Snowtown

Krimi / Drama / Thriller / Životopisný

Austrálie, 2011, 119 min

Justin Kurzel

Předloha:

Debi Marshall (kniha), Andrew McGarry (kniha)

Shaun Grant

Adam Arkapaw

Jed Kurzel

Veronika Jenet

Scénografie:

Fiona Crombie

Kostýmy:

Fiona Crombie

Vyznat se v tom filmu bylo někdy hodně náročné, občas možná i nemožné, protože režisér se opravdu nenamáhá divákovi předkládat všechny souvislosti nebo zmiňovat jména postav více než jedenkrát. Nepřehlednost však bohatě vynahrazuje všudypřítomná syrovost, nepříjemně pulzující hudba a výborná kamera s šedavým barevným spektrem. Jistě, občas je tady vidět až přílišná snaha o to, aby film vypadal jako od slavnějších artových režisérů, na prvotinu je to ale opravdu velice dobré.(1.12.2011)

Uf uf...tak jednu konkrétní scénu budu z hlavy vymazávat bohužel hodně dlouho, jestli se mi to vůbec podaří. Podobné pocity ve mně vyvolal film Jezero smrti, který, stejně jako tenhle film, už nehodlám znovu vidět. První půlka mírný rozjezd, druhá brutální dojezd. A hlavně pro mě nepochopitelné Jamieho jednání, nebylo zde pořádně ujasněno, proč???? Ať už je mentalita člověka jakákoliv i vlivem prostředí a okolností, tady jsem si jen stále říkala PROBOHA PROČ??Nicméně solidně natočené a za zhlédnutí to stojí, ale opravdu jen jednou!!!(2.9.2014)

Taková normální australská rodinka. Brácha šuká bráchu a asociální máma ráda střídá chlapy. A vybírá si samé lepší týpky, nejdřív pederasta a potom psychopata. Psychopat je, tedy krom toho že je psychopat, taky idealista a snaží se zkrášlit a zušlechtit své okolí. To znamená vyčistit ho od úchylů, feťáků, homoušů a podobného lidského odpadu. No a když mu tihle všichni dojdou, pustí se i do mentálů a normálních lidí. A jak jsem ho tak za tu hoďku poznal, asi by dál čistil a čistil, dokud by svoje malé městečko nevyčistil úplně od všech. A čistí ho pěkně brutálně, aby si při tom taky trochu užil a nebyla to pro něho jen práce, ale i zábava. Divný film, divný scénář, divná režie, divná hudba, divní herci. Film, který určitě postačí vidět jen jednou.(15.11.2015)

Ponurá atmosféra, syrové prostředí ve kterém se pohybují postavy na hranici sociální vyloučenosti (chvílemi jsem v nich měl tedy tak trochu guláš), nechutná lidská spodina, kterou "léčí" usměvavé hovado, které je ve svém psychopatickém nitru mnohem horší než jeho oběti a občas nějaký ten popravený domácí mazlíček nebo klokan rozsekaný sekerou. To jsou, spolu s výbornou, byť také poněkud depresivní hudbou, asi hlavní dojmy které si divák z filmu "Snowtown" odnese. Každopádně docela silný zážitek, na který asi jen tak nezapomenu.(16.11.2014)

tak toto teda bolo riadne zatatie do ziveho... a este plus s nasypanim kopca soli do rany. Fuuuha, velmi dlho som drsnejsi film nevidela, co je znasobene aj tym, ze sa jedna o skutocny pribeh. Kazdopadne odporucam vidiet vsetkym, ktori spochybnuju, v co vsetko moze prerast tyranie zvierat v mladosti, ktorych sme svedkom v tychto dnoch u deciek. Este stale to chcete bagatelizovat? Hnus, ze? "Sympatak" menom John Bunting mi bol doteraz neznamy, ale po tomto filme na neho uz urcite nezabudnem. Hoci mal film par nedostatkov, hlavne obcasne stracanie sa v postavach, ja ist nizsie nemozem, pretoze ma to rozkuskovalo na cimpr-campr a presne to ja od filmu ocakavam. A este jedna vec, hudba a kamera boli vynikajuce!(17.11.2011)

• - Ve filmu byla původně ještě jedna menší zápletka založená na skutečných událostech, a to že Robert (Aaron Viergever) a Barry (Richard Green) byli v minulosti milenci. Tyto scény byly ale z finální verze filmu vystřiženy. Nicméně je lze nalézt ve vystřižených scénách na DVD. (misuleee)

• - Film je natočen na základě skutečných událostí - Snowtown murders, známých také jako Těla v sudech, které se staly v jižní Austrálii mezi srpnem 1992 a květnem 1999. Bylo nalezeno osm těl v šesti plastových barelech v nepoužívaném bankovním sejfu. Dvě těla byla nalezena pohřbena v zahradě na severu Salisbury. Vraždy byly spáchány takzvanými "Snowtown vrahy." Skupina byla ovlivněna vůdcem Johnem Justingem Buntingem. Na žádost tvůrců filmu nebylo až do počátku roku 2011 hodně detailů zveřejněno. (Qitek)

• - Herec Lucas Pittaway (Jamie) měl od režiséra Justina Kurzela nakázano, aby se příliš nebavil s žádným z herců, aby byl emocionální stav jeho charakteru pro diváka uvěřitelnější. (misuleee)