Z for Zachariah

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015, 95 min

Craig Zobel

Předloha:

Robert C. O'Brien (kniha)

Nissar Modi

Tim Orr

Překvapivě fungující komorní drama o třech postavách a třech dějstvích. Hlavní charaktery toho moc nenamluví, ale to co se skutečně děje, můžeme vyčíst z jejich chování. Osamocená Ann se navzdory všem svým očekáváním setká s Loomisem, vědcem, kterému se jako jednomu z mála podařilo uniknout ničivé radioaktivitě. I když se možná jedná o poslední lidský pár na celé Zemi, jejich vztahy nejsou jednoduché. Příchod dalšího muže vše navíc jen zkomplikuje. I když se podle nastíněného popisu může zdát, že půjde o prostý (navíc hollywoodský) milostný trojúhelník, zdaleka tomu tak není. Nejedná se ani o hlubokomyslné existenciální zamyšlení se nad osudem lidstva. Prostě je to film, který ukazuje, jak by to mohlo vypadat, kdyby se uprostřed katastrofou zničené Země setkali tři neznámí a vlastně ničím výjimeční lidé. Prostě takové příjemně obyčejné psychologické drama.(7.6.2017)

Minimalistické post-apokalyptické drama, milostný trojúhelník, který táhne především výkon Chiwetel Ejiofora a jeho charakter postavy. Jeho postava je celou dobu paradoxně nejsympatičtější z těch tří. Celý film má zvláštní znepokojivou atmosféru, která pomalu, nenápadně ale jistě graduje. Děj i dialogy o víře a Bohu nutí diváka v průběhu přemýšlet nad lidskostí, morálkou a přirozenými vlastnostmi člověka (sobeckost, žárlivost, láska a nenávist) za nestandardních okolností v extrémním prostředí. Závěr filmu to ještě několikrát důrazně podtrhuje.(19.10.2015)

Okrem troch hercov v tejto post-apokalyptickej dráme/romanci uvidíte už len reďkovky, burgyňu, traktor, (opekané, aj živé) ryby, sliepky, zemiaky, ľadový šalát, psa a austrálsku mrd-pannu Margot Robbie. Dej sa síce odohráva v „dobe po ľuďoch“, ale nečakajte boj o prežitie s tlupou kanibalov, ani nič podobné. Producenti Tobey Maguire a Gary Ross (v roku 2003 robili Seabiscuita – Dupot koní) dali dokopy film, ktorý neponúka bežné sci-fi súčiastky. Tým môže naštvať divákov, ktorí o ňom vedia len to, že sa odohráva v post-apokalyptickej budúcnosti. Mne ale práve „nekonfliktnosť“ a absencia „poriadnych“ problémov vyhovovala. Hoci... čo je väčší problém, ak nie láska? Otvorený koniec pokladám za mínus.(15.12.2016)

• MartinezZ

Laciný postapo úhelník s nejednoznačným tempem, postavený jen na jedněch kulisách, standardní přírodě a jednom ochranném obleku. nuda, ve které na konci můžete jen přemítat nad skutečností, nesmyslností, smyslností, zbytečností a na 95 minut dokonce i přetaženou stopáží. ~~~ Tohle je ve skutečnosti epizoda Star Treku z pohledu děje v simulátoru: Spustí se simulace, vejde do ní Kirk, odehraje si svou roli a jakmile zjistí, že je tenhle simulátorový program dost o ničem, odchází pryč, aniž by program ukončil.(17.10.2015)

Líbí se mi, že se v tomhle případě katastrofický film pojal jako velmi dramatická romance, která vede ke konci, jež prostě nemůže být pěkný, ale zároveň je snímek pojat jako celkem originální a jsou zde nápady, které překvapí. No jo, temné romance já mám docela rád a zrovna tahle temná romance není až tak špatná.(10.10.2015)

• - Film je volnou adaptací stejnojmenné knihy Roberta C. O'Briena, vydané v roce 1974. Ta představuje napínavé psychologické drama rozehrané mezi dvěma postavami a současně příběh o dospívání hlavní náctileté hrdinky. Adaptace různorodé charakterové vlastnosti a odstíny ústřední dvojice z předlohy rozpustila mezi tři figury, které staví do vztahového trojúhelníku. Robert C. O'Brien patří mezi nejuznávanější autory knih pro děti a mládež, podle jeho předlohy vznikl již film Tajemství NIMH (1982). (JFL)

• - Když John Loomis (Chiwetel Ejiofor) prochází knížky v knihovně, vezme do ruky jednu s názvem „A For Adam“, což v předloze odkazuje i k jejímu titulu, jelikož A je první písmeno a Z poslední a jako poslední ženu sebe vidí i Ann. (TaNya_)

• - V roce 2009 se scénář k filmu objevil na 26. pozici nejlepších nerealizovaný filmových scénářů, na tzv. Blacklistu. (Spidey3)