Bazén

Jacques Deray

Gérard Beytout

Paul Cayatte
  • Chrustyn

Člověk tu čeká detektivku (přítomnost Delona, režiséra Deraye a žánr krimi, thriller) a dostane podivné existenciální drama, které mi spíše evokovalo filmy italské produkce, (čemuž pomáhá i prostředí) které po celou dobu a velice pomalu směřuje k tomu, co divák tuší prakticky od začátku. Ovšem než se k tomu dopracuje, trvá to táááááák dlouho.(8.3.2014)

Od Alaina Delona to byl geniální tah zavolat své bývalé snoubence do Berlína a nabídnout ji roli ve filmu, který následně znamenal velký comeback Romy Schneider, která od narození syna Davida před dvěma roky nenatočila ve Francii žádný film. Jejich hrátky ve sluncem zalitém bazénu nebo vášnivé milování v altánu nám dokazují, že Alain a Romy si natáčení více jak užívali. Nemůžu souhlasit s názory, že film je nudný a příliš se vleče. Jacques Deray totiž nic nepřikrášluje, nic nezveličuje, "jen" vypráví, co všechno se může stát pod horkým sluncem v jedné vilce kousek od Saint Tropez, když přijede bývalý milenec vaší přítelkyně. Začnou vznikat situace, které všichni dobře známe, a to víc jsme do příběhu čtyř mladých lidí vtaženi...(22.5.2010)

Vynikajcí! Vynikajcí! Bravo! Místy jsem dokonce uvažoval o umístění do Topky. Ale přece jenom se objevili i místa, které nebyly úplně stoprocentní. Nebudu se unáhlovat.. Ale bomba to teda je. Pane Deray, Plyšový medvídek, Dobrodruh a Zločin je zapomenut. Tohle je přesně ten typ filmu, který zbožňuji. Na které bych se mohl koukat pořád dokola a vidím v nich mistrovské dílo. Léto, slunce, romantika.... Dokud nedorazí vás nejlepší přítel (největší nepřítel) se svoji dcerou vše je v pořádku. Ale pak je něco podezdřelé. Něco ve vzduchu. Toť k ději. Geniální psychologické drama s výborně vybroušenými charakteremi a chováním postav. Vnitřním napětím, které se vyznačuje pouze pohledy. Tak deptajíci atmostférou a především tou věrohodností. Ten film je vlastně jako ze života. Každý víme, co to znamená náš vnitřní nátlak. Celé 2 hodiny sledujete naprosto úžasnou podívanou o vztahu čtyř lidí. A o tom, že mezilidské vztahy jsou skutečně důležité. Geniální!!! 95 %(16.4.2017)

Thrillerová variace na Antonioniho téma. Dokonalá těla, luxusní prostředí, čistá voda v bazénu neustále smývající každou stopu nečistoty z opálených nádherných těl - jenže uvnitř v duších už to tak dokonalé není. Prázdnota zakrývaná perverzním sexem, ideály mládí (hudba, knihy) jsou zničeny komercí...nemoc duše pomalu a jistě postupuje, i když navenek je tělo zdravé. Přece jen se dnes tato obžaloba konzumní společnosti zdá krotká a bezzubá, ač to v šedesátém devátém musela být bomba. Ale stojí za vidění, protože herci hrají nadoraz (líbání pod vodou, lehké S/M či klíčová scéna filmu).(5.7.2010)

Skvělý film. Jacques Deray je mistr nejen akčních záležitostí, ale i nervy drásajících dramat (obojí později dokonale propojil v legendárním Profesionálovi). Nádherné prostředí vily s bazénem versus složité vztahy jejích obyvatel. Odporně sebevědomý cápek Harry (Maurice Ronet), neúspěšný spisovatel Jean-Paul (Alain Delon), oddaná Marianne (Romy Schneider po sérii slaďáků konečně v pořádné roli) a nevypočitatelná Penelope (Jane Birkin). A opět můj oblíbený Paul Crauchet ve vedlejší roli. A ten konec… Víc si snad ani nelze přát. (více zde)(21.3.2011)

• - Natáčelo se ve vile La Jonque nedaleko Saint Tropez, a to od 19. srpna do poloviny října roku 1968. (Monco)

• - Harry (Maurice Ronet) se ve filmu prohání v červeném autě značky Maserati Ghibli 4,7 L, které se vyrábělo v letech 1963 - 1970. (Snorlax)

• - Díky tomuto filmu se Romy Schneider stala hvězdou francouzského filmu, francouzskému publiku se líbila nejen ona, ale překvapivě také její německý přízvuk. (Snorlax)