Představ si

• Francie

Predstav si

(festivalový název)

Polsko / Francie / Portugalsko / Velká Británie, 2012, 105 min

veľmi citlivo a zaujímavo natočený film. Nečakajte , že budú s vami lomcovať emócie ako to vo filmoch, zameraných na "postihnutosť ľudí", niekedy býva. Režisérovi sa podarilo dosť dobre vžiť do situácie nevidiacich a urobiť film o tom ako poznať svet a okolie okolo seba aj inými zmyslami. Bez bielej palice vytvoriť si vlastný systém "echolokácie" keď len pomocou mľaskania, luskania prstami či výberom vhodných topánok (mimochodom užasne pekných a na užasne krásnych herečkiných nohách ... hihi .... akurát by človek musel mať až netopierie uši aby zachytil stojacu tridsať-metrovú loď či v ruchu ulice rozoznať zvuk holiaceho strojčeka z turistickej výletnej lode... Ved si skúste zaviazať oči a prejsť sa po dvore hore dole bez ujmy na kolene či na nose alebo na čele :)(19.2.2015)

[MFFKV - 2017] Hodně zajímavý film, který se prakticky celý odehrává na klinice pro nevidomé děti a sledujeme příjezd nového pedagoga, který lehce bojuje se svými neortodoxními praktikami proti zažitému systému. Zažijete si tak život nevidomého téměř na vlastní kůži a často jenom tak posloucháte zvuky a co se v dálce odehrává. Zaujali mě herecké výkony neslepců v hlavních rolích, kterým jejich handicap věříte. Hodně zajímavé a zároveň hodně silné drama z prostředí nevidomých dětí.(18.7.2017)

Jednoznačně nejlepší zážitek 52. KVIFF! Vlastně jednoduchý spíše komorní příběh a přesto se spoustou napětí, poučný, laskavý, ale nikoli citově vydírající. S přiměřeným koncem a zajímavou úvahou jak moc pomáhat a chránit ty očividně ve společnosti znevýhodněné. A scéna návratu ovíněného lektora večer na kliniku je opravdu perlou kinematografie! Výborný sympatický Edward Hogg a vůbec osazenstvo kliniky. Trochu problém jsem měl akorát s A.M. Larou, jíž jsem to slepectví úplně nevěřil. Děkuji za zařazení sekce Lidé odvedle do programu KVIFF a jsem zvědav, co přinese v dalších letech...(12.7.2017)

Velmi dobre vystihnute vnimani diky sluchu na ukor slepoty. Spousta zaberu dokazalo nabudit pocit, ktery nevidomi asi prozivaji. Za to klobouk dolu. Hezka kamera a atmosfera prosluneneho Lisabonu zdravemu oku lahodi. Skoda jen scenare, ktery je takovy nijaky. Jelikoz jsou vseobecne filmy o handicapovanych trochu precenovane, svou nerozhodnost tentokrat budu smerovat v hodnoceni smerem dolu.(25.9.2014)

Čekal jsem (nebo spíš doufal), že mě Imagine nadchne, ale i tak to bylo moc milé překvapení. Nálepka „hřejivý film“ je dost přesná, a to rozhodně ne jen kvůli slunnému Lisabonu. Ian je fakt sympaťák a okamžitě si mě získal a já mu pořád fandil, aby se mu při jeho ne úplně ortodoxních metodách dařilo. A jeho praktiky mě opravdu nadchly, do toho fungující romantika, špetka humoru a kopa pohodové atmosféry. A procházky venku patřily k tomu nejlepšímu. Navíc je film nastaven tak, že i když je místy dojemný, nesklouzává k citovému vydírání. A přestože neoslňuje zrovna svižným tempem vyprávění, ani na vteřinu jsem se nenudil a hodnotím slabším, ale plným počtem.(4.8.2013)