O myšce a medvědovi

Ernest et Célestine

Ernest a Celestína

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

Francie / Belgie / Lucembursko, 2012, 80 min

pohádek není nikdy dost a tahle o neobvyklém přátelství mezi myškou a medvědem je pro děti jak dělaná. A kupodivu ji ani po 3 letech od vzniku ještě moc lidí nezná. Vlastně se nedivím, když v konkurenci těch přibarvených troj- či čtyřrozměrových animáků, co se natáčejí jak na běžícím pásu je hrozně nenápadná. Doufám, že se to někdy změní a tohle milé pohlazení nezapadne v propadlišti dějin. Pro mě silné 4 hvězdy a pro nezkažené děti by to mohla být srdcovka. [[ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ]](27.8.2015)

Toto mi pripomenulo tie staré dobré kreslené rozprávky, keď ešte neexistovali žiadne moderné digitálne možnosti. Celkom milé, aj keď miestami sa to menilo na poriadnu kriminálku. Ale v podstate pekný príbeh o nevšednom priateľstve myšky a medvede, ktorí všetkým okolo seba dokázali aké sú predsudky zlé. Len škoda, že akosi pomer rozmernosti postáv sa menil v závislosti od situácie. Ja viem, že v rozprávkach na tom asi až tak nezáleží, ale prečo nespraviť reálne aspoň rozmery, keď by to bez problémov išlo? Ale inak fajn, mierny nadpriemer - ale nie až taký, čo by dosiahol k 4*.(20.1.2014)

Varování: Jestliže vám bude připadat, že jsem při psaní komenáře trochu šišlala, tak budete mít stoprocentně pravdu. Začátek snímku byl kouzelný, jak se ilustrace postupně objevovala a vykreslovala. Tento svět byl úžasně vymyšlený. Medvědi a myši. Každičký detail byl tomu přizpůsobený. V myším světě odbíjí hodiny tak, že na zvon ve tvaru medvědí hlavy mlátí dvě myšky kladivy. I ta škola byla jak z naší opravdové společnosti. Namyšlená naparáděná pipina, šprt, ten co furt spí atd. Noční stáže (ano mám na mysli kradení medvědích zubů), aby z ní byla myška zubařka? To je fakt jak realita... který medik nemusel v rámci praxe absolvovat noční? Takového nenajdete. Trošku mi vadily ale velikostní rozdíly. Ty myši byly oproti medvědům relativně velké... v podstatě skoro jako medvědí miminka, tak po kolena dospělému medvědovi. Nebo jak se kur*a (pardon já vlastně slíbila šišlání) vleze dospělý medvěd kanálem do myších nor a jejich školy? Célestine si mě naprosto získala už jen tím, jak s Ernestem hned při představení vymetla a sjela ho jak aminu. Poté při smlouvání - malou službu, velkou službu, obrovskou službu, největší službu na světě - jsem se jen smála. A především měla úplně senzační smích - za její namluvení patří herečce veliký potlesk (mám na mysli samozřejmě francouzský originál). Rodina, kterou se oba rozhodli, že zruinují měla skvělý byznys - otec medvěd prodává cukrovinky a mamka medvědice náhradní zuby za ty zkažené. Nejkrásnější scéna? Nejvíce nádherná symbióza hudby a malby, při které jsem se málem rozplynula? Jak hrál na housle a do toho běhaly po obrazovce barvy, čáry, kaňky, plochy - úplná ambrosie.(12.2.2015)

Vypadá to sice jako animovaný film pro malé děti, ale jména dvou režisérů mimořádně mimoňské Paniky v městečku vzbudila moji pozornost. Je to sice natolik jednoduché, aby to bylo pro děti přehledné, ale autoři své malé publikum nepodceňují. Scénář je promyšlenější a chytřejší, než bývá zvykem ve filmech pro dospělé. Jednoduchá animace k příběhu přesně sedí a naštěstí se nekoná nic tuctově digitálního, či dokonce třírozměrného. Milé překvapení!(19.1.2013)

Sympaticky natočený animovaný film z belgicko-francouzské produkce, kterému vévodí netradiční vztah velkého bručouna Ernesta a nenápadné myšky Celestiny. Jejich přátelství naráží na předsudky, omezenost a zaběhnuté konvence, což však tuhle na první pohled nesourodou dvojku nedokáže zastavit. Divák tak dostává nádherný příběh s nezvyklou animací, který by se mohl klidně aplikovat ze zvířecího světa do toho lidského. Ve snímku se střídají jak úsměvné tak i vážnější sekvence, přičemž jsou oboje použity účelně. Zkrátka příjemně strávených osmdesát minut u filmu, který těží zejména z výtvarného ztvárnění a námětu.(30.12.2016)

• - Snímek byl natočen podle knižní série „Ernest a Celestine“ od Gabrielle Vincent z roku 1982. (Terva)

• - V pivnici Ernestovho domu môžeme medzi obrazmi na zemi uvidieť obraz Infantky od španielskeho maliara Diega Velázqueza. (Eoin)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Cannes 2012. (Terva)