Mnohokrát viděná klišé, předvídatelnost, uměle vyvolané konflikty, cokoliv z toho by v tomto filmu divák hledal marně. Film je jen sledem životních událostí jedné malé a vcelku obyčejné rodiny, takže jsem měl ve výsledku pocit, jako kdybych sledoval nějaké home video. A chce se mi zvolat halleluja! Konečně film, který si na nic nehraje, konečně film, který není dopředu předvídatelný, konečně film, u něhož jsem neměl pocit, že ze mě tvůrci považují málem za slabomyslného. Je to obyčejné, je to milé, je to skromné, ale přitom to pohladí po srdci i duši. Já musím říci, že něco takového jsem toužil vidět v kině od doby, kdy mě přestaly zajímat filmy pro dětské publikum, a mé přání bylo vyslyšeno. Richard Linklater i všichni zúčastnění herci a tvůrci museli při tvorbě filmu prokázat neskutečnou trpělivost a ochotu vracet se rok co rok na pár dní k projektu, u kterého dost možná ani nevěděli, jestli se vůbec dotočí nebo jak to s ním vlastně dopadne. A za to je obdivuji. A jsem vděčný i za to, že film nabídl několik vtipných obrazů a scén, při kterých se dokázalo zasmát celé kino (a vůbec nevadí, že v sále nás při projekci bylo asi jen 20 lidí), za všechny tyto scénky mě napadá například scénka s rozmisťováním cedulek pro podporu Baracka Obamy. Zkrátka tenhle film je pro mě naprosto přelomovým filmovým zážitkem a já si mé první (a doufám, že ne poslední) setkání s ním uchovám ve své mysli na velice dlouhou dobu. Byl to pro mě doslova magický večer strávený v kině s tímto filmem, a protože filmu nemám co vytknout, uděluji mu přesvědčivých pět hvězd.(16.8.2014)

Vau, no zatiaľ teda jasný favorit filmového festivalu Cinematik 2014. Žiadne hluché miesta, žiadne natiahnuté pasáže. Boyhood je jasným príkladom toho, že v jednoduchosti je krása. Naozaj sa nejedná o žiaden geniálne premyslený, zložitý, filozofický príbeh o živote, naopak, len bežné dospievanie mladého chalana, natáčané dlhých 12 rokov (ale iba 45 natáčacích dní). Po dlhých troch mesiacoch dávam nejakému filmu bez váhania plný počet hviezd. P.S. som skutočne rád, že z Linklaterovho snímku srší pozitívna atmosféra a nesnažil sa z Chlapčenstva urobiť nejaký dramatický doják (vôbec nechápem pomovu túžbu aby sa hlavná postava oduševnene zamilovala alebo jej zomrel niekto blízky.. wtf). P.S.S. 166 minút? Really?! Tomu sa vôbec nechce veriť!(13.9.2014)

Oukej. Dělám to jen velmi vzácně, ale Boyhood hodnotím výše, než mi říká můj vlastní dojem. Protože tohle už není jen film, ale něco víc. Ryzí umění? Životní dílo? Kinematografický zlom? Říkejme tomu jak chceme, ale výjimečnost tomuto unikátu upřít nemůže nikdo. A jak moc že vás tento film vlastně smete? Pojďme si udělat malý testík. (1) Jste muž? Jestli ano bod jedna. (2) Máte sourozence? Další bod na kontě. (3) Berou vás filmy mapující něčí život, adolescenci jmenovitě? Opět jeden přičtěte. (4) Co takhle hudba - oceníte ve filmu smíšený soundtrack složený z největších vypalovaček od sedmdesátek po dnešek? Pokud ano, znovu bod. (5) Máte rádi originální filmy, které vás dokážou i emočně sebrat? Pokud ano, víte co udělat. Tak a teď si spočtěte bodíky. Máte alespoň dva? Tak máte záruku, že vás Linkaterův (doslova) životopisný film dostane. No a když si jako já odpovíte na všechny otázky kladně, tak ti co viděli ví a ti co ne, vy byste měli sebrat zadky, pár drobnejch a ještě na to rychle vyrazit do kina. Je zkrátka neuvěřitelné, že se to vážně povedlo. Za 12 let se mohlo stát tolik věcí, které by všechno jistojistě pohřbily, až je opravdu až k neuvěření, že máme příležitost se na tento skvost podívat. Nekoukáme se na žádný nereálný životní příběh, ale neobyčejně obyčejné dospívání kluka, jehož zásadní životní momenty ve filmu chybí, a tak se do něj může divák mnohem snadněji projektovat. A jak se říká - když vyvstane ten pocit, že se koukáme sami na sebe, tak je to jeden z nejzajímavějších momentů, který vám film může navodit. A i když mě Boyhood nesebral natolik, abych s údivem každý týden dával opakovačku, tak z úcty k celému dílu tu hvězdičku navrch velmi rád přihodím. Filmová událost roku. Nejlepší soundtrack z filmu: Yellow. 90 %(9.10.2014)

Richarda Linklatera znám hlavně z jeho "ukecané" trilogie, která na mě neudělala vůbec žádný dojem. Boyhood je svým způsobem něco podobného, ale těch kladů najdeme více. Oceňuji nápad s herci, kteří se scházejí každý rok, aby natočili další kousek tohoto dlouhého snímku. Je zajímavé koukat, jak se za 12 let herci mění. U dospělých to nepoznáme tolik, přesto nějaká změna nastane, ale u chlapce a jeho sestry jsou změny zřetelné. Postupně si diváka herci získávají a i když je příběh obyčejný a není ničím výjimečný, tak má něco do sebe. Já osobně jsem si občas při některých scénách vzpomněl na své dětství. Z filmového hlediska se jedná o kvalitní snímek, který bude tento rok sbírat jednu cenu za druhou. Z druhého, tedy mého hlediska, jde o snímek, který si už těžko někdy pustím, možná za 10 - 20 let, ale dříve těžko. Občas je děj utahaný a v určitých momentech nudný .. 6/10 = 65%(13.1.2015)

Dá se věrohodně zachytit stárnutí na filmovém plátně než jak to dokázal Richard Linklater a to v projektu na kterém pracoval 12 let se stále stejnými herci? Klobouk dolů, protože film působí dějově naprosto dokonale a zcela uvěřitelně. Prostě divák sleduje dospívání jednoho trošku zvláštního kluka. Nejvíce mě bavily kromě krásného (ne)konce scény s věčně opilým Billem, který se stal na nějaký čas otčímem. 75%(14.9.2015)

• - Patricia Arquette v několika momentech žádala o ukončení natáčení. Navrhla dokonce svou sebevraždu v příběhu. Nakonec však vše vydržela. (Terva)

• - V USA byla přístupnost filmu omezena na 17 let, ve Velké Británii na 15 let. (Terva)

• - Film sa dostal do rebríčkov popredných kritikov pre rok 2014 až 536 krát, čím sa stal najzmieňovanejším filmom v rebríčkoch toho roku. Zaradený na prvé miesto bol 189 krát. (skeptic)