Je muž, který je vysoký, šťastný?

• Francie Conversation animée avec Noam Chomsky (více)

V rámci série dokumentárních rozprav ilustruje Gondry teorie Noama Chomského, jehož intelektuální nesmlouvavosti skvěle sekunduje svou kreativitou a imaginací. Vzpomínky, vědecké i historické poznatky a nedostižné a obdivuhodné schopnosti dedukce velkého myslitele nabývají podoby naivních, ale zato komplexních animovaných výjevů z Gondryho dílny. Živý, chvílemi spletitý, do značné míry dojemný a v každém případě velmi lidský dialog s Noamem Chomským je vyobrazen prostřednictvím přirozeného proudu Gondryho subjektivních kreseb. Ve svém animovaném dokumentu představuje Gondry Chomského coby význačného myslitele i obyčejného muže. (AČFK)

zigíš

.. v kontextu lingvistického fightu je vítěz jasný už od počátečních minut, ale slovy režiséra ´spousta mých nedorozumění je zdrojem inspirace´ už pro tu odvahu jít do předem prohraného duelu ho respektuji (!) ne jako fanoušek, spíš sympatizant :) ()

ondra.kymla

Nakonec jsem dal 5 hvězdiček, nad tímto filmem se opravdu zamyslíte. Bohužel měl jsem hrozný problém udržet pozornost a tak mi mnoho myšlenek uniklo, takže se na to budu muset podívat ještě jednou :) Ale pokud si opravdu chcete zapřemýšlet a kouknout se na spoustu věcí z jiného hlediska, určitě doporučuji, protože z tohoto filmu budete mít tak zamotanou hlavu, že ani nevíte. Jediné co bych bral jako mínus, že při tomto stylu animace, je velmi těžké se ještě koukat na titulky, protože speciálními výrazy ( které nevím ani co znamenají v češtině :D ) se to jenom hemží. Nejlepší by snad bylo, kdyby každou myšlenku dali do samotného videa a člověk by to mohl vstřebávat postupně, právě proto se na to budu muset kouknout ještě jednou. ()

3 AM Code

Interview s filozofem obohacene Gondryho dokreslujicimi animacemi. Chomskeho racionalni pristup k vede a poznani (nutnost klast si otazky k jevum, ktere povazujeme za samozrejme) je sympaticky, ale pride mi, ze krome toho se temer nic jineho nedozvime. Debaty o lingvistice a vyvoji jazyka sli vetsinou mimo me, o tomto poli vim malo, takze se nebudu vyjadrovat. Jestli je na dile neco zajimaveho z filmoveho pohledu tak je to fakt, ze Gondryho maluvky opravdu pomahaji objasnit / zviraznit konkretni myslenky a jsou tak dukazem ze obraz je nekdy vic nez tisic slov. Hodnotit hvezdami nebudu, nejak mi to k podobnemu materialu nesedne. ()

B4TM4N

Místy až nesnesitelně naivní duel, jehož hravý vizuál přetéká vzhledem k souběžné kanonádě Chomskyho slov přehršlí nápadů, které tak musí nutně utrpět. Vlastně je to takový oduševnělý večerníček. ()

Alex

Animace je úžasná, Chomského myšlenkové postupy však pro mne těžko uchopitelné. Navíc mé jazykové schopnosti nepostačují k tomu, abych si dokonale užil i výtvarnou složku - musel jsem číst titulky. Za filmový počin bych dal vyšší ocenění, ale hodnotím veskrze subjektivně. ()

albionlady

Chodím na univerzitu, kde sme dva roky mávali prednášky z lingivstiky s profesorom, ktorý bol veľkým obdivovateľom Noama Chomského. Jeho prednášky boli úplne odlišné od prednášok ostatných vyučujúcich, často si kládol otázky, nad ktorými sa dnes zamýšľa len málokto, lebo odpovede na ne považuje za príliš samozrejmé a jednoduché. On nie. On všetko videl ako Chomsky - nad každou jednou "dogmou" sa pozastavil a opýtal sa: "Prečo je to tak? Kto povedal, že sa to má riešiť tak? Prečo sa nad tým nikto nepozastavuje?". Pri pozeraní tohto dokumentu som sa preto veľakrát cítila ako na prednáške spomínaného profesora. Chomsky má veľmi zaujímavé postrehy a nápady (z jeho otázky pri teleportácii som ostala mimo :D), a zaujímavé detstvo a život. Gondryho animácie boli skvelé, zistila som, že väčšinu filmu si pamätám práve vďaka nim. Jeho opravovanie otázok (ktoré Chomsky neporozumel vďaka Michelovmu francúzskemu prízvuku) pobavilo, takisto ako Gondryho "musím film dokončiť skôr, než Noam umrie. And he's not getting any younger." ()

rainman93

Jen velmi málo filmových tvůrců se snaží popularizovat vědu, respektive filozofii. Michel Gondry do řady svých děl vkládá filozofické odkazy a tento snímek je nejčistší esence filozofie ve filmu jakou jsem viděl. ()

martinek093

Co jsem nebyl sto pochopit z úst Chomského, došlo mi občasně z Godryho animací, před čímž je třeba vystřihnout poklonu. Pak jsem taky potřeboval rewind, asi pět set krát, ale to je v pořádku, aspoň jsem prokrastinoval edukativně. ()

ilias

Váhám s hodnocením. Čekala jsem, že se při odchodu z kina budu cítit ještě o něco inspirovanější. Tenhle mile animovaný dokument dokazuje, že Michel Gondry umí pokládat otázky tak, jak by to měl dělat vnímavý student - nestydí se, ani když znějí jednoduše, a umí přiznat, že něco nechápe nebo že došlo k nedorozumnění. Noam naproti tomu je ten, který mluví, o čem chce, ať je dotaz jakýkoli. Je to rozšířená vlastnost starých vzdělaných lidí, že neodpovídají na otázky, ale mluví vždycky, o čem chtějí? Zároveň jsem si po pár dnech uvědomila, že si občas vzpomenu na něco z toho, co Chomsky říkal, a jsem ráda - takže to stálo za to. :-) ()

blondboss

Naozaj zaujímavý dokumentárny počin o jednom z najvýznamnejších mysliteľov súčasnej doby. Chomsky sa tu vyjadruje k svojim postojom, životu, strastiam aj radostiam, ktoré zažil, a hlavne tomu, prečo rozmýšľa, ako rozmýšľa a rozvádza podstatu svojich úvah. V podstate ide o hlboko intelektuálny rozhovor režiséra a mysliteľa doplnený o zaujímavé kresby vyjadrujúce jeho slová. Pre fajnšmekrov to bude čisté blaho, u mňa je to len vyšší priemer. 60 % ()

iraven

I mně jako ajťákovi - co se s Chomského hierarchií gramatik setkal jen na několika stránkách ve skriptech - byl film celkem srozumitelný a našel jsem v něm mnoho inspirace. A u animací jsem se dvakrát nebo třikrát upřímně zasmál :). ()

JackStrange

Po delším uvažování jsem se rozhodl nehodnotit, neboť z hlediska filmového je to selhání. Obraz je nezajímavý a ruší. Konverzace je sice zajímavá, ale mnohem lépe by fungovala například v rádiu nebo tak někde. Ačkoli nepovažuji Chomského za takového génia, jako jej považují jiní, nechci jej srážet dvěmi hvězdičkami mezi mizerné béčka. ()

Santiago.

Chomsky, nepochybně velký myslitel, ale na můj vkus trochu "chycený v rozumu". Přiznám se, že Gondry je pro mě asi 1000x zajímavější osobnost a zde i přes svou zdánlivou "neohrabanost" se z mého pohledu dotýká právě on jádra věcí. Vnáší do toho onen tvůrčí chaos a neurčitost, které jsou tak inspirující... Vytváří, byť třeba nechtěně, nádherný kontrast a přidává kus upřímné lidskosti sice k myšlenkově originálnímu, přesto akademicky "suchému" Chomskymu. Díky Gondry i za tento kousek! ()

Poleloukales

Nebudu si hrát na frajera, kterej má sémantiku, sémiotiku, filozofii a všechno ostatní v malíku, ale některé  z Chomského promluv mě fascinovaly. Spolu s opravdu originálními animacemi mi Gondryho dokumentaristický počin způsobil krátkodobý výpadek ze života, protože film jsem sjel s vykulenýma očima v naprostém odtržení od okolního světa, kam jsem se poté nejsou dobu vracel... Nevšední zážitek. ()

robbez

Obávám se, že některé pasáže o vědě, filosofii a lingvistice si budu muset ještě asi pětkrát znovu přehrát, abych vůbec pochopil jejich smysl. Opravdu není jednoduché vnímat poměrně nepřetržitý tok náročných myšlenek a zároveň sledovat ty úžasně bizarní animace. Chomsky je určitě velmi inteligentní člověk s výraznými názory. Velmi sympatický je jeho důraz na kritické myšlení a neustálé přehodnocování běžně přijímaných a stále dokola předávaných představ a stereotypů. Určitě je dobré (alespoň někdy) odmítnout kaši, kterou nás krmí naše tety a různí další lidé. Chomského politické názory mi ovšem připadají často příliš radikální a zároveň naivní. Gondry je zase neuvěřitelně originální, invenční, kreativní a mluví špatně anglicky s čistým francouzským přízvukem. Spojení Chomského nekonvenčních myšlenek a Gondryho nekonvenční fantazie je (alespoň pro mě) celkem nečekané, zajímavé a vydařené. ()

foils

Gondry se pokusil dokument pojmout jako umění inspirované vědou. Nebyl přitom ale příliš důsledný, takže vznikla taková všehochuť: populárně naučný pořad o lingvistice, povídání o Chomského dětství, adolescenci a stárnutí, plus "vysílání", které si vymýšlel hlavní hrdina Nauky o snech. Škoda, že například Chomského politické aktivity jsou vyloženě jen zmíněny. Přes všechny tyto nedostatky je film inspirativním setkáním dvou osobností, které nám aspoň zlehka poodhalí svůj tvůrčí proces. ()

dodanek

Gondry si za svoje ručně kreslené animace a snahu přiblížit myšlení nejcitovanějšího vědce současnosti zaslouží asi milion hvězd. Roztomilé obrázky a vtípky ale nedokázaly vyvážit můj základní problém s tímto filmem: S přibývajícími minutami mi přišlo, že Chomsky je bohužel neuvěřitelný egocentrik, který má potřebu za každou cenu shazovat Gondryho poměrně inteligentní a přesné otázky, neposkytovat na ně žádné odpovědi, a zároveň nepřipouštět, že by jakákoliv jiná teorie než ta jeho mohla nebýt absolutně špatná. Je muž, který je vysoký, šťastný je nádherným dokumentem o jedinci, který si zaslouží respekt pro své vědecké kvality, ale jako člověk minimálně v tomto díle zcela selhal. (LFŠ 2014) ()

Lazy87

Odpověď na otázku jsem tu vlastně nedostal. Z počátku se mi trochu zatočila hlava, ale pak jsem vystřízlivěl a tento duel si pořádně užíval. ()

lidstrom18

Film jsem koukal na několikrát, jelikož jsem se vždy unudil k smrti. Dokoukal jsem ho tedy spíše ze zajímavosti. Moc se mi sice líbí pojetí Gondryho, ale nějak jsem nedokázal přijít na chuť názorům Chomského. Opět se mi potvrdilo, že dříve byl filozof člověk, který rozuměl všemu, dnes je to člověk, který nerozumí ničemu, ale o všem umí povídat. ()