Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

Aresko123 odpad!

OTRASNY film a hnusna nesympaticka tucna Patricia na čele filmu o nicom... Jedna slobodna matka ma dve deti, starsi chlapec je vyšinutý debil, neprisposobivy, neinteligentny, otravny ... Ked hlavnym lákadlom tejto jalovej traparny aj na trajleroch je to ze ho reziser tocil 12 rokov je UBOHE ! Hadam tento film je film a to je podstatne a nie to ze ho nejaky tlk tocil 12 rokov.... Keby som vam nepovedal ze ho tocil 12 rokov bol by niecim vinimocny? Vynasali by ste ho do neba aj tak???? ()

Elanornegra

Nostalgicky. Jemne smutny a zaroven jedinecny vo svojom podani. Bez vyraznejsich zvratov. Taka oddychovka, mam chut ist stanovat teraz ach :D... Hudobny doprovod slusny. Nvm mam trosku zmiesane pocity zo zaveru filmu, cakal som nieco viac prekvapive. 85% ()

Celsius

Přiznám se bez mučení. Vůbec se mi nechtělo ten film pouštět. Vůbec jsem jej nechtěl vidět a až s příchodem tolika nominací jsem se tedy odhodlal. Smekám před tou mravenčí prací. Smekám přede všemi, kteří se s jedním jediným filmem dokázali mazlit celých dvanáct let. A všechno působí tak strašně přirozeně, tak nenuceně a tak parádně. Člověk (dobře, možná jen kluk) se v tom pozná a dokonce se teď už zasměje. Stopáž je možná místy trochu zbytečně dlouhá, avšak nikterak moc nenudí. Ano, příběh se dá shrnout jednou větou, ale co byste od života chtěli. :-) Co o filmu ve zkratce říct? Stačí tahle věta z obsahu výše. - "Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat." ()

Edwin44

Koukám, že zde můžou bejt jen dva typy lidí, ty kterej ten film považujou za skvost a ty co ne. No bohužel musím říct že patřím do té druhé kategorie. Budu se pravděpodobně opakovat, ale kromě toho super nápadu natáčet film o dospívání kluka 12 let v kuse tady nevidím nic dalšího. Příběh je nudnej a nejsou v něm žádný dramatický zvraty a podobně. Hlavní herec je naprosto ale naprosto nesympatickej blb, kterej se 3/4 filmu tváří jako kdyby měl zácpu. Jeho sestra (dcera režiséra) ta je ještě o lvl vejš, ještě že tam kromě začátku nedostala moc prostoru, to bych to asi v půlce musel vypnout. Jedinej kdo mě tam nevadil byl Ethan Hawke, on jedinej mě přišel že si to natáčení užíval, zbytek vypadal jako kdyby v tom filmu byl za trest. No katastrofa, jedno z největších zklámání pro mě. 2* za Ethana a za nápad nic víc nic mín...... a jo ještě nakonec musím zmínit délku.... skoro 3 hodiny??? tohle může fungovat jen i filmů typu Pán prstenu či HP jinak o filmech ze života ne ()

sobol1

pruměrný film žádné životní zvraty které by nadchly.ale je zajimavé jak človek dospívá a doporučuji se podívat na tento film. ()

KcarlosK

O dost menší malér, než jsem čekal. I přes tu zabijáckou stopáž se na to dá koukat. Škoda, že je to celé vlastně o ničem. ()

qantip

SPOILER: Celý film jsem čekal zápletku, nějaké vyvrcholení, něco k čemu bude celý příběh směřovat, a na konci filmu jsem si uvědomil, že je vlastně super, že tam nic takového není, že to je opravdu příběh života, takový jaký je, se spoustou malých vítězství a proher, který se nezadržitelně sune vpřed, bez jasného směru a cíle a my můžeme žít jen z okmžiku právě teď. To že postavy na plátně rostou po dvanáct let dodává filmu neskutečné kouzlo a doslova diváka vtáhne do děje. Zajímavý zážitek. Škoda jen, že celý film je takový vlažný, i když je to jeho přednost, tak i největší zápor. ()

SaintMichael

Je sice obdivuhodné, že se film natáčel 12 let, ale to je asi tak jediný velký klad tohoto filmu. Jinak se během těch dlouhých skoro 3 hodin nestane nic, co by stálo za povšimnutí. Zase jeden z těch filmů, u kterého jsem čekal nějaký zlom, nečekanou situaci apod., ale nedočkal jsem se. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /ta délka je docela nářez a některé filozofické dialogy v USA stylu trochu nudily/, + /dobré herecké výkony a vývoj postav/hlavně Ethan/, poklidné, příjemné a bez všech dnešních ve filmech používaných prvků/pokud tam nebude erotika, tak divák usne//, hodnocení - časosběrný dokufilm o obyčejných věcech podaný neotřelým způsobem, líbilo se, povedlo se, zadařilo se ()

Swantos

Jednoznačně režisér Richard Linklater ukázal že i v téhle době jde vymyslet nový originální film, na který se bude chtít každý podívat. Obdivuji ten fakt, že se film natáčel celých 12 let a jak to vypadá, žádný problém nenastal při shánění těch samých herců. Ocenuji nápad natočit něco úplně nového, něco ze života. Velice se mi to líbilo a byl bych rád, kdybych se mohl podívat za pár let na chlapectví dvojku, vzhledem k tomu, že jsem jen o pár let mladší než hlavní herec Ellar Coltrane. ()

charlotteros

Krásný příběh? Jak se to vezme. Každopádně souhlasím s Isherwoodem. Film zdokumentoval obyčejné neobyčejné dospívání jednoho chlapce, který se ničím neodlišoval od ostatních. Narodil se, vyrůstal, po cestě se setkával s nejistotou,problémy v rodině, zažil první vztahy... A já se do něho krásně vžila a při posledních scénách jsem si uvědomila, že v jeho povaze je i kousek mě :). Nemám co vytknout. ()

FirstFan

Uspokojující. Jedním slovem uspokojící. Ne snad, že bych film chtěla hodnotil jako dostatečný, nebo je mi prostě stačil, ale vážně mi přineslo velké uspokojení sledovat celý život někoho jiného. Vidět cizí problémy (často tak podobné i těm mým), ale dívat se na ně z vlastní perspektivy. Dost Vás to ovlivní, protože něco z Masonova příběhu zažije zkrátka každý z nás. Navíc film není žádné klišé, k atraktivitě nepotřebuje tragickou smrt, akční záběry, divoké večírky, odhalené scény, nebo srdceryvné monology. Je jen takový jaký je, obyčejný - tak obyčejný, že je vážně skutečný! ()

ver_ber

Velký experiment. Dvanáct let příběhu bylo natáčeno během dvanácti let. Ale to je jen technická zajímavost (i když reálné stárnutí malého kluka, který se před očima mění v mladého muže, bylo fascinující), to hlavní je klasická linklaterovská síla dialogů a civilní pojetí. V dočista komorním ději je tolik moudra a síly, že by si s nimi jiné filmy vystačily na několik dílů. ()

ferda12

Beru to, že pracovat na filmu 12 let je doopravdy ojedinělý výkon, ale jak píše POMO, nenašel jsem jedinej důvod, co by mně film přinesl a ukázal. Dlouhý unavující dialogy, který nic neříkají. || „CÍTÍM SE JAKO KDYBY TADY TOLIK VĚCÍ, CO JSEM MOHL UDĚLAT A ASI I CHTĚL UDĚLAT, ALE PROSTĚ NEUDĚLAL” ()

tennis.rules

Velmi zaujimavo spracovany film, az tak neamericko realisticky, trva skoro tri hodiny, ale vydrzal by som este kludne nejaku tu hodinu navyse a to hovori samo za seba.. Minimalne teda u mna:-). Pekny pohlad na to, co formuje dospievanie cloveka, co sa kedy deje, co je kedy dolezite, aku ulohu zohrava pri dospievani rodic. V niektorych pasazach som sa celkom nasiel, bol to prijemny vylet do nedavnej minulosti, ked som riesil podobne zivotne otazky, odo mna 5/5. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)