O myšce a medvědovi

Ernest et Célestine

Ernest a Celestína

Animovaný / Komedie / Drama / Rodinný

Francie / Belgie / Lucembursko, 2012, 80 min

Viac menej tradičná, avšak veľmi pekná rozprávka klasického strihu pre deti všetkých vekových kategórií. Jednoduchá nostalgická kresba v štýle knižných ilustrácií ma očarila, príbeh príjemne prekvapil dospelými myšlienkami a vydarene spracovaným motívom priateľstva, tak typickým pre najkrajšie detské príbehy. Nechýbajú ani temnejšie kontúry, zaujímavo načrtnuté svety a práca s mytológiou. Videl som predabovanú verziu, takže originál doceniť neviem, ale i tak som veľmi spokojný. Ak chcete tip na kvalitnú, príjemnú rozprávku vhodnú pre všetky deti, ktorá netrpí prehnanou modernizáciou a miesto nákladnej animácie vsádza na nádhernú ručnú kresbu, a zároveň má aj jednoznačné posolstvo, choďte do toho. 80%(31.3.2014)

POTKAL JI V POPELNICI A CHTĚL JI SNÍST... /// Kouzlo příběhu, kterej v sobě ukrejvá víc, než jen to, že i malá myška může zachránit medvěda. Je o přátelství, je o rasismu, je o … Ale hlavně pobaví trochu jiná animace. Jako kdyby si Vladimír Renčín nebo Jiránek udělali radost. A taky milej humor. Dobrý! A to je za 3*. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Sérii dětských knížek, kterou vytvořil belgickej spisovatel Monique Martin, alias Gabrielle Vincent, jsem nečetl. 2.) Už mě z to Walta Disneye bolej voči. (Ruce? Tak to ti asi nepomůžu…). 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE * NAPĚTÍ *(18.8.2013)

Akvarelová animácia spojená s večným príbehom o prostom priateľstve. To je tŕňom v oku väčšiny spoločnosti len preto, že jej členovia osobne také niečo nikdy doposiaľ nepoznali. Zástupné dôvodmi pre zničenie fungujúceho kamarátstva sú tiež klasické: kriminalizácia, sociálne a rodové rozdiely, obrana vlastných nekalých kšeftov. V rozprávke však úprimné konanie dokáže roztopiť ľadové srdcia zástancov systémových potieraní spontánnej radosti.(18.2.2015)

Mile antirasistický a protixenofóbní příběh o přátelství, který celkem klidně plyne, sem-tam je roztomilý, sem-tam vtipný. Poklidný, tu a tam i napínavý a zábavný přesně v té správné míře, pokud jej chcete vidět s předškoláčkem, nenechat mu ubližovat a sami se při tom neuhryzat nudou. To, že za ním stojí i režiséři naší kultovní a doma tolik zbožňované "Paniky v městečku", jsme sice při sledování ani nepoznali, ale i tak to v kině stálo za to. Film je v záplavě ostatních přepodnětovaných a prudce líbivých 3D efektů ze současné produkce pro děti čímsi příjemně jiný. Výtvarně starosvětštější (snad něco mezi klasickými konzervativními ilustracemi z dětských knížek, co v nich spořádané děti usínají s medvídky v postýlkách, a Jiránkovými svěžími perovkami), což vůbec není na škodu a v několika místech i náramně poetický a nápaditý... Bylo mi u něj fajn a nenápadná scéna s vytvářením zimní krajiny mě dokonce vyloženě zahřála u srdce.(27.1.2013)

Film o předsudcích, o strachu z neznámého a o zdánlivé nemožnosti soužití dvou skupin je silný ve své jednoduchosti a přitom je aktuálnější než kdy předtím. [==] Asi by bylo na místě zdejší (trochu zmatené) informace uvést na pravou míru. Film měl premiéru v roce 2012 v původním francouzském znění (Wilson, Brunner, ad.), po úspěších na zahraničních festivalech byl zakoupen i do americké distribuce. Na začátku roku 2014 vznikla anglicky mluvená verze (Whitaker, Foy, ad.), a přestože film s rozpočtem téměř 10 milionů eur komerčně příliš úspěšný nebyl (informace o výdělcích se různí - od 5 až po 9 milionů dolarů), vysloužil si v témže roce, tedy 2014 oscarovou nominaci za nejlepší animovaný film.(22.6.2015)

• - Snímek byl natočen podle knižní série „Ernest a Celestine“ od Gabrielle Vincent z roku 1982. (Terva)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu v Cannes 2012. (Terva)

• - V pivnici Ernestovho domu môžeme medzi obrazmi na zemi uvidieť obraz Infantky od španielskeho maliara Diega Velázqueza. (Eoin)