Ejzenštejn v Guanajuatu

Que viva Eisenstein !

Ejzenštejn v Guanajuate

Romantický / Životopisný / Komedie

Mexiko / Nizozemsko / Finsko / Belgie / Francie, 2015, 105 min

Peter Greenaway je jednoduše natolik osobitý režisér, že asi nemá moc smysl mluvit o tom, že jste od něj něco podobného nečekali. Přesto budete překvapeni, co vše dokáže natočit a zpodobnit. Ejzenštejna si vzal na paškál skutečně zajímavě a nutno říct že nikoli nudně. Podobně zajímavou a dobře natočenou homosexuální scénu jsem ve filmu asi ještě neviděl.(21.11.2016)

Jako jo, na rozdíl od Goltzia to má příběh, který se někam hýbe, a dá se to s jistou dávkou zaujetí sledovat celou stopáž (*spoiler* vyjma artovýho gay porna, to mě bůhvíproč moc nebralo *spoiler*). Na druhou stranu to není takový vizuální propletenec, jako předchozí snímek, který tak nějak dává od zčátku najevo, že jeho středobodem je právě ukázat, kam až dneska vyjadřovací prostředky filmařů sahají, takže všechny ty rádoby krutopřísný audiovozuální vyfikundace působí spíš rušivě, v lepším případě jako manýra. Jak jsem si myslel, že Greenaway bude režisér mého gusta, po třetím zhlédnutém filmu se kloním spíše k opaku. Proto 3 hvězdy.(1.8.2015)

Vynikající audiovizuální ilustrace pro Ejzenštejnovu knihu esejů "Kamerou, tužkou, PÉREM." Satisfakce pro všechny studenty střihové skladby za trápení způsobené snahou pochopit intelektuální a jiné Ejzenštejnovy montáže. Pokud Martin Čihák neopustí sál po 10. minutě, kde Ejza rozpráví se svým pérem, dočkáme se zvolání "Britové nechali Ejzenštejna znásilnit před našima očima! A to DOSLOVA!" Každopádně film elegantně kombinuje to nízké a živočišné s oním duševně vznosným a vysokým; a připomíná že největší ze sovětských montážníků, obdivovatel Mickeyho Mause a Charlieho Chaplina, dobře věděl, že film je také především zábava.(16.2.2015)

Tady už to sklouzává k pseudoavantgardnímu infotainmentu. V Goltziovi manýrismus formy aspoň korespondoval s obsahem, v Ejzenštejnovi zbylo z Ejzenštejna jen pár citací provázených skotačícím encyklopedickým heslem v barvotiskovém prostředí, tu a tam doplněných více či méně zajímavým prostřihem nebo komentářem.(11.11.2015)

• Biopler

Nemastné, neslané dielo. Elmer Bäck vizuálne celkom vystihol Ejzenštejna, no priveľa kecal, v skutočnosti bol Ejzenštejn skôr utiahnutý a tichší typ. Greenaway nám predstavil Ejzenštejna ako excentrického exhibicionistu, ktorý v Mexiku objavil v sebe homoša... a to neustále pochodovanie naháčov pred kamerou rejža prehnal. Vo výsledku tá telesnosť moc vystupuje vpred a ako diváka ma málo oslovil zvyšok. Po filmovej stránke ako réžia, kamera, herci to zase nie je až tak slabý film.(23.2.2017)