Drákulův sluha

Itálie, 1985, 88 min

Neri Parenti

Luciano Tovoli
  • tomtomtoma

Další tak nějak podivná italská komedie, či spíše pokus o hororovou parodii. Zajímavý nápad a pár velmi dobrých náběhů, bohužel to, až na samotný námět, nevybočuje z těch příběhů o účetních. Realitní makléř Giandomenico Fracchia (Paolo Villaggio) totiž kromě své hlouposti přihazuje pouze nevýslovný strach, což přináší spíše útrpný škleb a ne dobrou zábavu. Účetní Filini (Gigi Reder), kterému se Fracchia snaží prodat hrad v Transylvánii, trochu v příběhu překáží. Něco jiného je hrabě Dracula (Edmund Purdom) a jeho sestra Oniria (Ania Pieroni), která tak zatouží po panici bez sebevědomí Fracchinim. Špatní nejsou ani další obyvatelé hradu: hnijící sluha Boris (Giuseppe Cederna) a slepý majordomus (Filippo De Gara), či původní Oniriin snoubenec advokát Frankenstein (Romano Puppo). Ženský půvab dodala Stefania (Federica Brion), se kterou se Fracchio pro své nízké sebevědomí nedokázal vyspat, hostinská v Transylvánské vesničce Catarina (Zuzana Martínková) a upírobijka Luna (Isabella Ferrari). Celkově to působí trochu vyčpěle a nebaví to tak, jak by mělo.(2.9.2011)

• gudaulin

Komedie Paola Villaggia na mě fungovaly řekněme tak v 11 letech. Od té doby uběhlo už hodně vody a když si jednou za dlouhý čas připomenu tenhle typ filmových dílek, musím konstatovat, že jsem se od nich vzdálil v řádu světelných let. Stejně jako komedie o dvou německých nosáčích nebo filmy o Šimonovi a Matoušovi. V řadě komentářů k tomuhle snímku se objevují věty typu "vůbec ne tak blbé, jak by se mohlo zdát". Já si bohužel myslím, že je to blbé víc, než si je většina diváků ochotna připustit. V tomhle filmu se projevuje nejen to, že se Villaggio specializoval na takový ten kvazilidový humor a la Troška, ale že se navíc hodně opakoval a ať už měly jeho scénáře jakoukoli kulisu, ta postava nešiky a smolaře byla stále o tomtéž. Celkový dojem: 10 %.(25.3.2012)

• Colonist

Zajímavý vizuál, povedené masky a absence vulgárních vtipů (tohle je snad jediný Villaggiův film, kde si jeho postava nic nezapíchne do zadku). Toť klady tohoto snímku. Záporů je bohužel o něco více. V první řadě to vůbec není vtipné. Pár gagů se povedlo, ale jinak to byla poměrně nuda. Neuvěřitelně mě zde iritoval účetní Filini. V sérii s Fantozzim nemá tolik prostoru, tudíž je celkem zábavný, ale v tomto snímku byl Villaggiovým rovnocenným partnerem a co se týká mentální retardace a trapnosti, tak ho porazil na celé čáře. Dal bych slabé tři hvězdičky (přeci jen tenhle film stojí na takovém tom středu Villaggiovy filmografie - ani povedené, ani vyloženě na zvracení), ale za toho otravného Filiniho nemůžu.(26.10.2010)

• Gwilwen

Obtloustlý, nezkušený a zoufale neschopný realitní makléř „Fantozzi“ má poslední možnost jak si zachránit svůj flek. Prodat zámek kdesi v Transylvánii (jen půl hodinky cesty z Říma). Nebude to ale jen tak – zámek má vskutku vybrané „nájemníky“ – slepý sluha, Quasimodo, advokát Frankenstein, sám velký hrabě Vlad s pohlednou sestrou a hromada nemrtvých. Po úvodní celkem vtipné sekvenci následují bohužel naprosto prázdné minuty. Všechno připomíná rozhrkanou jízdu atrapou strašidelného zámku. Transfúze by byla na místě, nuda mi doslova upíjela krev.(10.9.2008)

• Cortesz

Opět další z přiblblých italských komedií v hlavní roli s malý, tlustým Fantozim, kterého jsem nikdy nemusel a jeho styl humoru založený na jeho grimasách, pohybech těla a jeho koktavé řeči mě nikdy nebavili. Zde se k tomu přidává maximálně tupej děj, kterej chvílemi vypadá jako parodie na Draculu, ale nakonec z toho vychází jen pitomá italská komedie, téměř bez děje, která těží jen z toho, že se v hlavní roli vyskytuje Paolo Villaggio, legenda italských komedií. Pro mě je pořád symbolem italských komedií dvojice Hill + Spencer. Villaggio mě nebaví.(13.7.2008)