Z for Zachariah

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015, 95 min

Craig Zobel

Předloha:

Robert C. O'Brien (kniha)

Nissar Modi

Tim Orr

Jane Rizzo

Scénografie:

Matthew Munn

Kostýmy:

Bob Buck

„ MYSLÍM, ŽE BŮH MÁ PLÁN A VŠICHNI TŘI JSME JEHO SOUČÁSTÍ…“ /// Další nízkorozpočtový sci-fi, který dokazuje, že i s malým kašpárkem se dá předvýst velký divadlo. A to divadlo, myslím doslovně. Film se opírá o herecký výkony všech tří postav, ale táhne ho hlavně Chiwetel Ejiofor , jehož postava prochází vývojem a Ejiofor nenápadně vytváří obraz člověka s hlubší symbolikou, ke kterýmu cítíme střídavý emoce. Jedná se o dost volný zpracování knižní předlohy a z původní knihy pro mladistvý, vzniklo minimalistický drama pro dospělý obecenstvo. Příběh je vyprávěnej pomalu, možná až jednotvárně a dává si záležet na vystavění zvláštní atmosféry, emoce, nebo (zdrženlivýho) sexuálního napětí. Je protkanej myšlenkama a místo akce a strachu z příšer, testuje víru, lidskost a zdravý rozum. Připomíná, že k tomu, aby se lidstvo bálo, nepotřebuje příšery. Vystačí si samo. Což ale víme. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej post-apokalyptickej sci-fi román od Robert C. O'Brien, který byl vydáván posmrtně v roce 1974, číst nebudu. 2.) Když se řekne sci-fi, myslím spíš drama. 3.) Thx za titule „titulkomat“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(4.9.2015)

S tým, že je Z for Zachariah pravdepodobne najneakčnejší a relatívne najidilickejší postapokalyptický film, s akým som sa zatiaľ stretol nemám žiadny problém, toto mi bolo jasné už predtým. Problém je skôr to, že dejovo to už jednoduchšie a priamočiarejšie snáď ani byť nemohlo, čo ma dosť mrzí, ale inak si ani nemám moc na čo sťažovať. Hlavne sa mi veľmi páčila atmosféra podporená veľmi peknou hudbou, vďaka čomu z toho často vyžaruje také príjemné čaro a nájde sa tu plno optimistických, ale aj takých sympatických melancholických momentov, vďaka ktorým sa mi to miestami mimoriadne páčilo. Samotný trojuholník postáv tiež nie je zlý, tvoria ho dostatočne kvalitní herci predstavujúci aj celkom zaujímavé postavy, pričom chémia medzi nimi funguje veľmi dobre, to napätie z toho cítiť, ale každá má aj pár slabších chvíľ, kvôli ktorým sa moje sympatie k nim trochu znížili a navyše v ich správaní ani nemá čo prekvapiť. A tak po tej príbehovej stránke je to vlastne len čakanie na prvý sex alebo vraždu, keďže nič iné tu už dej posunúť nemôže. A navyše ani s týmito bodmi film nepracuje jednoznačne a tak nepochybujem o tom, že záver mnohých sklame, ale mne sa práve záverečná sekvencia vďaka hudbe a melanchólii páčila z celého filmu najviac. Takže tento film určite nemôžem doporučiť fanúšikom žánru a ani sám ho kvôli tomu príbehu nemôžem hodnotiť lepšie, ale kvôli tej atmosfére a hudbe si to určite ešte pozriem. 68%(6.9.2015)

Koncert tří skvělých herců. Film na jedno použití, ale zanechá ve vás stopy. To každopádně. Akorát jim musím vyčíst, že v druhé polovině filmu jaksi zapomněli na psa, který byl v první polovině všudypřítomný. Ale potom, co splnil svůj úkol, coby "hledače jiných lidí", byl asi vyškrtnut ze scénáře, či co.(5.9.2015)

Strašně zdvořilý a milý film s decentními konflikty. Na postkatastrofický snímek hodně netradiční průběh zápletky - krásná dívka v chatě na horách, kterou navštíví černý a pak bílý muž. Když jsem to začal vykládat známému, myslel že popisuju úvod pornografického filmu... kriste pane. :D Herecky hodně silné, fantastická Margot Robbie, jako dívka snů a oba pánové si také nic nedarují. Konec spíše pro zamyšlení, krásná reflexe naší doby. Konflikt vědy a víry.(14.9.2015)

Dejme tomu, že šlo o minimalistickou vztahovku. Postapokaliptického jsem na filmu tedy neshledal ani zbla i když se příběh v tomto období má odehrávat. Pominuli účinky radiace na okolní krajinu vlivem jaderného výbuchu, což v rámci celé země asi byo, tak takový stav byl v příběhu znám, pouze podle vyprávění trojlístků hrdinů. Pro mne to byla jen a pouze vztahovka, kde fungovala dokonale rovnice mladí vpřed a stáří leda ostrouhá :-) pokud s tím teda něco neudělá. Já jsem tedy kdovíjak vykulenej nebyl, celej film jsem věděl že to příjde a ono to prostě přišlo. Nic originálního ani překvapivého.(8.1.2016)

• - Film se natáčel na Islandu, ve Švýcarku a na Novém Zélandu. (herr_carter)

• - V roce 2009 se scénář k filmu objevil na 26. pozici nejlepších nerealizovaný filmových scénářů, na tzv. Blacklistu. (Spidey3)

• - Film je volnou adaptací stejnojmenné knihy Roberta C. O'Briena, vydané v roce 1974. Ta představuje napínavé psychologické drama rozehrané mezi dvěma postavami a současně příběh o dospívání hlavní náctileté hrdinky. Adaptace různorodé charakterové vlastnosti a odstíny ústřední dvojice z předlohy rozpustila mezi tři figury, které staví do vztahového trojúhelníku. Robert C. O'Brien patří mezi nejuznávanější autory knih pro děti a mládež, podle jeho předlohy vznikl již film Tajemství NIMH (1982). (JFL)