Zlo

• angličtina Evil

Ak ste v ZLOm čase, na ZLOm mieste, stačí ZLOmok sekundy a dostane vás…  Videá o paranormálnych javoch sa partii chalanov vymknú spod kontroly, keď prijmú ponuku neznámeho muža, nakrúcať v jeho dome. Udalosti naberú rýchly spád a dom začína odkrývať stále hrôzostrašnejšie tajomstvá. Všetko, čo sa v dome deje im najprv pripadá ako zlý vtip, ale veľmi rýchlo pochopia, že zlo existuje a je stále bližšie a silnejšie. Pohltení reportážou a vlastným strachom začínajú svoj boj o život... (oficiální text distributora)

corpsy

Snažme sa zabudnúť na strašných, zhruba 15-20 min na začiatku. Pôsobí to ako vtip a môže to odradiť väčšinu divákov. Potom by ale prišli o hodinu skvelého strašenia, v ktoré som pôvodne neveril ani ja. Slovenský horor? Nieje možné! Ale zdá sa, že je a ja som opäť raz rád, že sa mýlim. Aj keď aj tu sa nájdu tradičné nelogičnosti spojené s týmto žánrom. Odpúšťam, pretože miera hororovej kvality snímku to vysoko vyvažuje. A odpúšťam až príliš ´´prirodzené´´ herecké výkony a rovnako uhladené ( trápne ) dialógy v úvode filmu. Pekný slovenský krôčik do vôd strašidelného žánru. Dúfam len, že nebude posledný, resp. posledný kvalitný. ()

rollman1

No vida. Naší milí susedia sa rozhodli, že vykradou Grave Encounters a natočí si vlastní FF. Proč ne ? Je lepší jeden slovenský horor a koukatelný, než 10 českých a odporných, ano třeba Poslední Výstřik nebo G.A.Y (T.M.A.) Kluci hrajou dobře a u filmu jsem se i párkrát zosmál, ale jinak průměrný film, který ničím nepřekvapí. Lekačky žádné a celkově z toho baráku mohli vytřískat víc. Nepřekvapí ani totálně zprzněný konec, který vám film totálně znechutí a tudíž srazíte jednu hvězdu tak jako já. ()

schizmo

Slovákům se povedl husarský kousek! Zřejmě první domácí handycam zářez, který možná až okatě těží ze stylově spřízněných Blair Witch Project, Rec či Grave Encounters, ale ve výsledku se jedná o naprosto funkční a zahraniční produkci konkurující záležitost. Samozřejmě si řeknete, že se opakuje něco už x-krát zpracované a budete mít pravdu, ale copak se to neopakuje ve všech žánrech a dokonce mnohem četněji? Za obrosvské plus pochopitelně beru zcela uvěřitelnou atmoféru zasazenou do ještě uvěřitelnějšího slovenského prostředí - a možná právě proto má film takovou sílu, není nic působivějšího, než pocit sounáležitosti, kdy něco podobného můžete zažít ne v blairském lese, ale pár kilometrů za hranicemi nedo třeba i v sousedově sklepě :). Pak už stačí jen prohlídka temného starého baráku, kde se dějí "divné věci", trochu empatie a zálibu v tomto žánru a máme na světě pecku jako hrom. Ano, i přesto, že zohledňuju ne příliš originální provedení nadpřirozena a znalci přesně dosadí odkazy, ze kterých Slováci čerpali, i přesto všechno je tah na branku tak silný, že výsledný pocit strachu a napětí je zatraceně intenzivní. Snad to nebude znít jako rohouhání, ale co do cvakání prdele je tohle po Blair Withc zatím nejsilnější adept z nízkorozpočtového ranku found footage! Fanouškům žánru rozhodně doporučuju! ()

Carol Pifková

Bože tak ten nehorázne dlhý nudný začiatok ma fakt iritoval. A tí herci ani nehovorím, ťažko sa mi zvykalo na to, že to nie je po anglicky alebo dabované. Nemám rada slovenské filmy príde mi to vždy, že nikto tam nevie hrať a každý sa mi tam zdá neprirodzený. Ale tu uznávam, že to nebolo ako v amerických filmoch, kde sa na niečo divné alebo buchot spýtajú Čo to bolo?! a tvária sa vyľakane a tu sa spýtali, že Čo to bolo do piče?! Tak to rozhodne prirodzené bolo pre mňa. Znie to divne ale tie nadávky dopomohli k väčšej vierohodnosti, pretože keby som tam ja nadávam 3x toľko. Už počas filmu to bolo samé kurva, kurva, kurva, piči, piči, piči... ako sa má človek odnaučiť nadávať, keď pri horrore sa to proste nedá. Slovenský či uzbekistánsky horror, keď je tam proste duch alebo démon som v riadnej kaši a bojím sa. Ale tak na to, že je to zo Slovenska to bolo fajn. A to nepíšem za to, že som Slovenka radšej by som to zprdla ako chválila ale tak priznávam sa, že som sa bála. A tomu vlasatému už chýbala len Filchova mačka. ()

gogo76

Bum! Z čista jasna, úplne v tichosti, vznikol pravdepodobne prvý slovenský horor. Neviem o inom. Bol som presvedčený, že v našich podmienkach sa dá natočiť všetko možné, len nie akčný film a horor. Kajínek nedávno dokázal, že to v rámci akčného thrilleru celkom ide a u nás sa stalo nemožné, vznikol horor. V jednej scéne, jedna z hlavných postáv pri pohľade na vysiace voňavé stromčeky povie:" Hm, vidno, že má napozerané"... To bol jemný odkaz na film Sedem. Je vidno, že i režisér Bebjak má napozerané. Jeho Zlo je totiž z každého hororu niečo, asi najviac pochytil z Blair Witch, niečo z Paranormal activity a niečo možno z REC, ale nejde o to. Ide o to, či to funguje a čuduj sa svete, áno. Z tohto pohľadu sa mi film ťažko hodnotí. V našich podmienkach by to pred 10-20- timi rokmi, bol hit ako delo, ale ak ste spomínané horory videli, pravdepodobne žasnúť nebudete. Ak nie, tak vás pravdepodobne dostane. Za málo peňazí dokázal Bebjak zahrať veľa muziky a horor by si neurobil hanbu ani na medzinárodnom poli, pretože ako horor má všetko, čo má mať. Samozrejme chyby tú sú. V úvode možno zbytočne často roztrasená kamera, ale hlavne nevyrovnané herecký výkony. To je v horore dosť dôležité. Chýbal mi realistický krik, strach v hlase, jednoducho vystrašené farby hlasu znejú inak a celkovo to nebolo 100%-tné herecké nasadenie. Ak by toto dokázal Bebjak z hercov vytrieskať, mohlo by to byť super. Váhal som v hodnotení, ale prikláňam sa k slabším štyrom. PS: A teraz, kto pôjde do pivnice po zemiaky? 70% ()

• Při rozpočtu pouhých 100 000 eur vznikal snímek během 11 prosinových dnů roku 2011. (Sufferer)
  • Budova, ve které bylo uvězněno samotné zlo, leží v obci Bernolákovo, nedaleko Bratislavy. (herr_carter)