Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hraný dokument o éře králů Vladislava a jeho syna Ludvíka, kteří v českých zemích vládli v letech 1471 až 1526. Jagellonci patřili k teritoriálně nejmocnějším královským rodům Evropy – sjednotili ji v dynasticko-správní celek a ovlivnili navždy historii a kulturu naší země (stavba Vladislavského sálu na Pražském hradě, chrámu sv. Barbory aj.). Film režiséra Zdeňka Jiráského vznikal v souvislosti s mezinárodním výstavním projektem EUROPA Jagellonica, který probíhá až do konce září v Kutné Hoře, odkud se následně přesouvá do Varšavy a Berlína. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Jestliže chtěli tvůrci filmu odradit mladší generaci od učení se dějepisu, pak jim musím pogratulovat - povedlo se. Roman Zach povídá text tak monotónním způsobem, že bych se divil, pokud někdo neusnul. S tím hraným dokumentem bych to zase tolik nepřeháněl. Viděl jsem hrané dokumenty BBC. Herci tam mluví a vidíme i reálné scénky doplněné komentáři. Zde mluví jen Zach a scény jdou v rychlém sledu za sebou společně s textem, který snad někdo stihl i přečíst. Tohle opravdu žáky nemohlo bavit. Tak se jen ptám, proč nejsme schopni natočit seriál o našich dějinách. Skutečný hraný seriál. Už se tu točí velkonákladové filmy, takže si myslím, že kdyby někdo chtěl, šlo by to. Přitom máme tak bohaté dějiny. ()

PaRi 

všechny recenze uživatele

Inu ano, trend dokumentární tvorby často sahá po hraných prvcích. To je v pořádku, ale neměl by se z toho vytratit dokumentární žánr. Mám pocit, že tady se tak stalo. Dokument má pracovat s fakty a to jak v komentáři, tak v obraze. Režisér a zároveň scenárista tohoto snímku, ale na tuto vlastnost dokumentu značně rezignoval. Velmi kultivovaná a výtvarná kamera je jen jakousi ilustrací gotické doby spolu s dohrávanými scénami pro komentář. Ten, i když je jakousi osobní výpovědí obou Jagellonců, by tak klidně mohl být odvysílán v rozhlase, neboť obraz jde často zcela mimo něj a mnohdy až nepravdivě. Osobně mne z navození doby vytrhovalo právě to popření dokumentu v obraze (ve faktech). A to hned na začátku, kdy vidíme dohrávanou korunovaci Vladislava. Ten v žádném ohledu nepřipomíná mladíka sotva 15 let starého, kterým Vladislav byl, když se stal českým králem. Vůbec nic se nedozvíme v komentáři o neodmyslitelné úloze královny Johany z Rožmitála při instalaci Jagelonců na český trůn, kdy vedle nezletilého Vladislava vládla jako regentka. Pakliže si režisér hraje na osobní výpověď Vladislava, pak z něj udělal pěkného nevděčníka. Slyšíme v komentáři o vzpouře v Uhrách a k tomu v pozadí, neúnosně dlouhou dobu, vidíme mihotající se postavy s loučemi před známým hradem Švihovem. Nějak z toho čiší, že nebylo moc peněz, neboť vše je natočeno v Čechách, přesto, že se bavíme o dějích v Polsku a Uhersku. Vzniká až kouzlo nechtěného, kdy Ludvík se ubírá do války s Turky a vypadá jak osamělý rytíř Don Quijote de La Mancha‎. Jistě toto nebylo záměrem režiséra, ale takhle králové do boje opravdu nevyjížděli! Režisér a scenárista se jaksi nemohl rozhodnout, jakou formu pro představení Jagellonců zvolit. Ty tři hvězdičky jsou především za skvělou kameru a hudební složku (naprosto nechápu, proč v titulcích dokumentu není uveden autor hudby), ta však, spolu s komentářem, by ale klidně mohla stejně zafungovat v rozhlasové relaci. Obraz v tomto dokumentu, je svébytnou složkou, která je s komentářem často asynchronní a to je škoda. Vadilo by mi to méně, pokud by měl dokument podtitulek - esej o Jagelloncích. Jinak žádám produkci filmu, aby v úctě k obrazu a hudbě filmu uvedli sem do ČSFD kameramana snímku a autora hudby! ()

Reklama

Peabody 

všechny recenze uživatele

tak dozvěděl jsem se ledacos, co jsem nevěděl. Protože jsem to sledoval on line, mohl jsem klidně psát a jen poslouchat toto zajímavé rozhlasové pásmo. Občas jsem se podíval na paralelně běžící obrazy, utvrdil se v pocitu, že k textu nepřidávají absolutně nic a vrátil se. To snad jako "film" muselo vzniknout za evropské peníze. Že by to byl hraný dokument jsem jaksi nepostřehl. ()

kpt.Johanson 

všechny recenze uživatele

Dokument, pro který bylo víc důležité, tvářit se jako umělecké dílo, než jako dokument. Zvuky psychadelické až bolestně evokující člověka v kokainovém deliriu a v depresi. Umělecké pojetí jednotlivých záběrů bez ladu a skladu. Hraným dokumentem bych to nenazýval, ostatně tam není jediná dramatizačně a textově provedená scéná, spíš jde o směs obrazů na pozadí pro vyprávění, které by sice depresivní, mohlo být zajímavé, avšak ten hudební doprovod vše uzemňuje. Ne díky, zvládl jsem 30 minut a víc už nikdy víc.,.. ()

Mikino00 

všechny recenze uživatele

Jak zde někdo trefně poznamenal, jedná se spíše o rozhlasovou hru doplněnou o obrazy, který s ní povětšinou nesouvisí a jsou tam jen na okrasu. Jinak obsah není nijak podrobný, zmiňuje jen skutečně základní věci, navíc vkládá do úst obou králů pocity a myšlenky, které jsou hodně zavádějící a zavání už fikcí. Strávit 50 minut s nějakou odbornou publikací o Jagelloncích je určitě lépe využitý čas. ()

Galerie (34)

Reklama

Reklama