Pohádky noci

• Česko Příběhy noci (festivalový název) (více)

Noc co noc se dívka, chlapec a starší technik scházejí ve staromódním kině, aby dali průchod své fantazii a postupně inscenovali šest pohádkových příběhů. Ty se odehrávají na různých kontinentech a důvtipně i s důrazem na tradici představují několik bojů o princezny či záchrany království. Romantické i dobrodužné příběhy v sobě nesou zřetelná poselství, ale též nepřehlédnutelný humor, mnohdy narušující pohádkové stereotypy. Proč by měl mladík toužit po princezně a půlce království, když má doma svou milou, a navíc jde o království mrtvých? Francouzský animátor Michel Ocelot kombinuje tradiční animaci siluet, proslavenou již v roce 1926 snímkem Lotte Reinigerové Dobrodružství prince Achmeda, s moderními technologiemi (snímek byl uveden také ve stereoskopickém 3D). Okouzlující film dokazuje, že animované postavy nemusí být vybaveny propracovanou mimikou, abychom s nimi mohli soucítit. (MFF Karlovy Vary)

mr.filo

Pohádky pěkné a barevnost fantastická, možná až houbičková. Černé siluetové zpracování je hodně podobné tradičnímu kambodžskému zpracování loutkových divadel, takže je asi pravděpodobné že se tam inspirovali .... a jako kolonizátoři vlastně na to mají právo. Co se týká délky: nemělo být konceptem pásmo několika pohádek, tedy než to slepili do jednoho dloouuuhééééého celovečeráku? Doporučuji dávkovat po kouscích:) ()

Tommy.D

Tohle prostě můžu, ideální kombinace formy a obsahu. Na zpočátku netradiční animaci jsem si rychle zvykl a docela mě překvapilo, jak se dá pracovat s absencí barev a stínů. Dokonce i ta francouzština k tomu tak pěkně seděla. Některé pohádky byly ovšem trošku slabší, takže proto to hodnocení. ()

Stegman

Jednotlivé příběhy: Vlkodlak****, Jíra a mangusta***, Kouzelný tam-tam****, Aztékové*****, Mluvící kůň****, Architekt****. ()

Stružák

Skvělá animace, i ve 2D se nádherně podařilo dát pohádkám prostor, hloubku. Siluety skvěle vyvolávají emoce jednotlivých postav, místy nabádají k vlastní představivosti. Některé pohádky jsou zajímavé, jiné méně... Možná pohádek nemuselo být tolik a celek se vejít do 60 minut. ()

Brylin

Vizuální jazyk, použitý Michelem Ocelotem, mně naprosto vyhovuje. Nestrhává přílišnou pozornost od příběhu k detailní mimice jednotlivých postav, naopak, stínové siluety postaviček a kontrastní barevné pozadí nenásilně vyprávění podtrhují. 6 pohádkových příběhů z různých míst po celém světě, ve kterých hrají nezastupitelnou úlohu i zvířátka, je podáno laskavě, ale s invencí, a potěší nejen dětského diváka. Nakonec čtyři hvězdy. ()

HouseMK

Film mě nalákal na originální animaci. Ta se mi také líbila, ovšem postupem času s dalšími příběhy lehce zevšednila a díky lehce naivním (no já vím, jsou to pohádky) příběhům film začínal místy nudit... Doporučeno dětem! ()

jochanan

kolem mě byla spousta lidí, která se bavila, já bych si to klidně nechala ujít. Byla to moc zajímavá animace, i jednotlivé pohádky stály za to, ale jako celek jsem to prostě nedávala. Jako večerníček by mě to bavilo víc :) ()

Lusů

Pohádky mě moc bavily, ale zhruba od čtvrté už jsem doufala že je poslední (možná že kvůli začátku filmu o půlnoci). "Prêts?" "Oui!!!" "Húúúú" ()

saillor

Krásné francouzské pohádky, které by ale lépe fungovaly rozděleny jednotlivě, protože šest příběhů už na mě bylo trochu moc najednou. Nicméně i tak mě okouzlily svou atmosférou, jednoduchou animací na základě stínohry a vtipem pro humor, který je směřuje spíš k dospělému divákovi než dětem. Střídání prostředí na jednotlivých kontinentech animaci vtipně vždy obmění. Nejlepším příběhem bych označila podsvětní, který byl zároveň i nejhravější. ()