Reklama

Reklama

Queen: These Are Days Of Our Live

(TV film)
  • Velká Británie Queen: Days of Our Lives (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Hudební
Velká Británie, 2011, 2x60 min

Obsahy(1)

Kořeny hudební inspirace skupiny Queen vycházejí ze stylu Led Zeppelin, s níž mají společné preferování vokálů a sólové kytary při vytváření kompozice hutného soundu. Postupně se Queeni propracovali k osobitému hudebnímu projevu, když s potřebným vkusem spojili hardrockové tiffy s komerčními melodiemi, nad nimiž dominoval velký hlas Freddie Mercuryho.
Farookh Bulsara se narodil na ostrově Zanzibar a v roce 1954 začal chodit na misijní školu, kterou vedly řádové sestry. Protože jeho otec byl státním zaměstnancem (pracoval pro britskou vládu) a často cestoval, dostal se Freddie do Indie, kde ještě týž rok studoval na anglické internátní škole St. Peter's v Panghani blízko Bomnbaje. Tady mu spolužáci začali říkat Freddie. Začal se věnovat sportu (box a stolní tenis, ve kterém zvítězil ve školním přeboru) a na škole založil skupinu The Hectics, která mohla hrát jen na školních akcích. Dalším jeho koníčkem bylo výtvarné umění. Začal se učit na klavír a vystupoval ve školních divadelních představeních.
Roku 1964 se Bulsarovi odstěhovali do anglického Kensingtonu, kde se dal Freddie zapsat na Isleworth Polytechnics, kde chtěl studovat výtvarné umění. Nakonec vystudoval Ealing College of Art, kde roku 1969 dostal diplom v oblasti grafiky. Jeho hudebním idolem se stal tehdy Jimi Hendrix, a protože se na škole přátelil s Timem Staffelem, brzy se stal členem Timovy formace Smile. Po absolvování školy krátce působil v londýnské skupině Ibex (textař, zpěvák), kde hráli mimo Tima Staffella také Roger Taylor a Brian May. Živil se prodejem díla studentů školy a později oblečení na tržišti v Kensingtonu.
Pro nepochopení jeho záměrů ostatními členy odešel roku 1970 ze skupiny a začal používat jméno Mercury, což byl mytologický božský posel. Krátce zpíval ve skupině Sourk Milk Sea. Protože jeho výtvarná díla se špatně prodávala, založil vlastní formaci Wreckage, ale formace neměla úspěch, a proto brzy zanikla. V dubnu 1970 společně s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem založil Queen. Baskytarista John Deacon byl do souboru vybrán až jako 4. v pořadí. První koncert skupiny se uskutečnil v Londýně 19. února 1971 a 13. července 1973 vyšlo první LP pojmenované jen názvem skupiny. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (64)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

O Queen existuje tolik materiálu, že i dvouhodinový dokument může snadno působit jen jako taková exkurze letem světem. Když je to ovšem dobrý a hlavně vyvážený dokument, který se soustředí na fakta, nabídne hodně ze zákulisí vzniku písní a navíc nezůstane jen u mluvících hlav Briana Maye a Rogera Taylora, ale díky archivu rozmluví i Freddieho Mercuryho a Johna Deacona, skoro nejde být nespokojen. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Všechno co jste chtěli vědět o >nejoperněji< znějící rockové kapele (...snad krom Pavlov's Dog... ;-) >sedmdesátek< a nestihli jste se Freddieho zeptat... Jasně že to je povrchně všeobjímající, informačně plkavě vyčerpávající, srdcařsky mýtůtvorná - prostě >v rámci žánru< výtečně vyrobená šoubyznysová matérie se ždibky ukázek toho zásadního z tvorby v tom nejlepším(!) smyslu slova... . . . Jo, Queen mám jako starý bohém rád, jako nejlepší možnou oddechovku co znám... Král je sice mrtev, leč ať žije královna! ;o] - - - P.S. We are the champions - jojo, "je to jen písnička a ať jdou všichni do prdele"... ;o))) - - - P.P.S. Neskalním fandíkům igitátor doporučuje k základnímu okuku tenhle set dvd: http://queen.musichall.cz/diskografie/greatest-video-hits-1-dvd.html & http://queen.musichall.cz/diskografie/greatest-video-hits-2-dvd.html a dál už každému co jeho jest... Šou pokračuje i tak dál... - - - - - (Poprvé viděno 8.11.2011 na >královnině prostoru< , hodnocení 18., komentář zde jako třetí - 8.11.2011) ()

Reklama

Dan9K 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem asi deset různých dokumentů o Queenech nebo Freddiem a tenhle je asi ze všech nejlepší. Je tu mnohem větší důraz na kapelu jako takovou, než pouze na hlavního zpěváka. Je úžasně rozebráno pozadí vzniku některých songů, perličky a zákulisní informace. Užasnou věcí je, že rozhovory jsou vedeny se všemi členy Queen včetně Freddieho a Johna Deacona a manažerem a nejsou tu obskurní postavičky z Freddieho okolí, které tvoří jádro jiných dokumentů o kapele. Přesto v každém dokumentu záhadně chybí některé zásadní věci. Zde mi hned od počátku přišlo divné, že se nezmíní první singl Keep Yourself Alive, přeskočí se tvorba soundtracku k filmu Flash Gordon. Nějak vymizely i potenciálně zajímavé zmínky o problematických koncertech zejména na tour k albu Jazz či některých japonských tour, které Freddie velmi nezvládal kvůli problémům s hlasem či slavný debakl v Saturday Night Live Show. Podivuhodné bylo i vynechání Freddieho sólových počinů Great Pretender a alba Barcelona. Chápu, že jde o Queen a ne o Freddieho, ale o jiných sólovkách Rogera, Briana i Freddieho první řeč byla. Stejně tak zamrzela nulová zmínka o natáčení a tvorbě písní jako I Want It All, Innuendo, Headlong či Show Must Go On. Je to první dokument o Queenech, kde vůbec nezazní jména Mary Austin, Jim Hutton a dokonce ani Farrokh Bulsara. Paradoxně mi přišlo, že první díl, který řeši sedmdesátá léta, je zajímavější a komplexnější než ten druhý, asi je v 80. letech příliš mnoho informací. Přesto se jedná o informacemi nabitý dokument, který řeší především hudbu a není prioritně o Mercurym a ždímání emocí, přestože i na to nakonec dojde, ale omezeně. Kdyby takhle nějak vypadal film Bohemian Rhapsody, ale v hrané podobě a soustředěný na ty nejzajímavější věci, byl bych šťasten. Pro kompletnější informace o Queenech je každopádně potřeba nakoukat aspoň tři dokumenty, nikde není všechno. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Queen mám jakožto milovník hudby silně zakořeněn v paměti. Vidět tento dokument mě ale donutilo až v momentě, kdy jsem viděl film Bohemian Rhapsody. A víte co? Film toho řekl hodně a stejně tak otevřel dost témat. A tento seriál uzavřel pár momentů, ale zato otevřel řadu dalších dotazů. U kapely podobného ražení to asi jinak být ani nemůže. Celkově vzato se ale, podle zdejších komentářů, jedná o jeden z nejlepších dokumentů o kapele a já mu kvůli nestrannosti a objektivnosti musím dát za pravdu. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Dvouhodinovka v zásadě tradiční dokumentární podívané, která ale tentokrát nenaslouchá jen (pozůstalým) členům kapely, ale dává prostor i dalším lidem, takže se najdou i momenty, kdy je některá věc několika mluvčími popisována naprosto odlišně. Je to vynikající podívaná, která docela solidně narušuje (pochopitelnou) zažitou představu, že Queen byla okamžitě top světová skupina, jejíž členové se topili ve slávě a penězích, a vydrželo jim to několik dekád zalitých sluncem. Záběr filmu od vzniku skupiny až po Tribute ve Wembley po Freddieho smrti (a práce na Made In Heaven) je obdivuhodný. Otázkou je, nakolik bude ten příliv informací stravitelný pro někoho, kdo není takový nadšenec jako já. I když, mojí ženu to taky udrželo u obrazovky po celou dobu, takže 90 % :) ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama