poster

Jagellonci (TV film)

Dokumentární / Drama / Historický

Česko, 2012, 52 min

 • Caesius S.
  *

  Chápu, že autoři neměli k dispozici bůhvíjaký rozpočet, ale více nezáživně to už asi podat nešlo. Nedoporučuji jako výukový materiál, mohlo by dojít k prohloubení nezájmu o dějepis. Naprostá absence zvuků a jiných stimulů a komentář zní jako kdyby si něco mumlal večer do polštáře. Docela na mě šel spánek i v odpoledních hodinách.(24.12.2014)

 • PaRi
  ***

  Inu ano, trend dokumentární tvorby často sahá po hraných prvcích. To je v pořádku, ale neměl by se z toho vytratit dokumentární žánr. Mám pocit, že tady se tak stalo. Dokument má pracovat s fakty a to jak v komentáři, tak v obraze. Režisér a zároveň scenárista tohoto snímku, ale na tuto vlastnost dokumentu značně rezignoval. Velmi kultivovaná a výtvarná kamera je jen jakousi ilustrací gotické doby spolu s dohrávanými scénami pro komentář. Ten, i když je jakousi osobní výpovědí obou Jagellonců, by tak klidně mohl být odvysílán v rozhlase, neboť obraz jde často zcela mimo něj a mnohdy až nepravdivě. Osobně mne z navození doby vytrhovalo právě to popření dokumentu v obraze (ve faktech). A to hned na začátku, kdy vidíme dohrávanou korunovaci Vladislava. Ten v žádném ohledu nepřipomíná mladíka sotva 15 let starého, kterým Vladislav byl, když se stal českým králem. Vůbec nic se nedozvíme v komentáři o neodmyslitelné úloze královny Johany z Rožmitála při instalaci Jagelonců na český trůn, kdy vedle nezletilého Vladislava vládla jako regentka. Pakliže si režisér hraje na osobní výpověď Vladislava, pak z něj udělal pěkného nevděčníka. Slyšíme v komentáři o vzpouře v Uhrách a k tomu v pozadí, neúnosně dlouhou dobu, vidíme mihotající se postavy s loučemi před známým hradem Švihovem. Nějak z toho čiší, že nebylo moc peněz, neboť vše je natočeno v Čechách, přesto, že se bavíme o dějích v Polsku a Uhersku. Vzniká až kouzlo nechtěného, kdy Ludvík se ubírá do války s Turky a vypadá jak osamělý rytíř Don Quijote de La Mancha‎. Jistě toto nebylo záměrem režiséra, ale takhle králové do boje opravdu nevyjížděli! Režisér a scenárista se jaksi nemohl rozhodnout, jakou formu pro představení Jagellonců zvolit. Ty tři hvězdičky jsou především za skvělou kameru a hudební složku (naprosto nechápu, proč v titulcích dokumentu není uveden autor hudby), ta však, spolu s komentářem, by ale klidně mohla stejně zafungovat v rozhlasové relaci. Obraz v tomto dokumentu, je svébytnou složkou, která je s komentářem často asynchronní a to je škoda. Vadilo by mi to méně, pokud by měl dokument podtitulek - esej o Jagelloncích. Jinak žádám produkci filmu, aby v úctě k obrazu a hudbě filmu uvedli sem do ČSFD kameramana snímku a autora hudby!(28.6.2012)

 • Mikino00
  ***

  Jak zde někdo trefně poznamenal, jedná se spíše o rozhlasovou hru doplněnou o obrazy, který s ní povětšinou nesouvisí a jsou tam jen na okrasu. Jinak obsah není nijak podrobný, zmiňuje jen skutečně základní věci, navíc vkládá do úst obou králů pocity a myšlenky, které jsou hodně zavádějící a zavání už fikcí. Strávit 50 minut s nějakou odbornou publikací o Jagelloncích je určitě lépe využitý čas.(4.6.2014)

 • Peabody
  ***

  tak dozvěděl jsem se ledacos, co jsem nevěděl. Protože jsem to sledoval on line, mohl jsem klidně psát a jen poslouchat toto zajímavé rozhlasové pásmo. Občas jsem se podíval na paralelně běžící obrazy, utvrdil se v pocitu, že k textu nepřidávají absolutně nic a vrátil se. To snad jako "film" muselo vzniknout za evropské peníze. Že by to byl hraný dokument jsem jaksi nepostřehl.(15.3.2016)

 • Nach
  ****

  Konečně hraný dokument, který se vyrovná svým zahraničním bratříčkům (třeba z BBC nebo History). Jagellonci mají úžasnou atmosféru (právě díky hraným pasážím), kterou jsem tak silně cítil snad jen u dvou tuzemských dokumentů: Národ bez hlav (1998) a Národ a jeho hlavy (2001). Nicméně zde trochu tu atmosféru kazila jinak výtečná hudba. Konkrétně myslím (snad se nepletu v nástroji) klarinet, který se vysloveně do dobových chorálů nehodil a ani mi tam nepřišel zajímavý. Nic jiného Jagelloncům nemohu vytknout. Režie je skutečně skvělá (aby ne, když Zdeněk Jirský zaujal již Poupaty) a u herců - neherců není ani tak důležité herectví, neboť jejich role je právě v navození zmíněné atmosféry, což se daří na jedničku. Pátou hvězdičku neudělím jen kvůli zmíněnému osobnímu problému s klarinetem, ale jinak všem milovníkům historie, doporučuji. 80%(13.7.2012)