Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

Danny_Jack

Klusák klade v dokumentu, jehož téma má neskutečný potenciál, celkem vykastrovaný otázky a ten potenciál nevyužívá. Kdyby jeho jedinou soupeřkou byla Štiplová, která na to intelektuálně skutečně nemá, tak by to stačilo, ale Novotný je trošku jiná liga. Takhle je to v podstatě jeho hodinová masturbace, ve který ze svojí role, která mu je neskutečně příjemná, nemusí vystoupit ani na chvilku. Škoda. ()

ynot

Další dokument předkládající pohled autora, tentokrát o kanálu. ----- Vše už za mě napsal Marcel Kabát z Lidovek. Citace, které mi mluví z duše: 1) "O snímku Dělníci bulváru se toho už dopředu napsalo a namluvilo docela dost. Skoro jako by mělo jít o skutečně zásadní dílo zdejší dokumentaristiky. Zklamání těch, kdo dílo Víta Klusáka ve středu večer opravdu zhlédli, bylo pak téměř nevyhnutelné." 2) "Optimista mohl čekat, že dokument Dělníci bulváru skutečně nahlédne pozérovi do karet, rozstřelí domeček, který z nich Novotný staví. Jenomže to se nestalo. Snímek nechal svého antihrdinu vlastně pouze na ještě větší ploše opakovat to, čím se už dříve v médiích prezentoval." 3) "Vít Klusák se zmohl jen na pár obligátních dotazů ohledně svědomí a etiky, kterými ale svému respondentovi jen nahrál." 4) "Byl to intelektuální wrestling, nabubřelá, ve skutečnosti ale vyprázdněná napodobenina zápasu. Show pro publikum, které se mělo pohoršit, vrtět hlavami, hrozit pěstmi zlému muži, který používá nefér chvaty, a ještě se tím chlubí. Přesně to jsou emoce, které u svých čtenářů živí bulvár." ----- Každopádně to Vítkovi i Pavlovi zase vyšlo. Inteligenci jim nelze upřít. Morální kredit a vzdělání, které by jim dávaly právo dostat takový prostor v médiích (ne v bulváru), jim rozhodně upřít lze! Marně tam hledám tu dokumentaristiku. Důvod, proč bylo tolik prostoru věnováno obskurní "umělkyni-fotografce" mi taky uniká. Kdo jenom trochu zavadil o intelektuály, musel se nutně s podobnými nihilistickými pozérkami setkat. Možná chtěl tenhle typ nešťastných holek Klusák ukázat i stále zmiňovaným masám. Věřím, že čuměly jak na ufona. Ale lítost u nich určitě nevzbudil. Tu si přitom zaslouží především. ----- Přesto všechno dávám 2 hvězdy, protože mě to prostě bavilo, nevypnul jsem to. ()

SZYslak

Je zajimave sledovat, jak je bulvarni luza presvedcena o sve vlastni dulezitosti. Staci se na ne podivat, polointeligenti, mnohdy neovladajici zaklady pravopisu, kteri jsou nejstastnejsi, kdyz se muzou vetrit na nejakej vecirek, mit v telefonu cislo na Samera nebo Macuru a pak o tom vyblit par hoven. Dalsi varka debilu si to precte a system je v rovnovaze. Dokument jako takovy nic noveho, nic prevratneho (akorat Novotny si mysli, ze objevil Ameriku). Velmi zajimavy ale je ples priser, kam jde pani "redaktorka" za zfetovanou Snehurku a mistni wannabe VIP osazenstvo tancuje vsechno, jen ne valcik. ()

tomino28

Zajímavý pohled za oponu, na druhou stranu barikády. Ale vlastně proč používat výraz "barikáda", když ty naše "celebrity" by za zmínku v TV byli ochotné Novotnému třeba vykouřit... Už před zhlédnutím dokumentu jsem neměl žádné iluze o tom, kdo a jak bulvár dělá a nemám je ani teď. Celé je to potom hlavně o jednom konkrétním dělníkovi a nic víc než jeho debilní kecy dokument bohužel nepřináší. ()

Fos4ity

Pavel Novotný jak sám říká je hvězda ve svým oboru zpoceny tlustý hovado který kvůli zisku a ocenění napraská vlastní fotra a spokojeně si leží v trenkách na gauči u toho kokta a píše (pravdivé) články o "celebritách" která nezáchranní ani smrt od "zdravé" popularity . Jestli osoba Pan Novotný je definice bulváru tak je to dost výstižný........ale jak se říká práce šlechtí člověka ()

Hvězdář

Nevím, jestli mám dát odpad, protože téma filmu skutečně odpad je, nebo čtyři až pět hvězd za to, že někdo tak pěkně ukázal to svinstvo, tak dávám kompromisně tři. Je třeba, aby bylo vidět, co jsou takoví lidé zač a co je zač práce, kteoru dělají - jaká je skutečnost. Povině by se měli podívat všichni konzumentni právě takových hloupostí, aby pochopili, že sami autoři tohoto nejsou o nic lepší, než ti největší "skandálisti" o kterých píší, a že si z nich dělají akorát srandu. Je to dokument o lidech, kteří naprosto nežijí v realitě ale pouze v povrchnosti a ve svém egu, ve skutečnosti jsou úplně prázdní a v šedesáti budou skákat pod vlak právě oni, protože si tu skutečnost uvědomí a neunesou ji. Úplné morální dno a naprostá lhostejnost k čemukoliv důležitému, lidskému,důstejnému, parazitování na svém okolí i celé společnosti... chudáci ti, kteří se tímhle "živí" a chudáci ti, co tohle konzumují. ()

polyxena

Takové téma by si zasluhovalo víc času a ... nerada to říkám, ale i práce. Bohužel celý dokument byl velmi rychlým, povrchním a místy zmateným průletem galaxií zvanou "Bulvár", který stačil naštvat lidi, kteří bulvár stejně nečtou a číst nebudou, ale který nic moc dalšího (nebo nového) nepřinesl. Ovšem, i přes všechny nedostatky, jsem ráda, že takový dokument vůbec vznikl. ()

johnnie78

Velké zklamání, totálně nezvládnutý a navzdory tématu bohužel šíleně nudný dokument. Moralizující Klusák je fakt peklo. ()

hloupej

Klusák tělem i duší. Mám jeho dokumenty rád, líbí se mi ten jednostrannější pohled, kdy se sám moc nevyjadřuje a nechává mluvit protagonistu, ty chvíle, kdy ukazuje lidi, kteří před kamerou vypadají jako pitomci. Je to celé vlastně taková správná komedie, Novotný a Štiplová hrají skvěle. A Honza B. rulez, že se ukázal. ()

PSyk

Jak pana P.N. ohodnotit? Necelá hodinka strávená v jeho "přítomnosti" stačí na dlouho dobu, hned jsou mi všichni ostatní lidi sympatičtější, a to tak, že o hodně. A že je nejlepší? Asi jo... Ale i ten nejlepší mezi s*ačkama, zůstává s*ačkou. Nemůže být každej Matka Tereza nebo Marek Eben, že. ()

Spike86

Celkem zajímavé, ačkoliv mně nepřinášející příliš nového. Největší slabinu dokumentu vidím v pomalejším tempu způsobeném přílišným přerušováním dlouhými oddělujícími statickými záběry s "dramatickou" hudbou. 60% ()

ta*jemna*

Ta postavička je ještě tragičtější než se může zdát. Zdá se, že trpí všema možnejma poruchama osobnosti a psychiatrickýma diagnozama, čemuž odpovídá vše, co se od něj můžeme dozvědět, /především to, jak vidí sám sebe jako toho "kdo je v tom dobrej - ne dobrej, nejlepší nejlepší" /panebože, jak se to rochnění se v té špíně dá jakkkoli pozitivně zhodnotit???/ a svého otce jako "významného umělce a áčkovou celebritu" - ano, myslí tím tu nováckou postavičku, prskající upocený fórky, kterým se potom sám hurónsky směje...nu což! Jabloko nepadlo daleko od stromu - padlo trochu jinam, ale fakt je, že jsou v tom "oba stejně dobří". Chvílema si ten spratek hraje na hodnýho, upřímnýho kluka ze sousedství, pronáší jakože moudra /ta prostá moudra, která jsou přece všem zřejmá, ale když to řekne tenhle idiot, tak za tím ti, co mu to žerou vidí nějaký "velký pravdy", protože by to od takovýho ubožáka vlastně nečekali, bože, lidi, vzpamatujte se!/ a hned nato nám řekne v té své mánické spršce slov, že "vždycky má všechno pod kontrolou" což znamená, že moc dobře ví, jak působit na lid obecný, je to jistý druh sociální inteligence, kteou mají mj. i různí zločinci, protože jinak by nemohli páchat svoje podvody, že?...na některý jednodušší jedince to, bohužel zabírá i od tohoto jinak vcelku čitelnýho prosťáčka...Stejně jako jeho tvrzení o čtenářích bulváru, jakožto lůza a zvěř a hned za tím slyšíme, že /jeho/ bulvár čtou inteligentní lidé...Pořád háže esem "sto litlů a úplatky k tomu/" - to za "to" stojí...ale nestojí, ty spratku, nestojí...anebo stojí bezcitnýmu přízemnímu hovadu, který rezignovalo na vše, co by zavánělo něčím "vyšším" /všimli jste si, jak čitelnej byl ksicht novotnýho po dotazu, "co se stalo, že rezignoval"? Jak bylo zřejmý, že se vlastně nejedná o rezignaci, ale že "takhle" ten spratek vlastně nikdy nepřemýšlel?/ a dotýká se ho jen povrchně to, že jeho prostoduchá žena žije vlastně ve strachu, ona si těch "sto litrů a úplatků k tomu" totiž tolik neužívá, protože převládající je strach! Mezi frenetickým chrlením slov můžeme slyšet také: "mám foma fotra po mrtvici a já tu dělám on-line, protože mě to prostě hrozně baví". Takže jak? Pro prachy, nebo pro něco úplně jinýho? U těch, co bylo možno zahlédnout v tomto dokumentu, točících se okolo bulváru mě překvapilo to absolutní sobectví, které ve všem, co pronášeli úplně rezonovalo. Ten skrytej bezduchej ksicht , co poučoval Olgu Path o tom, "aby jim to ještě neublížilo a nezarazilo příjem peněz, aby mohli dál beztrestně kydat hnůj a mazat veřejnej prostor sračkama, protože v první řadě jde jen o prachy a to prachy pro ně! Zoufalá gotická postavička narušené Olgy Path, prostoduchá žena spratka N., která říká, že "bulvár nepotřebuje, protože se potom bojí"...a to je, sakra, první a jedinej důvod, nemít bulvár rád? Tragický komik otec, smející se těm žvástům toho spratka.... Jsou TO JEŠTĚ LIDÉ??? A čeho všeho by byly tyto tragické postavičky za peníze schopny v jiné době? Někdo to přece /za ty prachy dělat musí, když ne já tak to bude dělat někdo jinej..../ () (méně) (více)

watchtower

Čekal jsem větší tah na bránu od Klusáka .... tak nějak nešokuje, jen popisuje mravní úpadek .... Novotný fičí na koksu. Je to na něm vidět. Arogantní roztěkaný pakoš a ta jeho slepice už asi taky bude lenivá se zvednout a kopnout ho do zadku. Asi jí jen zatím nesmrdí jeho prachy z bulváru, který jí osobně "jen" nevoní. Chudák jejich holka. ()

Meg348577

Klusákovu práci mám moc ráda, nicméně z Dělníků bulváru jsem trochu rozpačitá. Neustálá snaha (extrémně nesympatického) Novotného dokázat, že je nad věcí a že má v hlavě všechno srovnané, je v kontextu práce co vykonává celkem absurdní, navíc velmi iritující. Odlehčující prvky v podobě dlouhých záběrů na sushi podle mě nehodící se a nefungující, celé to nicmoc nového nepřináší a navíc to působí jako jedna velká reklama Extra.cz (proč byl celý dokument zaměřen jen na jednu firmu ksakru???). Klusák měl sice dobrý záměr, nicméně ve výsledku se do toho asi sám trochu zamotal... ()

tygrik05

O českém bulváru ani pseudocelebritách nevím zhola nic, a musím říct čistě bez emocí, že po shlédnutí tohoto dokumentu jsem si ho udělala.. pan novotný je k smíchu, stejně jako olga štiplová (její hlubokomyslné filosofování mě skutečně rozesmálo), tečka. Jestli dostali málo nebo moc prostoru dokázat, jak moc jsou "nad věcí" a o kolik jsou lepší než "ti, o kterých píšou" není důležité. Ukázali totiž, jací doopravdy jsou. ()

trx2010

Postupy, objektivnost i výsledek práce u pánů Novotného i Klusáka jsou často totožné. Těžko se mi to hodnotí, protože spíš než o dokument šlo o one man show protkanou množstvím skryté reklamy. O bulváru jsme se vlastně nedozvěděli téměř nic. Klusák se tentokrát držel celkem zpátky, protože má patrně pro práci bulváru pochopení. Používá totiž s kolegou Remundou podobnou taktiku. Vyberou si téma, a pak už vše manipulativně natočí a stříhají tak aby vše vyhovovalo jejich levičáckému pohledu na svět a rozdělení na dobro a zlo. V práci Klusáka a Novotného moc rozdílů nevidím. Hvězdička za to že jsem se nenudil. ()

olki

Impotentní dokument, jehož hlavní protagonista trpí sebeklamem a chorobně přeceňuje svoji domnělou moc. Vizáž fotra v trenkách je v tomto případě dost příznačná. Klusák to tentokrát prostě nedal - jeho bezzubost namixovaná s pocitem výjimečnosti polochytrého Novotného jsou silným předpokladem brzkého úpadku v zapomnění. ()