Jagellonci (TV film)

Dokumentární / Drama / Historický

Česko, 2012, 52 min

Inu ano, trend dokumentární tvorby často sahá po hraných prvcích. To je v pořádku, ale neměl by se z toho vytratit dokumentární žánr. Mám pocit, že tady se tak stalo. Dokument má pracovat s fakty a to jak v komentáři, tak v obraze. Režisér a zároveň scenárista tohoto snímku, ale na tuto vlastnost dokumentu značně rezignoval. Velmi kultivovaná a výtvarná kamera je jen jakousi ilustrací gotické doby spolu s dohrávanými scénami pro komentář. Ten, i když je jakousi osobní výpovědí obou Jagellonců, by tak klidně mohl být odvysílán v rozhlase, neboť obraz jde často zcela mimo něj a mnohdy až nepravdivě. Osobně mne z navození doby vytrhovalo právě to popření dokumentu v obraze (ve faktech). A to hned na začátku, kdy vidíme dohrávanou korunovaci Vladislava. Ten v žádném ohledu nepřipomíná mladíka sotva 15 let starého, kterým Vladislav byl, když se stal českým králem. Vůbec nic se nedozvíme v komentáři o neodmyslitelné úloze královny Johany z Rožmitála při instalaci Jagelonců na český trůn, kdy vedle nezletilého Vladislava vládla jako regentka. Pakliže si režisér hraje na osobní výpověď Vladislava, pak z něj udělal pěkného nevděčníka. Slyšíme v komentáři o vzpouře v Uhrách a k tomu v pozadí, neúnosně dlouhou dobu, vidíme mihotající se postavy s loučemi před známým hradem Švihovem. Nějak z toho čiší, že nebylo moc peněz, neboť vše je natočeno v Čechách, přesto, že se bavíme o dějích v Polsku a Uhersku. Vzniká až kouzlo nechtěného, kdy Ludvík se ubírá do války s Turky a vypadá jak osamělý rytíř Don Quijote de La Mancha‎. Jistě toto nebylo záměrem režiséra, ale takhle králové do boje opravdu nevyjížděli! Režisér a scenárista se jaksi nemohl rozhodnout, jakou formu pro představení Jagellonců zvolit. Ty tři hvězdičky jsou především za skvělou kameru a hudební složku (naprosto nechápu, proč v titulcích dokumentu není uveden autor hudby), ta však, spolu s komentářem, by ale klidně mohla stejně zafungovat v rozhlasové relaci. Obraz v tomto dokumentu, je svébytnou složkou, která je s komentářem často asynchronní a to je škoda. Vadilo by mi to méně, pokud by měl dokument podtitulek - esej o Jagelloncích. Jinak žádám produkci filmu, aby v úctě k obrazu a hudbě filmu uvedli sem do ČSFD kameramana snímku a autora hudby!(28.6.2012)

tak dozvěděl jsem se ledacos, co jsem nevěděl. Protože jsem to sledoval on line, mohl jsem klidně psát a jen poslouchat toto zajímavé rozhlasové pásmo. Občas jsem se podíval na paralelně běžící obrazy, utvrdil se v pocitu, že k textu nepřidávají absolutně nic a vrátil se. To snad jako "film" muselo vzniknout za evropské peníze. Že by to byl hraný dokument jsem jaksi nepostřehl.(15.3.2016)

Atmosferický dokument, který nabývá na síle díky uhrančivé kameře, která dokáže dělat divy i z jinak nudných obrazů a je jen škoda, že nebylo prostředků, na nějaké výrazné kamerové filtry, dále je výtečný hlasový doprovod Romana Zacha (jen projev hlasový, herci byli vybráni tak, aby byli co nejvíc podobni svým předobrazům), který zas dokazuje, že je výborný herec, který má v tv a filmech bohužel jen málo rolí, které by mu umožnili hereckou kvalitu prokázat. Zvolený způsob vedení dokumentu je mi na výsost sympatický, promluvy titulního otce a syna místo jakéhokoliv jiného komentáře? Proč ne, funguje to. Hlavně díky výše zmíněnému s výbornou hudbou navrch. Závěr s promluvou choti mladého Ludvíka je dramatický víc, než kdejaké finále filmového opusu se záluskem na ceny. O páté hvězdičce budu ještě přemýšlet..(15.10.2013)

• Arccos

Jeden z dalších filmů, kde forma převážila nad obsahem, což je bohužel typickým znakem řady českých dokumentů. O Jagelloncích se víc dozvíte z krátkého článku na wikipedii než z tohoto filmu, kde je zbytečně kladen důraz na jakési fiktivní a unylé pocity a nálady panovníka. Kvůli omezenému rozpočtu jsou pak hrané scénky většinou ve stylu "král jde s loučí po chodbě doleva", "král jde s loučí po ochozu doprava", "král sedí u stolu", případně "korunovace za přítomnosti biskupa a dvou komparzistů". Oceňuji dobrý záměr i nápad, bohužel výsledek je, jaký je.(23.1.2018)

• Caesius S.

Chápu, že autoři neměli k dispozici bůhvíjaký rozpočet, ale více nezáživně to už asi podat nešlo. Nedoporučuji jako výukový materiál, mohlo by dojít k prohloubení nezájmu o dějepis. Naprostá absence zvuků a jiných stimulů a komentář zní jako kdyby si něco mumlal večer do polštáře. Docela na mě šel spánek i v odpoledních hodinách.(24.12.2014)