Miloš Forman bravurním způsobem odhaluje charaktery jednotlivých lidí tehdejší doby, doby strachu, volnomyšlenkářského temna, ale také doby, kdy rozhodovali o věcech "společných" lidé nevzdělaní a nekulturní. Tato hořká komedie staví diváka, který tehdejší dobu zažil do situace, kdy zavzpomíná na doby, které tehdy prožíval a promítá si v myšlenkách, jak se vlastně choval on sám. Je to takové, do jisté míry, sebezpitování a skutečné nastavení zrcadla sobě samému. Někdy mi z chování některých hloupých funkcionářů ve filmu při sledování bylo doslova trapně :-), ... a to byl možná i Formanův záměr.(21.8.2007)

Přijde mi to jako snad ta nejsmutnější komedie, jakou jsem kdy viděl. Humorné situace samozřejmě jsou, ale zcela v převaze je velmi detailní, až syrový popis české povahy. Místy je to opravdu děs, člověk neví, jestli má plakat či se smát. Ale nemůžu jinak než za pět. Ty méně chápavé tento film prostě pobaví, ale kdo je ochoten si přiznat, že ti blbci a lumpové jsou vlastně naprosto obyčejné a opravdové postavy, jakých i dnes je u nás habaděj, tak bude nejspíš (alespoň trochu) otřesen. Geniální nadčasové dílo, Forman (už v takto raných letech) věděl, co dělá.(5.8.2006)

Krásný, nahořklý a trefný tragikomický pohled na povahu typických českých lidiček s nezapomenutelnými dialogy. „My teďko zhasneme, bude tma. V této nastalé tmě ten, kdo to zcizil to tam odnese...no nééé, ještě nezhasínej, ještě néé……… To je ňáký nedorozumění, tady jsou ňáký vtipálkové...jasně jsem řek: bude tma až se zhasne, ti co to sebrali to odnesou na svoje místo a ne vobráceně….“(22.5.2008)

ďalšie formanovo majstrovské dielo, ja nerozumiem, ako ten človek dokáže tak presne, ľahko, s humorom a láskavosťou, pod ktorou sa skrýva výstižná spoločenská kritika a presný chorobopis doby a jej ľudí, vybudovať hotové nenapadnuteľné dielo na jednom priestore, pomocou dokumentárnej kamery, na seba len mierne naväzujúcich, no ku koncu čoraz viac previazaných epizód. skutočná lahôdka, trpkosť a sladkosť dokopy, úplne geniálny záver a kvantá nezabudbuteľných scén, dialógov a hereckých výkonov.(11.6.2007)

Top 5 Českého filmu. Vynikající film mého oblíbeného režiséra Formana a zároveň poslední jeho film natočený v tehdejším Československu. Děj celého filmu se hlavně točí kolem osmičlenného plesového výboru kterým se zcela z ruky vymkne organizace a průběh tradičního požárnického bálu v jedné podkrkonošské obci. Nezapomenutelné scény filmu jako ta s tombolou kdy z ní zmizí hodnotné ceny ještě před slosováním, nebo ta s požárnickým kladívkem kdy si pro něj má přijít bejvalý dlouhodobý člen požárníků ale už v důchodu a kdy má převzít kufřík s cenou od svých členů-kamarádů požárníků kteří si myslí že tam je ale děda po otevření zjistí že tam kladívko není a všechno přijme tak jako když tam je ale co je hlavní nedá to na sobě vůbec znát a zachová se tak velmi profesionálně. A poslední která se mi ještě vybavuje je ta z tou volbou místní královny krásy. Hlášky jako: Jak to těm lidem vysvětlíme, měli si nakrást také, ty si jak Ježíš Kristus, zase jáá, zase jáá, z toho vycházejme! z toho vycházejme! téměř už zlidověli. Šebánek a Vostrčil jsou vynikající a nezapomenutelní a nesmím zapomenout i na ty všechny neherce které Forman tak rád do svých filmů obsazoval a kteří se tam leckdy tak skvěle a navzájem doplňovali a výrazně se tak přičinily o to že děj filmu byl kolikrát rázem bohatší, barvitější a hlavně originálnější. Vždyť i Šebánek byl původním povoláním autojeřábník potom v invalidním důchodu a až posléze kdy ho objevil Forman herec. Nemůžu jinak než 5*.(20.5.2006)

• - Světová premiéra digitálně restaurované kopie se uskutečnila koncem června 2012 na karlovarském filmovém festivalu v hotelu Thermal. (gogos)

• - V roce 1968 byl film komunisty zakázaný. (Xixao)

• - Ve filmu zaznívá několikrát v různých úpravách trio z pochodu "Castaldo". Nejdříve od ústřední hudby ČSLA jako originál a později od Filmového orchestru. (HJ-FILIP)