Černá kočka

Zvrácené představy Lucia Fulciho se dokonale snoubí s temnou fantazií Edgara Allana Poea. Britský detektiv Gorley a americká novinářka Jill Treversová vyšetřují v malé anglické vesničce sérii záhadných úmrtí, která zprvu vypadají jako pouhé nehody. Do případu je zapleten i tajemný a mystickými silami nadaný profesor Robert Miles, jehož kočka byla na místě všech tragédií. Pouhá náhoda, nebo něco víc...? (oficiální text distributora)

mrx.friend

Tohle ne, daleko lepší zpracování Poevy povídky nabízí Argentova verze ve Dvou ďábelských očích, už hlavně proto, že je o mnoho věrohodnější předloze... ;-) Kočka když útočí, ryje packou do obětí, jako by obdělávala záhon, přitom ve skutečnosti má podobný atak pořádný švih a sekanec... Krev vypadá, jako by po paletě stékala červená vodovka... Postavy poměrně nesympatické a příběh, jak už jsem zmínil na začátku, volný jako moje džínsy, když si je obleču bez pásku... Asi mi tu zkrátka chyběla gradace šílenství hlavní postavy, jak to popisuje Edgar ve své povídce... ono by se to snad dalo i překousnout, že si snímek jede po svym, ale sledovat dědu (jehož obočí dá mimochodem silně vzpomenout na Sověta Brežněva), jak svými čáry-máry ovládá kocoura (tady už jsem obrazovku sledoval na půl smyslu, tak se omlouvám, pokud si vymýšlím), a kocour pak morduje jednoho po druhym--? Tenhle film ztratil nejeden z devíti životů...a v mém případě taky tři hvězdy... :-P ()

Hennes

Z toho co původní povídka nabízí, vypracoval Fulci poměrně slušný mysteriózní snímek. Samozřejmě se to s povídkou Poea dost rozchází, ale film potřebuje něco jiného než jen pocity. Čekal jsem více krvavých scén, ale Fulci tentokráte staví více na tajemném prostředí Anglie, tmavých chodeb atd. Velmi povedená je Donaggiova hudba. ()

pfa

Jedna černá kočka se s obyvateli jednoho malého městečka zrovna nemazlí... Další z těch dobrých, či lepších filmů z italské tvorby. Docela obstojný horor na motivy známé povídky. Příběh je v některých pasážích možná trochu odflinknutý, jako celek však na mě Černá kočka působí poměrně dobrým hororovým dojmem. [7/1O] (Il Gatto nero, ITA, horror) ()

Lima

Poslední opravdu dobrý film Lucia Fulciho. Jeho typický fetiš na oči je zde sice dohnán do extrému (nekecám, když napíšu, že je tu dobrých 30 detailních záběrů na oči), ale děj dává poměrně smysl, protože se opírá o dobrou povídku E.A.Poea (s jejíž některými motivy úspěšně koketoval i Roger Corman v 60.letech), některé mordy jsou úsměvně naivní a některé naopak solidně zrealizované a na poměry Fulciho filmů je tu opravdu slušná hudba. Co se týče pro Fulciho tak typického násilí, to tu není tak naturalistické a s krví poměrně šetří, ale celé to kočíruje s přehledem spolehlivého řemeslníka. ()

Vitason

Lucio Fulci si určitě říkal, že by nebylo špatné seslat na vždy mlhavé městečko zvířecího zabijáka, který má devět životů, ale já se prostě nedokážu bát něčeho, co má ztěží tři kila a devítiletá školačka to je schopná poslat mohutným nákopem přes celou místnost. (Jo nemám kočky rád. Jsem pejskař:-) Problém je, že kromě hororové složky nefunguje ani nulový scénář, který je zajímavý asi jen tím, že se hlásí ke klasikovi Poeva formátu. Věřím tomu, že se scénáristovi určitě začaly z podlahy ozývat podivné zvuky jako výčitka svědomí. Fulci se tedy snaží navodit atmosféru až nechutně se opakujícími detaily na oči, které ovšem také nefungují. Pochválit můžu jedině hudbu. Ta byla parádní. Černá kočka je naprosto zbytečný horor, který je na Fulciho překvapivě umírněný. ()