Představ si

• Česko Imagine (festivalový název) (více)

Do Lisabonskej školy pre zrakovo postihnuté deti a mládež prichádza inštruktor Ian, aby im pomohol získať viac sebavedomia a samostatnosti. Jeho metódy sú však nielen nekonvenčné, ale aj nebezpečné. Čoskoro si získa dôveru študentov, ktorí sa odvážia vymeniť pokojné a bezpečné prostredie kliniky sa pulzujúce ulice metropoly... (STV)

rigby

Většinu filmu jsem ani nedutal, jen poslouchal barevné zvuky. A bohužel se i díval. A při závěrečných titulcích hodně přemýšlel a myslím, že ještě dlouho budu. Opravdu působivý pohled do světa nevidomých. ()

kolodej1

spíš než film se jedná o cosi jako instruktážní snímek, který přináší zajímavý a netradiční vhled do života nevidomých. O příběhu se prakticky nedá hovořit, ten prakticky není a vše podstatné, co bylo důležité sdělit, se odehraje už v první půlce filmu, pak už je jen uměle natahován a je to stále o tom samém. Je to super látka, ale tak na 40 minut. ()

kokofek

Ano,všichni bychom v životě potřebovali takového Iana,který by nás naučil se zastavit a vnímat všechno okolo trochu jinak.Bylo by to úžasné,ale bojím se , že s naším vnímáním je to čím dál tím horší.Přiznám se,že jsem se chvílemi rouhala a záviděla tu uklidňující atmosféru dvora zalitého sluncem na kterém se v poklidu sedící slepci učí vnímat věci jinak. ()

Welsiot

Velice pěkně zpracované. Jedná se o citlivé téma, které je zde podané tak, aby si každý vybral, zda věří tomu co vidí, a nebo tomu, co vidět chce. 78% ()

Jurcekk

Rád by som to videl ako Sakastic alebo bassator... Takto sme viacmenej len riešili, kde sa film odohráva. Ale šak nebolo to zlé. ()

turkish44

Dve veci, ktoré si odnesiem z tohto filmu: 1. Lisabon je nádherné mesto a musím ho navštíviť 2. Som príliš hluchý na to, aby som mohol byť slepý. Film ma nazačitku okamžite pohltil, či už krásnym a netradičným prostredím, témou a atmosférou. Snažil som sa vcítiť do života slepého a majú moje veľké uznanie. Prvá polovica filmu mala spád a bavila ma, druhá časť bolo už len paberkovanie a ako keby umelé naťahovanie stopáže. Každopádne chcem viac filmov z natočených v Lisabone. ()

kuri-noha

Jakimowski je borec, o tom žádná. Hezký malý příběh z jednoho kláštera a malých útulných uliček slunného Lisabonu o tom, že kdo se dívá, nemusí nutně vidět. Skvělá režie, dobře udělaný zvuk (tady zvlášť důležitý). ()

juluch

parada, toto bolo mile prekvapenie, vyborny namet, pribeh, zapletka, lokacia, ukoncenie, obrazy, zvuky...lahodka. ()

Grossing

Úžasně lidsky natočený snímek, který mi udělal velkou radost. Do ústavu pro slepce přichází slepý vychovatel s nevšedními praktikami ve vychovávání slepců. ()

awerto

Jeden z najbrutalnejsich citovych filmov s naprosto dokonalym metaforickym zakoncenim. WOW! I ked citovo nevydieral ako hollywoodske blockbustery. Ale na konci som mal husinu (zimomriavky) a skoro slzy na krajicku. A hoci tempo filmu nie je silna stranka, musite to dopozerat dokonca! ()

danny79

Tohle neni spatne zpracovane ani zahrane, a ani nemuzu rici, ze by me to nebavilo. Bohuzel mi to prislo, ze to je film o nicem. To nema zadny pribeh, jediny vyvoj tam je ve vztahu hlavniho hrdiny a Marie Lara, ale I ten skonci v prazdnote. Neni tam videt uciteluv vliv, ucebni postupy, reakce zaku na ucitelovu metodu prostorove orientace pomoci ozveny. Sceny se odehravaji zpusobem; ucitel:" A kocku neslysite?", zaci:"ne" a scena se presune na neco jineho. Film konci zvlastnim zpusobem, bez nejakeho posunu, zmeny. Ucitel odejde ze skoly jako lhar, a na jeho metody se rychle zapomene. Vztah s Mariou skonci jeste drive nez zacal. ()

StaryMech

Jak oba režisérovy polské filmy, tak jiné mnou doposud zhlédnuté snímky na totéž téma (k Meirellesově "Slepotě" jsem po letmé návštěvě recenzí nesebral odvahu) se mi líbily víc než "Představ si", vzdálená mollová ozvěna "Vyhoďme ho z kola ven". Řekl bych, že Jakimowski upadá do manýrismů a rozehrává cingrlátka tiché, lehkonohé výstřednosti na úkor vlastní hmoty příběhu i jeho postav, že volba Lisabonu zavání laciností (nebo europrojektem) a zjevení lodi - to už zdálky - kýčem. Ještě že nás v posledním záběru tramvaj odveze pryč ! Významnou roli hraje ve filmu - jak jinak - zvuk. Ani zde se nemohu zbavit pochyb : nápad zesílit vybrané sluchové vjemy a současně potlačit jiné jednou přispívá k přesvědčivosti díla, podruhé ji podrývá. ()

studentice

Krásné, originální, vtipné. Film přibližuje divákovi svět nevidomých úplně jinak, než jsem dosud zažila. I přes silné téma není film ani smutný ani se nesnaží hrát divákovi na city. Edward Hogg podal uvěřitelný a úžasný výkon. ()