Bláznivý

všechny plakáty

Po bitce se spolužákem, která končí padesáti stehy na hlavě, je Lyle Jensen odeslán na soukromou psychiatrickou kliniku pro mladistvé. Jeho návaly vzteku a agrese se začínají vymykat kontrole. V ústavu potkává zajímavou sbírku lidí: maniodepresivního Chada, nočními můrami sžíranou Tracy se sklony k sebezohavování, násilnického Mikea a zneužívaného Kennyho. Všichni jsou ztraceni v době plné nepochopení a neochoty naslouchat. Pokud si sami uvědomí užitečnost své existence, mají vyhráno. V hlavní roli uvidíme nadějnou hollywoodskou hvězdičku Josepha Gordona – Levitta. (oficiální text distributora)

EastWicka

Manic je sugestivní, výtečně zahraný snímek o křižovatce v životech pár chovanců psychiatrického zařízení pro mladistvé. Být ve Varech, klidně mohl být tím fesťákovým zážitkem roku. Lyla sem přivedl výbuch vražedného násilí a skupinová terapie nikam nevede... Linii naděje v příběhu představuje křehký cit mezi Lylem a Tracy, Romeem a Julií za hranou normálnosti - a Joea Gordon-Lewitta si tímto přidávám do desítky místo oblíbence, který má fanoušků dost. Ten hubenej kluk s posměšnýma očima je herec od Boha a těším se na něj jako na zloducha v novém Batmanovi. ()

Defaultovna

Filmy z prostredia psychiatrického ústavu majú vlastné špecifiká, pravidlá a klišé. Príbeh agresívneho traumatizovaného mladíka, neuvedomujúceho si hĺbku vlastnej poruchy, obsahoval takmer všetky z nich, no poväčšine sa s nimi vysporadúval celkom slušne. Ono je ale dosť náročné aj pre mňa sympatizovať s postavami mladých ľudí, ktorí, hoci trpia duševnými poruchami, s úplne pokojným svedomím ničia zariadenie, autority ignorujú s absolútnym prehľadom, a ich slovník je z 99,9% tvorený stokrát omieľaným "fuckin' fucker's fuck". Filmu to (pre mňa osobne) dodáva pocit antipatie voči postavám, a naopak, uberá na uveriteľnosti. Ak všetky psychiatrické zariadenia v amerike fungujú na tomto princípe, čudujem sa, že odtiaľ dokážu vyjsť aj iné stvorenia ako cynické zjazvené deti s plnými ústami životných múdrostí a nadávok. Zachránila to atmosféra a vynikajúce herecké výkony mladých pacientov. 7/10 *. ()

aluna

Taková Cesta Vzhůru bez pokračování. Dala bych 4*, ale to by nesmělo bejt tý pseudoumělecký kamery, s kterou se věčně klepalo. A mimózní štěky Williama Richerta se taky mohly vynechat. ()

kaylin

U snímku "bláznivý" mi natolik nesedla kamera, že jsem měl prostě problém se na to dívat a nelíbilo se mi, jak příběh sleduj. Postavy přitom nejsou zahrány špatně, i když si tak říkám, jestli by tímhle způsobem mohlo nějaké zařízení pro lidi s psychickými problémy fungovat. Ale ano, asi opravdu mohlo. ()

Sheldra

"Jaká osoba je pro tebe v životě nejdůležitější?" "Asi jsem ji ještě nepotkal a doufám, že ji ani nepotkám, beztak by se na mě brzo vykašlala." Není důležité, jak vysoký máte rozpočet, když víte, co chcete říct a řeknete si to po svém. Manic mi přijde skoro jako reality show, což má vzhledem k tématu logiku a tohle pojetí na mě i díky tomu působilo mnohem naléhavějším a osobnějším dojmem než vypiplané Narušení. Druhou silnou stránkou je obsazení - kam se kurník poděli tihle skvělí mladí herci? Gordon-Levitt válí, Zooey působí jako ze skla a k Donu Cheadleovi nemám výhrad nikdy, natož teď. Tohle téma je mi hodně blízké, protože i mně vztek občas solidně rozesírá život, i já mám někdy u svých blízkých pocit, že jsou "jako lidé v hotelu: všichni jsou na sebe milí a nikdo nikoho pořádně nezná". Smutný a nezkreslený obrázek toho, jak bezva umí život někdy být. ()

Marqta

Vztek, strach, zoufalství a možná i naděje. Vše syrově naservírované a nechané na divákovi- at si to vezme, jak uzná za vhodné. A Joseph Gordon-Levitt vše posouvá ještě o level výš. ()

Aljak

Tak čo povedať? Mám z tohto dosť zmiešané pocity... Filmy ako tento prinútia človeka zamyslieť sa nad správaním niektorých ľudí. Liečebňa pre mladistvých s psychickými poruchami - dosť depresívne prostredie. Len ťažko sa však hľadá ten správny "liek", ktorý by dal dokopy ich rozsýpanú psychiku. Tento boj je oveľa ťažší ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad a to hlavne pre nie práve priateľské vzťahy medzi pacientami. Ale každopádne to bol zaujímavý pohľad do prostredia, ktoré by najradšej väčšina ľudí zďaleka obišla a ignorovala. Ale ignorácia je príliš ľahké riešenie (teda skôr by som povedal, že to ani riešenie nie je), takže každý človek si zaslúži aspoň to, aby sa ho ostatní snažili pochopiť - lebo väčšinou všetko má svoj dôvod... Škoda, že kompozične to nebolo až tak kvalitné, to dosť ubralo na celkovom dojme. ()

laik_60

Po Dočasnom domove ďalší film s podobnou tématikou. Tento však podstatne tvrdší krutejší. Práca vychovávateľov a psychoterapeutov v takom zariadení je nesmierne náročná. Mne niekedy pripadala málo účinná, keďže tam chodili 17 roční tínidžeri, ktorí museli v zmysle zákona v osemnástich zariadenie opustiť. ()

U_S_O

Dlho som čakal na chvíľu, kedy si pozriem tento film. A práve som ho dopozeral a som sklamaný, asi som čakal niečo iné. Zo začiatku mi strašne vadila tá roztrasená kamera ale na to som si časom zvykol a prestal som ju vnímať. Čo mi ale vadilo počas celého filmu boli herci, aj moja obľúbenkyňa Zooey tu len vyvaľovala oči :) ale beriem, svoju hereckú kariéru ešte len rozbiehala. A ako tu spomínal Razor19, možno keby to bolo natočené inak...Teraz len 40% ()

Pajky3

K tomuhle filmu jsem se dostal díky tomu, že se mi v 500 dní se Summer líbila hlavní dvojice tedy Gordon-Levitt a Deschanel. Hned od začátku mi strašně vadila ta kamera, sice mam rád filmy z léčeben nebo vězení, ale ta kamera mě odrazovala. Přesto jsem se odhodlal vydržet a dokoukat. Tenhle mladistvej výtržník je role jako ušitá pro Gordona-Levitta, opravdu mu to sedělo. Ale mě ten film prostě moc nesednul, byl to horší průměr. ()

SHI-SHA

Na podobné věci jsem alergický. Pitomý příběh, nesnesitelná ruční kamera a odporná američtina. Jak já ten jazyk imbecilů nesnáším - YU NO. Fůj. Nedokoukáno. ()

KRYSIOPICE

Poměrně dobrý film, působi uvěřitelně, má spád a dobře vystavěný děj. Jediné co bych vytknul je, že J.G. Levitt oproti svým příštím rolím nehraje zrovna nejlíp. A kamera má tak mizerné technické parametry, že se nemohu ubránit pocitu že jí rejža dostal dostal pod stromeček od maminky. ()

rockwoman

"Buď se naučíš s tím žít, nebo půjdeš dál životem jako doteď, dokud se nezabiješ, nebo nezabiješ někoho jiného, možná někoho, na kom ti bude záležet." ...Tyhle sondy do duší poraněných ptáčat mě baví čím dál víc. ()

sochy.zirafka

Rozhodně nelituji, že jsem se náhodou k tomuto filmu dostal. Volba spíše dokumentárního pojetí vyprávění z pohledu Lyla (Gordon-Lewitt), mladého chlapce se sklony k agresivnímu a násilnému jednání, pro vykreslení atmosféry v soukromé léčebně psychických onemocnění přispívá k silnému dojmu. Všichni pacienti byli navíc ztvárněni tak precizně, že jsem opravdu jejich doktorovi (Cheadle) nezáviděl. Hledání sebe sama a připouštění si svých vlastních chyb kráčí dějem ruku v ruce se vznikem vztahů v uzavřené komunitě. Velké překvapení, rozhodně ne nemilé: 85% ()

V.Silver

Asi jeden z nejslabších filmů z "léčebny", co jsem viděl. Celou dobu se díváme na děcka, který maj problémy se zvládáním vzteku. Ale nijak mě to emočně neoslovilo. Tolik silnejch příběhů a... nic se nestalo. Jestli chcete Dona Cheadlea jako psychoterapeuta, mnohem líp mu to jde v "The United States of Leland". Jestli chcete emodvojku Deschanelová/Levitt, dejte si "500 Days of Summer". Kdyby vás zajímalo něco o teenagerech, kteří mají problémy sami se sebou, tak "It's Kind of a Funny Story". Tohle ale ne. Roztřesená a rádobyautentická kamera, podivná režie, mizernej hudební doprovod, spousty hluchých míst. 40%. ()

Autogram

Do ubytovne bez kľučiek, kde sú šnúrky do topánok iba na prídel, sa dostávame rýchlo a nečakane. Ťažšie je už dostať sa von a ešte ťažšie, keď nie je žiadna túžba sa von dostať. Pocit skutočnej prítomnosti vnútri liečebne posilňuje aj voľná kamera, a keď sa zúčastňujeme bitky, tak naozaj padáme na zem. Rôznymi postavami, pričom so žiadnou sa nedalo plne sympatizovať, ma film veľmi nedostal. ()

skinnee

Nahodne som sa k tomuto filmu dostal na nasej STV. A prave tej nahode dakujem. Amaterska vecne pohybujuca sa kamera mi vobec nevadila prave davala tomuto filmu svoje caro vecneho pohybu a stale meniacich sa myslienok v mojej ako aj hlavach pacientov kliniky. Nikdy neviete ako sa zvrte. Levittovi som uveril a idem vyhladat dalsie filmy prave s nim. ()

Mr.Dick

Kulich dolů pro Melameda, který se snad při zabrouzdání na jeho profil, vytratil ze světa filmu. To je škoda. Manic je velmi netradičně zpracovaný. Dlouho jsem nezažil tolik mrazu v zádech během jednoho filmu. Vše i díky soundtracku, který tomu dodal ještě více na zvláštnosti, o které teď, po vypnutí přehrávače, tolik přemýšlím. Herci perfektní. Atmosféra supr. Vše supr. Ukojil jsem svůj filmový apetit a nelituju 100 minut soboty. ,,Batman není homouš! Batman šuká nejhezčí holky z Gotham City". ()

peetriss

Atmosférická věrohodnost, skvělé herectví Dona Cheadlea, Josepha Gordona-Lewitta i Zooey Deschanel, přítomnost vyhrocených situací, dobré dialogy i jistá dávka dusivého napětí - to jsou atributy, které činí tento psychologický film povedeným a emočně zasahujícím. ()