Lásky jedné plavovlásky

Lásky jednej plavovlásky

Loves of a Blonde

Romantický / Komedie / Drama

Československo, 1965, 80 min

Film zahajoval filmový festival v New Yorku v roce 1966. Je inspirován skutečným životním příběhem. Jednoho večera potkal Forman v Praze mladou dívku s omláceným kufrem. Vypadala, že je úplně ztracená, ale se vším smířená. Dal se s ní do řeči. Dokonce s ním šla domů. Dívka pocházela s Varnsdorfu. Tam se seznámila s jakýmsi inženýrem z Prahy, který jí nasliboval hory doly, pak se ní vyspal. Dal jí falešnou adresu svého bydliště. Dívka se za ním vydala do Prahy. Prahu neznala a pak jí došlo, že adresa je falešná. V pět hodin ji Forman odvezl na nádraží. Odjela zpátky do Varnsdorfu. Fomana její příběh zasáhl a uvízl mu v hlavě. Setkal se s Ivanem Passerem a Jaroslavem Papouškem. Zeptal se jich, jestli by z toho šel udělat film. Oba dva mu svorně odpověděli, že určitě šel. A tak se nám z jednoho lidského příběhu zrodil mezinárodně uznávaný film, který panu režisérovi otevřel dveře prakticky do celého světa.(30.9.2009)

Lásky jedné plavovlásky jsou pro mne klasickým zástupcem filmu o radostech a především i strastech mladé generace žijící v socialistickém zřízení. Události, se kterými jsou zde mladí hrdinové konfrontováni, většinou vyústí v trapné situace a právě ta trapnost je jedním s dalších prvků toliko společných pro filmy české nové vlny. Nedospělé postavy vedou stejně nedospělé dialogy, které sklouzávají právě až k té trapnosti. Hlavní hrdinky Anduly, které mysl zatemnila první velká láska, mi bylo na jednu stranu pro její dětskou naivitu a hloupost líto, zároveň jsem se jí ale musel ze stejných důvodů i smát. Přece jen jsme si tímto obdobím dospívání prošli všichni, díky čemuž nám jsou strasti hlavních hrdinů tak povědomé a možná právě proto měl ten můj smích výrazně hořkou pachuť. Nebál bych se Lásky jedné plavovlásky označit za jakousi teenagerskou komedii 60. let. Jen je tato komedie znatelně lidštější a inteligentnější než to, na co jsem zvyklí dnes. 100%(8.6.2009)

Abych pravdu řek, čekal jsem trochu víc. Z celýho filmu se mi líbila jednak ta část na zábavě, kde se Menšík a další dva vojáci snažej něco ulovit, a potom samozřejmě posledních cca 25 minut se Šebánkem To je za 5 hvězd jednoznačně. Zbytek je takovej dost o ničem - nenadchne, neurazí. Aspoň jsem konečně zjistil, že samply v písničce Muriel Moreno - Army of sundays jsou právě z tohoto filmu.(16.1.2010)

Na jedné straně mě film dostal, na druhé straně se mi moc nelíbil. Abych byl konkrétnější, dějove mi film přišel stejně jako Hoří, má panenko docela o ničem, určitě je to tak schválně a Forman se chce soustředit spíše na jednotlivé situace a dialogy, ale stejně bych trochu komplexnější příběh v obou filmech uvítal. Teď k tomu pozitivnějšímu. Nevím, jak to přesně popsat, ale ta atmosféra filmu, celkové prostředí, charaktery jednotlivých postav byly vynikajicí. I když třeba závěrečný rozhovor Pucholta s rodiči v posteli mi přišel už trochu natahovaný. Herecky je film podle mě lepší než Hoří, má panenko, zvlášť kvůli Pucholtovi a Šebánkovi. 75%(9.11.2008)

Po celý čas sledovania filmu "Lásky jedné plavovlásky" sa moje hodnotenie nevedelo ustáliť. Chvíľu som mal pocit, že pozerám voľajaký amatérsky čierno biely film; a boli chvíle, keď som tam videl výrazné záblesky filmárskej geniality. O vysokom štvor-hviezdičkovom ortieli ma presvedčil záver, bravúrny herecký prejav Hany Brejchovej a dvojdňový odstup. Pretože mi stále tento snímok behá po mysli. Miloš Forman je umelec. ****(23.5.2008)

• - Tzv. postelová scéna, kde leží otec (Josef Šebánek), matka (Milada Ježková) a syn (Vladimír Pucholt), byla celá pod improvizační taktovkou  trojice herců. Režisér Forman jim dal jen námět k diskuzi a nechal celý obsah na nich. (mchnk)

• - Tvůrci si vybrali neherce do rolí záložáků a nechali je mluvit po svém. Jenže to pořád nebylo ono a tak mezi ně dali jednoho herce a to Vladimíra Menšíka a už to bylo v pořádku. (cariada)

• - V oficiálním textu distributora uvádějí, že v malém středočeském městečku na jednoho muže připadá deset žen. Přímo ve filmu však uvádějí, že na jednoho muže připadá hned šestnáct žen. (Frajer42)