Portrét české (v jádru zřejmě mezinárodní) malosti vměstnaný na malé plátno hasičského bálu. Výborné herecké výkony, přesvědčivá atmosféra, humor, u kterého se smějete, ale pak vás zaskočí podivné zamrazení... Závěrečný dialog o těch, co kradou a těch, co nekradou, by se měl promítat jako obdoba státní hymny ČR. Forman využil stejných prostředků jako v Láskách, výbornou dokumentární Ondříčkovu kameru, dechovkový podklad, dialogy jako by náhodně odezírané in medias res. Gagy jsou ještě vybroušenější a vypointovanější než v předchozím filmu, z některých se člověk trhá smíchy, z jiných mu úsměv tuhne. Jak říkával Vladislav Vančura: humor není smáti se, ale lépe věděti. A po shlédnutí Hoří má panenko divák skutečně lépe ví a není to vědění vůbec radostné. Aktuálnost bohužel film neztrácí, ba naopak.(9.2.2004)

Čím víckrát ho vidím, tím se mi líbí více. Kultovní komedie o nevydařeném hasičském bálu, hledání královny krásy a rozkradené tombole. Z daleka to není jen a pouze komedie, ke konci je to dost smutné a chvílemi i zamrazí. Při sledování herecké exhibice neherců a životních dialogů si kolikrát řeknete: "Kde jsem to jen slyšel?". No přece v úplně normálním životě, někde v hospodě, možná že se vám něco podobného také přihodilo. "Hoří, má panenko" je sice posledním domácím filmem Miloše Formana, ale právě zde předvedl svůj režisérský potenciál a upozornil na to, že v Hollywoodu udělá díru do světa.(8.10.2005)

47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF THE PAST - Návraty k pramenům (Hoří, má panenko / THE FIREMEN´S BALL / Hoří, má panenko) - Ještě teď se mi ježí chlupy když si vzpomenu na ty slizouny. Snad takhle také jednou nedopadnu :D... - kino Klub Kultury - Uherské Hradiště - 65%(12.2.2009)

Nějak se nad tím filmem nerozplývám. Některé situace působí až moc absurdně a asi absurdní být měly (především volba královny krásy), potom přijde rozkradená tombola, a ačkoliv mně tohle třeba pobavilo, tak stejně při zpětném ohlédnutí to opět působilo až tak nějak násilně a nic moc vtipného na tom neshledávám. Vůbec řada situací zde byla vklíněna až moc násilně. Herci neherci byli ovšem brilantní a právě jejich výkony dodávaly filmu na autentičnosti. Vzhledem k tomu, že se 90% filmu odehrává v kulturním sále hasičů, je shořelý barák jednoho z místních obyvatel dost odtažitá záležitost, tuhle scénu bych úplně vynechal. Některé gagy opravdu stály za to, ale jako celek tuhle komedii nehodnotím závratně vysoko. Mně tento film nepřijde ani trochu kontroverzní, vzhledem k jeho "trezorovosti", a nemám ho tolik v oblibě jako jiné české filmy.(4.7.2010)

Geniální komedie, která více mrazí než rozesmívá. Za komoušů se u každého kritického filmu říkalo, že nastavuje zrcadlo. V souvislosti s tímhle filmem je to přesný. Hasiči protestovali, ale o ně přitom vůbec nejde. Ten film má mnohem širší sdělení. Scéna s dědou u jeho hořícího domu je jedna z nejsmutnějších, jaké jsem kdy viděl.(13.4.2003)

• - Scénář byl psán v hotelu Labuť ve Vrchlabí v Krkonoších. Později se právě ve Vrchlabí, v kulturním domě Střelnice a okolí natáčelo. (Maark)

• - Na přání kameramana Miroslava Ondříčka nikdo nesměl nosit modrou, aby film nepůsobil studeným dojmem. (MTHRFCKR)

• - Světová premiéra digitálně restaurované kopie se uskutečnila koncem června 2012 na karlovarském filmovém festivalu v hotelu Thermal. (gogos)