Černá kočka

Horor

Itálie, 1981, 92 min

Lucio Fulci

Předloha:

Edgar Allan Poe (povídka)

Lucio Fulci

Sergio Salvati

Pino Donaggio

Kostýmy:

Massimo Lentini
  • bari68

Čierna kočka -vraždiaca kočka. Už táto prvá veta má naznačiť, že ide o typický brak.Nie, ale o typický Fulciovský brak.Nekorunovaný kráľ prevažne béčkových ,,gore,, hororov sa snažil zatlačiť do filmu kus thrilleru a mysterióznosti. Ale výsledok? Pri pozretí na hercov a počúvaním ich dialógov máte pocit,že scenár je práca amatéra alebo študenta ,ktorý slovo naivita vo svojom slovníku nemá. Po režíjnej stránke je to tiež na bodu mrazu.Chaotické sa chovanie postáv, ich výrazov v tvári,očiach, viz. zábery kamery na vystrašené pohľady prítomných protagonistov.Jedinou silnejšou zbraňou Fulciho filmov ,ktoré fungujú aj tu je hudba.Na ľahké nahodenie atmosféry za pomoci pár basovo-mollových tónov k uspokojivému pocitu stačia.Ja sa, ale pýtam myslí to vôbec vážne?Pri krvavom béčku by sa to pochopiť dalo. U tohto filmu je ale otázka na mieste.(24.12.2008)

Kočky dokážou být svině. Ne že ne. A v tomto snímku je démoničnost černých koček dost dobře využita. Po pár netradičních giallech a několika depresivních gore hororech o oživlých mrtvolách vyrukoval Lucio Fulci se zajímavým ale očekávaně kontroverzním námětem. Já se tomu nebránil a docela jsem byl i překvapen dobrou kvalitou. Myslím, že většina hodnotících tomuhle filmu nevěnovala pozornost a pak jen vrazila nezúčastněné nízké hodnocení. Je to škoda, nejde o špatný film. Skvělá hudba Pina Donaggia, dobré herecké výkony a slušná atmosféra dělají vcelku dobrý horor. Na Itálii osmdesátých let zaručeně lepší průměr a skvělý příklad Fulciho eye fetiš.(14.8.2012)

Černá kočka od mistra Lucia Fulciho vznikla ve stejném roce jako jeho velké a známé horory – E tu vivrai nel terrore ! L´aldila a Quella villa accanto al cimitero. Tento (bohužel) podceňovaný horor postrádá Fulciho tradiční gore efekty, proto byl zato odsouzen k ignoraci a znevážení od určitých neobjektivních delikventů. Černá kočka se může chlubit perfektní a zajímavou kamerou, kterou opět držel zkušený a kreativní Sergio Salvati. Problematiku kolem kočky, prostředí a různých situací nádherně podkresluje dokonalá hudba z pera skladatele, kterým není nikdo jiný než Pino Donaggio. Film vládne zneklidňující a nejistou atmosférou. Na scéně se objevil i můj oblíbený herec David Warbeck, který hlavně zazářil ve Fulciho předchozím filmu – E tu vivrai nel terrore ! L´aldila. Všeobecná známost toho, že kočky se nedají vycvičit (jak psi)- je zde neuvěřitelně vyvrácena. Tento film jsem viděl mnohokrát a stále jsem nenašel důvod k nějaké kritice.(31.10.2010)

Mám rád všestranné režiséry a Fulci byl jedním z nich. Podařilo se mu natočit několik opravdových skvostů, ale i kousky hraničící s ODPADEM. Černá kočka je někde uprostřed. Dle mého se Lucio zhostil námětu dle povídky E.A. Poea docela dobře. Hlavně tedy po svém a vdechl mu vlastní osobité kouzlo. Především bych pochválil vyobrazení anglického venkova. Na jednu stranu to vypadalo na poklidné místečko, kde bych klidně strávil zbytek života, ale zas na tu druhou bych se mu vyhl obloukem. Zvláště kdybych uviděl venku pobíhat černou kočku. A to nejsem ani moc pověrčivý. Každopádně takového domácího mazlíčka bych doma určitě mít nechtěl. 50%(1.7.2008)

• Raven0

Strašlivá zabijácká kočka terorizuje malé anglické městečko. A pozor! Kočka ovládá i tajuplnou hypnózu! A její drápy jsou ostré jako břitva! Podivín profesor má také své temné tajemství... Ale je tady sličná fotografka a statný policista! Ti vědí jak si se zapeklitou situací poradit... Ona je to opravdu sranda. Ale to je tak vše.(4.8.2010)