Muž z Acapulca

• Francie

Le magnifique

• Itálie

Come si distrugge la reputazione del più grande agente segreto del mondo

Muž z Acapulca

The Man from Acapulco

Komedie / Akční / Romantický

Francie / Itálie, 1973, 90 min

Pre mladšiu generáciu by som povedal, že je to podobné Horúcim strelám, no toto malo aj celkom umeleckú tvár a nebyť tých zvratov, ktoré úplne zmenili film, tak by som nad tým možno len zdvihol obočie. Je to plné absurdít, no postupne to vtipné aj je a má to hlavne zaujímavý príbeh. Toľko heftov a tak nápaditých sa len tak nevidí, mnohé súčasné komédie sa môžu priam strčiť do kanála popri tomto. Paródia, ktorá za približne 90 minút dokáže človeku zdvihnúť náladu.(11.3.2014)

"Komupak to Rodriguez telefonoval, když mu vlezl ten žralok do telefonní budky?" Asi nikdy nikdo nemachroval před nedbale zahaleným poprsím s takovou lehkostí jako Bob Saint-Claire, nikdo přitom neskákal z posilovny ke klavíru, neveršoval při střelbě a s lehkým nezájmem nedecimoval gangsterskou základnu. Já jsem se u toho vždy skvěle bavil a to přitom ani neumím plynně marinovenetsky.(13.8.2011)

Skvělá komedie plná neuvěřitelných gagů, jejichž četnost ve druhé polovině ovšem klesá. Postupem času jsem ale dokázal přijít na chuť i té spisovatelské linii. Kdo z nás si aspoň ve svých představách nedává dohromady šílená díla, ve kterých se vypořádává s těmi, kteří se nechovají úplně podle jeho představ – a ani zdaleka nemám na mysli jen neschopné řemesníky. Jak člověk stárne, začíná tomu Merlinovi, utopenému v šedivé skutečnosti a hledajícímu únik, postupně rozumět. „Sežral ho žralok, když telefonoval.“ (17.)(13.9.2006)

„To je ono. Vraz tam sex. Brutalitu! Násilie!“ Vždy, keď ide MUŽ Z ACAPULCA v televízii, rád si ho znova pozriem. A to nepatrí Belmondo k mojim obľúbeným hercom a pred francúzskou uprednostňujem americkú kinematografiu. Skvelá, ostrá a zábavne bláznivá jazda, parádne vykresľujúca kontrast medzi šťúplo zakríknutým spisovateľom akčných brakových paperbackov a dokonalým špiónom, ktorý neminie a ktorého posteľ nikdy nie je prázdne.(19.1.2008)

Naprosto skvělá komedie s báječným Belmondem v sebeparodující dvojroli ošuntělého spisovatele, loosera Francoise Merlina a božského magnifique super-špiona Boba Saint-Claira. Film se na první pohled může zdát jednoduchý, zápletka prostá, ale ve skutečnosti je důmyslně propracovaný a jeho největší síla leží v detailech, ať už co se týče dokonalého prolínání Merlinova pařížského světa do agentova Acapulca plného mrtvol, tak v případě scén parodujících (nejen) bondovky... Vtipné scény: Rodriguez byl sežrán žralokem v budce když telefonoval; Ta nevěsta na mě střílela na letišti; Bylo podezřelé, jak před náma pořád maloval tu bílou čáru; -Kam nás to vedou? - Do vltulníku. Ale nelozčilujte se, má dlahá. Já vás z toho malélu dostanu! ; Ariano, mě je trapné představit vám největšího padoucha světa:D ; atd atd. báječná je taky hudbička, všudypřítomní mexičti mariachis a naskakování do auta:) Zábavné jsou také scény, kdy se naštvaný spisovatel rozhodl s agentem zatočit, je cítit, že scénaristé se skutečně vyblbli! Tohle je prostě film, který když dávaj v televizi, tak se koukám.(22.11.2004)

• - Během natáčení slavil Belmondo čtyřicátiny, po demolici většího množství hotelového zařízení musel vypsat poměrně štědrý šek. (Sfinkter)

• - Francoise Merlin (Jean-Paul Belmondo) jezdi ve stejném voze jako poručík Columbo (Peter Falk) ze stejnojmenného seriálu Columbo (od r. 1971). Jedná se o Peugeot 403. (Jizni Tlapa)

• - Začátky natáčení byly docela krušné - pro kameramana téměř nepoužitelné vyprahlé mexické lokace, laboratoří poškozená část vyvolaného filmu a Belmondův pochroumaný kotník po skoku z jedoucího auta. Proto si celý štáb udělal na čas jakýsi "oraz", aby se vše mohlo dát do pořádku. (Sfinkter)