Lásky jedné plavovlásky

Loves of a Blonde

Lásky jednej plavovlásky

Romantický / Komedie / Drama

Československo, 1965, 77 min

Po celý čas sledovania filmu "Lásky jedné plavovlásky" sa moje hodnotenie nevedelo ustáliť. Chvíľu som mal pocit, že pozerám voľajaký amatérsky čierno biely film; a boli chvíle, keď som tam videl výrazné záblesky filmárskej geniality. O vysokom štvor-hviezdičkovom ortieli ma presvedčil záver, bravúrny herecký prejav Hany Brejchovej a dvojdňový odstup. Pretože mi stále tento snímok behá po mysli. Miloš Forman je umelec. ****(23.5.2008)

Forman je velmistr v jedné věci. Neznám jiného režiséra, který v člověku dokáže vyvolat tak silné pocity nepatřičnosti, trapnosti a touhy strčit si za hlavní postavu vlastní hlavu ne pod peřinu, ale rovnou do jícnu vulkánu. Když se k tomu přidá mistrovství v ad absurdum natahovaných dialogových scénách, které jsou obsahově i délkou napnuté na samou hranici katastrofálního prasknutí, dokonalý přehled o duši doby, člověka i situace, budete se smíchy válet, bude vám smutno, sem tam se začervenáte, v Pražském bytě Mildových rodičů se vám zvedne pokoutně prohledávaný kufr a nakonec se všechny pocity uzavřou v rozpačitě komplexním kruhu (ne)pochopení poslední scény. Takové filmy se nikdy moc netočily a v budoucnu už bohužel ani nebudou. O to víc jsou Lásky výjimečné a musíme si je hýčkat. A ta Brejchová byla fakt kus.(22.12.2014)

Velmi vtipný a velmi smutný film. To není protimluv, ale pouze malá část charakteristiky, kterou lze doplnit dalšími body, jakými jsou velmi vyhraněná nehranost v nejlepším slova smyslu, půvabně imaginativní a nijak nekomentované hříčky, například kravata uvázaná na stromě či zkoušení kabátu, v neposlední řadě i půvabná demonstrace vylámaných zoubků centrálního plánování, které zdánlivě myslí na všechno, ale ve skutečnosti selhává na plné čáře...(6.7.2007)

Děvčata si odhlasovala, že se nebudou kurvit. Forman ihned ze začátku v bravurní formě. Svůdníci Pucholt a Menšík ví jak na ženský, rodiče Šebánek s Ježkovou neví jak na syna a Brejchová hledá lásku. Tahle komedie je nabita trefnou trapností a způsob zachycení těchto situací si plně zasluhuje zápis zlatým písmem do fondu světové kinematografie.(6.10.2009)

Pro mě o něco lepší a uvěřitelnější verze Formanova předchozího snímku Černý Petr. Možná tomu pomohli herci typu Brejchová či Menšík, možná to byla prostě větší sranda. Lásky jedné plavovlásky však neumí udržet tempo - tancovačka je skvělá a závěr s rodiči geniální, ale to mezitím musíte nějak vydržet či přetrpět. Tohle je pro mě jediná chybička na kráse. Ale nikdo (nic) není dokonalé, ne? 80 %.(31.1.2013)

• - Při natáčení nechal režisér Miloš Forman herečku Hanu Brejchovou opakovat vlastní zážitky z jejího života, například o její jizvě na zápěstí a jak se podřezávala. (raininface)

• - Hana Brejchová původně nevěděla, že bude muset během natáčení podstoupit také filmování erotické scény. Herečka s natáčením svolila až poté, co jí Miloš Forman nabídl příplatek 500 Kč. (JARDAHONDA)

• - Hana Brejchová (Andula) sa vyjadrila, že keby vedela dopredu, že bude hrať vo filme nahú scénu, v živote by tú rolu nevzala. Režisér ju oklamal a tvrdil jej, že bude v chúlostivej scéne v kombiné. (Raccoon.city)