Berserk: Ógon džidai hen III – Kórin

• Japonsko ベルセルク 黄金時代篇Ⅲ 降臨 (více)

Kumpanie Jestřába se bez Griffitha a Gutse skrývá v tmavých lesích a pod velením bojovné Cascy jen s vypětím sil vzdoruje královské armádě. Potřebné povzbuzení přinese návrat neohroženého Gutse a k obnovení původní síly má dopomoci osvobození uvězněného vůdce Griffitha. Výsledkem je trpké zklamání a složité dilema pro Cascu. Sled událostí ale vzápětí nabere zcela jiný směr, do hry se vrací talisman Behelit a o slovo se konečně rázně přihlásí démoni. Nastává temná éra, Griffith je postaven před osudové rozhodnutí a začíná věčný boj Gutse s přízraky – zrodí se Black Swordsman. (Dont)

Lima

Maximální hodnocení za celou pozoruhodnou trilogii. Za tu nekompromisní brutalitu a i na poměry manga žánru bezprecedentní výpravu. Hlavní trojice – Griffith, Guts a Casca – ač animovaní, strčí svým charismatem do kapsy každou reálnou hereckou hvězdu a jejich složitý psychologický vývoj napříč všemi třemi díly je radost sledovat. Dynamické souboje se nebojí krve a ty niterné scény zase přetékají svůdnou atmosférou. Ale pořád bychom se pohybovali v intencích klasického dobrodružného příběhu s historickými reáliemi, kdyby nepřišla druhá polovina třetího dílu. V ní se ty pekelné výjevy do vás zakousnou tak, že na to nezapomenete. Vždy jsem na Japoncích obdivoval ten nízký práh autocenzury, kterým oplývají a zkrátka lidově řečeno – že se s tím neserou, ale brutalita a jistá zvrhlost těch pochmurných vizí v té památné půlhodině vyráží dech. Podobný psychedelický zážitek jsem při japonském anime zažil naposledy před deseti lety u legendární Akiry. ()

novoten

Když temnota obestírá obzor a Behelit ukáže svou pravou tvář, to se pak jeden může doslova přetrhnout a přesto osud všech zúčastněných mění jen za cenu velkých ztrát. Ta smrtící gradace čím dál depresivnějšího působení hlavních postav bere dech, ale protože se finální třetina dá sledovat jen s velkým nervovým vypětím, na nejvyšší hodnocení to tentokrát nestačí. Paradoxně právě ony zničující chvíle a fatálně otevřený konec byly tím, co v mých očích posouvalo seriálového Berserka mezi legendy. Teď mě naopak vědomí neodvratného pekla značně deprimovalo a chtěl jsem z něj být co nejdřív venku, hlavně proto, abych mnoho let po zhlédnutí seriálu viděl, co bylo dál. A nutno říct, že navzdory faktu, že jsem se vše dozvěděl během pár záběrů a vět, zůstávám spokojený. Jako finále trilogie zlatého věku úžasné a jako příslib (snad) věcí budoucích ještě lepší. ()

Kass

"Pay heed, struggling one. Soon, a storm of death and madness that will rage around you that no mortal can atone for." U prvních dvou částí trilogie můžu polemizovat nad tím zda je lepší původní seriál nebo obrazově vypiplaná, ale dějově střídmější kinoverze. V případě té třetí mám jasno. Především závěrečné děsivé inferno, včetně nového dovětku, snad ani nešlo zpracovat líp. Ságu "Berserk" řadím k tomu nejlepšímu co jsem kdy v žánru anime viděl. Jak pro sympatické a tajemně mnohovrstevnaté hlavní postavy, tak pro uhrančivý příběh odehrávající se ve snově malebném středověku, jenž se tak často překlápí do surové noční můry. Tam kde už standartní západní produkce řadí zpátečku se tady šlape na plyn. ()

kulyk

http://www.csfd.cz/film/318810-berserk-ogon-jidai-hen-ii-doldrey-koryaku/ - se mu dostane zasloužené odměny. Poté se to celé zvrtne v nehoráznou debilitu, kterou dokáží prosvětlit jen chvilkové hrkotavé soulože, ztvárněné tak, jak si je japonští uhrovatí ťulpasové marně představují. Zdrbnutí celé trilogie: dobrá, středověk se v podání rákosek vyvíjel trošičku jinak, proto se dá odpustit jisté nepochopení. Obzvláště, když stříká krev a rozličné tělní výměšky. I jurodivost, natolik typická pro šikmé příběhy, byla zpočátku potlačena. V tom smutném okamžiku však, kdy se na obrazovce zjevil nějaký kentaur, křížený s Minotaurem a dědečkem Jagem, jsem zavyl, protože bylo jasno, do jakého tělního otvoru bude zbytek směřovat. A ono jo. ()

sniper18

Je to dosť dobrý animovaný akčný historický fantasy film, ktorý je záverečným dielom tejto vydarenej série. Má celkom dobrý príbeh o skvelom bojovníkovi a jeho žoldnierskej skupine, ktorí urobia všetko preto, aby dostali svojho veliteľa z krutého väzenia, čo sa im aj podarí, lenže kvôli veliteľovmu dlhotrvajúcemu trýzneniu a hlavne talizmanu sa z neho stane niečo úplne iné a dokonca sa proti svojej vôli presunú do prostredia plného démonov. A tak sa musia postaviť doterajšiemu najťažšiemu protivníkovi a urobiť všetko preto, aby sa z toho dostali. So spracovaním som nadmieru spokojný, aj vďaka záveru predchádzajúceho dielu som sa na toto pokračovanie veľmi tešil, keďže motív pomsty mám len predsa veľmi rád a pri tomto hlavnom hrdinovi ponúka veľký potenciál. Síce si tvorcovia vybrali odlišnú cestu, než akú som pôvodne očakával, vlastne aj celý tento diel je už vlastne úplne iný, než tie predchádzajúce, ale nakoniec s tým nemám žiadny problém, keďže to zvládli výborne. Ešte úvodná fáza sa nesie v tradičnom štýle a rozhodne ma potešila, ale následne je to už predsa len trochu iné, časté intrigy nahradilo nejaké to filozofovanie, čo mám rád, no hlavne v druhej polovici to už prejde do čistého fantasy, čo inak moc nemusím, ale v tomto prevedení to vyšlo až prekvapivo dobre. Táto fantasy časť je mimoriadne temná, dokonca mi prišla až taká depresívna a poriadne nekompromisná k samotným postavám. A pritom stále je aj nadmieru nápaditá, vďaka hlavnému hrdinovi občas aj trochu zábavná a s nespočtom skvelých situácií. Skutočne ma až prekvapilo, ako to na mňa zapôsobilo. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Síce skôr uprednostňujem ten uveriteľnejší štýl akcie, ktorý sa nájde iba v úvode, ale aj celá fantasy fáza je dostatočne kvalitný survival, ktorý mi prišiel dosť napínavý a samozrejme aj slušne drsný, pričom nesklamú ani samotné netvory, na ktorých si dali tvorcovia viditeľne záležať. Postavy zostali stále rovnaké, na čom má podiel aj zmena žánru, ktorý vlastne nedovoľuje príchod nových, jedine v podobe netvorov. Takže stále to s prehľadom ťahá celé hlavné trio, pri ktorom ma ale dosť zaujalo, ako dostali poriadne zabrať, takýto prístup k hlavným hrdinom, ku ktorým si navyše divák z predchádzajúcich dielov vytvoril vzťah sa skutočne len tak nevidí. Animácia je očakávane veľmi kvalitná, ale na rozdiel od trochu jemnejších predchádzajúcich dielov už tentoraz treba pochváliť aj ten poriadne temný a miestami vlastne aj celkom úchylný štýl. Takže s týmto ukončením série som skutočne spokojný, po všetkých stránkach veľmi kvalitná práca a síce mi selá séria príde kvalitatívne vyrovnaná, tento tretí diel na mňa zapôsobil najviac. 79% ()