Reklama

Reklama

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých

(seriál)

Série(4) / Epizody(39)

Obsahy(1)

Virtuální procházka sídly, která znáte jen jako pár pobořených zdí.  Svět hradů a hradišť - jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené, neustále přitahují naší pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměří nový dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny. (Česká televize)

(více)

Recenze (21)

Šandík 

všechny recenze uživatele

Hodnocení po prvním díle: Zatím velmi průměrně zpracovaný dokument, který je spíše prázdně efektní než faktograficky přínosný. Nacpat šest hradů do dvaceti minut je vcelku zvěrstvo. Antikvované texty ze Sedláčka jsou sice půvabné, ale současný divák jim nerozumí, nehledě k jejich neaktuálnosti. Průvodní text sice poučený, ale místy nereflektující nová zjištění, místy s určitými faktografickými chybami. Výběr hradů působí náhodně. Asi tu byla snaha po geografickém členění, ale jistě by bylo možné najít daleko vhodnější klíče. Například mluvit o Nižboru a nezmínit, nebo ještě lépe přímo neuvést jeho "typologické dvojče" v podobě Bezdězu je vážně hodně mimo. Totéž platí o Krakovci, který je téměř povinnost uvádět v souvislosti s Točníkem. Ostatně, architektonickým a výtvarným kvalitám hradů nebyl věnován téměř žádný prostor, stejně jako jejich vojenskému významu, způsobu života, jejich symbolických funkcích atp, atd. Škoda... Celkový dojem: 65% ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Jediné, co je na tomto pořadu opravdu zajímavé jsou letecké záběry lokalit a hmotová rekonstrukce některých hradů pomocí počítače. Zbytek je plácání slámy ve snaze přiblížit historii masám. Pro opravdové zájemce doporučuju Štíty království českého s Tomášem Durdíkem. Tam je to, co v podobných pořadech toužím najít- historie. 60% ()

Reklama

SirErLeerdan 

všechny recenze uživatele

Nádherný český dokumentární seriál! Komentář pana Cigánka je ideální. Koncepce samotného dokumentů je ideální. Nejedná se o odborný dokument, spíš naučný turistický průvodce o českých hradních luzích a hájích, ale díky námětu inspirovaném dílem badatele Otakara Sedláčka tomu zkrátka dodává ten šmrnc. Co dodat? Za mě za tento dokumentární cyklus neuvěřitelných 100% ()

Olík 

všechny recenze uživatele

Stručně, rychle, výstižně……sbalit mapy, nasedat a jedeme dál. Docentům a dalším podobně fundovaným osobám zajisté vyraší nejedna vráska na čele, ale pro nás, kterým se rozzáří očka jako dětem u vánočního stromků, když se před nimi po několikahodinovém prolézaní hustou vegetací, objeví pár kamínků jako memento kdysi mohutného hradu, jde o neocenitelnou pozvánku na další výpravy za historii. ()

Mariooo 

všechny recenze uživatele

Pro laika, který nemá moc velký zájem o detaily je to celkem ucházející. Opravdu pěkné jsou záběry z perspektivy, ale jinak předváděné zříceniny, které jsou sotva vidět kvůli plně obrostlým stromům teda nic moc. Komentář spíše průměrný, ale co taky od dvacetiminutového pořadu čekat, spíše bych do jednoho dílu nenaflákal tolik hradů, ale zaměřil ten čas jen na tři. ()

Galerie (62)

Reklama

Reklama