Fantozzi v ráji

Komedie

Itálie, 1993, 93 min

Neri Parenti
  • Colonist

Ach jo. Dle názvu si možná mnozí z vás tak jako já bláhově představují, že by tento film mohl být milým a opravdu vtipným osvěžením této série, ale není tomu tak (popletl jsem si to s dílem "Superúčetní"). Fantozzi je v ráji, ale až několik posledních minut na konci filmu. No, upřímně - nic moc jsem od tohoto filmu nečekal a to se mi vlastně splnilo. Ze série o Fantozzim uznávám pouze "Maléry pana účetního 1" a nově také "Nesnáze pana účetního", ostatní pro mě de facto neexistují (už jsem jen 1 díl a sérii jsem zkouknul komplet). A tento film se také zapíše k těm dílům, které už podruhé vidět nemusím...Sice má tento díl chvílemi záblesky toho starého dobrého Fantozziho a je zde dost míst, kde jsem se opravdu dobře pobavil, ale také je zde mnoho míst, kde je "humor" (pokud se tomu tak dá vůbec říkat) přehnaně nevtipný nebo trapný. Některé gagy byly více či méně překopírované z předešlých dílů. Ale potěšilo mě, že ačkoliv je to novější díl, není zase tak vulgární (tedy nějaké vulgarity se tam najdou, ale opravdu jich není tolik jako v pozdějších dílech). Nepotěšil mě český dabing. Jako Fantozziho uznávám Fišera, beru Postráneckého, ale Antonín Molčík se na něj prostě nehodí (ačkoliv Villaggia daboval i v jiných filmech). No, nebyl to špatný, ale ani dobrý díl. Dávám takové střední dvě hvězdičky. Bylo to rozhodně lepší než třeba "Pan účetní jde do důchodu" nebo "Maléry pana účetního 2 (těm jsem sice dal také dvě hvězdičky, ale ty byly mnohem slabší, spíš to bylo 1 a půl)", ale zase to nebylo ani nic extra. Opravdu, podruhé už to vidět nemusím...Mimochodem, na rok 1993 vypadá tento film dost staře.(12.2.2008)

Koncepčná stratégia, ktorú tvorcovia pri sérii o Fantozzim volia, pochopiteľne ku filmovému klenotu nevedie. Fantozzi o cestu do pomyselného kinematografického klenotníctva ani nestojí, ide o samostatnú kategóriu dotýkajúcu sa fenoménu kultu (analogickú Fulciho filmom z obdobia okolo roku 1980) a preto nemá príliš zmysel dielo ďalej rozoberať. Hodno však opäť zdôrazniť veľmi zásadný satirický a sociálno-kritický rozmer (autormi vedome sledovaný), ktorý vytrvalo uniká užívateľom schopným dať 5 hviezdičiek napr. Spielbergovým filmom.(14.11.2015)

U nás uveden na VHS jako Nejnovější dobrodružství Fantozziho v ráji. Italské komedie o panu účetním alias Fantozzim mají 10 dílů!(u nás uvedeno už 9) 1 Fantozzi (1975)/Zrození pana účetního 2 Secondo tragico Fantozzi, Il (1976)/Nesnáze pana účetního 3 Fantozzi contro tutti (1980)/Maléry pana účetního/ 4 Fantozzi subisce ancora (1983)/Maléry pana účetního 2/ 5 Superfantozzi / Superúčetní (1985) 6 Fantozzi va in pensione (1988)/Pan účetní jde do důchodu/ 7 Fantozzi alla riscossa (1990) 8 Fantozzi in paradiso (1993)/Fantozzi v ráji/ 9 Fantozzi - Il ritorno (1996)/Návrat pana účetního/ 10 Fantozzi 2000 - la clonazione (1999)/Pan účetní opět zasahuje/(18.10.2006)

Klasická komedie s panem účetním. Fantozzi je údajně na smrt nemocný a tak se mu Pina pokusí splnit jeho celoživotní přání. Poprosí slečnu Silvániovou aby s Fantozzim strávila vílkend na horách. Samozřejmě jí to stojí nemalé i finanční úsilí. Vynikající scény jako například totální sexuální zlikvidování slečny Silvániové po požití "extra bomby".(17.3.2011)

• waits

První půlka je hodně svěží, samozřejmě, když přivřeme oči nad tím, že řada forů je louhována do zblbnutí (ano, i tady se Fantozzi lekne své..vnučky). Některé záseky jsou povedené (Peníze jsou jen pro bohaté), v druhé půlce ale ztrací Fantozzi dech, děj je posmutnělý, melancholický a celé to vyznívá dost rozpačitě. Na konci jsem téměř, ovšem, pravda, to by stalo asi i tak, viděno totiž na notebooku v hotýlku přes běžkařským závodem La Sgambeda.(1.1.2013)