Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

ciapok

a keď vám niekto predá papierové auto za 49 999€ a zistíte, že nejde a keď sa sťažujete, dá vám facku, tiež sa o tom natočí film ? Vidíme, že aj seniori majú svoje závislosti. Je mi ale ľúto trochu, ľúto toho, že s duševnými silami dochádzajú aj fyzické a že nie každý dôchodca je http://www.csfd.cz/film/247611-harry-brown/ Hodnotiť to neviem, je to manipulatívne, podobne ako zobrazovaná téma. ()

3logix

...obraz dnesnej doby pokriveneho politickeho, ekonomickeho a moralneho spolocenskeho prostredia... uplne dno a ubohost ... a samozrejme sa to ani zdaleka netyka len ČR... Zaujimalo by ma, ci sa tí ubožiaci dokazu rano pozret do zrkadla bez toho aby sa zo seba dogrcali :D Neexistuju love, za ktore by som zo seba robil takehoto šaška... ()

deedulka

Je moc dobře, že se o těchto tématech hovoří veřejně, ať už byl dokument natočen z jakéhokoliv důvodu. Zmiňovaní "prodejci" musí mít silný žaludek, když se do takového nátlaku a manipulace vůči lidem pustí. Na druhou stranu si za následky někteří lidé mohou sami. V dokumentu zaznělo, že se u některých jedinců může jednat o formu závislosti. Ví přesně, co je tam čeká. Že je budou nutit koupit předražené věci, přesto tam někteří jedou znovu a znovu. Co mě opravdu dostalo, to byla lákadla s výhrou. Vylosují člověka, že vyhrál nějaký předmět, musí za něj ale zaplatit 35 000 Kč a ve výsledku i s úroky to dělá 60 000 Kč. Drsná, ale pravdivá sonda. Snad se z toho někteří poučí a zákony se pro tyto "prodejce" zpřísní. Je to teď na očích, tak by bylo fajn, aby se to hnulo, než to vyšumí a zmizí v zapomnění. ()

Kathykat

Nedá se to snad hodnotit jako film, ale jako něco, co by mělo lidem otevřít oči. Je dobře, že tento dokument, že někdo upozornil na tento problém. Jsem naštvaná a znechucená, ale děkuji, že tohle vzniklo.. ()

kickassgirl

riadne sa mi dvihol tlak..vyborny dokument nech bol natoceny akokolvek pre mna ma obrovsku vypovednu hodnotu a klobuk dole pred "dobrovolnikmi", ktori sa na akcie dostali so skrytou kamerou..toto by mali povinne premietat v kostole kde sa vsetci dochodcovia najcastejsie zdruzuju ()

kaca.ch

Neskutečně silný dokument. Název ani zdaleka nevystihuje, co ty lidi jsou! Pocit který převládal po čas celého dokumentu? Bezmoc. ()

swater137

Před více jak 15 lety jsem u nás v hospodě kroutil hlavou nad tlupou lidí co za kávu a malé pivo po 45 minutách nalejvárny skandovali " ovčí deky, ovčí deky". Možná tehdy ty deky fakt byly dobrý, ale to já nikdy nezjistím protože se nechci družit a nakupovat ve skupinách. Přijde mi že dokument víc než o prodejcích a jejich taktikách (které jsou tam dopodrobna popsány) vypovídá o hlouposti a naivitě opuštěných lidí. IN ček rypablik wyjár dujing evrysink. ()

ErzebethB

Realita je to smutná.... důchodci si za to v 90% případů můžou sami.... každopádně bych dala 5 hvězdiček za to, že se někdo konečně začal o toto zajímat, ale dávám pouze tři, jelikož mě dost zklamala kvalita zpracování - zvuku i videa. ()

Isognomostom

Film/dokument možná není řemeslně ťip ťop, ale zásadností sdělení se řadí mezi ty podstatné filmy, které by člověk měl vidět. Na takovéto praktiky vydělávání peněz musí mít člověk opravdu silný žaludek - hnus! A naprosto nepochopitelné je, že to tady může fungovat tak dlouho! Představme si svoje rodiče a prarodiče na místě těch šikanovaných staroušků. Představme si sami sebe... Co by je/nás mohlo vést k návštěvám podobných akcí si můžeme jenom domyslet... Nuda, naivita, důvěra v lidi... Samota - doby, kdy se babičky a dědečkové mohli zabavit na návsi a sousedsky posedávat na zápraží jsou asi pryč... Nápravu můžeme začít u sebe a kolem sebe - jako když ta slečna pozvala tu babičku v závěru na zmrzlinu a popovídání... A opakované návštěvy nákupních akcí i přes špatné zkušenosti? - Jak pravila paní psycholožka a pan právník - závislost = zakázat nárok vymáhat dluhy z těchto akcí vzniklých a anulace všech takových kupních smluv ... jen ať si zkusí ty hyeny křičet, že se jim sahá na výdělek... tohle, vážení, není svobodný výdělek... ale loupež: Loupež je trestný čin (zločin), kterým pachatel usiluje o získání cizí věci násilím či pohrůžkou okamžitého vykonání násilí. V českém právu v nyní účinném trestním zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů) je loupež upravena v ustanovení § 173. Pachatel se tohoto trestného činu dopustí tehdy, pokud proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci. Trestný čin loupeže je namířen proti svobodě lidského rozhodování a zároveň i proti majetku. P.S. Jak někdo může považovat v dokumentu použitý komentář, který poukazuje na totální popírání lidské důstojnosti a naprosto brutální prohřešky proti obyčejné mezilidské slušnosti, považovat za levičáckou propagandu? Nechápu... viz např. Evander. Pokud hyeny "oslovují" cílovou skupinu starších lidí naprosto zvráceným způsobem, pak je ve filmu určeném stejné cílové skupině použito zcela správně možná poněkud vemlouvavého, ale o to účinnějšího, pozitivního přístupu... asi jako když potřebujete malým dětem vysvětlit, že nemají běhat do silnice nebo odcházet kamkoli s cizími lidmi... ()

DeRoyce

Ti staří byli celej život zvyklí držet pospolu. Museli, měli nepřítele, na kterého si mohli ukázat a přesně věděli, kdo proti nim stojí. V dnešní době je to taky taková denodenní žabo-myší válka. S tím rozdílem, že člověk nemá na koho ukázat, a tak nabývá dojmu, že žije v celku bezpečné společnosti. Dnešní moderní mladý člověk, kterej v tomto "novém systému" nějakou dobu vyrůstá, má kolikrát sám co dělat s tím, aby si našel správnou cestu a vyhnul se všem těm podvodům a lžím, čekajícím na každém roku. Nicméně tito staří lidé již šanci nemají.. Žijí dál v tom, v čem zkrátka trávili drtivou část svého bytí.. Bohužel tyhle pijavice si to moc dobře uvědomují. Dávám plný počet hvězd, ani ne tak za spracování dokumentu, jako myšlence a účelu.. ()

StarFsh

Ufff... Celý život dreli na bachory papalášov, ktorý sa vyvážali v 603-kách, aby napokon ostali z minimálnym dôchodkom úplne opustený a zabudnutý, lebo väčšina ich vrstovníkov už umrela. A aby sa z tej samoty úplne nezcvokli chodia aspoň na blbé predvádzačky, kde majú možnosť stretnúť sa z inými seniormi, ale za akú cenu? V tomto prípade ma napadá to biblické: "Nerob druhým, čo nechceš aby oni robili tebe". Želám milým šmejdom, aby sa im všetko to "dobro", čo spravili pre našich seniorov stonásobne raz vrátilo. Aby aj oni zakúsili, aké to je byť starý, nevládny, chudobný a na periférii našej spoločnosti, ktorá na nich úplne serie. Aby aj ich na staré kolená niekto mladý a vychcaný obral o všetko, aj o strechu nad hlavou. ()

mjo

smutny obraz nasich dni, kedy zodpovednych politikov vobec, ale vobec nezaujimaju problemy ich volicov. prekvapive mnozstvo zla medzi nami. ()

avg

Dukument, který vás přinutí zatnout ruce v pěst. Na druhou stranu lidi jsou svéprávny, takže je jenom na nich aby se rozhodli, jestli na tyto akce jezdit, nebo ne, jak se říka:"Kdo chce kam, pomožme mu tam". Nekteřích vám je líto a na některých se zasmějete. ()

jan152

Jo, na Scorseseho to nemá, ten pojal "Vlka z Wall Street" velkoryseji, i když je to stejný šmejd. Raději ty rozdíly nebudu moc rozpitvávat. ()

PF 2014

PF 2014