Queen: These Are Days Of Our Live (TV film)

Queen: Days of Our Lives

Queen: Dni nášho života

Dokumentární / Hudební

Velká Británie, 2011, 2x60 min

Matt O'Casey

The Show Must Go On, boys... Pro mne samotného nejlepší hudební dokument, co jsem kdy viděl. Queeny miluju, jejich skladby a koncerty, které znám komplet zpaměti, a které tvořily hudební dějiny, prostě všechna jejich díla, považuji za opravdové klenoty a skvosty, a kdo jen třeba tvrdí, že jsou nic moc, chápu, každý máme rádi něco jinýho, každý máme jinej vkus, ale sakra, lituji těch, kteří jejich skladby neslyšeli nebo je nemají ve velký lásce, jelikož přichází o životní příležitost a nevídaný zážitek. Queeni jsou prostě legenda - každá jejich skladba je jiná, diametrálně odlišná a výjimečná, a pokaždé v něčem tak úžasná, dokonalá, originální a ve své podstatě po hudební stránce absolutně geniální, a tím míním to, že obecně žánr rock je tak velmi rozmanitý a podle mě nejlépe artový žánr, kterými např. rap, hip-hop nebo techno, dubstep a podobné vyumělkované srance, co se v současné době poslouchají a jsou tak "oblíbené", nejsou, jelikož je to všechno ve finále pořád to a samé omílané neustále dokola - kde jsou ty zlatý časy, kdy hudba byla hudbou, a ne jen pouhopouhou přetvářkou? To kurva nevím, a je mi to fakticky líto... Nedivím se, že jejich skladba, dnes již legendární klasika Bohemian Rhapsody (podle mého názoru jejich nejlepší počin a přitom jedna z nejlepších skladeb vůbec) byla britským lidem zvolena za nejlepší. Jejich koncerty jsou tak energické, neskutečně atmosferické a famózně kouzelné. A nejen z toho důvodu se nedivím, že např. jejich velkolepé vystoupení na Live Aid je hudebními kritiky považováno za nejlepší živé vystoupení vůbec... Freddie Mercury byl neuvěřitelně charismatickým a talentovaný člověkem, člověkem s hlasem anděla - aneb on je obdivuhodným důkazem toho, že nesmrtelnost existuje ("Cause he's Princes of the Universe!" ;) ... Brian May a jeho ikonická kytara je něco jen tak slovy těžko popsatelného - jeho sólíčka a kytarový doprovody jsou něco parádního a řízného. Roger Taylor a jeho dynamický smysl pro bubnování je něco tak divokého, energického a dunivého, že to nemá obdoby... No a Jehn Deacon a jeho hravý stylový cit pro basu, to je zase a opět něco nezapomenutelného - respektive, jeho basové linky jsou absolutně jedinečné (především pak v Under Pressure a Another One Bites the Dust - které jsou kritiky a diváky zaslouženě zvoleny za skladby s nejlepšími basovými linkami) --- Tenhle dokumentík jsem si přímo zamiloval a viděl jej ihned několikrát, a po každém zhlédnutí mě prostě nějakým mysteriózním a nevysvětlitelným způsobem fascinuje, pokaždé odlišně (nemám zdání proč?), a to jsem na něj přišel doslova úplnou náhodou. Nádherně a skvěle natočené, audiovizuálně podmanivé, nejen pro hudební fajnšmerky přímo labužnické, navíc parádně zakončené skladbou Kind of Magic, a úsměv na rtech vám vyvodí jako třešnička na dortu a úsměvný zlatý hřeb poslední (potitulková) scéna, kdy Freddie po svých áriích z legendárního koncertu z Wembley r. 1986 (který je dle samotné ČSFD považován za nejlepší koncert vůbec, a dle mého věcného názoru je nejlepší, sorry jako za tu nevýslovnou aroganci, kterou si chci zplna užít) ohodnotí publikum slovy "Fuck You!" --- Jen mi povězte: rozbrečel vás anebo vás strhl v takové obrovské míře někdy nějaký dokument? Do hajzlu, jsem taková zasraná měkkota... Díky moc mé milované BBC za to, že natočila tenhle skvost o této legendě, která svými nesmrtelnými skladbami přetrvá na věky všech věků... Nebudu se nějak dál rozepisovat, jinak bych tu byl hooodně dlouho. Prostě si sedněte na prdel, pusťte si to a zírejte na tu nádheru... 6/5 ... PS: Vadila vám v mém komentáři častá nespisovnost, debilní interpunkce, nebo značné používání výrazu nejlepší anebo jedno z nejlepších? Dvě slova jako (s)prostá odpověď postačí: Fuck you, darling! ;))))(22.2.2017)

Bylo to velmi patetické, ale patos (emotivní apelování na posluchače nebo čtenáře) k této hudbě, a k této skupině zvlášť, rozhodně patří (účast rodičů Briana Maye na koncertu, statečný prožitek nemoci a smrti Freddie Mercuryho,...). Z hudební stránky mi však fúze rockuového rytmu a operních melodií nepřišla moc podnětná. I když se brutálním popovým ušákům (lidový název pro škvora, který údajně leze do uší a působí tam nepříjemnosti) skupiny Queen nelze vyhnout, zní všude, kde se schází větší množství lidí (třeba na sportovních utkáních), je třeba se o to alespoň pokusit. Přestože jejich písničky neposlouchám, znám je skoro všechny, řekl bych ke své škodě. I když musím přiznat: "Another One Bites the Dust" se mi svého času také líbila.(12.8.2018)

Queen mám jakožto milovník hudby silně zakořeněn v paměti. Vidět tento dokument mě ale donutilo až v momentě, kdy jsem viděl film Bohemian Rhapsody. A víte co? Film toho řekl hodně a stejně tak otevřel dost témat. A tento seriál uzavřel pár momentů, ale zato otevřel řadu dalších dotazů. U kapely podobného ražení to asi jinak být ani nemůže. Celkově vzato se ale, podle zdejších komentářů, jedná o jeden z nejlepších dokumentů o kapele a já mu kvůli nestrannosti a objektivnosti musím dát za pravdu.(14.11.2018)

Nemohol som si nechať újsť najnovší dokument o legendárnej skupine, ktorá už 40 rokov slávi svetový úspech, napriek tomu, že sme si nedávno pripomenuli 20. výročie úmrtia neopakovateľného Freddieho Mercuryho. Dokument mapuje skupinu od jej počiatkov po koncert vo Wembley zorganizovaný na pamiatku frontmana skupiny. Show Must Go On !(15.11.2011)

Po tolika dokumentech o skupině Queen musím napsat, že tohle je snad ten nejlepší. Alespoň co se týká hudební stránky. Spousta legendárních písniček je rozebrána, je nahlédnuto do pozadí jejich vzniku a fanoušek tak může poznat, co udělalo z těch slavných songů právě takové pecky. Vzpomínka na poslední Freddieho koncert, na poslední klip, poslední nahrávání... závěr už je hodně srdceryvný, ale i ten (alespoň mně) přinesl nové informace.(5.9.2016)