poster

Hmyz

 • Slovensko

  Hmyz

 • anglický

  Insects

Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 98 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer, Karel Čapek (divadelní hra), Josef Čapek (divadelní hra)

Producenti:

Jaromír Kallista

Střih:

Jan Daňhel

Zvuk:

Ivo Špalj

Kostýmy:

Veronika Hrubá
(další profese)

Externí recenze k filmu (7)

 • Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová) ****

  "Švankmajer není tím typem autora s mesianistickými sklony, který by toužil diváky vychovávat a případně jim ukazovat cestu k nápravě. Upozornění na „předposranost“ Karla a Josefa Čapkových, kteří pod tlakem kritiky ke své hře přilepili jásavě optimistický konec, nicméně z Hmyzu činí aktuální…" (více)

 • CinemaView.sk (Juraj Kovalčík) ***

  "Súčasťou prelamovania štvrtej steny sú výpovede hercov v civilnom stave o svojich snoch. To je asi daň za Švankmajerovu umeleckú príslušnosť, podobne ako jeho odporúčanie „přečtěte si Freuda“. To sú v zásade všetky obsahové roviny prítomné vo filme. Z výpočtu je asi zjavné, že sa autor nenecháva…" (více)

 • ČervenýKoberec.cz (Karolina Benešová) **

  "Hmyz vyžaduje hodně trpělivosti a představivosti, otázka je, zda dokáže zaujmout dost na to, aby měl divák chuť ho analyzovat. V bláznivém ději ožívají přišpendlené hmyzí exponáty, chrobákova koule trusu přerůstá člověka, slečna Jitka během netečného štrikování podléhá šíleným halucinacím, někdo…" (více)

 • FFFilm.name (František Fuka) **

  "Zdaleka nejzajímavější jsou ony pasáže "ze zákulisí", ve kterých je vidět, že herci občas netušili, co po nich Švankmajer chce, a že některé scény vznikaly až absurdně složitým způsobem (vzhledem k dosaženému výsledku): Například vteřinový záběr zvětšující se chrobákovy kuličky vznikl tak, že…" (více)

 • Filmpress.sk (Mária Demečková)

  "Film málo pracuje s tým klasickým „švankmajerovským“ filmovým umením. Pixelácia v niektorých scénach pôsobí násilne. Najmä na javisku. Akoby jediným dôvodom tejto scény bol fakt, že je táto technika neodmysliteľnou súčasťou Švankmajerovho režijného rukopisu. Metráž snímky neuniesla neustále…" (více)

 • MovieZone.cz (Mojmír Sedláček) ****

  "Tentokrát jde Švankmajer divákovi přece jen trochu víc na ruku než dřív, do výsledného filmu totiž zakomponoval bourání čtvrté stěny v podobě jakéhosi filmu o filmu – sledujeme tak nejen samotné dílo, ale zároveň i vysvětlivky, co bylo jak míněno a jak natáčení probíhalo. V tom je skryt dostatek…" (více)

 • Rozhlas.cz (Kristina Roháčková) ***

  "Hmyz sice není zrovna loučení s celovečerním filmem ve velkém stylu, ale nepochybně loučení osobité. Proto také Švankmajerův film působí spíše jako takový soukromý vtip, který neomylně dostane skupinku zasvěcených, zatímco zbylým posluchačům zbude němě přihlížet a zdvořile se usmívat." (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace