O myšce a medvědovi

Ernest et Célestine

Ernest a Celestína

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

Francie / Belgie / Lucembursko, 2012, 80 min

Akvarelová animácia spojená s večným príbehom o prostom priateľstve. To je tŕňom v oku väčšiny spoločnosti len preto, že jej členovia osobne také niečo nikdy doposiaľ nepoznali. Zástupné dôvodmi pre zničenie fungujúceho kamarátstva sú tiež klasické: kriminalizácia, sociálne a rodové rozdiely, obrana vlastných nekalých kšeftov. V rozprávke však úprimné konanie dokáže roztopiť ľadové srdcia zástancov systémových potieraní spontánnej radosti.(18.2.2015)

Toto mi pripomenulo tie staré dobré kreslené rozprávky, keď ešte neexistovali žiadne moderné digitálne možnosti. Celkom milé, aj keď miestami sa to menilo na poriadnu kriminálku. Ale v podstate pekný príbeh o nevšednom priateľstve myšky a medvede, ktorí všetkým okolo seba dokázali aké sú predsudky zlé. Len škoda, že akosi pomer rozmernosti postáv sa menil v závislosti od situácie. Ja viem, že v rozprávkach na tom asi až tak nezáleží, ale prečo nespraviť reálne aspoň rozmery, keď by to bez problémov išlo? Ale inak fajn, mierny nadpriemer - ale nie až taký, čo by dosiahol k 4*.(20.1.2014)

Kouzelný animovaný příběh o myšce Célestine a medvědovi Ernestovi, natočený ve francouzsko-belgické koprodukci podle populární knižní série Ernest et Célestine od Gabrielle Vincent z roku 1982, mají na svědomí již kdekomu známí autoři bláznivé Paniky v městečku. ~/menší spoilery!/ Jejich zatím poslední počin konfrontuje svět medvědů s podzemním světem obývaný myšmi, přičemž obyvatelé obou pohádkových světů se vzájemně nesnášejí. Protagonisty jsou malá Célestine, která nevěří, že VŠICHNI medvědi jsou zlí, jak jim od malička vtloukávají do hlavy. Naopak věří na kamarádství mezi medvědem a myší. Neobyčejný příběh o síle přátelství začne v momentě, kdy hladový Ernest objeví v popelnici spící Célestine a rozhodne se ji nesežrat. Je to starý dobrák, trochu bručoun, neúspěšný muzikant, žije na okraji společnosti v chaloupce v lese. Také Célestine, která chce být malířkou a ne zubařkou, jak se od ní očekává, se stane souhrou okolností psancem a spolu se svým o chlup větším zvířecím kamarádem je na útěku před policejními orgány. Sledujeme příběh plný dobrodružství a akce, ale zároveň i komiky a úsměvných a dojemných situací. ~ Další rozměr, byť se jedná o pohádkový příběh (nejen) pro děti (pozor, ne pro ty nejmenší!), lze spatřit v akcentování škodlivosti xenofobie. Na tomto snímku je příjemné, že autoři svého (malého) diváka nepodceňují. Ač ostentativně nepoučují, mnohá "poučení" divák stejně podprahově vnímá. Vyhrocené finále, v němž sledujeme dva paralelně se odehrávající děje, už jen jaksepatří uzavře příběh nejen o síle přátelství, ale i o škodlivosti předsudků a o cestě za svým pocitem a názorem i přes většinový odpor komunity. ~ Pokorný, ručně (a především s láskou) animovaný nezávislý počin Ernest et Célestine je protipólem americkým počítačově vyráběným trhákům, navíc do pastelových barev laděná animace, inspirující se ilustracemi z dětských knížek, je skutečně povedená a spolu se zvolenou hudbou a příběhem pohladí na duši.(7.8.2014)

Viac menej tradičná, avšak veľmi pekná rozprávka klasického strihu pre deti všetkých vekových kategórií. Jednoduchá nostalgická kresba v štýle knižných ilustrácií ma očarila, príbeh príjemne prekvapil dospelými myšlienkami a vydarene spracovaným motívom priateľstva, tak typickým pre najkrajšie detské príbehy. Nechýbajú ani temnejšie kontúry, zaujímavo načrtnuté svety a práca s mytológiou. Videl som predabovanú verziu, takže originál doceniť neviem, ale i tak som veľmi spokojný. Ak chcete tip na kvalitnú, príjemnú rozprávku vhodnú pre všetky deti, ktorá netrpí prehnanou modernizáciou a miesto nákladnej animácie vsádza na nádhernú ručnú kresbu, a zároveň má aj jednoznačné posolstvo, choďte do toho. 80%(31.3.2014)

Varování: Jestliže vám bude připadat, že jsem při psaní komenáře trochu šišlala, tak budete mít stoprocentně pravdu. Začátek snímku byl kouzelný, jak se ilustrace postupně objevovala a vykreslovala. Tento svět byl úžasně vymyšlený. Medvědi a myši. Každičký detail byl tomu přizpůsobený. V myším světě odbíjí hodiny tak, že na zvon ve tvaru medvědí hlavy mlátí dvě myšky kladivy. I ta škola byla jak z naší opravdové společnosti. Namyšlená naparáděná pipina, šprt, ten co furt spí atd. Noční stáže (ano mám na mysli kradení medvědích zubů), aby z ní byla myška zubařka? To je fakt jak realita... který medik nemusel v rámci praxe absolvovat noční? Takového nenajdete. Trošku mi vadily ale velikostní rozdíly. Ty myši byly oproti medvědům relativně velké... v podstatě skoro jako medvědí miminka, tak po kolena dospělému medvědovi. Nebo jak se kur*a (pardon já vlastně slíbila šišlání) vleze dospělý medvěd kanálem do myších nor a jejich školy? Célestine si mě naprosto získala už jen tím, jak s Ernestem hned při představení vymetla a sjela ho jak aminu. Poté při smlouvání - malou službu, velkou službu, obrovskou službu, největší službu na světě - jsem se jen smála. A především měla úplně senzační smích - za její namluvení patří herečce veliký potlesk (mám na mysli samozřejmě francouzský originál). Rodina, kterou se oba rozhodli, že zruinují měla skvělý byznys - otec medvěd prodává cukrovinky a mamka medvědice náhradní zuby za ty zkažené. Nejkrásnější scéna? Nejvíce nádherná symbióza hudby a malby, při které jsem se málem rozplynula? Jak hrál na housle a do toho běhaly po obrazovce barvy, čáry, kaňky, plochy - úplná ambrosie.(12.2.2015)

• - Snímek byl natočen podle knižní série „Ernest a Celestine“ od Gabrielle Vincent z roku 1982. (Terva)

• - V pivnici Ernestovho domu môžeme medzi obrazmi na zemi uvidieť obraz Infantky od španielskeho maliara Diega Velázqueza. (Eoin)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Cannes 2012. (Terva)