie. A pritom stačilo trocha citu pri pristupovaní k tak vážnej téme, menej gýčovej štylizácie a koncentrovanie sa na suché, vecné fakty o prípade, vyspovedať riadne všetkých účastníkov udalosti, atď. P.S. Ou, a je tiež až bolestne očividné, že dôvodom pre nakrútenie filmu bola pre autorov popri detinských akčňákových túžbach aj obyčajná sprostá snaha o rýchly zárobok na tak nedávnom, smutnom incidente. ()