O myšce a medvědovi

Ernest et Célestine

Ernest a Celestína

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

Francie / Belgie / Lucembursko, 2012, 80 min

Kouzelný animovaný příběh o myšce Célestine a medvědovi Ernestovi, natočený ve francouzsko-belgické koprodukci podle populární knižní série Ernest et Célestine od Gabrielle Vincent z roku 1982, mají na svědomí již kdekomu známí autoři bláznivé Paniky v městečku. ~/menší spoilery!/ Jejich zatím poslední počin konfrontuje svět medvědů s podzemním světem obývaný myšmi, přičemž obyvatelé obou pohádkových světů se vzájemně nesnášejí. Protagonisty jsou malá Célestine, která nevěří, že VŠICHNI medvědi jsou zlí, jak jim od malička vtloukávají do hlavy. Naopak věří na kamarádství mezi medvědem a myší. Neobyčejný příběh o síle přátelství začne v momentě, kdy hladový Ernest objeví v popelnici spící Célestine a rozhodne se ji nesežrat. Je to starý dobrák, trochu bručoun, neúspěšný muzikant, žije na okraji společnosti v chaloupce v lese. Také Célestine, která chce být malířkou a ne zubařkou, jak se od ní očekává, se stane souhrou okolností psancem a spolu se svým o chlup větším zvířecím kamarádem je na útěku před policejními orgány. Sledujeme příběh plný dobrodružství a akce, ale zároveň i komiky a úsměvných a dojemných situací. ~ Další rozměr, byť se jedná o pohádkový příběh (nejen) pro děti (pozor, ne pro ty nejmenší!), lze spatřit v akcentování škodlivosti xenofobie. Na tomto snímku je příjemné, že autoři svého (malého) diváka nepodceňují. Ač ostentativně nepoučují, mnohá "poučení" divák stejně podprahově vnímá. Vyhrocené finále, v němž sledujeme dva paralelně se odehrávající děje, už jen jaksepatří uzavře příběh nejen o síle přátelství, ale i o škodlivosti předsudků a o cestě za svým pocitem a názorem i přes většinový odpor komunity. ~ Pokorný, ručně (a především s láskou) animovaný nezávislý počin Ernest et Célestine je protipólem americkým počítačově vyráběným trhákům, navíc do pastelových barev laděná animace, inspirující se ilustracemi z dětských knížek, je skutečně povedená a spolu se zvolenou hudbou a příběhem pohladí na duši.(7.8.2014)

Toto mi pripomenulo tie staré dobré kreslené rozprávky, keď ešte neexistovali žiadne moderné digitálne možnosti. Celkom milé, aj keď miestami sa to menilo na poriadnu kriminálku. Ale v podstate pekný príbeh o nevšednom priateľstve myšky a medvede, ktorí všetkým okolo seba dokázali aké sú predsudky zlé. Len škoda, že akosi pomer rozmernosti postáv sa menil v závislosti od situácie. Ja viem, že v rozprávkach na tom asi až tak nezáleží, ale prečo nespraviť reálne aspoň rozmery, keď by to bez problémov išlo? Ale inak fajn, mierny nadpriemer - ale nie až taký, čo by dosiahol k 4*.(20.1.2014)

Já bych se asi rozmýšlela kolikaletým dětem pustit myšku s medvědem, protože místy toho akčního bububu bylo docela dost, ale to je pouze můj subjektivní dojem. Já osobně jsem se hned na začátku zamilovala do Celestýnky a tahle láska mě neopustila až do konce. S drsoněm Ernestem už to bylo trochu horší, ale jak jinak, na konci to byl už taky můj brumla. Moc se mně líbila animace, která mně silně připomínala Renčína a hlas, který namlouval mojí Celestýnku, tak ten byl moc roztomilý a vysloveně sednul té její velikosti. Nestačila jsem se ani trochu nudit, bylo to vtipné (klidně bych toho humoru přivítala víc), mělo to myšlenku a uteklo to tak rychle, že chci pokračování i když v trochu mírnějším duchu.(6.4.2014)

V komparaci s tím hnojem americkým (viz Rio 1, 2, ...), vás do očí praští zcela hmatatelná přidaná hodnota. Dle sloupce vpravo je evidentní, že nekomerční animáky sami sobě kopou hrob - kdo z ignorantů by šel do kina film animovaný, u něhož musí zapojit alespoň tři neurony a zároveň se nedočká žlutých potvor dělajících píčoviny za všeobecného chechotu osazenstva kinosálu?! 81% Celosvětový výdělek k 9. 8. 2014: $6,189,463, což je 0,52 násobek budgetu(9.8.2014)

Mile antirasistický a protixenofóbní příběh o přátelství, který celkem klidně plyne, sem-tam je roztomilý, sem-tam vtipný. Poklidný, tu a tam i napínavý a zábavný přesně v té správné míře, pokud jej chcete vidět s předškoláčkem, nenechat mu ubližovat a sami se při tom neuhryzat nudou. To, že za ním stojí i režiséři naší kultovní a doma tolik zbožňované "Paniky v městečku", jsme sice při sledování ani nepoznali, ale i tak to v kině stálo za to. Film je v záplavě ostatních přepodnětovaných a prudce líbivých 3D efektů ze současné produkce pro děti čímsi příjemně jiný. Výtvarně starosvětštější (snad něco mezi klasickými konzervativními ilustracemi z dětských knížek, co v nich spořádané děti usínají s medvídky v postýlkách, a Jiránkovými svěžími perovkami), což vůbec není na škodu a v několika místech i náramně poetický a nápaditý... Bylo mi u něj fajn a nenápadná scéna s vytvářením zimní krajiny mě dokonce vyloženě zahřála u srdce.(27.1.2013)

• - Snímek byl natočen podle knižní série „Ernest a Celestine“ od Gabrielle Vincent z roku 1982. (Terva)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Cannes 2012. (Terva)

• - V pivnici Ernestovho domu môžeme medzi obrazmi na zemi uvidieť obraz Infantky od španielskeho maliara Diega Velázqueza. (Eoin)