Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

fafejt001

JÁ VÍM JE TO JEN DOKUMENT , MÁ TO SLABÁ MÍSTA , CHTĚLO TO VÍCE LIDÍ S VÝPOVĚDˇMI O TOMTO PRODEJI , ALE SNAHA SE CENÍ . JĚŠTĚ TEDˇ SE MI DĚLÁ NEVOLNO . TAKŽE MOC DÍÍÍÍKY SILVI . ()

The_God

5* za nápad. -0,5* za zpracování (až příliš mnoho záběrů na plačící babičky a dědečky) a -1,5* za podsouvání, že je třeba další zákonná regulace, i když právník v dokumentu na rovinu říká, že se při těch akcích porušují už existující zákony. Ale jsem zvědavý, jestli autorka natočí třeba za dva tři roky nějakou aktualizovanou verzi. Jestli se něco změnilo či ne apod. ()

Tomik00

Dokument, jehož obsah ve vás rozdmýchá zlobu a nenávist. Je na čase, abychom řekli šmejdům dost. V dokumentu jsou nechutné praktiky prodejců, kteří přesvědčují seniory o jejich kvalitních výrobcích a pak jim vnutí koupi těchto šmejdských výrobku. Řekněme tomuto vydírání na starých lidech STOP!. Něco s tím dělejme! Pěkně natočený dokument. Snad jsem se dobře vyjádřil. Promiňte, ale už mi dochází trpělivost. ()

jirkahorn

Na hvězdy se dokumenty hodnotí špatně, takže označím spíše míru užitečnosti vidět ho. Tento dokument je více méně pro 2 skupiny lidí. Měl by být pravidelně dokola a dokola promítaný seniorům nad 60 let (ale preventivně i mladším) a smlsnou si na něm i lidé, kteří se chtějí na praktických příkladech přiučit něco o tom, jak snadněji manipulovat s lidmi ve svém okolí ;-) ()

Ilus

Bohužel, dokument ve mě vyvolal asi jiné pocity, než bylo zamýšleno. Praktiky prodejců jsou otřesné a nic je neomlouvá, o tom žádná. Nemám ale dojem, že se jedná o bezbrané stařečky, nýbrž o lidi neskutečně hloupé. A za hloupost se platí vždy, všude a v každém věku. Film sám o sobě je proveden velmi amatérsky. ()

A.s.t.o.r.

čtyři hvězdy, pouze jen v rámci solidarity k danému problému.. hodnocení jako dokument = rychlovka na koleni...,,, ačkoliv chápu, měl vyjít co nejdříve, no vlastně vyšel až moc pozdě... tato problematika je tu známa už pár let, rok či dva zpětné vydání by bylo aktuálnější ;o) ()

hony23

Pozoruhodný dokuent o šmejdech, kteří vozí důchodce na předváděcí akce, na kterých jim pod nátlakem prodávají předražené zboží pochybné kvality. Po filmařské stránce se dá dokumentu mnohé vytknout, hraje se především na emoce a city diváka. Téma je to však velmi zajímavé a důležité je, že Silvie Dymáková na tento problém upozornila širokou veřejnost. ()

laurence

Veledůležitý dokument, u něhož vůbec nezáleží na formě, protože v tomto případě je sdělení tak vážné a naléhavé, že za jeho jakékoliv zpracování patří autorce obrovský dík. ()

joxerveliky

Tento dokument ve mě zřejmě nezanechal pouze to, co tvůrkyně zamýšlela. Velmi jsem se těšil, ale po shlédnutí mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsou zde "šmejdi" ukázání bez cenzury a v plné "kráse". Bezcitné svině s promyšlenou psychologickou strategií, jak rychle a pod nátlakem oškubat bezmocné starce, kteří se nejsou schopni bránit. Na druhou stranu dokument poukázal i na problém opačného břehu řeky. Nemohu 100% říci, že by byli napálení důchodci obětmi, neboť z rozhovorů s nimi se mi spíše čím dál více potvrzovalo, že se jedná o skupinu lidí, kteří mají na těchto předváděčkách vypěstovanou jakousi závislost , ba dokonce mají pro ně slabost! Jako by snad někteří potřebovali onen nátlak a neuctivé zacházení. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit, že na stejné akce jezdí stále dokola a zase a zase a tentokrát naposled a ještě jednou.... V jednom záběru babička pláče, jak ji vyhrožují když nezaplatí za zboží, v dalším záběru čeká na autobus na další akci, na třetím záběru ukazuje 20 výrobků, které takto předraženě nakoupila a u každé koupě si byla vědoma, že je okrádána...přesto jede znovu :( Bohužel, pravidla trhu fungují i zde, a dokud bude poptávka, bude i nabídka! A na závěr si nemohu nevšimnout a pokládám otázku: proboha, kde na to ti senioři berou??? Neustále slyším nářky, jak nemohou vyjít s důchodem, nemají na léky, na nájem ani na obživu, ale 3 parní hrnce, motorovou pilu, super deky a titanové hrnce za desetitisíce si pořídí!?! Samosebou nehážu všechny do jednoho pytle, každý seniory pobírá jiný důchod, nicméně i toto stojí za zamyšlení. ()

nikinikiniki

Takových dokumentů by mělo být víc. Co člověk nevidí... Je to prostě šílený. Například: "Nekoupíte si deku, zemřou Vám vnoučata!" aneb dnešní svět a lidi v něm. ()

StinkingPooh

Škoda, že tenhle dokument nevznikl mnohem dříve..Tyhle akce tu frčely prakticky od revoluce, za tu dobu se na nich musel napakovat i ten poslední "šmejd". Ze začátku jsem se i smál, ke konci už mi z toho bylo opravdu špatně. Důchodcům by to měli pouštět preventivně každé úterý místo Ordinace :)! ()

tatka

Nie je to zlé, ako dokument nakrútený z väčšej časti skrytou kamerou schovanou kdesi v kabele, je to OK. Aj téma je pomerne brizantná, vzbudzuje nádej, že raz príde možno na dokument aj o iných šmejdoch. Chýba mi tam nejaké fundované vysvetlenie, prečo? Prečo sa toto deje a prečo sa to môže diať? Ale téma je to skôr pre psychiatra - ako si niekto z 10 tisícového dôchodku kúpi hrnce za 35 tácov, a načo preboha mu budú, keď má 70 rokov,a mal by si radšej kúpiť rakvu????? V každom prípade - povinne priemetať všetkým seniorom, a komisionálne preskúšať, či videli a pochopili. Ináč sa nikam nepohneme, oni tí šmejdi sa poučia a miesto kričania Blbá krávo budú kričať niečo iné. Ostatne, za 20 rokov budeme my zrelí na odchyt, už nás majú naklepaných. ()

Brenda.Ch

Jsem všemi pěti za - ať se takové dokumenty točí.A ať se točí s takovou emocionalitou, ať jsou nám podávány v takové formě. Vím sama, že takové akce jsou nátlakové, vím to z povídání starších lidí z vesnice, vím to z televize, vím to z internetu. Ale kam až můžou firmy zajít, kam se až můžou dopracovat ve své touze obrat lidi o peníze, to jsem poprvé viděla až v tomto dokumentu. A je mi z toho smutno a hrozně. Je mi smutno, že jsou firmy (ne jednotlivci, ale celá společenství lidí), které se neštítí ničeho a oberou staré lidi o poslední korunu, dokážou vyhrožovat a někdy je ohrožují i na zdraví a životě. Je mi hrozně z toho, že tyto firmy už nebyly dávno zrušeny a jejich představitelé nesedí v kriminálu. A nehodlám diskutovat o tom, jestli porušují nějaký zákon nebo ne, nebo jestli si za to můžou důchodci sami nebo ne - je to proti morálce, je to proti dobrým mravům, je to svinstvo a měli by být potrestáni. A pokud nebudou náležitě potrestáni, doufám, že se na stará kolena dočkají stejného zacházení a posměchu. ()

Aidina

Jako když žiju v Kocourkově. Na jedné straně jsou důchodci, co sotva vyjdou se svým důchodem, ale pořídí si umělohmotnou deku za 15 tisíc na šílené splátky, čímž se částka ještě zvýší. A to jenom proto, že neumí říct NE a na druhé straně kontrolní mechanismy, které tady zastupuje ČOI, které celou dobu tyto "podnikatele" nechaly podnikat. A pak přijde jedna holka, natočí o tom dokumentární film, který si teď pouštějí domovy důchodců napříč ČR a malé gesto učiní i ČOI, která slavnostně informuje, že odebrala živnostenské oprávnění čtyřem firmám, které provozovaly předváděcí akce. ()

pan_filuta_

Oceňuji Silvii Dymákovou za odvahu toto téma zpracovat. Něco takového opravdu vyžaduje koule. Vynikne to obzvláště ve srovnání se zmrdiumělci typu Klusák & Remunda - slečna Dymáková se snaží důchodcům pomoci, K&R si z nich, za naše peníze, dělají legraci. Potud všechna čest. Vytkl bych však kolovrátkově opakovanou kritiku kapitalismu a volání po větší regulaci ze strany státu. To přece není řešení. A i kdyby nakrásně bylo, řešilo by pouze důsledky, ne příčiny. Pokud tedy tvůrci chtějí něco řešit, ať řeší příčinu tohoto stavu, nikoliv důsledek. A co je příčina? Podle mě tento začarovaný kruh: Důchodci (stejně jako většina národa) volí levici => levicové strany (ČSSD/KSČM/TOP09/ODS/SPOZ/SZ...) vítězí ve volbách => levicoví politici prohlubují socialismus => lidé jsou přesvědčováni, že se o ně socialistický stát postará => starost o seniory se z rodin pomalu, ale jistě vytrácí, neboť produktivní lidé mají dost starostí uživit sami sebe a rozbujelý socialistický stát, přenechávají proto péči o své (pra)rodiče státu => stát se nestará => důchodci volají po ještě větší moci státu a volí znovu levici, která jim slibuje, že TENTOKRÁT už se o ně určitě postará. A jede se nanovo. A hlavně, pokud se najde někdo, kdo na podobné akce jezdí opakovaně a dokonce tam něco opakovaně kupuje, jak ho sakra chcete chránit, co? Sebrat občanku a zavřít do ústavu? ()

jjjerry

Nehodnotím jako "film". Hodnotím přínos informovanosti o problematice, za to bych dal 5*. Tento film upozornil na problém, otevřel téma...za to má můj obrovský dík ()

PF 2014

PF 2014