Konec (festivalový název)

The End

Thriller / Mysteriózní / Horor

Španělsko, 2012, 93 min

• J*A*S*M

Je to taková pěkně natočená, vizuálně příjemná, mysteriózní prázdnota. V podstatě tam vůbec o nic nejde - spolužáci pořádají reunion, v noci se na chvíli rozsvítí nebe a pak postupně všichni mizí. Jak je to možné? Prostě tak, scenárista to tak napsal. To bych ale ještě přežil. Zásadní je, že ten film nemá ani špetku napětí a nedokáže vyvolat soucit či strach o postavy, které ještě nezmizely. A když na mne, který má panickou hrůzu ze psů, nezapůsobí ani scéna, kdy hrdinové prchají před rozzuřenými vlčáky, je jasné, že je na filmu něco špatně.(25.4.2013)

Ledva mi to vyšlo na priemer, takže jednoznačné sklamanie. Skupinka kamarátov uvidí počas táborenia svetlá na oblohe, a odvtedy musia bojovať o prežitie, pretože príroda sa očividne zbláznila a jeden po druhom miznú. Omnoho ťažšie už bolo odhaliť, kam sa vyparili a čo sa to tam sakra vlastne deje. Musím síce uznať, že hlavné postavy sú sympatické, je to zručne nakrútené a celým snímkom sa tiahne príjemná mysteriózna, pomaly až postapokalyptická atmosféra, no na druhej strane mi ten film prišiel strašne prázdny a nezmyselný, s hororom absolútne nesúvisel a okrem občasnej prehliadky peknej prírody a pekných zvieratiek tam nebolo nič, čo by ma vytrhlo z driemot. Režisér sa tu totiž pokúsil upútať diváka pekným prostredím a značnou neistotou a tápaním, ako sa to celé napokon vyvinie, ale môže len pomocou toho fungovať celý hodinu a pol dlhý film?(19.2.2013)

• Morholt

Ono se na to koukalo docela dobře a Clara Lago byla víc než příjemným bonusem. Jenže bylo to o ničem. Rána, blesk a cesta, během které mizí cestující členové výletnické party. Vysvětlení, které by vše hodilo do nějakých smysluplných kolejí, se tady nekonalo. Proběhl jen nějaký pokus o vykreslení charakterů a o popis jejich chování ve stresové situaci, ale všichni aktéři byli podaní tak, že mi byli úplně ukradení. Výrazněji pobaví snad jen digitální mufloni a psí honička, která ovšem mohla být natočená mnohem lépe. 30%(7.8.2015)

Nebolo to zlé, ibaže v tomto prípade bola forma postavená nad obsah, takže divák si mohol užiť akurát to, čo sa deje, bez toho aby mu bolo ozrejmené prečo sa to deje. Aj keď pár indícií (vrátane názvu filmu) sa tu samozrejme nájde a predpokladám, že pri ďalšom pozretí by sa ich dalo postrehnúť ešte viac. Natočené je to však pekne, má to viaceré zaujímavé momenty a pôsobivý záver, takže v subžánrových mantineloch eco-horroru, kde (podobne ako pri Long Weekend, The Happening, Dark Nature...) človek nepozná a svojím spôsobom ani nemá právo poznať „celú story“ to podľa mňa fungovalo dobre.(8.5.2013)

K filmu jsem udělal titulky, takže jsem s ním strávil mnoho času. První půlhodina mě nudila, už jsem nadával, co jsem si to vybral za blbost. Pak se to už naštěstí rozehraje. Příběh byl celkem zajímavý, líbí se mi, že lidé začnou mizet. Ale nedozvíme se, co se stalo. I když já tuším -Slender man ; D. Prostředí bylo krásné, nevěděl jsem, že ve Španělsku jsou takové krásné hory. Herci hráli dobře. Akce bylo málo, a byla jen se zvířaty. Napínavé to nebylo skoro vůbec. Film měl zajímavou myšlenku, nechci spoilerovat, souvisí to s hvězdami. TITULKY(11.7.2015)