Fetih 1453

• USA Conquest 1453
Turecko, 2012, 160 min (Director's Cut: 165 min)

Turecký historický film, který vypráví o dobytí města Konstantinopolis (Istanbul) tureckým sultánem Mehmedem II. zvaným "Dobyvatel". Po smrti svého otce Murada II. usedá na trůn Osmanské říše Mehmed II., který je díky proroctví, které vyřkl samotný prorok boží Mohamed, označen za vyvoleného vládce, který jednou dobude Konstantinopolis. V první polovině filmu jsou rozebírány skutečnosti, které samotnému útoku na Konstantinopolis předcházely. Sultán Mehmed řeší vnitřní konflikty Osmanské říše a společně se svými vizíry se zabývá diplomacií s ostatními zeměmi. V tichosti se přitom připravuje na útok proti Konstantinopoli. Na druhé straně řeší své vnitřní potíže a zároveň vymýšlí nekalé plány císař Konstantinopole Konstantin IX. Snaží se od sultána Mehmeda vylákat peníze, které by později použil na svůj plán - svrhnout jej a dosadit na trůn Osmanské říše prince Orhana. Když se situace konečně hodně vyhrotí, sultán Mehmed uvede své přípravy na útok do pohybu a film se pomalu přelije do druhé poloviny, která je pak celá věnována samotnému obléhání města Konstantinopolis, které trvalo necelé dva měsíce. Ve filmu se také objevuje menší příběhová linie mistra stavitele Urbana, který dokázal pro sultána postavit obří, tzv. Bazilický kanón, jenž byl jediným, který svou palebnou silou dokázal poškodit hradby města. (Bladesip)

hanagi

Chápu, že i Turci si poněkud upravili historické události k obrazu svému, ale nechápu, proč většina digitálních triků působí tak lacině a vztahy mezi hrdiny jsou jak vystřižené z telenovely. Patosu a filmových klišé tu máme na tři filmy. ()

DavidS.

Turek osvoboditel :)...Nacionalistický historický spektákl, který naplno zužitkoval všechny lokální telenovely, digitální finále Návratu krále a vlasy a vous Sandokana...Tolik k posměchu, protože jinak je to více než hodinová poctivá krvavá bitevní vřava... ()

ondrula

Stejně tak rychle jak se ve mně vzedmulo nadšení po zjevení Fetih 1453, můj entuziasmus rychle opadl. Důvod je ten, že Turci se sice očividně ukrutně snažili natočit svůj národní epos a do svého velkofilmu narvali spoustu elánu a prachů, potíž je v tom, že jsou to sračkeři a ne filmaři. Je to přesně to, co jsem viděl v Istanbulu, když jsem tam před lety byl; ani Evropa, ani Asie, spíš jen všude takovej pseudoarabskej shit. Režisér Faruk Aksoy podle mě viděl Pána prstenů a začal snít o tom, jaký by to bylo krásný, kdyby u Helmova žlebu vyhráli skřeti. A tak natočil Fetih 1453. Filmařská neschopnost je patrná z každýho druhýho záběru. Digitální ztvárnění Konstantinopole je tak béčkový, že máte dojem, že se jedná o trailer z nějaký PC hry. Bojový scény jsou skutečně směšný a hodný Vávrových spektáků z 50. let; hned v několika záběrech je voják naskrz proboden kopím a jak se válí po zemi, je vidět, jak mu oba gumové konce kopí kolem těla plandaj v neuvěřitelných úhlech. Ženskej element je taky výživnej, protože hlavní milovnice vypadá jako tranďák a modrý kontaktní čočky to už asi fakt nespravěj, všiml jsem si ostatně, že Turkyně jsou mimořádně odporný bytosti, ale tvůrci mohli obsadit nějakou hostující herečku, ne? K trpkosti ze snímku přispěje i to, že turečtina je mimořádně kakofonická a působí na nezkušeného diváka stejně jako třeba hindí při sledování indických filmů; zvlášť nepatřičně to pak navíc působí při scénách, kdy promlouvá papež s kardinály a tam ta turečtina fakt sedne. No a aby to režisér s producentem opravdu dojebali, obsadili do role hlavního hrdiny i hlavního mizery dva totožný týpky, kteří jsou stejně vlasatý, vousatý, namakaný i oblečený, takže když se na závěr utkají v souboji, je vám jedno, kterej pojde, protože jsou zaměnitelný. ()

Mikino00

Turecká pohádka představující velmi zidealizovaný jednostranný pohled na dobytí Konstantinopole. Pokud si to dobře pamatuji z dob, kdy jsem se to učil na zkoušku, tak to bylo poněkud jinak než ukazuje film. Moc se nepovedly trapné boční linie. Naprosto šíleně bije do očí přetechnizovanost, jako by to tvůrci točili celé před zeleným plátnem a neobtěžovali se vytvořit žádnou scénu. Válečné scény a přípravy na bitvu jsou ale tolik zajímavé, že jsem opravdu vydržel sledovat celý film se zaujetím. Jen jsem tajně doufal, že tentokrát to dopadne jinak než ve skutečnosti. ()

Danny88

Na Turecké pomery je to dosť dobrý veľkofilm a vynikajúce bojové scény. Ale čo mi veľmi vadilo bolo skresľovanie historických faktov v prospech dobyvateľov. Chýbala mi tu objektívnosť ako vo filme Kráľovstvo nebeské. Stačilo keby ukázali s akou odvahou a udatnosťou bojovali obrancovia voči zdrvujúcej tureckej presile. Nuž ale to by nemohol byť Turecký veľkofilm že? Koniec bol najviac pritiahnutý za uši! Mehmed II. ako osloboditeľ?! Čo hodnotím je vizuálna stránka filmu a bojové scény. Bolo by skvelé keby režisér tiež sfilmoval bitku pri Moháči! ()

KOZEL84

Jestli je to vrcholné dílo turecké kinematografie netuším,páč sem asi žádný jiný turecký film neviděl,ale úplná tragédie to jejich království nebeské není.První půlka o hovně-kluci musí vyrobit fakt velké dělo aby mohli v druhé vyrazit do boje.Velkého samože.Jacksona ani Ridleyho nemají,ale zas lepší než Jakubisko.A člověk by jim ve finále skoro sežral,že je Allah akbar.Škoda,že tu není žádná zajímavá postava.I když při osudovém souboji alfa sandokana a hrdinného-no ehm...taky alfa sandokana,se možná nejedno turecké houští změní na deštný prales.Ono těch kulturistů je tu celkem dost.Dobré (moc dlouhé a trochu moc romantické),ale kdybych to neviděl,tak se asi taky neposeru.3-4 ()

Hapretor

Zabavilo. Nebylo to blbé, nebylo to laciné, nebylo to špatně zahrané. Místy dokonce vtipné. Bitky sice nic moc, ale přesto jsem si ke konci filmu vzpomněl na Pána prstenů. A to na Boromira alias Jehelniček. Kdo viděl, ten ví. Alláh Akbar!!! ()

RedDuck

Turci se samozřejmě zidealizovali a z Řeků udělali úlisné hedonisty, ale až na ultra pitomý závěr to bylo na snesitelné úrovni. Řada bojových scén byla točena poctivě, za což dávám vždy palec nahoru, o to víc je škoda průměrného CGI, herectví a nadbytečným "tokajícím" dialogům. Přesto musím Turkům poděkovat že něco takového natočili. Třeba by si toho mohli všimnout Řekové a nějak ty miliardy od eurozóny smysluplně využít:) ()

kkarx odpad!

Mehmed II. jako osvícený milosrdný panovník a Konstantin jako zločinec, který intrikuje, nebohého Mehmeda II. vydírá a plánuje genocidu všech chudáků muslimů! :-D Křesťané jsou hajzlové a muslimové ti spravedliví a hodní. Na 30000 otroků odvedených z Konstantinopole po bitvě se nějak zapomnělo, na moralizujícího Mehmeda už ne. Materiál, který si Erdogan pouští místo večerníčku. ()

Hulk Hogan

Musim říct, že Turky svym způsobem obdivuju. Natočit film o tom jak bezostyšně a bezdůvodně plenili celou Evropu...to je něco. To, že film jako takovej nestojí za moc...to je jedna věc. Způsob, jakym je celej tenhle příběh podanej, je věc druhá. Prezentovat Mehmeda II. jako pomalu spasitele obyvatel Byzantské říše je do nebe volající drzost. Působí skoro jako lidovej sultán s krásnou manželkou a milujícím synkem. Celá osmanská říše tady vypadá jako bůhvíjak kulturní národ, od kterýho by se mohla učit celá Evropa. Byzanc naopak působí jak halda nevzdělanců, holdující hříšnýmu životu. Neskutečný! Na druhou stranu je fakt obdivuhodný jak Turci pořád s chutí vzpomínaj na svoje brutální nájezdy Evropou, ničení pravoslavný kultury a vraždění obyvatel Balkánu. Nebojej se ani útok na Konstantinopol ospravedlnit jako věc potřebnou a správnou. Nejlepší je jak na konci je Mehmed vítanej obyvateli Byzance pomalu jako osvoboditel. To, že nastalo cca 500 let útlaku obyvatel Balkánu nikoho nezajímá. To, že se tímto definitivně odstartovala expanze muslimů na Balkán, která později způsobila etnickou a náboženskou rozvrácenost v zemích Jugoslávie a v důsledku připravilo Srby o Kosovo, které dříve bylo prakticky jejich centrem....co se dá dělat. Tenhle film je opravdu fakt strašný zvěrstvo, ale tak zasmál sem se. Jak už sem řek, za tuhle drzost musim ty Turky uznávat :D ()

ROBOTER

Tento pohanský lžifilm budu asi pouštět na hodinách dějepisu jako ukázkový příklad, jak se to opravdu nestalo... ()

Azikel

Slabý odvar Království nebeského. Film silně nakloněný Turkům a ukazující pravoslavnou Byzantskou říši jako tu "špatnou" a Turky jako ty dobré. Historické nepřesnosti promíjím - poslední scéna, kdy se Mehmed II zachová, jak se zachová, naprosto neodpovídá jeho reálné historické osobě. Hudba nepřekvapí, přesto zaujme. Bitvy jsou výborné - opravdu mají něco do sebe. Za ty bitvy a neotřelý nápad dávám tři hvězdy. ()

diodoros

Dalo by sa rozmýšľať aj o 3*, ale predsa len tam už toho bolo príliš. Niektoré dialógy sú síce kvalitné, hudba je dobrá a kostýmy nie sú najhoršie, zároveň sú tu ale otrasné počítačové efekty (ktorých je tu priveľa), prehnané náboženské (úvod, stále dookola Alláhu Akbar!), patriotické (vztýčenie vlajky) až vyslovene propagandistické a naivné scény (záver v chráme Hagia Sofia). Prvá polovica je zdĺhavá, vedľajšie romantické príbehy (či už okolo sultána alebo "mučeníka" Hasana) sú úplne zbytočné a nudné. Bojové scény a samotné obliehanie v druhej polovici sú najlepšou časťou filmu, to ale neznamená, že film posielajú do vyššej ligy - sú síce natočené dobre, ale kazia ich patetické spomalené zábery, otrasné efekty a najmä absolútne hranie sa s históriou, ktorá je v celom filme až šialene a nelogicky úplne obrátená naruby - netrpia obliehaní (ktorí sa tu zabávajú, popíjajú a tancujú so sporo odetými modelkami), ale obliehajúci Turci, tribút neplatia zúfalí Byzantínci, ale prosperujúci Turci, Byzancia nie je zdevastovaný, oklieštený a slabý miništát na pokraji zániku, ale arogantná prosperujúca veľmoc a sultán Mehmed II. nie je kruťas so záľubou v alkohole, ale mladý inteligentný romantický osvietený požehnaný vojvodca, ktorý doprial chudákom Grékom náboženskú slobodu, ktorú im vzal ich pôžitkársky cisár, ktorý ich vydal napospas zákerným katolíkom, čiže im sultán vlastne pomohol... Je tu síce aj pár vydarených scén (odliatie dela), ale nič to nemení na fakte, že je to naivný, prehnaný a tureckou propagandou zidealizovaný pseudohistorický snímok. ()

Karmin odpad!

Historické filmy to mají těžké, většinou ale alespoň kvůli něčemu se vyplatí na ně dívat. Tento není ani zábavný, ani historicky věrný (ani v chování postav, ani co se týče výstroje a výzbroje 15. století), ani tam nejsou sympatičtí herci (samozřejmě hlavně proto, že tam hrajou Turci, že) a navíc opisuje odkud může. Prostě takové turecké Království nebeské, ale horší :-( PS: nejvtipnější a zároveň nejbolestivější okamžik je scéna, ve které turecký felčar stříhá chirurgickými nůžkami kroužkovou košili, aby mohl ošetřit zraněného vojáka. Vypovídá o všem. ()

Parm1

Jako film je to dobré, hodně dobré, ale ideově je to opravdu příšerné :) Zlý císař Konstantin brání svoje město s obrovskou armádou něco přes 10 000 vojáků proti hodnému dobyvateli sultánu Mehmedovi, který se pokouší město dobýt celé 2 měsíce s pouhými 150-ti tisíci muži v jejichž čele stojí osmanský superman, který například dostane zásah šípem do srdce, ale bojuje dál, po zásah z děla, kdy celá jeho jednotka padne, se už, pravda, musí nechat ošetřit, ale nakonec s asi 20-ti šípy v těle vyvěsí na hradbách vítěznou rudou vlajku. Dokonáno jest. Ve filmu už není zmíněno to, že po dobytí města sultánova vojska celé město úplně vydrancovala. Abych to shrnul, samotný film je úplně o hovně, ale ta hodinová bitva na luky, na meče a na kanóny je prostě super. ()

UlrikDecado

Příjemné překvapení. Bál jsem se, že kvůli rozmáchlosti národního eposu se ztratí spousta typických prvků místní filmařiny v patosu a ono ne (až na pár výjimek). Historicky překvapivě akurátní (jen mohli kucí zmínit, že se přidaly dva tisíce Srbů apod)...akorát kdo nezná pozadí politických čachrů na obou stranách se moc nebude chytat...a dva rekové v kožených vestičkách - tedy ty vestičky - byli také moc. ...naopak místní osazenstvo typu průměrného občana buranského salámistánu baví odsudky, ačkoliv zjevně maximálně četlo učebnici ZŠ a nějaký angažovaný článeček od podobného troglodyta a teď šíří svá pivní moudra...inu, Češi (a Slováci:)). ()