Vyhrál jsem v loterii

• Itálie

Ho vinto la lotteria di Capodanno

Vyhral som v lotérii

Komedie

Itálie, 1989, 92 min

Paolo Ciottoli je neuvěřitelný smolař a blbec, takový druhý Fantozzi. Sérii neúspěšných pokusů o ukončení svého ubohého života přeruší ve chvíli, kdy se dozvídá, že jeho los vyhrál ve státní loterii 3 miliardy lir. Ciottoli výherní los ukryje do starého psacího stroje, jenže když se následujícího dne vrátí domů, šokovaný zjistí, že byl vystěhován a jeho věci propadly do soudní dražby. Problémem je, že ve stejné dražbě bylo vydraženo několik úplně stejných psacích strojů, a tak se Ciottoli vydává od jednoho majitele k druhému a snaží se najít ten svůj stroj. Na los si ale dělá zálusk i jeden mafián, kterému Ciottoli dluží peníze...Zápletka filmu vůbec není špatná, ale se zpracováním je to už horší. Jak jsem vyhrál v loterii je typická komedie dvojice Neri Parenti-Paolo Villaggio, a tak se dá už předem tušit, že se nebude jednat o inteligentní humor a počet úderů do rozkroku nebo do hlavy tu bude pěkně vysoký. Není to ale zase tak zlé, jiné Villaggiovy filmy jsou mnohem horší, zde není úroveň trapnosti ještě tak vysoká a vulgární vtipy tu naštěstí nenajdeme. Jelikož se ale všechny Villaggiovy komedie podobají jako vejce vejci, gagy se dají předvídat a plno jich už bylo použito v předešlých filmech. Tak jako tak, docela jsem se bavil. Do červených čísel ale tento film nepatří...P.S. V českém dabingu propůjčil Villaggiovi hlas Petr Oliva, což byla trochu nešťastná volba.(22.9.2009)

Villaggio dokázal oprášit svou pitomou postavu Fantozziho hned několikrát po svém prvním hitu Maléry pana účetního, ovšem málokdy se mu podařilo dosáhnout alespoň průměrné kvality. Tady to dokázal zvednout malinko nadprůměr. Masakrální a doslova genitální je scéna se slepcem v chodbě a samozřejmě neustálé "obtěžování" sousedů.(7.8.2014)

Sice v tomto filmu Paolo Villaggio nevystupuje jako Fantozzi, ale hned první scéna s ním je typicky "fantozziovská" (podobně se snažil zasebevraždit už ve filmu Maléry pana účetního). Našlo by se tu i více scén, které byly použity už v jeho předchozích filmech, ale na to už jsem si zvykl. Nicméně na mě film působil velice příjemně a můj oblíbený Villaggio nezklamal.(30.3.2013)

• tahir

Zdaleka nie najlepsia komedia Paola, ako tu niektori ludia pisu. Odporucam pozriet najprv jeho filmy, ktore vznikli skor a kto bude pozerat pozorne tak zisti, ze mnoho veci je vykradnutych zo starsich filmov, bohuzial. Nic co by uz nebolo k videniu, vid scenka s jedenim papiera v aute - Fantozzi a karbonatky.(23.1.2011)

Film Vyhrál jsem v loterii považuji za ten nejlepší film s Paolem Villaggiem, ve kterém se neobjevuje jako Fantozzi. Začátek filmu nevypadal až tak skvěle, ale pak přišly na řadu sebevražedné pokusy, které odstartovaly skvělý film a spoustu vtipných scének. Každá jednotlivá příhoda s psacím strojem mě pobavila. Rozhodně doporučuji všem příznivcům humoru italského herce Paola Villaggia.(2.11.2019)