Reklama

Reklama

Človíček Tate

Trailer

Obsahy(1)

Dede Tateová je svobodná matka, která svého syna Freda velmi miluje. Fred je zvláštní kluk, který nemá kamarády, protože jeho inteligence dosahuje geniality. Fred je velmi nadaný v malování, v hudbě i v počtech. O jeho potenciálu se dozví doktorka Jane Griersonová, která řídí vzdělávací institut a své studenty si pečlivě vybírá. Dede nejprve nechce ani slyšet o tom, že by měl Fred podstupovat různé testy, i když sama ví, že Fred nemá kvůli svému nadání žádné kamarády. Jelikož Fred otevře dopis z institutu, přiměje Dede k jeho návštěvě. Jane chce vzít Freda spolu s dalšími vybranými žáky na několikatýdenní výlet, přičemž by se tato skupina dětí zúčastnila inteligenční olympiády. Dede nejprve odmítne, ale nakonec souhlasí a Fred si celý výlet užívá, neboť se mu nikdo neposmívá, že je jiný. Dede naplánovala prázdniny, ale Jane nabídla Fredovi letní studium na univerzitě, a jelikož Fred chce jet s Jane, Dede souhlasí. Fred se seznamuje se dospělými studenty, studium ho baví a užívá si každý den. Jenže, i když je velmi nadaný, začne se mu stýskat po Dede. Jane jedná s Fredem jen jako se studentem a zapomíná, že jde o kluka, který potřebuje kamarády, hry i svou mámu. Jane s Fredem byli pozváni do televize, ale Fred odmítne předvést své nadání, během natáčení odejde ze studia a vydá se domů. Když se Dede dozví, že Fred odešel, okamžitě se rozjede také domů, kde Freda najde. Dede s Jane začnou víc spolupracovat, Fred navštěvuje vzdělávací institut pro nadané a je šťastný… (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

vesper001 

všechny recenze uživatele

Genialita, stejně jako každý jiný hendikep, s sebou nese nutnost porvat se o alespoň zdánlivě normální život. Fred si musel ujasnit, co chce, už v sedmi letech, díky ambiciózní studené tresce, která si z něj zkusila udělat cvičeného lemura ve své lize výjimečných. Nemohla jsem se dočkat, kdy rázná Dede nakopne tresku do kloaky, jenže ať člověk jakkoliv dlouho zvažuje, co je pro jeho dítě nejlepší, stejně vždycky losuje víceméně poslepu. Jodie na režisérské stoličce rozhodně nezklamala, film je natočený velmi citlivě. Snad i proto, že ona sama byla také výjimečné dítě. ()

nmafan 

všechny recenze uživatele

Film, kterému je třeba hodně odpouštět, a neočekávat, že si z něj odnesete plastickou představu o tom, jak asi vypadá dětství génia (neboť skuteční géniové obvykle nemají tak široký záběr zájmů a neexcelují zároveň v poezii i matematice, a mimoto bývají zpravidla přecitlivělí a vzpurní individualisté, nikoliv ambiciózní premianti, co poslušně naklusají před světla reflektorů, aby se o svoji výjimečnost dělili s publikem). Nicméně jako milá, vkusná a úsměvná oddychovka film funguje výborně a zároveň neocenitelně varuje před chapadly všech cílevědomých, chladných bestií, schopných i z nejnadanějších dětí vychovat budoucí užitečné idioty (čti: elity společnosti). ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Děti ve Fredově věku by si měly hrát s ostatními dětmi někde na hřišti, lézt po stromech a prolézačkách. Dívat se na kreslené pohádky v televizi a ne se zabývat věcmi, které dělal Fred. Chápu, že to byl geniální chlapec, ale co z toho dětství měl. Nic. Jak už tu za mě řekl Matty, Jodie netlačí na pilu. Já dodám, že nás citlivě provází celým snímkem až do konce. Takže si myslím, že kdyby začala tlačit na pilu, tak by sklouzla někam, kam by určitě sama nechtěla. ()

Ondrew 

všechny recenze uživatele

Co k tomu dodat? Snad len, ze na snimku podobneho druhu sa mi uz davno nedivalo taaaaaaaaaak dobre. Scenar, vykony hercov (najma maleho "Freda") su bezchybne a Jodie Foster v tomto pripade nezaziarila len ako herecka, ale aj ako reziserka, co sa jej naramne podarilo. Ak bude prilezitost, nebranim sa ani dalsim reprizam. Tento film za to vskutku stoji. 90%. ()

BOURQUE 

všechny recenze uživatele

Krásny a dojemný príbeh, ktorá poukazuje na to, že túžba po milovanie, túžba po priateľoch a hlavne túžba po tom, aby sme nezostali samy, dokáže zvíťaziť nad túžbou získaní „nekonečných“ vedomostí. Skvelé herecké výkony a skvelá (debutová) réžia od J. Foster. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

Galerie (35)

Zajímavosti (4)

  • Jodie Foster bylao nabídnuto režisérské křeslo poté, co na filmu odmítl pracovat Joe Dante. (D3VIL)
  • Jodie Foster požádala Davida H. Pierce (Garth Emmerick), aby ve filmu hrál, protože si jej pamatovala ze studií na vysoké škole. Oba studovali Yale University. (D3VIL)
  • Většina školních scén byla natočena na Miami University v Oxfordu (Ohio). Dům Bratrství Tau Kappa Epsilon pak sloužil jako domov a kancelář Jane Grierson (Dianne Wiest). (D3VIL)

Reklama

Reklama