Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Chip89

Tady nebudu hodnotit styl nebo kvalitu filmu, to se ani nedá, půlka filmu natočená na skrytou kameru nepůsobí moc kvalitně. Tady jde o obsah a ten je opravdu zajímavý. Ano spousta důchodců je nepoučitelná, že tam pořád jezdí a pořád si nechává líbit to jak se k nim chovají. Druhá věc je chování obchodních zástupců, která je neuvěřitelná. Proč tam nepouští lidi v produktivním věku? Protože ti by se jim dokázali postavit a nebáli by se těchto i*iotů. Doufám, že film otevřel oči lidem na správných místech a začne se s tím něco dělat. Obchodní zástupci budou bez práce a důchodci pochopí, že se těmto situacím je lepší se vyhnout. ()

haWranka

Opravdu silný dokument. Nedokážu dost dobře zhodnotit, jak je dobrý z profesionálního hlediska, ale lidsky se mě to dotklo. A doufám (možná trochu naivně), že se něco přece jen změní... ()

nwx odpad!

Jasně, ten film na něco poukazuje a to je dobře. Pokud ho ale hodnotím po filmařské stránce, autorka se moc nenadřela. Asi dobře věděla, že to téma je samo o sobě natolik žádané, že stačí natočit cokoliv a ten film se prodá. Scénář stojí za prd. Skryté kamery zvukově chrčí a mají příšerný obraz (v době kdy za babku člověk koupí lepší). Autorka vůbec nešla do hloubky problému, nebyla nijak odvážná, otázky které pokládala lidem spíš cíleně hrály na city, než aby film někam posouvaly. Se samotnými "šmejdy" moc do křížku nepřišla. Proč třeba její štáb nepřipravil místnosti den předem, před konáním akce a proč tam nenamontovali pořádnou techniku, když točila film s úmyslem dát ho do kin? I kdyby splácala cokoliv, v tomto případě by na to holt lidi přišli. A taky se stalo. Filmařsky opravdu ubohost. Je určitě fajn, že se konečně někdo pustil do zpracování toho tématu a šmejdi jsou fakticky šmejdi. Ale způsob provedení toho filmu je amatérismus. Co toto dělalo v kině, nepochopím. Michaela Moora na vás, ale i třeba Janek z pořadu "Na vlastní oči", točí líp a to točí jen pro TV. Opravdu, tento film je po filmařské investigativní stránce srágora. Silva D. si jen udělala bezva PR, chodí teď z rozhovoru do rozhovoru, tváří se důležitě, nechá se plácat po ramenou, bere prašulky a svět se točí. Doufám, že jí za ten "skvost" napříště nabídnou natočit akční celovečerák typu Kameňák5. Ten by v poho zvládla. ()

Kenty

Nyní velmi aktuální téma, i přesto, že o Šmejdech už se ví přece jenom nějakou tu dobu. Dokument ukazuje, že důchodci sami jezdí na předváděčky jen z důvodu, že nechtějí být doma sami a nevím, zda to měl být účel nebo jen vedlejší produkt. trochu mě zklamalo zpracování a hlavně to nemělo pořádný ,,závěr´´ ()

E lan

Ač nemám moc rád dokumenty tak toto je velmi zajímavé dílo. Smutný obraz části naší společnosti, který chce za každou cenu vydělat, na druhé straně životem unavené oběti. ()

AloisNeuman

OBSAH DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ FORMA!!!! SNAD SE LIDI PROBUDÍ. JE NA NÁS JAK BUDE VYPADAT NAŠE OKOLÍ. JDE O NAŠE SOUSEDY, RODINY NÁŠ ŽIVOT ()

Psycho.R

Těžko ohodnotitelné. Nejsem zdaleka senior, nevím, jak přemýšlí, asi v tom vidí adrenalin a pozůstatky totality, kde padlo jasně, co se bude dít a tak to bylo. Myslím, že za dvacet let to bude jinak, vzhledem k tomu, že v té době už budou senioři znalejší a nebudou navyklí na totalitu, která tu byla od Berlínský zdi. Do té doby jedině - nejezděte na takové kraviny. ()

spacylemon

Klidně dejte slečně Dymákové nobelovku za altruismus, ale - proboha - dodnes se s výkřikem probouzím pokrytý ledovým potem trapnosti a v uších mi zní: "Neplačte... Dáme si v Náchodě spolu zmrzku, popovídáme si. Jo? Máte ráda zmrzku?... Maruško, oni jsou opravdu zlí, ale já vám potom povím tajemství. Jo?" Víc nejedu. ()

lakart

Skvělá sonda do světa, který je většině z nás na hony vzdálený. Ale přijde doba, kdy bude záležet na nás, jestli budeme chtít do toho světa proniknout. Doufám ale, že v takové době už nebude tento svět existovat a společnost se dostane na vyšší úroveň. Chvílemi mi bylo na zvrácení. 90% ()

andrew88

Důchodci jsou maniaci...a zřejmě závisláci na šikaně. Pobavilo! Ani mně jich nebylo líto, proboha, vždyť jeli na podobný "zájezd" znovu a znovu.....Jinak samozřejmě skvělý dokument. ()

kraval

Tento dokument má samozřejmě nejvíce síly v samotném rozkopnutí tématu a v nastartování společenské debaty o tom, že takhle by opravdu nemělo vypadat obchodování v civilizované společnosti. Filmově nejsou sice Šmejdi tak silní, ale následnou katarzi bych charakterizoval jako daleko silnější než u mnoha technicky zdatnějších dokumentů. ()

kukkik

Velice zásadní dokument pro českou společnost, podle mého názoru. Tyto praktiky se dostaly do povědomí veřejnosti, lidé se začali zajímat o své starší příbuzné a termín "šmejd" dostal nový význam, pod kterým tato lidská hovada zná dnes každý. Tohle je příklad dokumentu, který doopravdy něco změnil, bravo a tleskám za to. 5/5 ()

Jacques1

Nemá cenu říkat, že nasazení autorek i dopad jejich dokumentu ve veřejné sféře už samy o sobě zasluhuje obdiv a uznání. Nicméně dokument je také film, a v tom to všechno trochu pokulhává. Celý dokument působí dojmem věčného opakování téhož, co jsme viděli v prvních 20 minutách. Výsledek tak působí chaoticky a nastavovaně. Což je škoda, protože se člověk začne poněkud nudit, chybí tu gradace a snaha o vyprávění namísto záznamu a komentáře. Ale to je jen malý rýpavý prstík. ()

frmoll

Jsem rád, že naše generace žádný důchod mít nebude, protože tím pádem nebudou mít lidé okolo čas přemlouvat mě abych s nimi jel na "prezentaci o zdravým životním stylu". ()

hero_bk

Vezměte svoji babičku a běžte do kina! Garantuji vám, že takhle znechucení z kina jste snad ještě nešli! Skvěle zpracované téma, které aktuálně pálí většinu společnosti, s důrazem na lidské osudy, ale natočené ne tak, jak by to natočili na Nově, ale spíš jako varování dalším generacím... Na konci filmu vám zůstane na jazyku hořká pachuť (paní Maruška x obytný zámek majitele Becka). ()

Helmík27

Je moc dobře, že se podobné dokumenty točí a že se na ně (i starší) lidé dívají. Určitě to má smysl a věřím, že to ledacos změní. Bohužel zpracováním se jedná o silně podprůměrné dílko, které se snaží šokovat na úkor objektivity a logické koherence filmu. Vše podstatné mohlo být řečeno v první čtvrthodince - dále už snímek nenabízí nic než paletu "osudové" hudby, informací vytržených z kontextu (a promíchaných do nepřehledného mixu), nedotažených myšlenek, a dalších prvků mířících na emoce, nikoli na rozum. Podle mě takhle prostě objektivní dokument vypadat nemá. (40% hlavně za téma) ()

TSZ

Šmejdi měli poměrně značný hype v médiích, díky čemuž vzbudili i mou zvědavost. Je těžké hodnotit tento dokument z filmařského hlediska (protože dokumenty téměř vůbec nesleduji a navíc je nepovažuji za filmy v pravém slova smyslu), ale jako zdroj objektivních informací za mnoho nestojí. "Nebohost" důchodců je zde až příliš násilně zobrazována pomocí tklivé hudby, smutných či uslzených pohledů a vyprávění, co zlého se jim kde stalo. Většina těchto seniorů se již příliš neorientuje v životě a navíc mám silné podezření, že se v něm moc neorientovali asi nikdy. Ač nejsem právník, na mnoha záběrech je zaznamenáno zcela evidentní porušení zákona ze strany prodejců, jsem proto zvědavý, jak se k celé věci postaví orgány činné v trestním řízení. V dokumentu se to bohužel nedozvíme a můžeme jen doufat, že brzy přijde autorka s něčím jako Šmejdi 2 - Senioři vrací úder. A na to bych šel i do kina. ()

PF 2014

PF 2014