Lásky jedné plavovlásky

Loves of a Blonde

Lásky jednej plavovlásky

Romantický / Komedie / Drama

Československo, 1965, 77 min

Ta holka byla tak roztomile blbá, že jí nešlo jinak než jí přát to nejhezčí, tedy pro ní, ne pro nás. Protože to co je hezké pro nás, zřejmě není hezké pro ní. A ona to tak trošku celou dobu nechápala. TO se mi ale na tom všem hrozně líbilo. Ta napsaná postava. Kdy si člověk uvědomí, že každý je originální, a dokáže uvažovat a přemýšlet vždy podle sebe. Což je samozřejmě občas neštěstí pro druhé. No a když k tomu připočtu legendu lidového českého humoru, Josefa Šebánka, tak se musím parádně bavit. V tomto případě na plný počet, protože je film ve skutečnosti neskutečně lidský, obyčejný a přitom tak originální.(23.12.2009)

Osamělá Andula a klavírista Milda, aneb takoví jsme byli... "Teda holky, mně se tak ulevilo, už jsem se bála, že tu flašku donesou k nám. To bych asi nepřežila." "Pojte, pojte chvilku, nahoru. Tam si vopravdu, vopravdu si tam budem jenom povídat." Ukázky: http://www.sms.cz/film/lasky_jedne_plavovlasky/ukazka a http://www.youtube.com/watch?v=GN-aXFGWA84(2.1.2009)

,,Ona si přijede s kufrem! Co tomu řeknou sousedi?" Chtěl jsem napsat, že Lásky jedné plavovlásky je hrozně trapný film. Ale pak jsem si přečet zdejší komentáře a zjistil jsem, že to přede mnou napsali už skoro všichni. Ale co se dá dělat, ,,trapnost" a ,,malost českého člověka" se vine celým příběhem, ba je leitmotivem celého Formanova českého díla. Trapní starší vojáci jdou na trapnou zábavu lovit trapné rádobysexy dívky, trapně spolu tančí za doprovodu neladícího big bandu hrajícího sračky, pak se trapně opijí a trapně se pokouší o trapný sex, což se většinou nepovede a trapné dívky tak dál žijí své trapné existence v trapných továrnách, popřípadě trapných školních lavicích, kde se trapně hlasuje o tom, zda se všichni polepšíme... Skvěle odpozorovaný film s krásnou klavírní skladbou (určitě víte, kterou myslím), výbornou pointou a vynikajícími (ne)herci, který je o ničem a zároveň o všem. Ale hlavně tady vlevo o vás...(29.1.2010)

Zde se začala hvězdná kariéra Milady Ježkové, která si poprvé zahrála ve filmu ve svých 55 letech. Po té ztvárnila na desítky filmových a televizních rolí, roliček a štěků, bez nich by filmy neměly ten správný půvab. Další filmový debit pro neherce Josefa Šebánka, proslaveného zejmena Homolkovskou trilogií. Právě obsazování neherců bylo v minulosti to, co mě na filmech Miloše Formana a Věry Chytilové spíše odrazovalo. Teprve s odstupem času jsem propadla kouzlu civilního projevu. Přesto ani po letech jsem ke snímkům Miloše Formana nepronikla.(4.2.2015)

Formanova civilná trápnosť na domácom ihrisku ma ani napriek priaznivej stopáži opäť nebaví. A to z prostého dôvodu - čo zobrazuje, nepripadá mi vonkoncom smiešne, lež v tomto prípade skôr úmorné. "Minimalistický" scenár vždy neznamená výhru, ak je téma užšia ako formát. Ak už o "chlapcovi a dievčati" (či naopak), radšej zvolím Slnko v sieti, ktoré môjmu diváckemu ja vychádza viac v ústrety. 60%(14.2.2015)

• - Film byl nominován na Oscara a několik měsíců se promítal v jednom specializovaném kině v New Yorku. Jednoho dne se do fronty postavila i Jacqueline Kennedyová, sledována dvěma nápadně nenápadnými muži, agenty FBI. Údajně se velmi dobře bavila. (Kubrickon)

• - Forman kombinuje profesionální herce s neherci. Do role záložníka byl obsazen legendární český herec Vladimír Menšík, který měl zároveň vést dva neherecké kolegy Ivana Kheila a Jiřího Hrubého ve scéně tancovačky záložáků. Tehdy se ukázalo Menšíkovo herecké mistrovství, když dokázal oba neherce vést, udávat rytmus a přitom nad ně nevyčnívat. (Kubrickon)

• - Hana Brejchová (Andula) dostala za svoju rolu honorár 5 000 korún. (Raccoon.city)