Touha zabít (festivalový název)

• Jižní Korea

Enemy at the Dead End

Thriller / Drama

Jižní Korea, 2010, 91 min

Sang-hwa Kim, Won-hee Jo

Je to slusny minimalisticky thriller v ktorom sledujeme dvoch nehybnych pacientov leziacich na posteli ako sa s pribudajucimi silami snazia vzajomne zabit. Postupne sa dozvedame ich dôvody a samozrejme nechyba ani sokujuca pointa, ktora cely predosly dej prevrati hore nohami. V ramci minimalistickej formy je to solidne napinave, stopaz je dostatocne kratka, aby to nenudilo, scenarista vymyslel dostatok viac ale aj menej uveritelnych spôsobov ako sa dvaja kripli chcu zabit, ustredne herecke duo podava kvalitne vykony. Akurat pointa je do velkej miery odhadnutelna a celkovo tento koncept filmu je podla mna len na jedno pozretie, lebo napätie vyplýva hlavne z toho ake dalsie blaznive zvraty si scenarista vymysli. Akonahle ich uz poznate, tak sa zabavnost snimku dost znizi a uz nemate dôvod ho vidiet druhykrat. Ale za jedno pozretie to rozhodne stoji. 6/10.(7.3.2015)

Dvaja pacienti s ťažkými zraneniami bez možnosti pohybu, ležiaci na izbe jednotky intenzívnej starostlivosti v boji na život a na smrť. Jeden je násilníkom, druhý tým, ktorý vďaka jeho konaniu prišiel o manželku. Kto vyhrá tento netypicky neľútostný súboj? Spočiatku ma snímok veľmi nechytil, no odstupom času nie len vďaka množstvu čierneho humoru, dostatočne zaujal. Toto môže napadnúť len "šikmookých". Ich originalita ma neustále udivuje, a zrejme aj dlho bude. Napriek tomu, že z filmu cítiť určitú dávku prehnanosti, po jeho vzhliadnutí zavládla spokojnosť.(30.3.2015)

Originální námět, který podle mne ovšem není využit do úplnosti. Přesto hlavní herecké duo kvalitní, potom krásná sestřička a její zlatý úsměv :-)). Útoky mýdlem, smyčky kolem krku, dávení marmeládou a samotné finále je pořádně krvavé a dost vtipné. Pointa mne dostala, to jsem vážně nečekal. Tenhle film je celkem originální, zasmál jsem se několikrát a mám z toho pouze dobrý pocity.(2.5.2015)

Správně ujetá šílenost která se mi líbila už jenom tím námětem, ale podruhé si jí asi nepustím. Je to totiž přesně ten typ dějově nepředvídatelnýho filmu, kdy po celou dobu čekáte jak se to vyvrbí. Obávám se, že napodruhé když už víte o co jde by se mohla vkrást nuda. Nicméně na první dojem tomu udílím 70%(9.6.2015)

Je to nadpriemerný thriller. Má výborný príbeh o čiastočne ochrnutom pacientovi trpiacim amnéziou, ktorý už nechce žiť, pretože prišiel o manželku, ale keď je do jeho izby umiestnený podobne postihnutý muž, v ktorom spozná vraha svojej ženy, dostane nový zmysel života. A tak chce urobiť všetko preto, aby ho zabil a hlavne čo najskôr, kým si na minulosť nespomenie aj on. Spracovanie nie je zlé, ale až tak moc ma nezaujalo. Samotná zápletka pôsobí skvelým dojmom, dvaja muži v jednej izbe, ktorí sa chcú navzájom zabiť, ale kvôli výrazne zníženej schopnosti pohybu na to majú len obmedzené možnosti a navyše ich často navštevuje aj milá sestrička, pred ktorou to chcú utajiť, ale potenciál sa až tak dobre využiť nepodarilo. Dá sa na to bez problémov pozerať a aj kvôli veľmi krátkej dĺžke to ani nestihne začať nudiť, ale prišlo mi to málo nápadité, väčšinu času chýbajú nejaké výnimočnejšie situácie a navyše to nemá ani ten správny náboj, aby som sa o niekoho obával, prípadne mu fandil. Takže mi bolo úplne jedno, kto nakoniec prežije a to je pri filme s thrillerovou zápletkou celkom problém. Ale našťastie to celkom zachraňuje záverečná dvadsaťminútovka, kedy sa to nielen slušne rozbehne a tak to pôsobí intenzívnejšie, no hlavne príde aj zaujímavé rozuzlenie, ktoré mi sadlo. Navyše film je ladený takým miernym čiernohumorným štýlom a skôr by som uvítal plnohodnotný napínavý thriller. Herecké obsadenie je na tom dobre, poteší dobre zvolené hlavné duo Cheon Ho-Jin a Yu Hae-Jin, ktorých vždy rád vidím a okrem nich má už väčší priestor len postava sympatickej sestričky. Réžia a technická stránka sú pomerne rozporuplné, na jednej strane tu potrebné žánrové prvky nefungujú až tak dobre, ako by som chcel, ale zase sa mi páči vizuál. Škoda, kvôli veľmi zaujímavej zápletke som bol na tento film dosť zvedavý a síce ani takto to nie je zlé, na ten lepší priemer to stačí a finále sa vydarilo, ale čakal som o niečo viac. 62%(30.6.2013)