Vyhrál jsem v loterii

• Itálie

Ho vinto la lotteria di Capodanno

Vyhral som v lotérii

Komedie

Itálie, 1989, 92 min

Villaggio dokázal oprášit svou pitomou postavu Fantozziho hned několikrát po svém prvním hitu Maléry pana účetního, ovšem málokdy se mu podařilo dosáhnout alespoň průměrné kvality. Tady to dokázal zvednout malinko nadprůměr. Masakrální a doslova genitální je scéna se slepcem v chodbě a samozřejmě neustálé "obtěžování" sousedů.(7.8.2014)

Paolo Ciottoli je neuvěřitelný smolař a blbec, takový druhý Fantozzi. Sérii neúspěšných pokusů o ukončení svého ubohého života přeruší ve chvíli, kdy se dozvídá, že jeho los vyhrál ve státní loterii 3 miliardy lir. Ciottoli výherní los ukryje do starého psacího stroje, jenže když se následujícího dne vrátí domů, šokovaný zjistí, že byl vystěhován a jeho věci propadly do soudní dražby. Problémem je, že ve stejné dražbě bylo vydraženo několik úplně stejných psacích strojů, a tak se Ciottoli vydává od jednoho majitele k druhému a snaží se najít ten svůj stroj. Na los si ale dělá zálusk i jeden mafián, kterému Ciottoli dluží peníze...Zápletka filmu vůbec není špatná, ale se zpracováním je to už horší. Jak jsem vyhrál v loterii je typická komedie dvojice Neri Parenti-Paolo Villaggio, a tak se dá už předem tušit, že se nebude jednat o inteligentní humor a počet úderů do rozkroku nebo do hlavy tu bude pěkně vysoký. Není to ale zase tak zlé, jiné Villaggiovy filmy jsou mnohem horší, zde není úroveň trapnosti ještě tak vysoká a vulgární vtipy tu naštěstí nenajdeme. Jelikož se ale všechny Villaggiovy komedie podobají jako vejce vejci, gagy se dají předvídat a plno jich už bylo použito v předešlých filmech. Tak jako tak, docela jsem se bavil. Do červených čísel ale tento film nepatří...P.S. V českém dabingu propůjčil Villaggiovi hlas Petr Oliva, což byla trochu nešťastná volba.(22.9.2009)

• Frajer42

Ačkoli se to z mého hodnocení příliš nezdá, tak mám Villaggia opravdu rád a jeho snímkům se rozhodně nevyhýbám. O účetním Fantozzim jsem viděl snad vše, co existuje. Tohle se mi zdálo o chloupek lepší. Vtípky jsou totiž kupodivu poměrně rozmanité. Nejednalo se však o nic, díky čemu bych se v křečích válel po podlaze. Proběhlo snad pouze několik úsměvů. Slabé 2 hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy.Film jsem dostal od uživatele fimler.(25.8.2015)

Stejně jako u Fantozziho nejde o děj, ale o sled gagů, tady propojený zápletkou. Musím ale říct, že tohle bylo mnohem zábavnější, protože na rozdíl od pana účetního nemá tenhle film hluchá místa a je nesrovnatelně bláznivější. Podle mě jde o nejlepší film Paola Villaggia a vůbec jediný, který se vyšplhal nad komediální průměr. Rozhodně stojí za zhlédnutí.(31.12.2017)

Reziser Nery Parenti /Malery pana Ucetniho, Navrat pana Ucetniho/ natocil sympaticku taliansku komediu s vybornym Paolo Villaggiom v hlavnej roli. Villaggio je tuna hlavnou hviezdou a prakticky sam taha film, ale ide mu to, rezia je na urovni, dalogy vyborne a je to humor europskej proveniencie, nie je to precenovana americka Blazniva dovolena. I ked je pravda, ze v 80. rokoch to bol dobry film. Jo, keby sa taketo komedie tocili teraz, no ale uz sa asi tych kvalitnych europskych komedii nedockam, teraz Blbowood valcuje aj s celym Sandlerom na cele : 80 %(20.9.2016)