Z for Zachariah

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015, 95 min

Craig Zobel

Předloha:

Robert C. O'Brien (kniha)

Nissar Modi

Tim Orr

Jane Rizzo

Scénografie:

Matthew Munn

Kostýmy:

Bob Buck
  • Morholt

Scdi-fi, thriller...............no já nevim. O nukleární katastrofě se tu sice mluví, ale prostředí je, pokud nepočítám vyrabovaný obchod či zbořený kostel, od postapokalyptického na míle vzdáleno. Naopak krajina je takřka idylická a sem tam se dá dokonce ulovit i zjevně neozářený krocan. O nějakém napětí nebo thrillerové atmosféře také nemůže být řeč. Vlastně se jedná jen o romantický vztahový trojúhelník, kdy ona neví který jen ten pravý. Margot Robbie hraje i vypadá dobře, Pine si drží ten svůj hezounský průměr a Eijofor střídá ublížené pohledy se zoufalými. Čekal jsem tedy mnohem víc. 30%(4.9.2015)

• SICK_BREED

Popravdě nechápu to vysoké hodnocení. Do jisté míry moje roztrpčení určitě vychází z toho, že jsem Z for Zachariah považoval za nějaký klasický post-apo film. Čekal jsem hlad, násilí, strach a vše ostatní co k tomuto žánru patří. Místo toho jsem dostal nezajímavé citové porno o nesympatickém milostném trojúhelníku, které na mě nezafungovalo a to snad kromě jedné minuty stopáže ani na chvíli. Není to tak, že bych neměl rád dramata - mám, jenom tohle nepovažuju za kvalitní a dostatečně naléhavé. NEJLEPŠÍ je: Melodie kterou zahreje Margot na konci filmu, jakož celá ta scéna. NEJHORŠÍ JE: Nezajímavé a nudně zpracovaný téma.(7.12.2015)

• Wacoslav1

Hmm tak co se to ke mě zase dostalo za unikát? Artové drama z postapokalyptické budoucnosti??? Ne já to vzdávám já se prostě nemůžu koukat na tyhle nudný rádoby umělecký filmy kde se po celej film nic neděje. Kromě toho, že mě to brutálně nudilo mi ani nikdo z ústřední trojice nebyl sympatickej. Pobaví snad jenom Chris Pine z vizáží houmlesáka kterej to svým nástupem po úvodní půlce která není pravda taky nijak zázračná, ale aspoň jsem to neměl chuť každých 5 minut vypnout zabije úplně. Pak už se z toho stává jenom divná Švédská trojka s totálně nijakým koncem. Jestli je tohle to jediný co na zemi po nukleární válce zůstalo, tak to je teda hodně špatný. Nemůžu zkrátka na tenhle typ filmu koukat a nemůžu. Potíž je v tom, že jsem si neměl co pustit. Mám v merku asi tři filmy, ale jeden zatím nemám kde stáhnout a ke zbejvajícím dvěma zase ještě nejsou titulky, tak co jsem měl sakra dělat?! No možná radši tupě čumět do zdi. Bylo by to efektivnější.10%(3.9.2015)

Dejme tomu, že šlo o minimalistickou vztahovku. Postapokaliptického jsem na filmu tedy neshledal ani zbla i když se příběh v tomto období má odehrávat. Pominuli účinky radiace na okolní krajinu vlivem jaderného výbuchu, což v rámci celé země asi byo, tak takový stav byl v příběhu znám, pouze podle vyprávění trojlístků hrdinů. Pro mne to byla jen a pouze vztahovka, kde fungovala dokonale rovnice mladí vpřed a stáří leda ostrouhá :-) pokud s tím teda něco neudělá. Já jsem tedy kdovíjak vykulenej nebyl, celej film jsem věděl že to příjde a ono to prostě přišlo. Nic originálního ani překvapivého.(8.1.2016)

S tým, že je Z for Zachariah pravdepodobne najneakčnejší a relatívne najidilickejší postapokalyptický film, s akým som sa zatiaľ stretol nemám žiadny problém, toto mi bolo jasné už predtým. Problém je skôr to, že dejovo to už jednoduchšie a priamočiarejšie snáď ani byť nemohlo, čo ma dosť mrzí, ale inak si ani nemám moc na čo sťažovať. Hlavne sa mi veľmi páčila atmosféra podporená veľmi peknou hudbou, vďaka čomu z toho často vyžaruje také príjemné čaro a nájde sa tu plno optimistických, ale aj takých sympatických melancholických momentov, vďaka ktorým sa mi to miestami mimoriadne páčilo. Samotný trojuholník postáv tiež nie je zlý, tvoria ho dostatočne kvalitní herci predstavujúci aj celkom zaujímavé postavy, pričom chémia medzi nimi funguje veľmi dobre, to napätie z toho cítiť, ale každá má aj pár slabších chvíľ, kvôli ktorým sa moje sympatie k nim trochu znížili a navyše v ich správaní ani nemá čo prekvapiť. A tak po tej príbehovej stránke je to vlastne len čakanie na prvý sex alebo vraždu, keďže nič iné tu už dej posunúť nemôže. A navyše ani s týmito bodmi film nepracuje jednoznačne a tak nepochybujem o tom, že záver mnohých sklame, ale mne sa práve záverečná sekvencia vďaka hudbe a melanchólii páčila z celého filmu najviac. Takže tento film určite nemôžem doporučiť fanúšikom žánru a ani sám ho kvôli tomu príbehu nemôžem hodnotiť lepšie, ale kvôli tej atmosfére a hudbe si to určite ešte pozriem. 68%(6.9.2015)

• - Scéna se sklenicí padající ze stolu je odkazem na film Stalker (1979) Andreje Tarkovského. (L_O_U_S)

• - Původně byl do hlavní mužské role obsazen Tobey Maguire. (Spidey3)

• - Film je volnou adaptací stejnojmenné knihy Roberta C. O'Briena, vydané v roce 1974. Ta představuje napínavé psychologické drama rozehrané mezi dvěma postavami a současně příběh o dospívání hlavní náctileté hrdinky. Adaptace různorodé charakterové vlastnosti a odstíny ústřední dvojice z předlohy rozpustila mezi tři figury, které staví do vztahového trojúhelníku. Robert C. O'Brien patří mezi nejuznávanější autory knih pro děti a mládež, podle jeho předlohy vznikl již film Tajemství NIMH (1982). (JFL)