poster

Hmyz

 • Slovensko

  Hmyz

Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 98 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer, Karel Čapek (divadelní hra), Josef Čapek (divadelní hra)

Producenti:

Jaromír Kallista

Střih:

Jan Daňhel

Zvuk:

Ivo Špalj

Kostýmy:

Veronika Hrubá
(další profese)

Externí recenze k filmu (8)

 • Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová) ****

  "Švankmajer není tím typem autora s mesianistickými sklony, který by toužil diváky vychovávat a případně jim ukazovat cestu k nápravě. Upozornění na „předposranost“ Karla a Josefa Čapkových, kteří pod tlakem kritiky ke své hře přilepili jásavě optimistický konec, nicméně z Hmyzu činí aktuální…" (více)

 • CinemaView.sk (Juraj Kovalčík) ***

  "Súčasťou prelamovania štvrtej steny sú výpovede hercov v civilnom stave o svojich snoch. To je asi daň za Švankmajerovu umeleckú príslušnosť, podobne ako jeho odporúčanie „přečtěte si Freuda“. To sú v zásade všetky obsahové roviny prítomné vo filme. Z výpočtu je asi zjavné, že sa autor nenecháva…" (více)

 • ČervenýKoberec.cz (Karolina Benešová) **

  "Hmyz vyžaduje hodně trpělivosti a představivosti, otázka je, zda dokáže zaujmout dost na to, aby měl divák chuť ho analyzovat. V bláznivém ději ožívají přišpendlené hmyzí exponáty, chrobákova koule trusu přerůstá člověka, slečna Jitka během netečného štrikování podléhá šíleným halucinacím, někdo…" (více)

 • FFFilm.name (František Fuka) **

  "Zdaleka nejzajímavější jsou ony pasáže "ze zákulisí", ve kterých je vidět, že herci občas netušili, co po nich Švankmajer chce, a že některé scény vznikaly až absurdně složitým způsobem (vzhledem k dosaženému výsledku): Například vteřinový záběr zvětšující se chrobákovy kuličky vznikl tak, že…" (více)

 • Filmpress.sk (Mária Demečková)

  "Film málo pracuje s tým klasickým „švankmajerovským“ filmovým umením. Pixelácia v niektorých scénach pôsobí násilne. Najmä na javisku. Akoby jediným dôvodom tejto scény bol fakt, že je táto technika neodmysliteľnou súčasťou Švankmajerovho režijného rukopisu. Metráž snímky neuniesla neustále…" (více)

 • MovieZone.cz (Mojmír Sedláček) ****

  "Tentokrát jde Švankmajer divákovi přece jen trochu víc na ruku než dřív, do výsledného filmu totiž zakomponoval bourání čtvrté stěny v podobě jakéhosi filmu o filmu – sledujeme tak nejen samotné dílo, ale zároveň i vysvětlivky, co bylo jak míněno a jak natáčení probíhalo. V tom je skryt dostatek…" (více)

 • Rozhlas.cz (Kristina Roháčková) ***

  "Hmyz sice není zrovna loučení s celovečerním filmem ve velkém stylu, ale nepochybně loučení osobité. Proto také Švankmajerův film působí spíše jako takový soukromý vtip, který neomylně dostane skupinku zasvěcených, zatímco zbylým posluchačům zbude němě přihlížet a zdvořile se usmívat." (více)

 • Subsvet.cz **

  "Hmyz má i vlastní prolog, ve kterém samotný Švankmajer, sedící na židli uprostřed natáčení, diváka zasvětí do okolností vzniku svého posledního celovečerního snímku. Tuto pasáž osobně pokládám jako nejzábavnější moment filmu, ale ani samotný režisér mě jako diváka nebyl schopen připravit na to, co…" (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace