Hmyz

Česko / Slovensko, 2018, 98 min (Alternativní 94 min)

Hospoda na malém městě. Je zavřeno, židle jsou převráceny na stolech. Na věšáku visí „hmyzí šatičky“: sukénky z krepového papíru, papundeklová motýlí křídla, pestře pomalovaná a černé lesklé krovky brouků. U stolu v koutě místnosti sedí šest místních ochotníků: režisér, Růžena, pan Václav, pan Borovička, ajznboňák Kopřiva a slečna Jitka. Tulák leží doma s ischiasem. Chrobáčice a Kukla ještě nepřišly. Během zkoušky se prolnou životy ochotníků s osudy Čapkových postav. Režisér – Cvrček umoří pana Václava, milence své ženy. Pan Kopřiva, hrající Parazita sežere slečnu Jitku – Larvičku. Panu Borovičkovi se podaří převtělení do chrobáka tak přesvědčivě, že opustí nadobro svoji lidskou podobu. Během zkoušky se rodí i umírá, čas nehraje roli. A to vše se odehrává na pozadí Čapkovy hry, kde se hmyz chová jako lidi a lidé jako hmyz. (CinemArt)

c.mravenciar

Princíp divadla na divadle (či v tomto prípade skôr divadla na divadle na filme) je už od Pirandellových Šesť postáv hľadá autora vyčerpaný. Považujem ho za núdzový únikový východ tvorcov, ktorí skrátka nevedia ako. Nech príkladmi sú napríklad Beckettova Eleuthéria či Jodorowského Hypermarket. O to horšie to pre Švankmajera vyznieva, keď sa mu na film zložili fanúšikovia a on vo filme povie, že scenár napísal "automatickým písaním" za jednu noc. Nešťastnou je aj voľba textu Zo života hmyzu bratov Čapkovcov, ku ktorým neprináša žiadnu autorskú inováciu (ako napríklad priniesol k Faustovi, či Alici v krajine zázrakov). Hold Švankmajerovi vždy sedel analóg. Vymačkať z digitálu poéziu je podstatne ťažšie a film pôsobí vskutku senilne. Švankmajerove typické animácie či surrealistické presahy sú len čiastkové, hovorené slovo (a že ho tam je) nadbytočné. Veľmi slabá a smutná rozlúčka s jedným z najväčších filmových géniov. Aspoň ma potešila paródia na ochotnícke divadelné procesy a citácie Konstantina Stanislavského presne tak, ako sa zvyčajne citujú. Bez hlbšieho pochopenia. ()

Feacher

Dneska dám misku vah zase k druhé straně. Mně se to fakt líbilo, bylo to zase trochu něco jiného. Sympatické obsazení, sice jakoby trochu "o ničem", ale na to bylo i na začátku upozorněno. Něco lepší, něco horší - zejména ty prostřihy z natáčení a vytváření scén, to bylo hezké... či promluvy herců nebo režiséra... Jak říkám, odlišné, ale dobré... nemohl jsem se odtrhnout, protože jsem se bál, že o něco přijdu. Maminka holt musela z vánočního večírku taxíkem, protože telefon byl o dvě místnosti vedle :). Příjemné a zábavné. 85 %! ()

lacertacz

Směs několika silných scén, řady bezradností; animačně a režijně slabé, herecky výborné. Takový hrubý materiál k filmu, na který mistrovi už nezbývá sil a který nevznikne. ()

agent_R.M.

je to poslední Švankmajeruv film a on zde předvedl celý svůj repertoár magie kterou vládne...více neřeknu, neb to doteď zpracovávám :) ()

alienable

Z tvorby Švankmajera jsem toho moc neviděla (pamatuju si jenom útržky z Otesánka a taky tu nechuťárnu s masem), po zhlédnutí Hmyzu jsem asi pochopila proč. S mojí obsesí věci pojmenovat a pochopit je pro mě téměř nemožné si jeho filmy užít. Nedokázala jsem přistoupit na úvodní slova, že film je především o cynismu fantazie a v půlce snímku mi sedačka v kině začala připadat nesnesitelně tvrdá. Přes všechno moje utrpení a snahu pochopit nepochopitelné si nemyslím, že jde o špatný film. Pro mě ale až příliš surreálný, někdy až dada. ()

monkee

Poslední film mistra Jana Švankmajera stojí za zhlédnutí. Především, jestli jste skalními fanoušky a vyznáte se v jeho předešlé filmografii. Je znát, že byl film natočený zejména pro radost samotných tvůrců. A také se jeho podstatná část procesu tvorby věnuje. Nemůžete však čekat něco nového. Film je spíš takovým utvrzením celoživotní tvorby a Švankmajer sám sebe chvílemi recykluje. Znovu však opakuji, že pokud máte rádi jeho předešlou tvorbu, nebudete z kina odcházet zklamaní, ale naopak příjemně potěšení. ()

Irish Stout odpad!

Nechápem ako môže niekto natočiť takú koko*inu, úplný brak. A ta Magálova sa nase*e do každej chu*oviny, hlavne že platia. Radšej nech varí babičkine dobroty. ()

lenoch

Mě se ve Švankmajerově světě, prolínajícím se snovými prvky, s detailními záběry na rozvrzané židle, láhve od piva a rozdrbané scénáře prostě líbí. I nápad včlenit film o filmu přímo do filmu za mě funguje. ()

Marcel25

Hmyz je jeden z mála alternatívnych pokusov v rámci modernej česko - slovenskej kinematografie, čo sa mu musí uznať. Čapkovu predlohu som bohužiaľ zatiaľ nečítal, takže nemôže hodnotiť s plným kontextom a tak hodnotím len film samotný. Hmyz sa snaží zábermi z natáčania vytvárať akú takú kontinuitu ale rozprávanie príbehu je neurčité až chaotické, s často krát až absurdnými zábermi a scénami. Zvukovo a hudobne dobre prevedené a rovnako na tom je aj kamera. Herci sa pokúšajú hrať akési postavy, avšak absencia rámcového charakteru spôsobuje nemožnosť pochopiť postavu v celku a miestami som s toho cítil že film, respektíve ako explicitne sám režisér na začiatku hovorí, nevie čo vlastne chce povedať. Stáva sa tak len nesúmernou zmesou natočených záberov ktoré na začiatku pôsobia, ako tak zaujímavo (v zmysle nazerania na nich s určitým záujmom), no postupne omrzia a začnú nudiť, pretože už nič nové neponúkajú, len opakujú predošlé. Film som tak dopozeral až do konca len zo záujmom ako to skončí a konečnú pointu som asi nepochopil. Len neviem či to je mojou neschopnosťou alebo jednoducho tým, že tam ani nie je moc čo pochopiť. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

25. Dny evropského filmu

25. Dny evropského filmu

02.04.2018

Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do 7 programových sekcí reflektují… (více)