Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Romeroo

Dva pocity - hloupost lidí a hyenismus...dvě polohy - vztek a výsměch. Na dokument pro mě pocitově dost silné.... ()

viktor.danek

Moje hodnocení je ovlivněný tím, že je mi sympatický nasazení Silvie Dymákové. Tím PR, které kolem filmu spustila, odvedla kus práce pro veřejné blaho. Z filmového hlediska mi přišla většina dokumentu celkem slušná, až na toho lowcost Smetanu, který se mi nezdál jako úplně dobrá volba k hudbě. Problém vidím v tom, že to v posledních deseti minutách bohužel sklouzlo do absurdní adorace sebe sama a hru na závistivou notu. Je velká škoda, že se autorka vůbec nepokusila využít ideální prostor k tomu seriozně odpovědět na otázku, proč tam ti důchodci chodí? Lépe řečeno to aktéři tak napůl říkají sami - cítí se osamělí, chtějí mezi lidi. Jenže to pak Dymáková naprosto shodí tím, že tam nějakou psycholožku nechá kvákvnout mimo kontext, že jsou na tom důchodci závislí a hotovo. Škoda. ()

Mr.nachos

Tohle mě celkem zvedlo ze židle. V poslední době toho o předváděčkách bylo napsáno tolik, že si člověk řekne, že je až neuvěřitelný, co si ti prodejci k důchodcům dovolí, ale vidět na vlastní oko jak tam s nimi mluví, uráží je, fyzicky napadají, vyhrožují, to už je jiný kafe, ALE........ Proč tam ti důchodci pořád jezdí????? Je to vážně už závislost jak tvrdí slečna ke konci dokumentu? Možná, ale onu lítost nad bezbrannými důchodci kazí fakt, že v dokumentu vystupuje hned několik "vášnivě nakupujících", kteří předvádí kolik už toho mají doma, kolik je to už stálo peněz, ale přesto jedou znovu a znovu. Se slzou v oku a třesoucím hlasem vypráví jak byli uráženi, když něco odmítli, ale hned na to se jim dostane do ruky další leták s předváděcí leták s dárkem v podobě štangle salámu (kterou většinou stejně nedostanou) a už plánují s kým vším pojedou. No a pak si člověk říká, sakra PROČ???????? To jsou naši důchodci opravdu schopní všeho, když mají vidinu něčeho zadarmo? Tím spíš když ví, že tam nic zadarmo nebude????? ()

Ravic

Když jsem tento dokument viděl tak mi bylo důchodců strašně líto až než jsem jednou potřeboval něco koupit a zastavil v 7.00 hod. ráno u Lidlu. ()

Tashi

Nejlepší český dokument roku 2013, ne-li několika posledních let. Přesně takto to má vypadat, takovéto dokumenty mají vznikat! Snímek "Šmejdi" má skutečný smysl a hlavně se na jeho základě začalo něco dít a to je velmi podstatné. Z chování Šmejdů a jejich manipulací důchodci je mi na zvracení, jsem opravdu rád, že tento dokument vznikl a Silvii Dymákové za to patří obrovské poděkování. Velmi mě ale rozčiluje, že mnozí lidé na tuto kauzu reagují slovy, že si za tu důchodci mohou sami, nebo, že je to jejich chyba, že jsou tak hloupí. Ale lidi! Uvědomujete si vůbec, jak je to pro ty důchodce těžké? Jsou staří a osamělí, místo toho, abyste na ně nadávali, měli byste se raději nad sebou zamyslet, sebrat se a jet navštívit vaše rodiče / prarodiče. Stáří je svým způsobem jako nějaká nemoc - z mnoha stran jste oslabení a toho právě Šmejdi využívají. ()

Blenny

Jak tohle hodnotit? Forma obsahu jek zblití. Forma informativní je maximální. Všichni jsme o tom četli, všichni jsme o tom slyšeli, ale vidět to, je teda hardcore. ()

Ernie_13

Nikdy som nenapísal expresívny koment a ani s tým nechcem začínať. Takže z toho bude radšej stručný koment. Silvie Dymáková odviedla kus dobrej roboty na tomto dokumente. 74 minút znechutenia som takmer ukončil slzami. Neskutočné, čo si niektorí ľudia nedovolia. ()

Tominni

Přestože se nejedná o skandální odhalení praktik na výletech určených pro seniory, protože o tom se už všeobecně ví poměrně dlouho, i tak propracovaný systém propagace/prodeje šuntu za exklusivní peníze šokuje. Šokuje tvrdostí, nátlakem, propracovaností systému, vulgaritou, drzostí.......Snad pomůže ke změně zákona či tvrdším postihům od České obchodní inspekce. ()

konysua

Nejde vinit jen šmejdy, když jim tam ti tupý (tohle s důvěrou nemá co do činění) důchodci jdou na porážku - opakovaně. Ano, většině chybí společnost a tak se veřejně nabízím: Budu jednou týdně, po dobu 8 hodin, buzerovat, utlačovat a ponižovat osobu po šedesátce (beru i skupinky). Za osobu 35 000,-. Možnost aplikace zlatého deště a jiných vykutáleností, které si vylosujete! 6/10 ()

Emjecko

Povedená sonda do fungování volného trhu u nás se zaměřením na předváděcí akce, ať už v pronajatém kulturním sále nebo třeba u vás doma. Šmejdy však můžete potkat i v roli pseudopojišťovacích poradců, telefonistů, obchodních zástupců... zkrátka všude tam, kde je třeba prodávat, a tady přichází na řadu otázka, která v dokumentu padla nepřímo až v samém závěru, ke všemu byla zodpovězena velmi vágně, a to i přesto, že je v rámci vyřešení této problematiky snad nejzásadnější. Jak je možné, že tady "šmejdi" stále jsou, fungují a vydělávají si na své živobytí? Protože stále mají komu prodávat! Ve své nejjednodušší podstatě není trh o ničem jiném, než o nabídce a poptávce, kdy pokud vidíte, že tady jsou zákazníci, a zároveň víte, že jim jste schopni ten či onen produkt nabídnout a oni si ho koupí, uděláte to. Pokud by vaše nabídka a následný prodej byl nemorální či protizákonný, ale vy jste na to měli žaludek, rovněž do toho půjdete. Dokument Šmejdi tak sice v naší zemi aspoň na chvíli rozproudil diskusi a přinesl dílčí výsledky, za což si bezesporu zaslouží nepokryté uznání, ale bohužel se ani vzdáleně nepřiblížil skutečnému pramenu problému, sice hlouposti lidí, kteří jsou ochotni zcela dobrovolně a opakovaně tyto šmejdy finančně podporovat. ()

RigorMortis

Autentické a pravdivé. Podobné hovadá sme mali aj na Slovensku, mnohokrát som si našiel v schránke ich leták (a to nikto z našej domácnosti nie je dôchodca). Babka zasa chodila po takýchto akciách dosť často a darčeky, ktoré tam dostala často skončili ako vianočný darček pre iných členov rodiny. O "kvalite" takýchto sračiek ani nehovorím. No je zaujímavé. že som si už pekne dlho nenašiel v schránke pozvánku, zrejme im niekto klepol po prstoch. ()

kslaww

5* už jen za to že se odvážili tento dokument natočit...Hyenismus, totální ztráta morality, podvodníci, tyrani...no takhle jsem se zase dlouho nenaštval...doufám že nikdo už se podobným individuum nenapálí. ()

bohhous22

Dokument především pro seniory,který jistě budí pozornost.Na stranu druhou...Čím více důchodců o praktikách těchto prodejců X neví a o snímku se dozví (od dětí, vnoučat),tím více se jich půjde osobně přesvědčit, jestli je to pravda.😃Pro jistotu si vezmou celoživotní úspory. ()

Mire

Tri hviezdy tak za informačnú hodnotu tohto dokumentu, že sa výrazne upozornilo na biznis takýchto skurvysynov... ale mám ľutovať pani, ktorá si OPAKOVANE nakupovala haraburdy za desaťtisíce Kč? Možno tvrdo povedané, ale to už nie je o dôverčivosti, ale o hlúposti takýchto ľudí, ktorí sa opakovane nechávajú ojebávať od týchto predajcov. ()

niska98

Naivita lidí, kteří dělají pořád ty samé chyby, zodpovědnost, to jestli mají část viny i oběti a lidi kolem ní je (nejspíše) diskutabilní. Co mě rozčiluje je arogantní a agresivní chování lidí, kteří si myslí, že si mohou dovolit všechno. To neodpouštím a podvod nemá zůstat nepotrestán. Hodnotím 5*, protože jsem nečekala, že to ve mě vyvolá tak silné emoce a bylo to příjemné překvapení. ()

Binne

Je v podstatě neskutečné, jakým způsobem kombinovat peníze a emoce. Zde vidíme názorný příklad toho, že navzdory obchodu hrajeme stále jen na primitivní lidské emoce jako je například pocit viny. Nejprve zavoláme někomu, kdo si velmi dlouho s nikým nepovídal, dlouho si nepřipadal důležitý - povětšinou se tedy jedná o lidi v důchodovém věku, kteří se ocitli v životní situaci (ač po většinou materiálně zajištění) sami. Poskytneme jim potřebný prostor, kdy jim nasloucháme, výměnou za to učiníme laskavost v podobě velmi dobré nabídky jakéhokoli druhu (mohou samozřejmě zcela dobrovolně odmítnout), pakliže dojde k jakémukoli pochybení či nesouhlasu buď vytrváme potřebnou dobu (takovou, která ještě bude působit dostatečně seriózně) nebo odcházíme hledat jinou potenciální oběť. Další fází je samozřejmě zvýšená nabídka. Musíme své potenciální oběti názorně ukázat, že máme finance, které se nebojíme investovat do ní (i to má efekt, oběť poté ví, jakým způsobem se co nejlépe revanšovat a zároveň má sama od sebe výčitky svědomí, že za ní někdo utratil peníze). Následné kroky jsou již velmi promyšlenou manipulativní technikou, kterou oběť ženeme do emocionálního kouta, ve kterém jí v podstatě žádný manévrovací prostor nezbývá (aby se vyhnula minimálně pasivní agresivitě). Teď, co k tomu obchodníky vlastně vede? Samozřejmě možnost velmi jednoduchého výdělku. Nic víc. Aby byl člověk schopen několika výše uvedených psychických útoků, musí nejdříve zapomenout na vlastní morální hodnoty, popřípadě musí mít nějakou omluvu pro vlastní jednání. Úplně stejně, jako všechny výše uvedené aspekty působí na potenciální oběť, mohou působit i na potenciálního útočníka. Dokument je skvělý, odhaluje velké množství zákulisních diskuzí podobných "společností". A především, velmi si pamatuji diskuzi, kterou způsobil ve veřejném prostoru. ()

PF 2014

PF 2014