Věra 68

Věra

Dokumentární

Česko, 2012, 90 min (Alternativní: 52 min)

Olga Sommerová

Olga Sommerová

Olga Špátová

Něco jsem o Věře Čáslavské věděl, ale to nemohlo předčit komplexní dokument Olgy Sommerové (můj první), o ženě nezlomného ducha, která se tak ráda směje. Okamžiky, kdy se sama zlehčuje či ve správnou chvíli střižené záběry se zemitou správcovou stadiónu trefně vyvažují části, které by mohly být špatně patetické a ty, které jsou důstojné opravdově. V téhle souvislosti mě napadl Karel Gott, ze života sportovkyně nečiší kalkul, beznázorovost a proplouvání všemi dobami ani náhodou a to se oba odrazili od můstku proslulosti ve stejné době, i když opačném (leč podobně přijímaném) odvětví. Respekt!(17.5.2012)

Někteří lidé se v minulém režim zasloužili o to, že na základě jejich rozhodnutí docházelo ke spoustě svinstev. Tito lidé by za to měli nést zodpovědnost, stejně jako lidé , kteří podobná svinstva páchají v současnosti. Jednou z nejvíce postižených byla zcela jistě i Věra Čáslavská, na které, místo abychom na ni byli hrdi, si někdo udělal politickou kariéru. Ale k filmu. Tento dokument nenásilnou cestou alespoň trochu poodhrnul zákulisí životních osudů této naší velké sportovkyně a ukázal lidskou tvář hvězdy, která i přes nelehký osud je stále plná elánu a odhodlání pomoci všem kolem sebe. Za to jí patří veliký dík. Hezké 4 * .(1.1.2013)

Kéž by u nás byl větší počet takových duchovních samurajů jako je paní Věra!....škoda těch jejích promarněných let, které se již nedají vrátit, jak by to té krásné ženě slušelo na Hradě, myslím, že by neměla ve světě konkurenci. Dnes už bychom ale od ní takovou oběť nemohli žádat....už i proto, jak jsme se na ni vykašlali, když nás tak potřebovala.(5.1.2013)

Tento dokument je vlastně jakýmsi vydáním memoárů naší legendární olympioničky. Většina filmu je krom archivních záběrů vedená vlídným rozhovorem s paní Věrou nebo jí blízkými lidmi. Její aktivní účast na spoluvytváření dokumentu je zřejmá. O osobních citlivých věcech se mluví jen velmi málo nebo vůbec. Její nešťastné manželství s Josefem Odložilem je velké tabu. Ačkoli i z těch drobných náznaků, co se zde objevily, lze vytušit, že si v manželství musela projít skutečně peklem. Též informací o vlastní rodině a dětství se nám téměř nedostává. Většinu času tak společně s Věrou vzpomínáme na šťastnou dobu sportovních úspěchů a pak na smutnou dobu komunistické represe. Zajímavé jsou rozhovory s prezidentem Havlem a období působení na Pražském hradě nebo cesty zpět do míst olympijských závodů. _____ Musím se trochu ohradit proti komentářům, že dokument je natočen jednostranně a neprofesionálně. Tento dokument nemohl být natočen jinak, když se na něm Čáslavská aktivně podílela. Její účast tomu přidává navíc určitou hodnotu. Nyní když je Věra po smrti, možná někdo natočí nový obsáhlý dokument, kde se otevřou i ty bolavé rány. Ale věřím, že i tak dokument vyzní pro Věru velmi kladně. Pro naší společnost je ne jen sportovním, ale i velkým lidským a morálním vzorem. Naše současná doba je charakteristická tím, že máme chronický nedostatek charakterních a slušných lidí. My potřebujeme svoje vzory a legendy. A jak známo. Do legend se nekope. Ono úplně stačí, co si vytrpěla za svého života.(12.9.2016)

Věra Čáslavská byla bez debat jednou z těch sportovně nejvýznamnějších osob Československa a jelikož včera bohužel zemřela, pustili na ČT2 tento dokument o jejím životě. Rád jsem si ho pustil, abych viděl záznamy z jejích úspěchů a samozřejmě abych viděl ten slavný protest, který jí zkurvil zbytek života. Komunisti jí dali co proto a co neudělali oni, dodělal Odložil. O krizi během 70. a 80. let toho v dokumentu moc není, naopak je tam hodně slávy, které se zaslouženě dočkala po sametový revoluci. Dokument samotný mi svým formátem nesedl, koukat na starý báby u oběda prostě není ono. Před Věrou Čáslavskou ale vždycky pověstný klobouček...(31.8.2016)