Muž z Acapulca

The Man from Acapulco

Muž z Acapulca

Komedie / Akční / Romantický

Francie / Itálie, 1973, 90 min

„To je ono. Vraz tam sex. Brutalitu! Násilie!“ Vždy, keď ide MUŽ Z ACAPULCA v televízii, rád si ho znova pozriem. A to nepatrí Belmondo k mojim obľúbeným hercom a pred francúzskou uprednostňujem americkú kinematografiu. Skvelá, ostrá a zábavne bláznivá jazda, parádne vykresľujúca kontrast medzi šťúplo zakríknutým spisovateľom akčných brakových paperbackov a dokonalým špiónom, ktorý neminie a ktorého posteľ nikdy nie je prázdne.(19.1.2008)

No jo Belmondo, to byl pane frajer, a tahle bláznivá komedie mu sedla jako ulitá. Měl bych jen jednu čistě osobní výhradu. To prolínání fikce a skutečnosti tady bylo zvládnuto opravdu výborně a z režijního hlediska tomu nemám absolutně co vytknout. Ale já prostě nemám rád, když sleduji nějaký příběh, ze kterého se po chvíli vyklube pouze sen nebo jako v tomto případě román, jenž hlavní hrdina píše na psacím stroji. Kdyby to bylo celé jen o Bobu Saint-Clareovi, líbilo by se mi to mnohem více. Jinak ale skvělá zábava a poctivých 80%.(28.5.2012)

Skvělá žánrovka stírající rozdíl mezi realitou spisovatelova nudného života a životem jeho vysněného hrdiny. Kupodivu naprosto uvěřitelně podané zpodobnění spisovatelovo mysli. Pokud totiž sami někdy něco napíšete, s největší pravděpodobností totiž vkomponujete svůj osobní život a lidi ve vašem okolí do svého románu. A to právě dost podobným způsobem jako to dělá ve filmu spisovatel v podání Jeana Paula Belmonda. Mám neodbytný pocit, že filmu nejvíc sluší ta doba, ve které vznikl a doba, ve které jsem to viděl. Už dopředu hrozím pěstí potencionálním americkým tvůrcům, kteří by se rozhodli o remake (ono se to tak trošku nabízí). Belmondo a Bissetová jsou ovšem nepřekonatelní. Stejně tak jako nepřekonal Tom Hanks Pierra Richarda v Blondýnovi.(13.6.2011)

Uťápnutý spisovatel Fransois si to ve svém románu prostřednictvím nepřemožitelného hrdiny Boba Saint-Clara vyřizuje se sousedy, řemeslníky a svým nakladatelem, zkrátka každým, kdo se mu plete do života. Ten je ovšem čím dál víc poznamenaný konfrontací jeho dokonalého hrdiny s autorem samotným a především s krásou sousedkou socioložkou. Takřka dokonalá parodie, v níž se realita mísí s fikcí v závislosti na autorově náladě. 2.3.2010 Tak při dnešní repríze jsem si to vychutnal víc než kdykoli předtím. "Už to byl starý muž a nevydržel to."(27.6.2007)

Do tejto snímky som vstupovala s miernou neistotou, ale už po niekoľkých minútach som bola na perfektného Belmonda neuveriteľne nažhavená :) Dva odlišné pohľady, jeden hrozivý, druhý absurdný, dve odlišne vykonštruované situácie, jedna sarkastická, druhá vážna. Občas to skĺzalo do krvavých nechutností, občas do miernej nudy, ale inak si to drží čistý nadpriemer, aj vďaka parodujúcemu Belmondovi. 70%(4.3.2010)

• - Ve scéně z podzemí pyramidy nechal režisér polít schodiště pravou zvířecí krví z jatek. Zápach v ateliérech byl cítit ještě hodně dlouho po dokončení filmu. (Sfinkter)

• - Francoise Merlin (Jean-Paul Belmondo) jezdi ve stejném voze jako poručík Columbo (Peter Falk) ze stejnojmenného seriálu Columbo (od r. 1971). Jedná se o Peugeot 403. (Jizni Tlapa)

• - Režisér si zahrál jednu miniroli - je to jeden z instalatérů, které se Belmondo snaží přemluvit k práci. (jenik71)