Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Vivian

Tak čistě hnidopišsky technicky to má nějaké ty nedostatky, ale vyloženě špatné to rozhodně není a já oceňuji především to, že tento film dost zásadně rozdmychal ve společnosti diskuse na toto téma. A že o film mají zájem i nějaké ty seniorské organizace a že tady poslouží jako osvěta a že snad i napomůže tomu, že už nebude tak rychle přibývat obětí těch dravců, kteří si tady nechtěně střihli titulní roli. Dokument vyvolává emoce, a to přesně ty emoce, které v člověku po zhlédnutí filmu vzbudí touhu něco proti tomuhle šmejdu udělat. Třeba "jenom" donutit babičku, aby se na to podívala. (Nebo věnovat větší pozornost tomu, co dělají s dědou ve volném čase - resp. kam jezděj na výlety - a jestli se jim v komoře náhodou nehromadí biolampy a deky z ovčího rouna (a ve schránce složenky). ()

Sakulnikov

4* za to, že se tomuto dokumentu povedlo vynést na povrch problém, o kterém se ví už aspoň 10 let a nic moc se s tím nedělá. Provedení spíš na 2-3*. Chybělo mi větší rozpitvávání bývalých zaměstnanců, či konfrontace s ČOI a podobně, takhle to byl primárně jen útok na city. ()

Nonna

I moji rodiče jsou potencionální možní zákazníci takových akcí a nějak jsem to neřešila, protože mají naštěstí dostatek inteligence a též osvěty z mé strany, že se tohohle teroru neúčastní. Sledovala jsem předem bedlivě upoutávky na tento dokument i rozhovory s autory, ale ta výsledná hrůza a děs, co z dokumentu vane, předčila veškeré moje nejčernější představy. Dokument je natočen skvěle - skryté kamery působí syrově, skoro jak v Blair Witch - chcete do děje vletět, pomoct....a ono to nejde. Perfektní nápad bylo obsazení Ondřeje Vetchého do role komentátora. Kéž by mělo toto dílo co nejvíce diváků a co největší účinek - kupující nešťastníky odradit, šmejdy zlynčovat. ()

PetrKai

Jsem na rozpacích. Kdybych měl dát pět hvězdiček, tak to znamená, že plně souhlasím s praktikami, které ti šmejdi na ty ubohé seniory uplatňují. Nesouhlas bych musel označit odpadem. Řeším to zlatou střední cestou. ()

tsatsiki

V podstatě ten film je udělán amatérsky. Skrytá kamera, kde není skoro nic vidět, nicméně je to první film zachycující nekalé praktiky prodejců parazitujících na starých, potažmo blbých lidech. A překvpauje mě, že tyto firmy mohou dále fungovat a policie nic nedělá. ()

zbyhnew

Za téma dávám 5 hvězd . Tohle je fak hnus a je potřeba s tím něco dělat. Ty starý lidi jsou prostě snadnej cíl, téměř jako děti i po fyzické i po psychické stránce. V tomhle dokumentu jde o obsah a o to, aby to vidělo co nejvíc lidí. Kdo ví, čeho se jednou dočkám jestli se dožiju stáří. ()

Facerr

Tohle by měl vidět každej ... obzvlášť důchodce. Tenhle snímek nehodnotím "jen" jako film, ale hlavně jako morální políček nejen všem "šmejdům", ale i společnosti, která takový šmejdy "vychovala". Speciálně smekám klobouk před Dymákovou, která udělala kus dobrý práce a dotáhla svoje dílo do týhle podoby. Fenomén okradenejch důchodců totiž není vůbec nic novýho, ale dneska funguje (bohužel) vše podle formy a tahle forma tady prostě chyběla. Díky ní snad bude na světě o nějakýho toho "úspěšnýho" šmejda míň. ()

Alciele

Chce se mi zvracet z těch pahýlů morálního dna, kteří si říkají prodejci. Ubožáci jsou to, všichni, do jednoho! Co všechno jsou ochotni udělat pro prachy? Řvát? Ponižovat? Vyhrožovat? Zmlátit důchodce? Tomu se říká šikana a není to nic nového pod sluncem. A pak si připadají jako hrdinové, že jezdí v nablýskaném autě, mají dům na ostrově... ne-li víc. Přinejmenším bych jim plivla do ksichtu. A pak se divme, že pro mnoho současníků je slovo prodejce synonymem podvodníka... ()

Reiner

To jako fakt? Ví, že je oškubou, ale přesto tam jedou. V některých případech opakované nákupy po 10 000,-?? Hm,... Zpracování zajímavé, ale na můj vkus až moc netradiční. ()

maniacxl

Do pekla s nimi!!Co více k tomu psát?Odvážnej dokument o zmrdech,na který až doposud nebyl metr.Jsem rád,že tenhle film to změnil.Díky!! ()

lobo87

Skvelá práca. Jeden z mála dokumentárnych filmov, ktorý naozaj dokázal pohnúť ľady a rozhýbať činnosť kompetentných orgánov... 70% ()

simon111

Málem odpad, ale pobavilo, tak dávám jednu hvězdičku, aby se neřeklo. Prodejci - nemorální, mnohdy za hranou zákona, odsouzeníhodné. Ale tahají jen za jednu polovinu lana. Ta druhá polovina, to je kapitola sama pro sebe. Mám pocity, že se jedná o Jarušky, co propadaly na základní škole a konečně mají i tu penzičku... Je problém v těchto akcích nebo někde úplně jinde? ()

Honzulik

ŠMEJDI - "Nejlepší" dokumentární film roku 2013 Sylvie Dymákové, plný amatérských záběrů a podivných komentářů. Co z toho vyplývá? Důchodci jsou vlastně nesvéprávní chudáčci za které přece musíme všichni bojovat až do roztrhání těla! ,Ano, asi je potřeba skoncovat s podobnými šmejdy, ale z druhé strany víme jak to také s milými důchodci chodí. Jejich tempo je "vražedné" a jejich rajónem je Kaufland...Každý kdo si jednou koupí předražený "činský" šmejd za 30 litrů a za chvíli zas jede na další předváděčku a tam udělá další blbost, musí také nést svůj díl odpovědnosti. Tento film je podle mne přehnaně manipulativní neustálými komentáři zaměřenými výhradně na ty nejhorší z nejhorších! Doporučil bych Sylvii Dymákové daleko více objektivity a ne jenom snažit se zalíbit širokým masám... Pro mne hlavně z těchto důvodů dávám pouze 1*.. ()

honzic

Celkem dobrý dokument, jen škoda, že se střídají lepší a horší části. Tento dokument však ukázal, jak jsou v našem státě paskvilné zákony psány na míru zlodějům, podvodníkům a různým živlům. Hodnocení: 60 % ()

Terez_Vv

Neřekla bych, že důchodci jsou tak strašně bezmocní, vdyť téměř každý den jsou média zaplněna článkama o tom, jak tyto "společnosti" důchodce okrádají, a stejně tam jedou. Po shlédnutí tohoto dokumentu mi samozřejmě bylo na zvracení z lidí, kteří se neštítí okrádat a ještě se u toho tvářit jako nejpilnější absolventi Harvardu. Ryzí realita, kterou paní Dymáková ukázala v celé své "kráse". ()

pan_ponozka

Zpracování, použitá technika a výsledek k uzoufání. To si paní režisérka opravdu nemohla dovolit použití jiné techniky, než mobilních telefonů nevalné kvality? Když už paní Třeštíková z produkce neměla volný peníz, nemohla využít svého vlivu a techniku někde půjčit? Je to velká skvrna na celkově zajímavém a emocionálně citlivém dokumentu. Ale jak už tady kdosi napsal; obsah vítězí nad formou. Pro mě byla nejpůsobivější poslední scéna. Rozhovor režisérky s paní Maruškou. Škoda, že takový nemohl být celý dokument. ()

PF 2014

PF 2014