Berserk: Ógon džidai hen III – Kórin

Berserk: Ōgon jidai-hen III - Kōrin

Berserk: Golden Age Arc III - Descent

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy

Japonsko, 2013, 110 min

Závěrečný díl filmové trilogie Berserk je v mých očích opět o stupínek lepší než předchozí díl, ale stále to nestačí na plný počet. Je mi sympatické, že velmi svižné tempo vyprávění v dílech minulých dokázalo vytvořit pro závěrečný díl živnou půdu, na níž dokáže závěr vskutku náležitě vyniknout. Tento díl je už od počátku pomalejší a nikam výrazněji nespěchá, je v něm dokonce i prostor pro lyričtěji laděné scény a vnitřní monology, které mi ale třeba v případě neustálého omílání Griffithova vytouženého snu spíše překážely, než že bych je s potěšením kvitoval. Provedení oné osudné druhé poloviny snímku, na kterou jsem se toliko těšil už od doby oznámení adaptace Berserka do nové filmové trilogie, považuji za imho vrchol filmové trilogie. Je sice fakt, že mi nepřipadala až tak děsivá a hororová jako v seriálu, kde na mě pocit naprosté bezmoci obětovaných vyloženě dýchal z obrazovky, ale rozhodně ve mně zanechala největší dojem ze všech scén filmové trilogie. Jsem rád, že tu byl oproti závěru seriálu přítomen Skull Knight a v menším cameu i Puck, opět mě trochu mrzí vynechání pár scén a postav z předlohy (např. již zmiňovaný Wyald, ale čert to vem), dále oceňuji, že se úroveň kvality animace opět o něco zlepšila a já bych si dovolil říct, že tohle byl jediný díl z filmové trilogie, kde se mi grafika opravdu zajídala a vůbec mi nevadila, ovšem oproti krásné vizuální stránce mě zklamala hudba, neb krom úvodního songu zpívaného maestrem Hirasawou jsem v průběhu filmu nezaznamenal jedinou skladbu, která by dokázala efektně podkreslit probíhající děj a utkvěla mi v hlavě i po skončení snímku. Že by v závěru zazněla aspoň nějaká remasterovaná verze Forces? Bohužel ne. I tak jsem však spokojen a jsem rád, že někoho napadlo znovu adaptovat Berserka. Samozřejmě bych si i já přál, aby tvůrci neváhali jít i do dalších částí mangy a tento projekt tak nezůstal jen u úmyslu oprášit původní seriál a přinést více uzavřenější závěr. Lepší 4*.(9.7.2013)

Tak môžem povedať, že predchádzajúce diely sú aj o čosi lepšie, lebo tam nebolo démonov a neskutočné prefantazírované netvory.Ale film sa drží mangy, tak je to za 5.Kiež by teraz rýchlo natočili seriál, ktorý by zobrazil nastávajúce udalosti z mangy.Ale je to skoro nemožné, lebo manga ani nie je dopisaná, a ked ju už ktosi čmára aspoň 20 rokov, tak nám môže byť jasné, že je to japonský biznis, ktorý nebude mať konca..a keby mangu nedajbože aj za 20 rokov dopísali, tak budem mať už nejakého Berserka v prdeli..(13.7.2013)

Tak jó no.. Navzdory všem mým obavá po slabé jedničce a tristní dvojce nakonec třetí část dopadla nejlépe a kdo není tak náročný jako já, ten si k mému hodnocení může domyslet i tu čtvrtou hvězdu. Pořád je to sice zkratkovité, většina situací a myšlenek nemá čas doznít a často ani vyznít (což třeba mě krutě rozčiluje) a animace je pořád z velké části taková umělá(ikdyž tady se snad poprvé setkáváme aspoň s fragmenty na kterých je znát nějáký umělecký rukopis ).. To co tenhle díl odlišuje a vyzdvihuje znatelně nad oba předchozí je fakt, že tentokrát se jen neškrtá(ikdyž pořád ano), ale naopak se i přidává a divák tak dostane pár informací které v seriálu nezazněly a dokonce i nakouknem co se stalo dál s Gutsem a Cascou. Divák tak nemá jen pocit, že se jen zkratkovitě přebrblává text, ale poprvé dostane šanci se bavit... Nutno ale dodat, že i tak o žádnou velkou výhru nejde, protože seriálový děs, hrůza a zoufalé peklo které nejednoho diváka nutilo zalézt strachy pod postel se zde absolutně nekoná. Nějáký chytrák se například rozhodnul vyměnit brutálně temný kontrast rudé a černé za jakousi modrošedou expozici s nachovorůřovými tóny což rázem proměnilo noční můru v temnější fantasy pohádku-a to je škoda. Casca už nezažívá pekelné znásilnění ale jen takovou dost sexy nedobrovolnou prcačku(na což se sice dobře kouká ale je to trochu mimo záměr). atd atd......... Vyhodnoťte si to každý po svém-Já v celém tomhle Golden Age Arc projektu vidím trestuhodně nevyužitou šanci, která to alespoň na konci dobojovala do bodu kdy nejde o drtivý provar a trapas.(6.10.2014)

Doporučuji všem co mají rádi temnou fantasy a není jim odporná manga. Celá trilogie má vynikající atmosféru a zajímavě prokreslené charaktery hlavních postav. Poslední půl hodina byla naprosto psychodelická, ale zároveň začala časem trochu nudit. Kresba zajímavá i když nechápu, proč si Japonci libují v mužských postavách se vzhledem transvestitů. Pohled na Grifftitha ve mně občas vzbuzoval silně svíravé pocity. To jsou ale jen malé škraloupy na celkově vydařeném díle. Evropští i američtí tvůrci animovaných filmů se mají od Japonců co učit a já osobně bych si rád dal pokračování o osudech nezlomného Gutse, odvážné Cascy a démonického Griffitha.(20.10.2013)

Pokračujeme tam kde sme prestali http://www.csfd.cz/film/318810-berserk-ogon-jidai-hen-ii-doldrey-koryaku/. Pôvodný seriál http://www.csfd.cz/film/139653-kenpu-denki-berserk/, ktorému dokáže konkurovať tento posledný tretí sfilmovaný diel trilógie najviac s pomedzi ostatných dvoch filmov. Prečo je tomu tak? Plusmi sú dĺžka (najdlhší film) a to, že sa snaží tento tretí diel dokonca priniesť nejakú pridanú hodnotu oproti anime. Najsilnejší a najlepší diel nie je pre každého lebo sa dostávame v druhej polovici filmu do sveta dosť nechutného a to nemusí každý zvládnuť. Napriek tomu, že brutalita a erotika bola prítomná aj predtým teraz je to už maximum čo niekto dokáže zvládnuť. Preto treba povedať, že tá druhá polovica to je vlastne smerovanie aj celej mangy a dôvod prečo vlastne Guts bojuje proti monštrám v mange. Som nadmieru spokojný a len malý krátky vlas chýbal, aby tretí diel dosiahol kvalitu anime.(11.12.2014)