Reklama

Reklama

Deník 1939 - 1945 - Druhá světová válka

(TV seriál)
  • USA Second World War Diary (1939-1945) (více)
Dokumentární / Historický / Válečný
USA, 2009, 72x62 min

Obsahy(1)

Série 72 DVD - válečné události zachycené den po dni.Září roku 1939. 1. září v brzkých ranních hodinách přepadává hitlerovské Německo Polsko, pod průhlednou záminkou fiktivního polského útoku na vysílač v tehdejších německých Gliwiích, které bylo zinscenováno německými agenty.Velká Británie a Francie v souladu se spojeneckou smlouvou, které měly s Polskem uzavřenu, žádají o okamžité přerušení německého útoku a když Hitler podmínce nevyhoví, vyhlašují Německé říši válku. Skutečné válečné operace však nezahajují a tím promarní vynikající příležitost porazit Hitlera na jeho vlastním území v době, kdy ještě nebyl zdaleka vyzbrojen tak dobře, aby mohl vést válečné operace na dvou frontách.Dobře vyzbrojené tankové jednotky Wehrmachtu s podporou německého vojenského letectva rychle postupují do nitra zoufale se bránícího Polska, které stále doufá v přímou vojenskou intervenci svých západních spojenců. Doufá však marně. Velká Británie, jejíž vojenská síla byla nedostatečná a ochromená předchozí usmiřovací politikou britské vlády, teprve dává dohromady svůj expediční sbor k výpravě na kontinent. Francouzská armáda, tehdy největší na světě, nesměle ostřeluje německé pozice, ale skutečné útočné operace proti Německu se vůbec neodváží.Za německými jednotkami postupují na polské území speciální jednotky SS, určené k likvidaci polské inteligence, kněžstva, mocenských struktur a vůbec polské vyšší a střední třídy, neboť Polsko má napříště sloužit Hitlerovi jako zásobárna levné a nekvalifikované pracovní síly.Odpor vůči německým okupantům je tvrdě potlačován, bránící se města krutě bombardována, zejména hlavní město Varšava je za krátko změněno v hromadu sutin.V kritické době, kdy německá vojska okupují polovinu polského území vpadá do zad Polákům Sovětský svaz, který si chce urvat pro sebe kus Polska v souladu s německo-sovětskou smlouvou uzavřenou ministry zahraničí Ribbentropem a Molotovem. A Polsko stále marně čeká na spojeneckou pomoc, jež je jen zcela symbolická.Současně s postupem v Polsku na plno propuká válka na moři, kde Říše vystavuje Velkou Británii námořní blokádě a jednak hladinovými loděmi, jednak a zejména ponorkami, se snaží přerušit pro britské ostrovy životně důležité námořní linky.A tak zatímco USA jsou neutrální, Sovětský svaz rozšiřuje svoje území o pobaltské státy východní Polsko a připravuje útok na Finsko, zatímco Británie bojuje proti německým ponorkám, Francouzi se ukrývají v pevnostech Maginotovy linie, plánuje Hitler invazi na západ a spolu s celým Německem slaví úspěchy v Polsku. A také vítězství nové německé vojenské strategie, strategie Bleskové války - Blitzkriegu.Na konci září polská kampaň končí plným vítězstvím německých ozbrojených sil a Polsko pro tento čas a v dosavadní podobě zaniká, rozděleno mezi dočasné spojence Německou říši a Sovětský svaz. Mezi dva kruté diktátory, kteří se navzájem obdivují i nenávidí, mezi Hitlera a Stalina. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

moriarty 

všechny recenze uživatele

Dobrý nápad, ale neuvěřitelně odfláklý. Listování v dobovém tisku je zajímavé, ale člověk se tam dovídá věci jako, že Čurda se ve skutečnosti jmenoval Čarda a nebo že Lancaster měl dva motory a tak podobně. Co se týče obrazové části, tam jsou zase pouštěny filmy, které vůbec nesouvisí s daným tématem, takže při vpádu do Francie tam jsou zobrazeny ruský tanky a tak podobně. A když jsem v českém dabingu po několikáte slyšel říkat "džamajka", tak jsem se na to přestal dívat. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Zase jednou první! Komentář píšu v době kdy vyšel zatím poslední díl č. 35. To se nacházíme v červenci 1942. Seriál vychází na DVD pravidelně každý měsíc. Co díl to měsíc daného roku, co díl to na 30 dní rozdělené důležité události války. Vzhledem k neskutečné obrovitosti seriálu a množství vkládaných informací nejsem schopen posoudit na kolik přesný je seriál dle historické linie. V hlavních bodech jsem neobjevil chybu, ale u podružnějších událostí to nejsem schopen posoudit. Člověk zkrátka vše nezná. Seriál dabuje Alfréd Strejček který má příjemný hlas pro tento typ snímků. Na každém DVD jsou pak bonusy, které obsahují v původním znění dokumentární záběry válečných reportérů - převážně z amerických bojišť (prý dosud nezveřejněné). I toto má pro válečné fandy jistou hodnotu. Každopádně sesadit z dobových dokumentárních snímků druhou světovou válku den po dni je jistě počin nevídaný a chvályhodný. * * * * ()

Reklama

Brepti 

všechny recenze uživatele

Nemůžu to pochopit, proč to nedovedli, tenhle seriál, až do konce, většina lidí, co se na tenhle ten seriál dívali, měli ho rozkoukaný a přestali ho vydávat jako PNS v trafikách, opravdu nejúspěšnější světový seriál z druhé světové války, mapující události, den po dni, v podání nejlepšího českého dabéra, Alfréda Strejčka. ()

japekli 

všechny recenze uživatele

Musím a chci souhlasit s Big Bear. Tohle dílo zmiňuje i události zdánlivě všední nebo né tak profláklý a možná i kvůli tomu to sleduju doslova přibitej k TV. Pro mě zvlášť bylo zajímavý období před napadením Ruska, protože knížka, od Suvorova VŠECHNO BYLO JINAK, mi o hodně víc napověděla jak nahlížet na tohle období. Dokument můžu jen a jen doporučit všem, kdo si chce "zalistovat" v dobovým tisku. ()

Reklama

Reklama