Ejzenštejn v Guanajuatu

Ejzenštejn v Guanajuate

Romantický / Životopisný / Komedie

Mexiko / Nizozemsko / Finsko / Belgie / Francie, 2015, 105 min

• Biopler

Nemastné, neslané dielo. Elmer Bäck vizuálne celkom vystihol Ejzenštejna, no priveľa kecal, v skutočnosti bol Ejzenštejn skôr utiahnutý a tichší typ. Greenaway nám predstavil Ejzenštejna ako excentrického exhibicionistu, ktorý v Mexiku objavil v sebe homoša... a to neustále pochodovanie naháčov pred kamerou rejža prehnal. Vo výsledku tá telesnosť moc vystupuje vpred a ako diváka ma málo oslovil zvyšok. Po filmovej stránke ako réžia, kamera, herci to zase nie je až tak slabý film.(23.2.2017)

• blondboss

Jeden z tých odvážnejších európskych snímkov, ktoré si nedávajú servítku pred ústa a naporcujú nám tématiku pekne zostra. To ale občas neznamená známku kvality. Tento film sa mi celkovo jednoducho nepáčil už len kvôli nezaujímavému scenáru, hlúpym dialógom a tým, že polka filmu bola v podstate light gay porno. Greenway síce nápadito ukázal život Ejzenštejna, avšak mňa nezaujal. 40 %(31.7.2017)

Skvělý vizuální vhled do revoluce v Ejzenštejnově osobnosti na pozadí výročí Říjnové revoluce (a jeho filmu Říjen). Za velké klady snímku považuji skutečnosti, že tvůrci nepředkládají dokola stále stejné věci (ve filmu o filmaři tvořícím nové dílo de facto chybí samotné natáčení, ačkoli se mluví o tom, jaké jsou s ním problémy) a že se soustředí především na Ejzenštejnovu jinakost.(12.2.2016)

Peter Greenaway je jednoduše natolik osobitý režisér, že asi nemá moc smysl mluvit o tom, že jste od něj něco podobného nečekali. Přesto budete překvapeni, co vše dokáže natočit a zpodobnit. Ejzenštejna si vzal na paškál skutečně zajímavě a nutno říct že nikoli nudně. Podobně zajímavou a dobře natočenou homosexuální scénu jsem ve filmu asi ještě neviděl.(21.11.2016)

• Triple H

Greenwaya nepoznám, ani jeho tvorbu. Neviem teda posúdiť či to čo som videl je bežná demonštrácia nejakej jeho patológie, alebo či sa riadil len momentálnou "inšpiráciou". Prvú trištvrtehodinu som mal pocit, že som podhodnotil asi všetky filmy čo som kedy videl, lebo mi to celé liezlo dosť na nervy a navyše som sa nudil. Ejzenštejn mi prišiel ako egocentrický, preafektovaný, rozmaznaný, hysterický k***t a rozhodne som nemal záujem sledovať jeho čurákovanie bezmála dve hodiny. A v živote som nechyroval, že si dokonca budem na veľkom plátne "užívať" gay porno a sledovať ako mi dvojica "pánov umelcov" v každom druhom zábere do ksichtu strká svojich chlpatých fešákov. Neviem síce čo nám tou všadeprítomnou mužskou nahotou chcel pán režisér réce, možno ho pritom len príjemne šimralo v miešku, ale zase som bohatší o pár obrázkov, ktoré si z už aj tak pošramotenej mysle asi nevymažem. Uznávam však, že keby Greenwayovi niekto dal normálny scenár, lieky, alebo v ňom inak utlmil jeho exotično, ako režisér nie je najhorší. V druhej polovici to s poklesom prítomnosti pánskeho ohanbia na plátne začne byť sledovateľné a napriek tomu, že Ejzenštejn mi stále liezol na nervy, bol postavou, ktorá si vo filme prešla nejakým vývojom. Fakt, že vo výsledku som to nakoniec bez problémov dopozeral považujem po úvode pomaly za zázrak.(22.2.2017)