Lásky jedné plavovlásky

Loves of a Blonde

Lásky jednej plavovlásky

Romantický / Komedie / Drama

Československo, 1965, 77 min

Po Petrovi nám mladá, novo-filmově uvažující trojice Forman, Papoušek, Passer umožňuje nahlédnout do jedné bezvýznamné továrny, kde se právě řeší velký problém. " To jsou poupata, to je mládí, které potřebuje to, co jste potřeboval Vy, soudruhu majore, i já..." Splynutí herců i neherců v reálném prostředí a skvostné dvojice i trojice, řešící v podstatě neřešitelné. Pucholt - Brejchová, Menšík - Kheil - Hrubý a dodělá to Šebánek - Ježková. Jedinečná autentická atmosféra, která je více než typická pro zmíněné tvůrce, tedy komediálně dramatický, velmi jemný, lidský příběh.(26.2.2013)

Jeden z nejtrapnějších filmů v české historii. Samozřejmě v tom nejlepším možném smyslu. Forman zcivilnil formu až na samou hranici možností, Ondříčkova kamera působí chvílemi až úsečně, dialogy (které prý Forman hercům předehrával) jsou absolutně realistické a zcela prosté jakékoli stylizace. Jsou to prostě útržky odposlechnuté řeči, poskládané do odkoukaných situací, kterým zdánlivě chybí komika, ale jakmile se člověk do toho proudu banalit a šedivých frází zaposlouchá, vyloupne se neobyčejně bohaté a poetické jádro Lásek. Film je bezvadaně podkreslený komunistickou uniformitou, stupidními dechovkami, stupidními melodiemi z televize, hučením továrny atd. Z jednotvárnosti vyniká právě naivita a odevzdání Anduly, která je sice pubertálně naivní, ale přitom krásně drzá a plná ideálů. Za absolutní vrchol však považuju "postelovou" scénu Pucholt-Šebánek-Ježková, která je takovou malou čítankou humoru nové vlny. Strašně nenápadný a strašně krásný film.(10.2.2007)

Forman rozhodně umí točit filmy ale ne pro všechny. Když jsem před nedávnem viděl jeho "Hoří, má panenko" překvapilo mě jak jsem se u filmu bavil avšak v tomto případě tomu bylo naopak. Snímek je to rozhodně zajímavý a Hana Brejchová zahrála svojí postavu výborně ale děj plyne až moc pomalu a hlavně ze začátku jsem se dost nudil. Ale úvodní scény na bálu a posledních cca 20 minut jsou dokonalé.(2.11.2008)

Další film ze zoufale nudného života soudobé mládeže na malých městech, tentokrát ve spojení s tehdy populárními písničkami. Mladá učnice uvěří protřelému svůdníkovi, muzikantovi, ale když přijede k němu domů, zažije zklamání. Přesto pak děvčatům tvrdí, jak je ten její přítel skvělý. Film je o ztrátě iluzí, o světě dospělých, kde dospívající ztratí svou naivitu, ale přesto musí najít sílu a jít dál. A opět nechybí tak oblíbená tancovačka. :-)(27.7.2013)

Děvčata si odhlasovala, že se nebudou kurvit. Forman ihned ze začátku v bravurní formě. Svůdníci Pucholt a Menšík ví jak na ženský, rodiče Šebánek s Ježkovou neví jak na syna a Brejchová hledá lásku. Tahle komedie je nabita trefnou trapností a způsob zachycení těchto situací si plně zasluhuje zápis zlatým písmem do fondu světové kinematografie.(6.10.2009)

• - V ankete "100 najlepších svetových filmov" britského časopisu Empire z roku 2010 sa film objavili na 89. mieste. (Raccoon.city)

• - V USA byl film promítán s jednou scénou navíc. Zatímco Andula (Hana Brejchová) čeká na Mildu (Vladimír Pucholt) v bytě rodičů, on doprovází domů jinou vnadnou dívku, která mu slíbí, že ho pustí oknem dovnitř do bytu svých rodičů. Ve skutečnosti je to lest, jak se jej zbavit, neboť sama bydlí až ve čtvrtém patře. Milda se tak dobývá do úplně jiného okna, za nímž spí nic netušící sousedé. (Kubrickon)

• - Rolu Vacovského mal pôvodne stvárniť Josef Škvorecký, ale režisér Miloš Forman sa nakoniec rozhodol pre Vladimíra Menšíka. (Raccoon.city)