Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2011 - 2017, 7 h 40 min (Minutáž: 20x20 min)

Miroslav Polák

Miroslav Polák

Ladislav Cigánek (vyp., mod.)

Takové historické letem světem hrady středních a severních Čech. Jde o několika-minutové medailonky dodnes významných, ale i zaniklých a zpustlých hradů. Moc se mi líbily 3d modely původní podoby některých hradů (v každém díle byl minimálně jeden). Potěšující byly i uvozující citace z epického díla předního historika z přelomu 19. a 20. století Augusta Sedláčka. Dokument se nemůže rovnat skvostným Štítům království českého, vždyť se jedná spíš o turistického průvodce s historickým nádechem, přesto je to ale pěkné a zajímavé pokoukání.(3.12.2013)

Jediné, co je na tomto pořadu opravdu zajímavé jsou letecké záběry lokalit a hmotová rekonstrukce některých hradů pomocí počítače. Zbytek je plácání slámy ve snaze přiblížit historii masám. Pro opravdové zájemce doporučuju Štíty království českého s Tomášem Durdíkem. Tam je to, co v podobných pořadech toužím najít- historie. 60%(13.4.2014)

Stručně, rychle, výstižně……sbalit mapy, nasedat a jedeme dál. Docentům a dalším podobně fundovaným osobám zajisté vyraší nejedna vráska na čele, ale pro nás, kterým se rozzáří očka jako dětem u vánočního stromků, když se před nimi po několikahodinovém prolézaní hustou vegetací, objeví pár kamínků jako memento kdysi mohutného hradu, jde o neocenitelnou pozvánku na další výpravy za historii.(21.10.2011)

Pro laika, který nemá moc velký zájem o detaily je to celkem ucházející. Opravdu pěkné jsou záběry z perspektivy, ale jinak předváděné zříceniny, které jsou sotva vidět kvůli plně obrostlým stromům teda nic moc. Komentář spíše průměrný, ale co taky od dvacetiminutového pořadu čekat, spíše bych do jednoho dílu nenaflákal tolik hradů, ale zaměřil ten čas jen na tři.(28.2.2018)

• Kolssteyn

Špatný přednes starší i současné češtiny, nevhodná vegetační doba pro natáčení hradních zřícenin skrytých v bujné zeleni a historické znalosti na obecné úrovni prostého turisty spolu s nekorespondujícím textem a obrazem činí z této hradní kratochvíle odpočinkový seriál bez hlubší stopy a většího přínosu. Kouknout a zapomenout... Škoda, že i u autorů šlo jen o zabití nudy a ne o tvůrčí proces.(3.5.2017)