Jagellonci (TV film)

Dokumentární / Drama / Historický

Česko, 2012, 52 min

Atmosferický dokument, který nabývá na síle díky uhrančivé kameře, která dokáže dělat divy i z jinak nudných obrazů a je jen škoda, že nebylo prostředků, na nějaké výrazné kamerové filtry, dále je výtečný hlasový doprovod Romana Zacha (jen projev hlasový, herci byli vybráni tak, aby byli co nejvíc podobni svým předobrazům), který zas dokazuje, že je výborný herec, který má v tv a filmech bohužel jen málo rolí, které by mu umožnili hereckou kvalitu prokázat. Zvolený způsob vedení dokumentu je mi na výsost sympatický, promluvy titulního otce a syna místo jakéhokoliv jiného komentáře? Proč ne, funguje to. Hlavně díky výše zmíněnému s výbornou hudbou navrch. Závěr s promluvou choti mladého Ludvíka je dramatický víc, než kdejaké finále filmového opusu se záluskem na ceny. O páté hvězdičce budu ještě přemýšlet..(15.10.2013)

• Benedygtus

Musim se priznat, ze cele to je pro me tezce uchopitelne a rozporuplne. Nevim, proc obrazovky, kde byl jen text nebyly precteny, treba i jinym hlasem nebo stejnym. Ale jakmile jsem se zaposlouchal do velmi uspavajiciho a klidneho hlasu a nasaval, zajimavou kamerou zprotredkovanou, nadheru vubec se mi nechtelo cist. A musim se take priznat, ze i pres jistou zajimavost tematu, jsem to nedokazal ani dokoukat. Mozna to bylo diky unave a mozna prave diky tomu hlasu/intonaci. >>Proto nehodnotim P.S.: Na tento film asi hned nezapomenu a to diky tomu, ze muj velice dobry znamy(RM) v tomto dokumentu hraje.(1.10.2015)

Konečně hraný dokument, který se vyrovná svým zahraničním bratříčkům (třeba z BBC nebo History). Jagellonci mají úžasnou atmosféru (právě díky hraným pasážím), kterou jsem tak silně cítil snad jen u dvou tuzemských dokumentů: Národ bez hlav (1998) a Národ a jeho hlavy (2001). Nicméně zde trochu tu atmosféru kazila jinak výtečná hudba. Konkrétně myslím (snad se nepletu v nástroji) klarinet, který se vysloveně do dobových chorálů nehodil a ani mi tam nepřišel zajímavý. Nic jiného Jagelloncům nemohu vytknout. Režie je skutečně skvělá (aby ne, když Zdeněk Jirský zaujal již Poupaty) a u herců - neherců není ani tak důležité herectví, neboť jejich role je právě v navození zmíněné atmosféry, což se daří na jedničku. Pátou hvězdičku neudělím jen kvůli zmíněnému osobnímu problému s klarinetem, ale jinak všem milovníkům historie, doporučuji. 80%(13.7.2012)

Jak zde někdo trefně poznamenal, jedná se spíše o rozhlasovou hru doplněnou o obrazy, který s ní povětšinou nesouvisí a jsou tam jen na okrasu. Jinak obsah není nijak podrobný, zmiňuje jen skutečně základní věci, navíc vkládá do úst obou králů pocity a myšlenky, které jsou hodně zavádějící a zavání už fikcí. Strávit 50 minut s nějakou odbornou publikací o Jagelloncích je určitě lépe využitý čas.(4.6.2014)

• Caesius S.

Chápu, že autoři neměli k dispozici bůhvíjaký rozpočet, ale více nezáživně to už asi podat nešlo. Nedoporučuji jako výukový materiál, mohlo by dojít k prohloubení nezájmu o dějepis. Naprostá absence zvuků a jiných stimulů a komentář zní jako kdyby si něco mumlal večer do polštáře. Docela na mě šel spánek i v odpoledních hodinách.(24.12.2014)