poster

Z for Zachariah

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2015, 95 min

Režie:

Craig Zobel

Předloha:

Robert C. O'Brien (kniha)

Scénář:

Nissar Modi

Kamera:

Tim Orr
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dado
  ***

  Spojenie slov komorné a sci-fi nejde na prvý pohľad veľmi dohromady. Mladý režisér Craig Zobel si však z toho ťažkú hlavu nerobil a presne týmto smerom sa rozhodol vybrať pri filmovej adaptácii románu Roberta C. O'Briena, ktorý vyšiel ešte v 70. rokoch minulého storočia. A verte či nie, zo začiatku celá dejová línia funguje takmer bezchybne, pričom k vierohodnosti vôbec nepotrebuje veľkolepé kulisy vytvárajúce dojem postapokalyptického sveta. Bohato jej totiž stačia vhodne zvolené repliky v scenári, vďaka ktorým divák dokáže pochopiť neľahkú situáciu hlavných hrdinov aj v prostredí, ktoré by si za iných okolností spájal s týmto žánrom skutočne len málokto. Práve scenár sa však s príchodom tretej postavy stáva slabinou celého filmu. Dovtedy starostlivo budovaná atmosféra totiž ustupuje do ústrania na úkor nezáživného romantického trojuholníka. Nič na tom nemení ani fakt, že Chris Pine je paradoxne herecky asi najsvetlejším momentom popri mierne prehrávajúcom Chiwetelovi Ejioforovi a Margot Robbie, ktorej som rolu naivnej husičky nedokázal úplne uveriť ani v jednej scéne. Dojem dokáže jemne poopraviť zaujímavý záver, no i napriek tomu si dovolím tvrdiť, že film mohol dopadnúť lepšie, pokiaľ by si udržal kvalitu nastolenú v prvej polovici a najmä nemenil počet postáv z knižnej predlohy. (60%)(4.9.2015)

 • VanTom
  ***

  "Idylické" přežívání - soužití tří lidí v zázrakem nedotčeném údolí po nespecifikované radioaktivní katastrofě je předloženo velmi umírněně, lidsky. S největší silou v momentech, kdy se sem přikradou melancholické upomínky konce světa. Mnohem více navrch však získává vztahový trojúhelník ve tvaru "citově nezkušená dívka lapená mezi dvěma rozdílnými muži", který nešlo neočekávat, nepřekvapil a vyřešen byl dost divně = lacině.(15.12.2015)

 • Kaka
  ***

  Zajímavá post apo vztahovka, kde Margot Robbie hraje jako o život a režisér si vystačí s minimalistickou atmosférou, pár záběry na zalesněné hory a scénář, který má co nabídnout a díky bohu polopaticky nedoříkává ani jednu ze svých dějových premis. Nechť si tedy každý přebere jak sám uzná - tenhle přístup vůči divákovi není jeden z obvyklých a určitě stojí za ocenění. Škoda pomalejšího tempa a pár zbytečně hluchých pasáží.(15.10.2015)

 • hansel97
  **

  Provedením velmi promrhaný potenciál. Herci hrají pravzláštně, prakticky nikdo z nich neprojevuje emoce a vypadají jako kdyby film nudil i je tak, že se chystají usnout. Dějové zvraty skoro žádné, dobrý námět se zvrhne akorát tak v romantický trojúhelník typu Twilight. Nelogické chování postav není moc nápomocné k tomu, abyste si je oblíbily a konec tak nějak nevyzní, jelikož se nese ve stejném uspávacím duchu jako celá zbylá hodina a půl.(24.9.2015)

 • larelay
  ****

  nebudem sa tym tajit, ale opat sa mi potvrdilo, ze treba kaslat na hodnotenia od inych uzivatelov. a dobre som urobila, ze som si film pozrela aj napriek tomu. traja herci, jedna farma, minimalisticka hudba. uzasne, vyborne postapo. ak mate radi male, pomale filmy, tomuto musite dat sancu. prekvapi vas a mozno aj prevalcuje. tak dobry je to film. a ako dovetok len tolko, ze aj tu sa ukazuje, co vsetko je clovek ochotny urobit preto, aby prezil. a v tomto pripade aj pre lasku. posledny muz na Zemi rozhodne stoji za vasu pozornost.(11.11.2015)

 • - Když John Loomis (Chiwetel Ejiofor) prochází knížky v knihovně, vezme do ruky jednu s názvem „A For Adam“, což v předloze odkazuje i k jejímu titulu, jelikož A je první písmeno a Z poslední a jako poslední ženu sebe vidí i Ann. (Tessy98)

 • - Původně byl do hlavní mužské role obsazen Tobey Maguire. (Spidey3)

 • - Scéna se sklenicí padající ze stolu je odkazem na film Stalker (1979) Andreje Tarkovského. (L_O_U_S)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace