Reklama

Reklama

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých

(seriál)

Série(4) / Epizody(39)

Obsahy(1)

Virtuální procházka sídly, která znáte jen jako pár pobořených zdí.  Svět hradů a hradišť - jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené, neustále přitahují naší pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměří nový dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny. (Česká televize)

(více)

Recenze (21)

SirErLeerdan 

všechny recenze uživatele

Nádherný český dokumentární seriál! Komentář pana Cigánka je ideální. Koncepce samotného dokumentů je ideální. Nejedná se o odborný dokument, spíš naučný turistický průvodce o českých hradních luzích a hájích, ale díky námětu inspirovaném dílem badatele Otakara Sedláčka tomu zkrátka dodává ten šmrnc. Co dodat? Za mě za tento dokumentární cyklus neuvěřitelných 100% ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Takové historické letem světem hrady středních a severních Čech. Jde o několika-minutové medailonky dodnes významných, ale i zaniklých a zpustlých hradů. Moc se mi líbily 3d modely původní podoby některých hradů (v každém díle byl minimálně jeden). Potěšující byly i uvozující citace z epického díla předního historika z přelomu 19. a 20. století Augusta Sedláčka. Dokument se nemůže rovnat skvostným Štítům království českého, vždyť se jedná spíš o turistického průvodce s historickým nádechem, přesto je to ale pěkné a zajímavé pokoukání. ()

Reklama

Šandík 

všechny recenze uživatele

Hodnocení po prvním díle: Zatím velmi průměrně zpracovaný dokument, který je spíše prázdně efektní než faktograficky přínosný. Nacpat šest hradů do dvaceti minut je vcelku zvěrstvo. Antikvované texty ze Sedláčka jsou sice půvabné, ale současný divák jim nerozumí, nehledě k jejich neaktuálnosti. Průvodní text sice poučený, ale místy nereflektující nová zjištění, místy s určitými faktografickými chybami. Výběr hradů působí náhodně. Asi tu byla snaha po geografickém členění, ale jistě by bylo možné najít daleko vhodnější klíče. Například mluvit o Nižboru a nezmínit, nebo ještě lépe přímo neuvést jeho "typologické dvojče" v podobě Bezdězu je vážně hodně mimo. Totéž platí o Krakovci, který je téměř povinnost uvádět v souvislosti s Točníkem. Ostatně, architektonickým a výtvarným kvalitám hradů nebyl věnován téměř žádný prostor, stejně jako jejich vojenskému významu, způsobu života, jejich symbolických funkcích atp, atd. Škoda... Celkový dojem: 65% ()

borec999 

všechny recenze uživatele

Kratučký cestopis s množstvom hradov a zrúcanín, pri ktorých sa stručne spomenú najdôležitejšie momenty z histórie, ukáže sa množstvo záberov ako hrad dnes vyzerá a šmitec. Pre tých, ktorí radi podobné miesta navštevujú to bude zaujímavých 20 minút, pre ostatných asi trocha nuda. Jediné čo ma pri sledovaní zamrzelo, že som sa o jednotlivých hradoch nedozvedel trochu viac a že to bolo možno až príliš stručné a príliš z rýchlika. Aj tak však solídne odvedená práca od ČT. Škoda, že podobnú reláciu nemáme aj u nás na Slovensku. 65% ()

Kolssteyn 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Špatný přednes starší i současné češtiny, nevhodná vegetační doba pro natáčení hradních zřícenin skrytých v bujné zeleni a historické znalosti na obecné úrovni prostého turisty spolu s nekorespondujícím textem a obrazem činí z této hradní kratochvíle odpočinkový seriál bez hlubší stopy a většího přínosu. Kouknout a zapomenout... Škoda, že i u autorů šlo jen o zabití nudy a ne o tvůrčí proces. ()

Galerie (62)

Reklama

Reklama