Lásky jedné plavovlásky

Loves of a Blonde

Lásky jednej plavovlásky

Romantický / Komedie / Drama

Československo, 1965, 77 min

Konfrontace vidění obyčejných věcí očima zamilované ženské, očima mužskýho (nezamilovaného) a očima rodičů. Všednodennost skvěle navozena záběry do továrny, do hospodského sálu nebo do obýváku. Skvělé dialogy. I když scénář občas působí roztříštěně, stejně se celkově jedná o zážitek, i díky hereckému obsazení.(30.9.2009)

• Marek1991

Podľa mňa veľmi nadhodnotený film. Vo svojom čase možno veľké dielo, ktoré vraj pobavilo aj Jacqueline Kennedyovú, no ja tieto socialistické reálie nemusím. Viac ako smiešne mi prídu smutné. Film je na svoju dobu odvážny z časti v tom, že ten socialistické svet tu nie je ružovo vykreslený. Ten trápny štýl miestami ujde, no mňa zaujala najmä posteľná scéna na záver. Inak to bolo čisto všetko z bežného života, nič výnimočné. Viem si predstaviť, že keby u nás doma pred toľkými rokmi natáčali podobnú komédiu, tak by to isto dopadlo lepšie, no keby ju natáčali v rodine mojej mamy, tak svet by uvidel komédiu svetového rangu, lebo to, čo povystrájali napríklad môj dedo a jeho syn, obaja Jozefovia, tak to nechápeme v rodine dodnes. Poviem príklad pred pár rokmi som zistil, že mám v Česku sesternicu alebo že syn Jozef posielal otcovi Jozefovi cez vojenčinu poštou náboje, domov doniesol zbrane, vraj nejaké granáty, či to, že tento milý synáčik šmelinár raz bez rozlúčky ušiel za hranice a rodina si kvôli nemu vytrpela. Nič v zlom, ale tieto komédie sú pre mňa ľahké zákusky s trochou srandy a napríklad na tejto som sa nebavil. Inak tá Hana Brejchová bola ozaj krásna, škoda že vek z nej urobil škaredú tlstú starú babu, ale s tým nič nenarobíme. S týmto filmom sa zapísala do histórie Čechov a Slovákov, škoda len, že mňa neoslovila a neoslovil ma ani samotný film.(29.6.2013)

Miloš Forman na křídlech Nové vlny. První třetina je plná typicky,, formanovského" humoru. Režisér nás zavede na tancovačku. Ten mumraj mi s dokumentární přesností připomněl, že každý je občas hovado. Ty připitomělé úsměvy, pošetilé řečí a věčný boj o kousek místa v životě. Další námluvy plavovlásky jsou přesným opakem ideálního milostného aktu, nejvíce mi tak připomínají kunderovy popisy milostných šarvátek mezi mužem a ženou, bez příkras a s jemnou dávkou ironie. Když je po styku, naše plavoláska přestane plakat a následuje série obrázku, která jaou jako závan číré poezie. Forman však v těch nejhezčích chvílích naší zamilované plavovlásky přijde s další dávkou humoru, ubere tak sice na erotičnosti, ale také zároveň na napětí - celá scéna v posteli pak působí přirozeně. Další triumf a pro mě vrchol snímku. V další části se plavovláska vydá za svým milým. Je to fiasko, ta trapnost nad všemi aktéry doslova trčí. Při české hymně, symbolu naší státnosti, babka prohledává zavazadlo nic netušící plavolásce (Další režisérův žert.) Nakonec jsem si všiml, že jsem pod tou spoustou trapnosti, hašteřivých řečí a patosu úplně zapomněl na tu naší plavoslásku, která je táhnuta nesnesitelnou tíhou té obyčejnosti všude kolem. Pro lásku jedné plavovlásky kouknu se zítra na Sedmikrásky.(20.12.2011)

Miloš Forman mi opět ukázal, že je opravdu skvostným režisérem. Snad kromě toho omylu Vlasy, který se může líbit opravdu jen retardům, jsem si ostatní jeho snímky luxusně užil. Přímo v tomto filmu bych nejvíce vyzdvihl upřímné, bezprostřední a hlavně enormně vtipné dialogy. Úvodní scénka s vojáky a později duo Ježková - Šebánek neměli nejmenší chybičku. To jsem se smál prakticky celou dobu. Krásně to všichni 4 kluci scénarističtí u toho píva napsali. Dost to celé připomínalo Mildův pozdější film Hoří, má panenko. Ten byl však ještě o velký kousek lepší. Dále se mi celkem zamlouvala pěkně zvolená hudba, která nádherně dotvářela například zábavovou atmosféru. Vytkl bych snad jen to, že se na většinu ženstva nedalo vůbec koukat. Viděno metodou 3, 2, 1, teraz.(23.4.2016)

Forman rozhodně umí točit filmy ale ne pro všechny. Když jsem před nedávnem viděl jeho "Hoří, má panenko" překvapilo mě jak jsem se u filmu bavil avšak v tomto případě tomu bylo naopak. Snímek je to rozhodně zajímavý a Hana Brejchová zahrála svojí postavu výborně ale děj plyne až moc pomalu a hlavně ze začátku jsem se dost nudil. Ale úvodní scény na bálu a posledních cca 20 minut jsou dokonalé.(2.11.2008)

• - Film mal pracovný názov Láska jako trám. Pôvodný názov bol napísaný na klapke, ktorá bola zachytená na jednej fotografii z natáčania. (Kubrickon)

• - Režisér Miloš Forman získal v roce 1967 cenu za nejlepší evropský film na dánském udílení cen Bodil Awards a cenu za nejlepšího zahraničního režiséra na finském předávání cen Jussi Awards. (Stocki)

• - V československých kinách videlo film dva a pol milióna divákov. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)