Snowtown

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

Austrálie, 2011, 119 min

Justin Kurzel

Předloha:

Debi Marshall (kniha), Andrew McGarry (kniha)

Shaun Grant

Fiona Crombie

Kostýmy:

Fiona Crombie
  • bourec

To byla obří píčovina.Lidi z okraje společnosti,skoro bych všechny z toho filmu viděl na odborářské demonstraci za lepší zítřky.Z polorozbořenejch domů,cpoucí se pořád nějakejma blafama,v mastnejch tílkách,prochcanejch teplákách.Ten film se vleče,nic se neděje,herci mlaskaj u stolu,pak někoho zabijou,a pak zas hovno.A co z toho má divák?Nevim jak ostatní,ale já mám radost,že je konec.A seru na to,že je to podle skutečný události.10%.(27.4.2012)

Slušné syrové drama, které trpí hlavně díky nevyváženosti. Zatímco, první polovina snímku je utahaná nuda, tak naopak druhá půlka je fantastická a překvapivě dost brutální a nechutná. I tak si myslím, že z tohodle námětu šlo vytěšit o trošku více. Za kameru se měl postavit lepší režisér a věřím, že by hodnocení bylo ještě lepší.(16.12.2011)

Disciplinované cvičení v odmlkách, elipsách a skryté brutalitě, kterou zmatenému divákovi vyleje Kurzel na hlavu zhruba po hodině a čtvrt se vším všudy. Krajně nekomfortní a náročný divácký zážitek, psychologický thriller bez možnosti empatie. Jediný způsob, jak autenticky zachytit svět psychopata Buntingovy ráže.(22.4.2015)

Vyznat se v tom filmu bylo někdy hodně náročné, občas možná i nemožné, protože režisér se opravdu nenamáhá divákovi předkládat všechny souvislosti nebo zmiňovat jména postav více než jedenkrát. Nepřehlednost však bohatě vynahrazuje všudypřítomná syrovost, nepříjemně pulzující hudba a výborná kamera s šedavým barevným spektrem. Jistě, občas je tady vidět až přílišná snaha o to, aby film vypadal jako od slavnějších artových režisérů, na prvotinu je to ale opravdu velice dobré.(1.12.2011)

Kurzel sa vo svojej prvotine nešetril a pustil sa do všeobecne veľmi nepríjemných tém pedofílie a vrážd, pričom za námet si zobral vyčínanie austrálskeho masového vraha bytostne neznášajúceho úchylákov. Avšak nezameral sa tu len na obyčajný životopisný opis. Skôr sa snažil zájsť viac do hĺbky problémov, pričom odhliadnuc od nepríjemného násilia sa tu dotkol aj otázok krehkého vzťahu otec-syn. Čo je dôležité, nezabudlo sa tu ani na pocity a veľmi dobre vykreslenú psychológiu chlapca (a to i vizuálne - časté zábery kamery na jeho tvár a sledovanie jeho reakcií), ktorý chudák nemal šťastie na svoje okolie (samý úchyl, feťák, znásilňujúci brat, nezáujem matky...). V takýchto chvíľach si človek povie, ako dôležité je miesto, kam sa človek na začiatku svojej životnej púte narodí a kto ho bude na tej ceste sprevádzať. Vec, ktorú si žiaľ nevyberieme. Z toho potom vyvstávajú zaujímavé otázky ako napr. ako a do akej miery nás tieto osoby a prostredie dokážu ovplyvniť a prečo niekto odolá zlým vplyvom a niekto nie.... Snowtown je i zaujímavo natočený, režisér zvolil civilný spôsob, pričom vsadil aj na časté používanie ručnej kamerky, čo má za následok ľahké vtiahnutie diváka medzi postavy, niečo také mám veľmi rád. Nepríjemnú atmosféru (hlavne naturálnych násilníckych scén) celkom fajn umocňuje hudba, ktorá mi miestami dokázala pekne liezť pod kožu. Na druhú stranu čo je možno škoda, tak mi dosť vadilo časté používanie statických záberov kamery, tiché sekvencie a všeobecné zbytočné naťahovanie. Výrazne mi to uberalo na atmosfére. Celkovo veľká spokojnosť, ale už nikdy viac. 75/100(29.4.2016)

• - Daniel Henshall (John) žil v hoteli v oblasti Snowtownu po dobu 6 týždňov, aby spoznal miestnych obyvateľov s cieľom lepšie sa vžiť do života postavy, ktorú stvárnil. (MikaelSVK)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Austrálii a podporila ho aj tamojšia vláda. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Poslednou natočenou scénou bola tá, kedy Jamie (Lucas Pittaway) zastrelí pri večeri psa. (MikaelSVK)