Snowtown

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní / Životopisný / Historický

Austrálie, 2011, 119 min

Justin Kurzel

Předloha:

Debi Marshall (kniha), Andrew McGarry (kniha)

Shaun Grant

Adam Arkapaw

Jed Kurzel

Veronika Jenet

Scénografie:

Fiona Crombie

Kostýmy:

Fiona Crombie

Vyznat se v tom filmu bylo někdy hodně náročné, občas možná i nemožné, protože režisér se opravdu nenamáhá divákovi předkládat všechny souvislosti nebo zmiňovat jména postav více než jedenkrát. Nepřehlednost však bohatě vynahrazuje všudypřítomná syrovost, nepříjemně pulzující hudba a výborná kamera s šedavým barevným spektrem. Jistě, občas je tady vidět až přílišná snaha o to, aby film vypadal jako od slavnějších artových režisérů, na prvotinu je to ale opravdu velice dobré.(1.12.2011)

Ťažko sa mi o tom čo som práve videla čo i len premýšľa, takže v tomto prípade budem stručná. Zrejme bol ten odstup a chlad s akým bol tento film natočený zámerný z dôvodu toho, aby ste ani nemali šancu nebodaj niekoho ľutovať či chápať....ale toto sa jednoducho aj tak pochopiť nedá, to je len čistá prázdnota...Silný námet, ale ten film mi miestami vadil. Niekedy nám blbším (hovorím samozrejme o sebe) jednoducho treba hodiť viac udičiek na to, aby sme chápali kto, čo, prečo, začo a na čo....pretože v tomto filme sa k čomukoľvek vracať, aby som pochopila kto je kto mi bolo vyslovene proti srsti.(26.7.2015)

Takéto psycho som už dlho nevidel. A že na motívy skutočnej udalosti. Silná káva. Zvyčajne zvyknem pátrať, čo bolo predlohou a podobne, ale u tohoto si nechám zájsť zvedavosť. Aspoň na teraz. V podstate takto nejak si predstavujem definíciu hororu. Výborná kamera, hudba, zvuk, celkovo spracovanie mi miestami prišlo ako inscenovaný dokument. Ak chcete riadny príbeh, ktorý sa Vám zaryje pod necht, tak nie je o čom.(21.2.2012)

Slušné syrové drama, které trpí hlavně díky nevyváženosti. Zatímco, první polovina snímku je utahaná nuda, tak naopak druhá půlka je fantastická a překvapivě dost brutální a nechutná. I tak si myslím, že z tohodle námětu šlo vytěšit o trošku více. Za kameru se měl postavit lepší režisér a věřím, že by hodnocení bylo ještě lepší.(16.12.2011)

Občas, keď zaznamenám zaujímavý film, pričom, od tohoto tvorcu, som zatiaľ nič nevidel, tak sa k nemu automaticky vraciam, a to v najrýchlejšej možnej dobe, učinil som takto, po tom, ako som zistil, kto je - Justin Kurzel ( videl som Macbeth ), REPETE je tu, s tým, že sa jedná v tomto prípade o mimoriadne progresívny - DEBUT, ktorý neodporúčam ľuďom so slabšími nervami, lebo tento depresívny a extrémne nebezpečný film, môže spôsobiť doživotnú traumu, z ktorej by sa nikdy nemuselo dať spamätať. I na mňa, je to silná káva, len som neveriacky krútil očami, že či sa mi to nesníva. Myslel som, že Austrália ponúka úžasnú perspektívu na život, že sa tu nič zvláštne nedeje, bezpečnosť nadovšetko, občas uvidíš kenguru, skrátka, nič svetoborné ! Ale takto som zbadal, že i v menších mestách, vo štvrtiach, napr.. v Snowtown, žijú všelijakí uchýli, alebo množstvo magorov, delikventov, totálnych vymetencov, ktorí majú v hlave nasraté. To si myslím i o hlavnej postave - ( mimochodom, príbeh je na motívy skutočných udalosti ! ) Jamie Vlassakis, je mladý 16. ročný chalan z rozvrátenej rodiny, žije s matkou a bratmi. Stane sa terčom suseda - pedofila, ( sprvoti matkinho priateľa ), po týchto udalostiach, matka rázne zakročí, či skôr, ale neskôr, sa pedofil nadobro odsťahuje, lebo ide po ňom skupina, ktorá sa zameriava na tieto individua, pričom, samotný líder - John Bunting, je poriadne zviera, najväčšie - Indivíduum, široko - ďaleko. A tak matka, si privedie domov, ešte debilnejšieho magora, ktorý extrémne ovplyvní, jej syna - Jamieho. Zatiahne ho do kolotoču vrážd, pri ktorých bude asistovať. Najväčší austrálsky sériový vrah - John Bunting, spáchal 11. brutálnych vrážd. Režisér Kurzel, nekompromisne vťahuje diváka do brutálneho diania, ktoré musí vydržať a pretrpieť, lebo je to čistý extrém, kde skladám pochvalu hercom - Lucas Pittaway ako Jamie, ale najmä Daniel Henshall ako vyšinutý vrah John Bunting, kde predvádzajú niečo nepredstaviteľné, skutočne, veľmi nebezpečný film, na ktorý sa treba pripraviť. Surovosť by vystihovala, čo sa bude diať. Film, ktorý nie je pre veľa ľudí, to som si istý, len maličká hŕstka, si uvedomí, aká nechutná depresívna nálada, po celý čas - sála zo snímku, ktorý ma vydesil na smrť ! Preboha živého, ťažké sústo !!!!(29.1.2016)

• - Daniel Henshall (John) žil v hoteli v oblasti Snowtownu po dobu 6 týždňov, aby spoznal miestnych obyvateľov s cieľom lepšie sa vžiť do života postavy, ktorú stvárnil. (MikaelSVK)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Austrálii a podporila ho aj tamojšia vláda. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Poslednou natočenou scénou bola tá, kedy Jamie (Lucas Pittaway) zastrelí pri večeri psa. (MikaelSVK)