Jagellonci (TV film)

Dokumentární / Drama / Historický

Česko, 2012, 52 min

Konečně hraný dokument, který se vyrovná svým zahraničním bratříčkům (třeba z BBC nebo History). Jagellonci mají úžasnou atmosféru (právě díky hraným pasážím), kterou jsem tak silně cítil snad jen u dvou tuzemských dokumentů: Národ bez hlav (1998) a Národ a jeho hlavy (2001). Nicméně zde trochu tu atmosféru kazila jinak výtečná hudba. Konkrétně myslím (snad se nepletu v nástroji) klarinet, který se vysloveně do dobových chorálů nehodil a ani mi tam nepřišel zajímavý. Nic jiného Jagelloncům nemohu vytknout. Režie je skutečně skvělá (aby ne, když Zdeněk Jirský zaujal již Poupaty) a u herců - neherců není ani tak důležité herectví, neboť jejich role je právě v navození zmíněné atmosféry, což se daří na jedničku. Pátou hvězdičku neudělím jen kvůli zmíněnému osobnímu problému s klarinetem, ale jinak všem milovníkům historie, doporučuji. 80%(13.7.2012)

• Caesius S.

Chápu, že autoři neměli k dispozici bůhvíjaký rozpočet, ale více nezáživně to už asi podat nešlo. Nedoporučuji jako výukový materiál, mohlo by dojít k prohloubení nezájmu o dějepis. Naprostá absence zvuků a jiných stimulů a komentář zní jako kdyby si něco mumlal večer do polštáře. Docela na mě šel spánek i v odpoledních hodinách.(24.12.2014)

• Arccos

Jeden z dalších filmů, kde forma převážila nad obsahem, což je bohužel typickým znakem řady českých dokumentů. O Jagelloncích se víc dozvíte z krátkého článku na wikipedii než z tohoto filmu, kde je zbytečně kladen důraz na jakési fiktivní a unylé pocity a nálady panovníka. Kvůli omezenému rozpočtu jsou pak hrané scénky většinou ve stylu "král jde s loučí po chodbě doleva", "král jde s loučí po ochozu doprava", "král sedí u stolu", případně "korunovace za přítomnosti biskupa a dvou komparzistů". Oceňuji dobrý záměr i nápad, bohužel výsledek je, jaký je.(23.1.2018)

Tak na to, že to byl hraný dokument, to bylo povedené. Informací tam bylo relativně dost a hlavně ta kamera byla výborná! Proč ale raději nenatočí pořádný dokument? Když se dívám na dokument, chci fakta a chytré lidi, pokud budu chtít vidět zfilmovaný historický příběh, podívám se na historický film. K čemu je pak takový hybrid jako hraný dokument dobrý?(21.7.2012)

tak dozvěděl jsem se ledacos, co jsem nevěděl. Protože jsem to sledoval on line, mohl jsem klidně psát a jen poslouchat toto zajímavé rozhlasové pásmo. Občas jsem se podíval na paralelně běžící obrazy, utvrdil se v pocitu, že k textu nepřidávají absolutně nic a vrátil se. To snad jako "film" muselo vzniknout za evropské peníze. Že by to byl hraný dokument jsem jaksi nepostřehl.(15.3.2016)