poster

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2011, 10x20 min

Režie:

Miroslav Polák

Scénář:

Miroslav Polák

Střih:

Jan Skalský
(další profese)
 • dr.fish
  ***

  Jediné, co je na tomto pořadu opravdu zajímavé jsou letecké záběry lokalit a hmotová rekonstrukce některých hradů pomocí počítače. Zbytek je plácání slámy ve snaze přiblížit historii masám. Pro opravdové zájemce doporučuju Štíty království českého s Tomášem Durdíkem. Tam je to, co v podobných pořadech toužím najít- historie. 60%(13.4.2014)

 • Šandík
  ***

  Hodnocení po prvním díle: Zatím velmi průměrně zpracovaný dokument, který je spíše prázdně efektní než faktograficky přínosný. Nacpat šest hradů do dvaceti minut je vcelku zvěrstvo. Antikvované texty ze Sedláčka jsou sice půvabné, ale současný divák jim nerozumí, nehledě k jejich neaktuálnosti. Průvodní text sice poučený, ale místy nereflektující nová zjištění, místy s určitými faktografickými chybami. Výběr hradů působí náhodně. Asi tu byla snaha po geografickém členění, ale jistě by bylo možné najít daleko vhodnější klíče. Například mluvit o Nižboru a nezmínit, nebo ještě lépe přímo neuvést jeho "typologické dvojče" v podobě Bezdězu je vážně hodně mimo. Totéž platí o Krakovci, který je téměř povinnost uvádět v souvislosti s Točníkem. Ostatně, architektonickým a výtvarným kvalitám hradů nebyl věnován téměř žádný prostor, stejně jako jejich vojenskému významu, způsobu života, jejich symbolických funkcích atp, atd. Škoda... Celkový dojem: 65%(22.6.2011)

 • Olík
  ****

  Stručně, rychle, výstižně……sbalit mapy, nasedat a jedeme dál. Docentům a dalším podobně fundovaným osobám zajisté vyraší nejedna vráska na čele, ale pro nás, kterým se rozzáří očka jako dětem u vánočního stromků, když se před nimi po několikahodinovém prolézaní hustou vegetací, objeví pár kamínků jako memento kdysi mohutného hradu, jde o neocenitelnou pozvánku na další výpravy za historii.(21.10.2011)

 • Kolssteyn
  **

  Špatný přednes starší i současné češtiny, nevhodná vegetační doba pro natáčení hradních zřícenin skrytých v bujné zeleni a historické znalosti na obecné úrovni prostého turisty spolu s nekorespondujícím textem a obrazem činí z této hradní kratochvíle odpočinkový seriál bez hlubší stopy a většího přínosu. Kouknout a zapomenout... Škoda, že i u autorů šlo jen o zabití nudy a ne o tvůrčí proces.(3.5.2017)

 • blitzer
  *****

  Takové historické letem světem hrady středních a severních Čech. Jde o několika-minutové medailonky dodnes významných, ale i zaniklých a zpustlých hradů. Moc se mi líbily 3d modely původní podoby některých hradů (v každém díle byl minimálně jeden). Potěšující byly i uvozující citace z epického díla předního historika z přelomu 19. a 20. století Augusta Sedláčka. Dokument se nemůže rovnat skvostným Štítům království českého, vždyť se jedná spíš o turistického průvodce s historickým nádechem, přesto je to ale pěkné a zajímavé pokoukání.(3.12.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace