Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Ziggy Zagg

Kdyby se dokument smrsknul do 15 minutové reportáže, myslím že bychom o nic nepřišli. Dávám za pravdu autorům, že to co firmy páchájí na seniorech je nechutný hyenismus. Proč zde na akcích nezasahuje ČOI, která mi do obchodu leze pravidelně 3x do roka? Asi se bojí že dostanou po tlamě, a nebo ještě hůř - něco pěkného si koupí !!! ()

Lucas87

Obdivuji odvahu Edity, která vystoupila jako bývalý prodejce. Je smutné, že Beck a tyto firmy nezneužívají jen seniory, ale i čerstvé absolventy obchodky, kteří mají po matuře špatné východisko na trhu práce. ()

Nail

Žádné soucit, žádné slitovaní. Ti raptoři jsi za to vše můžou sami. A ještě jsou kolikrát tak blbí, že na podobné akce lezou zase(jak to říkal nějaké ten psycholog na konci "mají to jako závislost chodit na takové akce"). Dávat někomu občanku do pracek kdo není státní úředník????Tenhle dokument akorát ukázal jak jsou někteří naši důchodci blbý až to nemá mezí. A Taky mě pak mrzí, že tyto osoby pak volej komanče páč za nich nic takového nebylo a vlastně se nemuseli bát a starat se....prostě být jen blbá ovce a být nasměrovaná tak kam komanči chcó. Apropo, proč někdo ze štábu hned po natočení pár záběrů z akcí, proč nevolali Čojku nebo fízli nebo někoho kompetentního?Fuj tenhle dokument mi zase hnul se žlučí. ()

UniqueNett

Hm.. Mám trošku rozporuplné pocity. Na jednu stranu patří Silvii Dymákové velký respekt za natočení vynikajícího dokumentu. Asi bych si měla říct, jak je to strašné a jak se seniory soucítím. Ale nemůžu. Jsem toho názoru, že si za to z devadesáti procent můžou sami, což je dost smutné. I přes natočení tohoto dokumentu se stejně najdou tací, kteří do toho autobusu nasednou. Každopádně snímek je to velmi kvalitní a skvěle natočený. ()

IBI

Je dobré, že dokument nějakým způsobem poukazuje na neskutečné svinstvo, které se tady s přimhouřenýma očima zákonodárců děje, což už samotné vystačí na průměrné hodnocení vzhledem k tomu, že jde o dokument. Když ale pominu vystoupení pár známějších osobností (Roman Vaněk a jeho názory na desetitisícové hrnce nebo zbídačující komentář Ondřeje Vetchého) a komentáře psycholožky a právníka, tak dokument k ničemu nespěje, po celých 70 minut vám ukazuje, jak paní Dana zase nevydrží a zaváže se na šmejdské akci k placení dalších 35ti tisícům Kč a sama jakoby v hypnóze nedokáže pochopit, že dát dvacet tisíc za dva totožné čističe je holé šílenství. Zhruba po půl hodině to přestává být koukatelné, přepínám na dalších pár pasáží, pak až na konec a pak vypínám. Jako náhled do nitra ukázkového hyenismu poslouží, napodruhé už bych to ale asi nezvládl. "Takže tato zázračná sada hrnců stojí normálně 110 tisíc, ale vy jste dnes vyhrála a máte poukaz 30 000 na nákup, plus sleva na dnešní akci, takže tyto hrnce stojí POUZE 35 000 kč... přijde vám ta cena dobrá? Ano? Ano? ANO?!!!!! Tak vidíte vy bábo hloupá!" ()

Honzeechec

Ještě že na začátku režisérka říkala, že film nemá žádný umělecký ambice - úvodní detailní záběry do obličejů seniorek by mě málem spletly. Jinak fajn, že někdo otevřel tohle téma, třeba se i něco bude dít. Já nejsem ale ta správná cílová skupina a chodit na to do kina hodnotim zpětně jako velkej omyl. Nemam rád jak se u nás točí většina dokumentů - dlouhý záběry na mluvící hlavy před černym pozadím, nulová konfrontace a samozřejmě Má Vlast od Smetany, bez ní na ČT2 ani ránu! K tématu - myslím, že pokud se tomu ted právníci budou věnovat, dá se podobnejm akcím asi nadobro zabránit. Nebude ale trvat dlouho a objeví se něco podobnýho. Bezbranný osamělý důchodci i bezpáteřní svině tady totiž budou pořád. ()

sehe

Šokujúce.Tá generácia klamaných penzistov je proste na tieto podvody dnešnej doby nepripravená.Český dokument, po ktorom sa skutočne začalo niečo diať. ()

milhouse333

Dokument slabý formou, ale silný tématem. Takže pokud se dotknete správného tématu, je vidět, že ani nevadí, že celý dokument natočíte na mobilní telefon. Otázkou zůstává, co se stane dál...? ()

Dubron

Chybí mi to pohled na akce i ze strany učastníků, kteří si nic nekupují. Vzorek vybraných lidí byl mizerný. V podstatě je to jen o paní, která si nemůže pomoct a nakupuje a nakupuje. Vyjádření pana právníka o nutnosti chránit účastníky akcí legislativně mně dost pohnula žlučí. Jinak je to pěkný pohled na krkavce naší společnosti. *** a 1/2 ()

Vicco

Ke zpracování dokumentu jako takového bych určitě našel několik výhrad, ale já hodnotím pěti hvězdičkami v naději, že se tento dokument stane oním kamínkem, který spustí lavinu. ()

Acrobat

Problém je systémový s napojením na štátny aparát. Netuším, či komercia už ľuďom načisto vymyla mozog, pretože Šmejdi dobre že nie sú prvým, jediným a posledným prostriedkom odhalenia, že čo sa tu deje. Klamanie spotrebiteľa sa deje dávno a tento filmový dokument získal takú silu, že vraj rozhýbal špičky zákonodarcov, právnikov, skrátka zalarmoval celú spoločnosť. Ja sa pýtam, čo bolo dovtedy?! Šmejdi nič nevyriešili, ale slúžia ako výborný dôkazný prostriedok, že je čosi choré. Lenže ako správne poznamenala psychologička, je to závislosť seniorov na týchto akciách. Keď si všimneme personálne zloženie – sú to priam postihnutý jedinci. A oni si nezaslúžia ochranu? Tak takto, v Auparku dobrodincov pre nich nenájdeš. Všimol si vlastne niekto fotky synov, dcér, vnúčat, bratov vo vitríne za babkou? Kde sú? ... Spotrebiteľské právo prešlo aj vplyvom Európy silným progresom a keby ľudia vedeli aká môže byť rýchla ochrana, že sa netreba báť hnať to na súdy, razom zanikne nieže prezentačné akcie, ale všetky pôžičkárne etc...Jeden by povedal, že som idealista atak. No ja mu poviem, že sa tým zaoberám, v kaviarni sa bavím o tom so sudcami a prehľad mám celkom slušný, a nie som advokát :) Šmejdov vítame, ale len ako reklamný leták na rozhýbanie myslí letargických ľudí. (videné 02.10.2013, STV1) ()

markotter

Už jen proto, že po natočení filmu a následné kampani ukončila firma Beck účinkování na našem trhu si tenhle film zaslouží nejvyšší ocenění. proč taky někdo nenatočí film ze sněmovny a ze senátu? ()

Franc1s

Hnus, který se nedá popsat slovy.. Věděl jsem,že tyhle svinský metody jsou, ale že až tak brutální? pPychické a fyzické týraní, nadávky, ponižování, přiživování se, no tohle je něco na moje nervy... Ještě, že aspoň tento film nějak uvedl do chodu policii a média, když už ani stát a jakási ta kontrola nic nedělá.. Buďme s babčou a dědou, ať nejsou sami a nejezdí na tyhle svinstva. Zabít a zmrzačit tydle "prodejce" málo!!! PS: Kdy se sejdem a ukážem jim, jak se u nich nakupuje? 10/10 ()

Ergon

Název Šmejdi naprosto vystihuje prodejce z dokumentu, nebránil bych se ostřejším výrazům jako třeba hyeny, zm*di. Dá se s tím něco dělat? Časem určitě ano, ale to by museli chtít sami lidi, kteří na akce tohoto typu jezdí opakovaně a neponaučí se a neponaučí se... ()

PF 2014

PF 2014