V kruhu koruny: Jindřich IV. (2. díl) (TV film)

Henry IV, Part 2

Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2012, 115 min

Richard Eyre and Loki are gods - Part 2. Sledujeme střídání stráží nejen na trůnu, ale především v hlavě mladého zhýralce Toma Hiddlestona, a je to opět podívaná velkolepá. A - jakkoliv jsem se u nich bavil - rozhodně hodnotnější než Avengers z téhož roku:) Jeremy Irons coby zdravím zrazovaný starý král je z rodu nezapomenutelných, a jeho společná scéna s mladým Jindřichem je dokonalost sama. A rytíř Jan Falstaff je zase ukázkou toho, o jaké talenty jsou filmoví diváci ochuzováni, když velcí herci jako Simon Russell Beale hýří svým talentem "jen" na divadelních prknech na druhé straně Kanálu. Takže omyl - až teď k tomu není co víc dodat. Jakpak asi Jindřich V. naložil se svou nově nabytou dospělostí a odpovědností? 90%(3.6.2014)

Pro mě zatím nejslabší díl seriálu. Souhlasím s tím, že už samotná předloha vcelku pokulhává, i když naprosto chápu, proč se tvůrci rozhodli nespojit první a druhou část pouze do jedné. Je pravda, že jsem dějovou linku Falstaffa taky nijak zvlášť nevyhledávala, ale pro pochopení celého díla je i tato linka důležitá. Nejvíc mě ale samozřejmě dostal samotný závěr, který byl naprosto výborně natočený a znovu mě dal silný pocit toho, že se opravdu dívám na Shakespearovo dílo. Herecké výkony dle očekávání úžasné.(9.7.2017)

Ten, komu nevyhovovala rozvolněnost prvního dílu, nebude zřejmě příliš nadšený ještě spořejší dějovou výstavbou dílu druhého, který v duchu předlohy upřednostňuje rozjímání před akcí, vnitřní vývoj před vnějším. Zatímco v první části držel nohu na pedálu epický rozměr příběhu o vzbouřencích, dějové linie kulminující v posledním dějství bitvou u Shrewsbury a střetem Harryho a Hotspura, z druhé části testosteron vyprchal ještě dřív, než skončily úvodní titulky (na pozadí trochu trapného sestřihu důležitých scén z předchozího dílu). Druhý díl je zádumčivou meditací o stárnutí a zodpovědnosti a tíživé fráze o smrti a nemocích, které prošívají text předlohy, zní v téhle adaptaci tak osudově a beznadějně, jak jen to je možné. Epicentrem vší té tísně a melancholie je umírající král Jindřich IV Jeremyho Ironse, jehož výkon je ještě uhrančivější než v předchozím díle a jehož půlnoční monolog a poslední konfrontace s Harrym jsou možná nejvybroušenější scény v celém filmu. Atmosférický vír deprese, který kolem sebe Irons v té hrstce svých scén roztáčí, strhává nejenom Harryho, jehož “obroda” tvoří páteř tohohle vyprávění, ale i Falstaffa, jehož emblematické zabručení “I’m old, I’m old.” zní hostincem U Kační hlavy jako umíráček. Pro případ, že by si náhodou někdo všechny ty scény mizérie nespojil, akcentoval Richard Eyre i beznaděj podbarvující scény s truchlícími Northumberlandy a se stařičkým sudím Shallow, na jehož zasněženém statku v Gloucestershire je Falstaff nucený poslouchat nekonečná vyprávění o všech těch skvělých dnech, které vzala voda. Přílišnou žánrovou a atmosférickou monotónnost jsem vytýkal Eyrovi už v prvním dílu, tady možná hřeší proti předloze o něco méně (ne, že by byl jeho druhý díl pestřejší, to hra samotná je žánrově a náladově jednolitější), ale neochotu narušit konzistentní šero a depresi komickými výstupy aspoň tam, kde si jich žádá hra, mu zazlívám stále. Jistě, Falstaffovi nějaké ty dobré kousky zůstaly, ale je to jen zlomek jeho původního rozsahu a, stejně jako scény s pomateným sudím Shallow, jsou často rozmočené sentimentem jak sušenky v čaji. Je to škoda, protože to jednak opět omezuje skvělé herce na správných místech (Simon Russell Beale, David Bamber, Julie Walters, Paul Ritter, Maxine Peake) a jednak to není příliš objevná interpretace textu. Eyrův Jindřich IV diváka hry znalého ničím příliš nepřekvapí, možná dokonce zklame předvídatelností konzervativního čtení a zpracování předlohy, ale téměř jistě potěší technickou bravurou, krásnou výpravou a obsazením plným špičkových britských herců. Minisérii čtyř Shakespearových historických her adaptovaných v rámci britského kulturního festivalu The Year of Shakespeare drží na solidním, důstojném standardu. // LEPŠÍ VERZE: BBC před víc než 30 lety vyprodukovala jako součást cyklu Complete Shakespeare velmi zdařilé studiové adaptace prvního i druhého dílu Jindřicha IV, jejichž esem v rukávu je stále ještě nepřekonaný Falstaff Anthony Quayla. Nostalgický falstaffovský opus Orsona Wellese, Chimes at Midnight, stojí také za srovnání.(30.7.2012)

K tomuhle dílu mě napadá jediné a to nekonzistentní nuda. Kdo byla hlavní postava? Kde je konec, který by to nějak víc uzavřel? Nebýt poslední třetiny, dám tomu z fleku 3*, ale takhle jsem se ještě slitovala. Falstaff a jeho machinace mimo dvůr byly úplně oddělené od hlavního dění a tím pádem mě vůbec nezajímaly. Linie rebelové vs. král byla rozjetá nadějně, ale pak to nějak vyšumělo do prázdna. Jedině princ Hal a jeho vztah s otcem nabízel nějaké zajímavější dění a to hlavně po herecké stránce. Sledovat Ironse a Hiddlstona byla potěcha pro oko. Druhý jmenovaný byl opět fantastický a Henry V. dodává obrovskou dávku lidskosti. 7/10(17.7.2012)

Bohužel v tomto dile se nic moc nedeje a hodne se soustredi na Flagstafa. Prerod Hala v krále je trosku odbyty. Za to ale muze predloha. Zachranuji to vyborni herci a zejmena scena s umirajicim kralem a jeho synem. Vykaslat se na uctu k Shakespearovi a udelat z Henriho IV. jeden film, bylo by to jiste lepsi.(11.6.2016)