Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Hepy13

Co se děje v tomto státě nema vážně obdoby, neskutečný hyenismus. Dokument šmejdi vyvolává asi u všech velké emoce. Slovo "hustý" je velmi slabé. ()

Wancohoff

dokument, ktory by mali vysielat denne pred spravami. no na druhej strane sa hovori, ze starsi ludia maju vela prezite a su mudri. tak nechapem, preco su taki dementní, a nechaju sa stale takto hnusne ojebavat. vsak uz priemerny 15 rocny clovek by vedel ze sa jedna o podvod, a konal by inak ako oni. ()

rerabinka

Myslela jsem, že vim přesně o čem bude, i jsem viděla ukázky v době JS2013, ale i tak mě to dostalo do kolen. Jaká bezcitnost, pokřivenost a ubohost, urážky a všechno dohromady, co je možné dělat naivním a důvěřivým seniorům a co uplně nejhnusnější i postiženým.. Paradoxně mě fascinovala Dana a přijde mi neuvěřitelné, že si na tom ona a další vypěstovali dokonce závislost.. Co bylo hezké a myslim, že jsem na Kinobusu zažila poprvé, byl potlesk na závěr, který si režisérka bezpochyby zaslouží! Natáčení dokumentu prý obětovala i svůj soukromý život a vztah. Medializací tohoto tématu se snad podařilo varovat společnost a každý snad předá varování svým pra/rodičům, ikdyž Šmejdi se prý už přemístili na SR. ()

arcticsky

Ne že by se mi tento dokument čistě technicky nějak moc líbil. Ale je to snad poprvé, kdy podobný pořad s něčím hnul. Rád bych autorce doporučil i jiné Šmejdy - podobně jako v tomto dokumentu vypadající blbečci ve službách České pošty, kteří velice agresivně nutí zaměstnance na nejnižší úrovni k vemlouvavému nabízení všelijakých pochybných "produktů". ()

DuanBerry

Film se, narozdíl od pojednávaných šizuňků, nesnaží prvoplánově vydělat na divácích (aspoň se tak tváří), přináší však tolik potřebnou osvětu a vzhledem ke stylu distribuce by se snad měl setkat i s kladnou odezvou. ()

Maslord

V zivote som nic odpornejsieho nevidel. Predajcovia su skutocni profesionali v oblbovani dochodcov. Kto ale nechce kupit, moze mat velky problem. Dufam, ze zodpovedni budu potrestani a to nie len kvoli financnej stranke ale predovsetkym koli ludskej. Mali by dostat aspon po 30 rokov, nech vylezu az ked sami budu dochodcovia. ()

Antaeus

Nie je to ani tak dokument, ako skôr verejný pranier. Berie si na paškál svine, o tom niet pochýb. Lenže dokument hádže všetky podobné akcie do jedného vreca (nie, nie som zamestnaný v podobnej firme). Nepadne tu ani slovo o serióznych prezentáciách, aj keď založených na podobnom princípe: pozvánok do poštovej schránky.Výpoveď tu poskytuje všehovšudy 5 respondentov. Zábery skrytou kamerou sú asi z troch akcií. Väčšina vulgarizmov, ktorými mali byť účastníci častovaný, padne z ich úst, keď spomínajú, ako ich nimi urážali. Je z toho cítiť senzáciechtivosť. Tak prečo 4 hviezdy? Pretože film poukazuje (aj keď asi nechtiac) na niečo iné. A síce na otázku: prečo tam seniori chodia? V dokumente sa ich na to pýtali. Ani jeden nevedel odpovedať. Cítia sa osamelí? (Súhlasím s komentárom Big Bear-a.) No a práve pre zviditeľnenie týchto otázok je prínos tohoto dielka výnimočný.. ()

Johny303

Chytlavý a důkladně zpracovaný dokument o hyenách, které se zaměřují na nejslabší část naší společnosti a pro svůj vlastní prospěch se nebojí doslova ničit životy, naprosto bez výčitek vysávají nebohé starce jako pijavice za pomoci osvědčených metod plných slibů, lichotek a agrese. Věřím tomu, že šmejdům tento dokument a také na něj navazující články v novinách a časopisech, značně znesnadní práci a obětí bude alespoň o mizivé procento méně... Každopádně je třeba zdůraznit i nesmyslné chování některých důchodců - oni třeba i tuší, že další akce bude stejná okrádačka, jako akce předchozí, ale přesto opět jedou - copak můžeme takový extrémní případy ochránit nějakou kampaní??? Stačí jim vidět v letáku ,,oběd zdarma" a jsou ochotni i skočit z mostu, bohužel. :-/ ()

Brylin

Emotivnost a tlak na city jdou lehce za hranu objektivity. Dokument Silvie Symákové nicméně rozpoutal (konečně) takovou společenskou debatu a mediální smršť, ze se politici předhání s návrhy zákonů, které by fenoménu předváděcích akcí dodaly důstojný rámec a zamezily praktikám objevujícím se v tomto filmu. Přikláním se tedy ke čtyřem hvězdičkám. ()

lucinkapes

Urcite bych chtel podekovat autorce za to, ze tento dokument vznikl. Jedinou vytku mam k obrazove kvalite u skryte kamery. Nevim, jaky mela autorka rozpocet, kdo ji pomahal s technikou, ale tato vec je (byt asi jedinou) slabou strankou dokumentu. ()

Illy

Jedné báby mi bylo upřímně líto. Jedné. Jinak je vidět spíš lidská blbost, opakovaně většina "chudáků" vyráží na žranici zdarma, vyhrávají ceny za které musí krutě platit. poučení? Starý = blbý? Ze srdce doufám že ne. A šmejdy zavřít!! ()

Nolanofil

Neviem či ma viac srali tí predávajúci hajzli bez chrbtovej kosti, alebo tí starí dôchodci, ktorý im tam opakovane chodili nakupovať. Dokument ale dobre zvládnutý, po obsahovej stránke rutinný český priemer. ()

Samuel94

Místy až přehnanou patetičnost filmu vyvažuje rozhodně skvělý námět - námět, který se vztahuje k současnému problému a který má snahu jej řešit. Podobně realistický, soudobý a opravdový dokument mi v našich vodách chyběl ()

Milwa

Fenomén posledních 20 let. Není senior, který by s těmito "podnikateli" neměl zkušenost. Moje babičky mají zkušenost - jedna utekla oknem poté co je zamkli v místnosti, druhá se s prodejci 2 hodiny dohadovala, než ji pustili domů...nic si nekoupily. Jsem na ně hrdá! Milí páni obchodníci nejsou nic jiného než lidské hyeny a spodina společnosti. Neštítí se ničeho, jen když na tom vydělají. Potkat takového člověka, tak mu plivnu do tváře..je to hanba, že za 20 let nebyly nastaveny zákony tak, aby staré lidi chránily. Na druhou stranu je velkou chybou rodin, že existují takoto opuštění důchodci, kteří za trochu společnosti platí velmi draze. je to jejich chyba? Ano z části, ale nesmíme zapomenout, že nemocný a starý člověk je slabý a tudíž snadnou kořistí těchto hyen:( ()

Amper01

Poselství OK, zpracování total KO. Zápory? Přesné návody praktik a jejich efektů pro další potencionální hrabivce. GRATULUJI! Jste hned na druhém místě za školou, kde začali přesně vyučovat jaké existujou drogy, jejich účinky... ale i jejich indikaci a výrobu! No nejsou češi padlí na hlavu? Tak tohle a tohle funguje tak a tak ale NEDĚLEJTE to! Vždyť je to k smíchu?! ()

Saur.us

Ať už je to s filmovými kvalitami tohoto dokumentu jakékoli, výpovědní hodnota je jasná, silná a zdrcující. Šmejdi, to je ještě slabý název. ()

PF 2014

PF 2014