Z for Zachariah

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015, 95 min

Craig Zobel

Předloha:

Robert C. O'Brien (kniha)

Nissar Modi

Tim Orr

Tobey Maguire

Jane Rizzo

Scénografie:

Matthew Munn

Kostýmy:

Bob Buck

Dejme tomu, že šlo o minimalistickou vztahovku. Postapokaliptického jsem na filmu tedy neshledal ani zbla i když se příběh v tomto období má odehrávat. Pominuli účinky radiace na okolní krajinu vlivem jaderného výbuchu, což v rámci celé země asi byo, tak takový stav byl v příběhu znám, pouze podle vyprávění trojlístků hrdinů. Pro mne to byla jen a pouze vztahovka, kde fungovala dokonale rovnice mladí vpřed a stáří leda ostrouhá :-) pokud s tím teda něco neudělá. Já jsem tedy kdovíjak vykulenej nebyl, celej film jsem věděl že to příjde a ono to prostě přišlo. Nic originálního ani překvapivého.(8.1.2016)

• Wacoslav1

Hmm tak co se to ke mě zase dostalo za unikát? Artové drama z postapokalyptické budoucnosti??? Ne já to vzdávám já se prostě nemůžu koukat na tyhle nudný rádoby umělecký filmy kde se po celej film nic neděje. Kromě toho, že mě to brutálně nudilo mi ani nikdo z ústřední trojice nebyl sympatickej. Pobaví snad jenom Chris Pine z vizáží houmlesáka kterej to svým nástupem po úvodní půlce která není pravda taky nijak zázračná, ale aspoň jsem to neměl chuť každých 5 minut vypnout zabije úplně. Pak už se z toho stává jenom divná Švédská trojka s totálně nijakým koncem. Jestli je tohle to jediný co na zemi po nukleární válce zůstalo, tak to je teda hodně špatný. Nemůžu zkrátka na tenhle typ filmu koukat a nemůžu. Potíž je v tom, že jsem si neměl co pustit. Mám v merku asi tři filmy, ale jeden zatím nemám kde stáhnout a ke zbejvajícím dvěma zase ještě nejsou titulky, tak co jsem měl sakra dělat?! No možná radši tupě čumět do zdi. Bylo by to efektivnější.10%(3.9.2015)

A jako Adam. Protože dokud jsme sami, nemůžeme nikoho ranit. Zdá se, že lidé zůstanou sobeckými egoisty, i když skoro všechny jejich bližní zahubí globální katastrofa: to jsou mi panečku slušně optimistické vyhlídky! Láska a nenávist si nás spolehlivě najdou i na konci světa, na to vemte jed. K čemu je pak zbožnému člověku víra, pokud je extrémními okolnostmi donucen upřednostňovat a priori sebe samého?(13.9.2015)

Pěkně vymyšlený, napsaný a zahraný postapokalyptický partnerský trojúhelník v malém, skromném, komorním nezávislém snímku kladoucím si otázky, jak se víra projevuje ve světě bez naděje. Konflikt vědy a víry zosobněný v postavách a ději, kniha a film, v níž je A jako Adam...protože jenom v ráji, kde jsme sami, neubližujeme...(9.9.2015)

nebudem sa tym tajit, ale opat sa mi potvrdilo, ze treba kaslat na hodnotenia od inych uzivatelov. a dobre som urobila, ze som si film pozrela aj napriek tomu. traja herci, jedna farma, minimalisticka hudba. uzasne, vyborne postapo. ak mate radi male, pomale filmy, tomuto musite dat sancu. prekvapi vas a mozno aj prevalcuje. tak dobry je to film. a ako dovetok len tolko, ze aj tu sa ukazuje, co vsetko je clovek ochotny urobit preto, aby prezil. a v tomto pripade aj pre lasku. posledny muz na Zemi rozhodne stoji za vasu pozornost.(11.11.2015)

• - Film je volnou adaptací stejnojmenné knihy Roberta C. O'Briena, vydané v roce 1974. Ta představuje napínavé psychologické drama rozehrané mezi dvěma postavami a současně příběh o dospívání hlavní náctileté hrdinky. Adaptace různorodé charakterové vlastnosti a odstíny ústřední dvojice z předlohy rozpustila mezi tři figury, které staví do vztahového trojúhelníku. Robert C. O'Brien patří mezi nejuznávanější autory knih pro děti a mládež, podle jeho předlohy vznikl již film Tajemství NIMH (1982). (JFL)

• - Původně si měla hlavní ženskou roli zahrát Amanda Seyfried, ale poté, co se natáčení zpozdilo, byla nucena odstoupit kvůli jiným závazkům. Nahradila ji Margot Robbie. (Spidey3)

• - Scéna se sklenicí padající ze stolu je odkazem na film Stalker (1979) Andreje Tarkovského. (L_O_U_S)